kis 27.02.03, 22:24 Mam podwyższony cholesterol i 60 lat, czy w wyżywieniu obok unikania tłuszcz ów zwierzecych itd pożyteczne jest szklanka czerwonego wina na wieczór??? a jeżeli tak to jakiego? Link Zgłoś Obserwuj wątek
easy123 Re: cholesterol 28.02.03, 04:06 Raczej tak. Niewielka ilosc alkoholu zmiejsza stany zapalne a wiadomo, ze mizdzyca naczyn ma duzy komponent zapalny. Wino niekoniecznie musi zmniejszyc poziom cholesterolu by miec dobroczynne dzialanie. Czasem alkohol jest niewskazany, jak np wtedy gdy jest jakas choroba watroby itp. Dobrze sie upewnic u lekarza czy nie ma innych przeciwskazan medycznych albo niekorzystnych reakcji z lekami ktore bierzemy. Jakie wina? Kazdy alkohol w malej ilosci moze byc dobroczynny. Wiec moze to byc nawet piwo. Ale wino czerwone zawiera dodatkowo jeszcze inne fitoelementy, ktore sa dodatkowo korzystne. Wino ze slonecznych obszarow uchodzi za zdrowsze od wina z owocow zebranych w mniej slonecznych regionach- czyli chyba wina francuskie, wloskie, wegierskie i kalifornijskie sa najlepsze. Ja osobiscie nie lubie win do ktorych dodaje sie kwasu siarkowego dla zatrzymania fermentacji a te wlasnie wina sa najtansze. Dobrze jest uwaznie przeczytac etykietke. Link Zgłoś
easy123 Re: cholesterol 28.02.03, 15:22 A, i jeszcze jedno. Szklaneczka to moze troche przyduzo. Moze tak lepiej pol szklaneczki. Link Zgłoś
kis Re: cholesterol 28.02.03, 19:58 Serdeczne dzieki dzis wypije za zdrowie 123 pozdrawiam Link Zgłoś