Dodaj do ulubionych

Borisow - też poszukuję obrazu

18.12.06, 16:24
W nawiązaniu do wątku o Sierowie - ja szukam z kolei reprodukcji obrazu
Aleksandra A. Borisowa, "malarza krain polarnych", zatytułowanego "Kraina
śmierci" (Strana smierti). Wiem, że obraz powstał w 1903 r i wisi w Muzeum
Rosyjskim w Petersburgu. Pięknie opisał go Mariusz Wilk w eseju "Okna na
północ". Co jakiś czas szukam w Internecie obrazów Borisowa i informacji o nim
samym. Tych informacji pojawiło się ostatnio sporo, w związku ze 140-leciem
urodzin malarza, ale jego obrazów jest stosunkowo niewiele. A może za słabo
szukałam.
www.pechora-portal.ru/portal/rusanov/ex.html?/portal/rusanov/borisov.htm
Ciągnie mnie do krain północy (a także najdalszego południa, tj. Antarktydy).
Przez kawał życia zajmowałam się Bliskim Wschodem i w pewnym momencie tak mi
się jakoś odwróciło smile
Obserwuj wątek
    • fanta-girl Re: Borisow - też poszukuję obrazu 18.12.06, 16:32
      olej na płótnie:
      www.picture.art-catalog.ru/picture.php?id_picture=7842
      • hajota Re: Borisow - też poszukuję obrazu 18.12.06, 16:41
        Dziękuję stokrotnie!!!
        O rany, to jak ja szukałam... Pewnie nie trzeba było Googlem, tylko Yandexem.
        Jest jeszcze bardziej niesamowity, niż w opisie Wilka. Może tapetę sobie zrobię smile
        • fanta-girl Re: Borisow - też poszukuję obrazu 18.12.06, 23:27
          przez ramblera smile)
          jak szukać to tylko przez ramblera smile)
          1 link smile
          www.rambler.ru/srch?words=%E1%EE%F0%E8%F1%EE%E2+%F1%F2%F0%E0%ED%E0+%F1%EC%E5%F0%F2%E8&old_q=%E1%EE%F0%E8%F1%EE%E2&btnG=%CD%E0%E9%F2%E8%21
    • fanta-girl Re: Borisow - też poszukuję obrazu 18.12.06, 16:35
      a na sołowiowe wyspy też bym się chętnie wybrała smile
      Do Murmańska np.najlpiej leciec finnairem- wtedy nie czekasz na lotnisku w
      Moskwie na przesiadke niewiadomo ile, tylko lecisz przez Helsinki.

      Ja zbieram mile wlasnie w finnairze - oni działaja w spólce z BA i Cathey Pacific.
      JAk uzbieram- to jeszcze z 5 lat mi zajmie, to wlasnie wykorzystam na bilet do
      Murmańska a stamtad wyżej smile)
      • cepob Re: Borisow - też poszukuję obrazu 18.12.06, 18:45
        Co to znaczy, zbierać mile?
        • fanta-girl mile 19.12.06, 16:46
          Linie lotnicze mają swoje programy lojalnościowe.
          Im więcej latasz tym więcej punktów zbierasz.
          Wyrabiasz kartę i przy każdej odprawie oni dodają Ci do statusu nowe punkty.

          I różne linie lotnicze połączyły się w Aliansy, żeby ludziom się chciało zbierać.
          No bo po co komuś karta lojalnościowa Air Italia, skoro lata też do Skandynawii.

          Np.Lot i Lufthansa i chyba właśnie Air Italia są w programie Miles More. Wiec
          mozesz latac tymi liniami i zbierac punkty na jedną kartę. Dajmy na to na kartę
          Lufthansy. Jak uzbierasz odpowiednią ilość pubktów, możesz sobie wybrać bilet
          lotniczy - po Niemczech, po Europie, po świecie - zależnie od tego ile punktów
          uzbierałeś.
          Finnair jest w aliansie z British Airways, Cathey Pacific i czymś tam jeszcze. W
          życiu nie leciałam samolotem do Finlandii, ale zdaża mi się latać BA. A punkty
          zbieram w Finnairze, bo tam najszybciej za najmniejszą ilość punktów będę mieć
          nagrodę.

          Wszystkiego tego dowiedziałam się na forach gazety. Najbardziej pomocny był
          gostek o niku Chris1970, który zdaje się niezłym numerem jest, bo ma wilczy
          bilet na pokłady Lot-u.
      • sedona Re: Borisow - też poszukuję obrazu 18.12.06, 19:55
        Dziewczyny, dacie znac, kiedy ta wycieczka? Chetnie bym dolaczylasmile Hajoto, masz moze gdzies pod
        reka ten opis Wilka? Skan albo link moze...Fajnie byloby gdybys moga przeslac...
        • fanta-girl wyprawa 19.12.06, 16:48
          Jeśli chodzi o mnie to wycieczka pewnie za lat parę smile
          Za jakieś 3 lata powiedzmy smile)
          jak do tego czasu mi się nie odwidzi, możemy montować większy team smile)

          Teoretycznie od 10 osób mamy zniżki na przelot smile)
          • sedona Re: wyprawa 19.12.06, 16:53
            Super, mi za pare lat pasowac bardziej niz teraz. byloby naprawde fajowo, gdyby wypalilosmile
          • mpieczara Re: wyprawa 19.12.06, 16:55
            Już w cztery osoby polecimy bezpłatnie, ja biorę na siebie kabinę pilotówsmile
        • hajota Re: Borisow - też poszukuję obrazu 21.12.06, 16:16
          Sedono, jak się zmobilizuję, żeby podłączyć skaner, to oczywiście. Ten tekst
          ukazał się w 83. numerze Zeszytów Literackich, poświęconym Petersburgowi. To
          takie wypisy z literatury rosyjskiej i polskiej na temat Petersburga.
          Na razie wklepię opis tego obrazu (szybciej mi pójdzie, niż kable rozplątać i
          podłączyć):

          "Za każdym razem, gdy jestem w Sankt Petersburgu, zaglądam do Muzeum
          Rosyjskiego. I za każdym razem - wciąż od nowa - staję jak wryty przed Krainą
          śmierci. I choć rzeczywiście trudno oderwać oczy od szczeliny w czerni lekko
          rozświetlonej pąsem, to jeszcze silniej wciąga szczelina lodowa z prawej, tam
          Aleksander Borisow rozcieńczył czerń seledynem: dwie zwaliste kry świecą jak
          przez czarny tiul, a pomiędzy nimi szczelina, której barwą nie rozcieńczył.
          Ciekawym, czy Borisow znał powiedzenie, którego użyłem za motto. Malarz Paweł
          Fiedotow zapisał je tuż przed śmiercią. Rozum już jął mu się mącić".

          Motto brzmi: "Okna pracowni malarza winny wychodzić na północ".
          • sedona Re: Borisow - też poszukuję obrazu 22.12.06, 05:23
            Opis dobry, jak to u Wilka. Dobrze byloby zobaczyc oryginal, ale jakos ostatnio Petersburg mi sie nie kroi.
            Jeden jeszcze obraz wywarl na mnie podobne wrazenie, tak ze ciary przeszly. Niemiecki, nie pamietam
            tytulu, cos wyspa...czy o smierci...Wyspa skalista wlasnie, a w srodku pustka. Tez niesamowity, ten
            rosyjski chyba bardziej cieply.
            • nitka3 Bocklin-wyspa Smierci 22.12.06, 07:26
              tez robi wrażenie ,ale jednak do człowieka współczesnego obytego z malarstwem
              chyba bardziej przemawia mniej dosłowny Rosjanin

              morel.weblog.com.pt/bocklin.bmp
              • nitka3 Re: Bocklin-wyspa Smierci 22.12.06, 07:28
                lepszy link

                www.intercom.publinet.it/bocklin.jpg
              • sedona Re: Bocklin-wyspa Smierci 22.12.06, 14:03
                Tak, to Bocklin. Moim zdaniem tez jest straszny, jakby to powiedziec wytartym frazeologizmem -
                rozdzierajaca pustka.
      • kacap_z_moskwy Re: Borisow - też poszukuję obrazu 24.12.06, 15:52
        fanta-girl napisała:

        > a na sołowiowe wyspy też bym się chętnie wybrała smile
        > Do Murmańska np.najlpiej leciec finnairem- wtedy nie czekasz na lotnisku w
        > Moskwie na przesiadke niewiadomo ile, tylko lecisz przez Helsinki.
        >
        > Ja zbieram mile wlasnie w finnairze - oni działaja w spólce z BA i Cathey
        Pacif
        > ic.
        > JAk uzbieram- to jeszcze z 5 lat mi zajmie, to wlasnie wykorzystam na bilet do
        > Murmańska a stamtad wyżej smile)

        Ja jechac na wyspy Soloweckie, to najlepej do Pitera a z tam tad statkiem. Z
        Moskwy tez mozna statkiem. Po kanalam do Petersburga i dalej.

        Ja patrzec na polnoc to moze byc i Murmansk. Ale tam nie ma zamarznetego moza.
        A jak pojechac do Archangelska albo do kraju Nieneckiego - to jusz prawdziwa
        polnoc.

        Wesolych swiat.
    • cepob Re: Borisow - też poszukuję obrazu 18.12.06, 17:26
      www.kalugin.org/gallery1.
      www.kalugin.org/landscapes.htm
      htmwww.kalugin.org/gallery2.htm

      Tu masz troche lanszawtów z Syberii
      www.art-prints-on-demand.com/a/borisov-aleksandr-aleksee/a-polar-bear-hunting-in-m.html
      • hajota Re: Borisow - też poszukuję obrazu 21.12.06, 15:49
        Bardzo dziękuję! Ładne te obrazki Kaługina.
    • nitka3 Re: Borisow - jaki dobry! 18.12.06, 22:51
      alez to dobry malarz,dzieki!
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka