Dodaj do ulubionych

Milion ptaków zginął

17.01.20, 19:29
Pod artykułem:
next.gazeta.pl/next/7,172392,25606934,nawet-milion-ptakow-zginelo-przez-blob-wyjatkowe-ocieplenie.html
rozwinęła się dyskusja, czy poprawne jest milion ptaków zginęło, czy zginął.
Obserwuj wątek
    • the-great-inuk Re: Milion ptaków zginął 18.01.20, 13:55
      Nie mam pod ręką jakiejś zgrabnej regułki gramatycznej, która by to regulowała. Jakaś łacińska maksyma na ten temat na pewno istnieje ale niestety ja nie specjalista od łaciny. /łacinnik po naszemu/
      Ale na zdrowy chłopski rozum to ja ogłaszam, że powyższe wyrażenie mocno kole w oczy...
      Mimo mego 40 letniego wygnania za chlebem...

--
      www.youtube.com/watch?v=7nesCqHSvGM&feature=youtu.be W związku z II amokiem rządu polskiego, rząd niemiecki wypłaca natychmiastowe premie dla Rodaków którzy natychmiast spakują walizki.[Dotyczy także Potomków Plemienia Osmanów]
      wpolityce.pl/polityka/364767-nasz-wywiad-mec-obara-jezeli-niemieckie-trybunaly-nie-beda-realizowac-orzeczen-polskich-sadow-nalezy-podjac-egzekucje-mienia-niemieckiego-w-polsce
    • stefan4 Re: Milion ptaków zginął 19.01.20, 00:14
      virks:
      > rozwinęła się dyskusja, czy poprawne jest milion ptaków zginęło, czy zginął

Z jednej strony ,,sto ptaków zginęło'' i ,,dużo ptaków zginęło'' -- bo ,,sto'' to liczebnik a ,,dużo'' to taki ,,pseudoliczebnik''.
      Z drugiej strony ,,chmara ptaków zginęła'' i ,,rój ptaków zginął'' -- bo ,,chmara'' i ,,rój'' to rzeczowniki.
      Ale czy liczebnik (taki jak ,,tysiąc'' lub ,,milion'') może służyć jako miara rzeczy niepoliczalnych i tak się zrzeczowniczyć jak ,,rój'' czy ,,chmara''? Bo wtedy czasownik musiałby przyjmować jego rodzaj.

Wydaje się, że takie rzeczownikowe traktowanie dużych liczebników nie jest rzeczą nieznaną w polszczyźnie. Np. ,,Został ostatni tysiąc!'' a nie ,,zostało ostatnie tysiąc''. Również ,,miliony ludzi cierpiały głód'' mojemu uchu brzmi lepiej niż ,,miliony ludzi cierpiało głód''.

Proszę zwrócić uwagę, że duże liczebniki przy odmianie rządzą innymi przypadkami niż małe, np.
          • celownik: ,,dwudziestu ptakom'', ale ,,tysiącowi ptaków'', tak jak ,,rojowi ptaków'',
          • narzędnik: ,,dwudziestoma ptakami'', ale ,,tysiącem ptaków'', tak jak ,,rojem ptaków''.

Tak więc ,,tysiąc'' i ,,milion'' to trochę liczebniki, ale trochę też rzeczowniki. Dlatego formy ,,milion ptaków zginął'' bym nie wyklinał.

--
      - Stefan

--
      Zwalczaj biurokrację!

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka