Dodaj do ulubionych

Pytanie o marchewki.

IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.02.12, 21:08
Mam pytanie dotyczące zielonych końcówek na marchewkach, słyszałam że są one rakotwórcze i należy je odcinać, czy to prawda.
Dziękuję serdecznie za odpowiedź.
Obserwuj wątek
  • agnieszka.lelen Re: Pytanie o marchewki. 07.02.12, 02:57
   Zielony barwnik pojawia się wskutek działania słońca na część korzenia wystającą ponad powierzchnię gleby. Niestety nic mi nie wiadomo aby w tej części marchewki gromadziły się substancje rakotwórcze.
   Pozdrawiam. Agnieszka Leleń
   lekarz w Klinice Pediatrii i Żywienia IP Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie
   • e-kasia27 Re: Pytanie o marchewki. 07.02.12, 10:13
    Ale w zielonych końcówkach gromadzi się solanina, podobnie jak w zielonych ziemniakach, która jest szkodliwa i nie należy jej jeść, a szczególnie nie podawać małym dzieciom, bo może być przyczyną zatrucia.
    • e-kasia27 Re: Pytanie o marchewki. 07.02.12, 10:17
     Z Wikipedii wynika, że jednak jest rakotwórcza:


     "Solanina – organiczny związek chemiczny, silnie toksyczny glikozyd. W znacznym stężeniu występuje w pędach roślin psiankowatych.

     Spożyta, np. z kiełkującymi ziemniakami, może spowodować poważne zatrucia pokarmowe. Ponadto wykazuje działanie rakotwórcze. Znajduje się ona w największym stężeniu w owocach ziemniaka (małe zielone kulki jesienią) oraz w niedojrzałych pomidorach. Niewskazane jest jedzenie ziemniaków o zielonym miąższu. Zazielenienie takie powstaje, gdy bulwa ziemniaka w fazie wzrostu zostanie odsłonięta i wyeksponowana na promienie słoneczne i jest sygnałem, że ziemniak taki zawiera solaninę o podwyższonym stężeniu. Spożycie znaczących ilości solaniny może spowodować poważne problemy żołądkowe. Objawy zatrucia, to głównie mdłości, wymioty, kolka, biegunka i w ciężkich przypadkach może wystąpić niepokój, zaburzenie krążenia, oddychania, rozszerzenie źrenic, zmniejszenie odruchów, białkomocz."

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka