Dodaj do ulubionych

Apolinaria i Apolinary

22.03.12, 19:22
No właśnie, są wątki o Apolonii, są o Poli, ale nie znalazłam żadnego o Apolinarii. Jak Wam się podoba kolejna z tych "Polowych"? Mnie ostatnio zauroczyła na tyle, że wpisałam ją na swoją listę.

Przy okazji zapytam też o wersję męską - jak Wam się widzi Apolinary? Mnie się całkiem podoba, bo lubię męskie imiona zakończone na "-y", ale nie przekonałam się do zdrobnienia Polek - jakoś takie mało męskie.

I do kogoś kto ma dane - ile jest w Polsce Apolinarii i Apolinarych? smile
Obserwuj wątek
    • ksiezna_pani1 Re: Apolinaria i Apolinary 22.03.12, 19:33
      dalenia napisała:

> No właśnie, są wątki o Apolonii, są o Poli, ale nie znalazłam żadnego o Apolina
      > rii. Jak Wam się podoba kolejna z tych "Polowych"? Mnie ostatnio zauroczyła na
      > tyle, że wpisałam ją na swoją listę.
      >
      > Przy okazji zapytam też o wersję męską - jak Wam się widzi Apolinary? Mnie się
      > całkiem podoba, bo lubię męskie imiona zakończone na "-y", ale nie przekonałam
      > się do zdrobnienia Polek - jakoś takie mało męskie.
      >
      > I do kogoś kto ma dane - ile jest w Polsce Apolinarii i Apolinarych? smile

Bardzo lubię te dwa imiona, zwłaszcza Apolinarie darze szczególnym uczuciem.
    • fruzielka27 Re: Apolinaria i Apolinary 22.03.12, 22:33
      Apolinarię pierwsze słyszę, a nawet czytam.

Natomiast Apolinary, to był mój dziadek. I nie był żadnym Polkiem, tylko Poldkiem. Czasem babcia wołała do niego Polo big_grin.
      Ja mam bardzo miłe wspomnienia z tym imieniem, bo to był bardzo fajny facet, który do tego mówił ginącą gwarą starego "Warsiawiaka" smile
    • dalenia w górę 05.10.14, 13:33
      Apolinary to dzisiejszy solenizant, więc z tej okazji wskrzeszam wątek wink Moje zdanie po tych ponad 2 latach niewiele się zmieniło - Apolinaria na tak (choć na liście jej już nie mam), Apolinary raczej na nie.
    • apollo1993 Witam 10.01.16, 13:35
      Wskrzeszajac temat, zainteresowaly mnie opinie innych ludzi na temat tego imienia bo sam takie posiadam, osobiscie nie spotkalem jeszcze mojego imiennika ( slyszalem tylko od znajomych ze jego pradziadek od strony matki mieszka gdzies w jakiejs malej wiosce w malopolsce), co do imienia to zawsze musze mowic 3razy bo nikt nie rozumie, a z osobami z ktorymi wiem ze nie bede utrzymywal kontaktu, jestem damian albo pawel (po co im tlumaczyc ze tak mam na imie, i to nie jest zaden wkret), dla rodzicow, dziadkow i znajomych jestem poldkiem. Obiecalem sobie ze jak spotkam jakiego apolinarego to zawarcie tej znajomosci napewno opre o bar. Prosze o komentarze moze wy kogos znacie.
    • adalwinka Re: Apolinaria i Apolinary 06.06.21, 20:55
      Odświeżam smile Mniej więcej rok temu przeżyłam krótkotrwałą fascynację Apolinarią, ale szybko mi przeszło. To znaczy - dalej uważam ją za ładną, ale już nie mam na liście.
      Apolinary z kolei nigdy mi się nie podobał, ale ostatnio (całkiem możliwe, że za sprawą Chayah 😊) zaczęłam na niego pozytywnie patrzeć. Ze zdrobnień, jakie padły w tym wątku - widzę Pola, Polka, Poldka. Macie może jeszcze jakieś pomysły? smile
    • chayah Re: Apolinaria i Apolinary 06.06.21, 21:29
      Skoro już wyciągnięto ten wątek, to nie ma bata, żebym się w nim nie wypowiedziała tongue_out

Apolinaria nawet mi się podoba, chociaż z imion "Polowych" zdecydowanie wolę Apolonię. Dla swojej córki bym nie rozważała. Co najwyżej sięgnęłabym po to imię, gdybym w najbliższej przyszłości miała zmienić swój nick na forum tongue_out Chociaż mam nadzieję, że to nigdy się nie zdarzy, bo swój obecny bardzo lubię wink

Natomiast Apolinary to moja ostatnia fascynacja imiennicza, obecnie moje trzecie ulubione imię męskie (zaraz po Ignacym i Stanisławie) 😍😍😍 Uwielbiam to imię całym swoim serduszkiem, całą swoją duszą, mózgiem, płuckami, wątróbką, nereczką i czym tam jeszcze można uwielbiać. Pardon - jestem zupełnie rąbnięta na jego punkcie tongue_out W ogóle bardzo lubię imiona męskie zakończone na "-y". A Apolinary kończy się właśnie na "-y". I ma dla mnie taki cudny XIX-wieczny urok - ahhh 😍 Ahhhh... No i te skojarzenia - Guillaume Apollinaire (wiadomo jakim cudem wylądował w moich sygnaturkach tongue_out), Maszko z "Rodziny Połanieckich" (chociaż u niego to było drugie imię) i wreszcie mój ukochany kompozytor Apolinary Szeluto, którego tak chciałabym uratować przed zupełnym zapomnieniem. Starodawny urok i wspaniali imiennicy - to lubię 😍 Sama nie wiem, kto "zawinił" i sprawił, że pokochałam to imię - czy może zapomniany geniusz, czy może jednak ten, którego złote myśli trafiły do mojej sygnaturki. Ale ktokolwiek to był, odpowie za moją obsesję tongue_out
      Ale nawet mi brakuje zdrobnień. Cholewa jasna, myślałam, że kto jak kto, ale ja potrafiłabym wymyślić zdrobnienia do tego imienia!... Ale nie, klops, kicha, nic nie wymyślę. Chyba odkryłam swój słaby punkt tongue_out
    • kocynder Re: Apolinaria i Apolinary 04.08.21, 00:00
      Apolinaria mi "nie brzmi". No, z imion "Polowych" chyba najmniej wdzięczna, moim zdaniem. Choć u kogoś pewnie bym doceniła.
      Apolinary, w wersji męskiej, to dla mnie tylko rejent Mościrzecki, z "Listu z tamtego świata" (Kornela Makuszyńskiego). Kto nie czytał, niech nadrobi. smile Samo imię w sumie dobre, dość dźwięczne, ale wyraziste, jednak skojarzenia literackiego nie pokonam... smile POza tym jakoś nie widzę fajnych zdrobnień. Polek zupełnie mi się nie podoba, a jak wołać do kilkuletniego "szkodnika"? Jak zwracać się serdecznie do nastolatka? Nie, jednak jestem na "nie", zarówno do wersji kobiecej jak i męskiej.
    • sulika Re: Apolinaria i Apolinary 04.08.21, 14:23
      Apolinaria calkiem mi się podoba, moze nie tak zeby nadac, na pewno duzo bardziej od Apolonii. Jest to dla mnie imię z charakteremsmile
      Apolinary tez niezgorszy. Do jego zdrobnień dorzucam Naszka. (Naszko)
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.