Dodaj do ulubionych

socrealizm w szkole ;)

16.05.03, 17:31
Znacie te stare filmy z lat 60, 70, 80 propagujące szkolną wiedzę?
U mnie w szkole czasami jeszcze je oglądamy. Nie wiem jak Wy, ale mi te filmy
się kojarzą z klasyką polskich, socrealistycznych filmów (patrz Bareja).
W tym momencie przypominam sobie dwie sceny z tych filmów:

1. Entuzjastycznie nastawiona do nauki młodzież przychodzi na 18 urodziny
kolegi. Przez cały wieczór przyswajają sobie matematyczną wiedzę, przy
wsparciu Pascala i innych uczonych, którzy - nie wiadomo skąd - się pojawiają.
Tu należy zaznaczyć, że bynajmniej nie piją czegoś co by mogło takie wizje
wywołać;) (matematyka)

2. Kolektyw (moje ulubione słowo) harcerski beztrosko spaceruje po lesie,
docierając w końcu do wsi. Wtedy grupa młodzieży puka do drzwi prosząc o
szklankę mleka. Nagle rozlega się krzyk człowieka potrzebującego pomocy, po
czym harcerze po wymianie kilku drętwych zdań (w stylu: co mamy robić "wujku
dobra rada?") ruszają na ratunek. (PO)

Macie podobne odczucia? Znacie jakieś inne socrealistyczne "hity"?
Obserwuj wątek
        • ekscelencja Re: socrealizm w szkole ;) 15.06.03, 16:29
          Nasza szkoła miała kiedyś( w czasach co to lepiej było, a kraj nasz był
          10siątą światową...) imię Bohaterów Młodej Gwardii i była uważana za czerwoną
          co dla większości (czyt: niepartyjniaków) nie było zbyt pozatywnym
          określeniem. Nomen omen dziś uważana jest za klasztor (jak to czasy się
          zmieniają) choć na dobrą sprawę jest zupełnie normalna. Dziś imię jest
          zmienone ( płk. Leopolda Lisa Kuli - legionisty Piłsudskiego), natomiast na
          korytarzu pojawił się ostatnio relikt przeszłości - potret innego wojaka Iwana
          Turkienicza, jak łatwo się domyślacie, czołowego przedstawiciela Młodej
          Gwardii.:) Tak więc nawet teraz można jeszcze znaleźć ślady dawnych (chociaż
          czy aż tak dawnych) czasów. pozdrawiam.
          PS. Filmów Barei nie uważałbym za socrealistyczne, chyba, że sie ich nie
          oglądało.
            • mamosz Re: socrealizm w szkole ;) 21.07.03, 19:27
              and77 napisał:

> ekscelencja napisał:
              >
              > > PS. Filmów Barei nie uważałbym za socrealistyczne, chyba, że sie ich nie
              > > oglądało.
              >
              > ???
              > To może Ty oglądałeś coś innego?

Oczywiście że filmy Barei nie mają NIC wspólnego z socrealizmem ,dobrze byloby
              sie trochę poduczyć nie sądzisz?
              • and77 Re: socrealizm w szkole ;) 22.07.03, 14:30
                mamosz napisała:

> Oczywiście że filmy Barei nie mają NIC wspólnego z socrealizmem ,dobrze
                byloby
                > sie trochę poduczyć nie sądzisz?

Ta sprawa została już rozwiązana, dobrze byłoby się trochę orientować, nie
                sądzisz?
                Chciałem użyć innych słów, ale mam szacunek do pracy admina.
              • ekscelencja Re: socrealizm w szkole ;) 18.06.03, 09:13
                REALIZM SOCJALISTYCZNY (socrealizm), doktryna i praktyka twórcza obowiązujące
                w sow. literaturze, sztuce, filmie i muzyce od pocz. lat 30. do poł. lat 80.
                XX w., po II wojnie świat. narzucone w innych państwach komunist. (w Polsce w
                postaci doktrynalnej 1949 56, w innych krajach do lat 60. i 70.); postulaty
                zgodności wizji świata z ideologicznymi tezami marksizmu, typowości obrazu
                artyst., ludowości, uprzywilejowania tematyki pracy i tradycji ruchu robotn.;
                r. s. w sztukach plast. przejawiał się m.in. w pompatycznym malarstwie,
                rzeźbie o charakterze panegirycznym, w plakacie agitacyjnym; architekturę
                charakteryzuje monumentalizm budowli o cechach eklekt.; w muzyce występują
                przede wszystkim pieśni masowe, a w filmie tzw. filmy produkcyjne. - definicja
                z Encyklopedii PWN. Jeśli filmy Barei uznamy za zgodne "z ideologicznymi
                tezami marksizmu" to równie dobrze Stalina możemy uznać za liberała.
                Powtarzam, z całym szacunkiem, wyście chyba nie te filmy Barei oglądali (no
                chyba, że te z początku lat 60 - "Żona dla Australijczyka" i takie klimaty,
                gdzie faktycznie możemy mówić o jakimś socrealizmie w twórczości Barei - ale
                potem mu przeszło :) pozdrawiam serdecznie wszystkich którzy jednak oglądali
                takie klasyki "socrealizmu" jak "Miś" czy "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz?".
                • xavier11 Re: socrealizm w szkole ;) 18.06.03, 10:47
                  ekscelencja napisał:

> REALIZM SOCJALISTYCZNY (socrealizm), doktryna i praktyka twórcza obowiązujące
                  > w sow. literaturze, sztuce, filmie i muzyce od pocz. lat 30. do poł. lat 80.
                  > XX w., po II wojnie świat. narzucone w innych państwach komunist. (w Polsce w
                  > postaci doktrynalnej 1949 56, w innych krajach do lat 60. i 70.); postulaty
                  > zgodności wizji świata z ideologicznymi tezami marksizmu, typowości obrazu
                  > artyst., ludowości, uprzywilejowania tematyki pracy i tradycji ruchu robotn.;
                  > r. s. w sztukach plast. przejawiał się m.in. w pompatycznym malarstwie,
                  > rzeźbie o charakterze panegirycznym, w plakacie agitacyjnym; architekturę
                  > charakteryzuje monumentalizm budowli o cechach eklekt.; w muzyce występują
                  > przede wszystkim pieśni masowe, a w filmie tzw. filmy produkcyjne. -
                  definicja
                  > z Encyklopedii PWN. Jeśli filmy Barei uznamy za zgodne "z ideologicznymi
                  > tezami marksizmu" to równie dobrze Stalina możemy uznać za liberała.
                  > Powtarzam, z całym szacunkiem, wyście chyba nie te filmy Barei oglądali (no
                  > chyba, że te z początku lat 60 - "Żona dla Australijczyka" i takie klimaty,
                  > gdzie faktycznie możemy mówić o jakimś socrealizmie w twórczości Barei - ale
                  > potem mu przeszło :) pozdrawiam serdecznie wszystkich którzy jednak oglądali
                  > takie klasyki "socrealizmu" jak "Miś" czy "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz?".

Oczywiście, że pod względem formy te filmy nie są socrealistyczne, co więcej
                  ostrze swojej satyry wymierzają w ten - nazwijmy to - nurt. Dlatego mówiąc o
                  socrealiźmie nawiązałem do Barei.
        • kontrowers Re: socrealizm w szkole ;) 17.07.03, 15:34
          Jeszcze a propos "antyunionistów": Czytałem niedawno całkiem fajną powieść J.
          Weyssenhofa "Żywot i myśli Zygmunta Podfilipskiego". Napisana w 1898, ale wyd.
          z 1951 r. Oczywiście musiala być przedmowa z ideologicznym komentarzem. Komuch
          co w apogeum stalinizmu pisał tę przedmowę tak najeżdżał
          na "Europejczyków", "kosmopolitów" itp., że miałem wrażenie, że słucham
          jakiegoś oszołoma z Ligi Polskich Rodzin :-) :-)

A tak w ogóle zapraszam na moje forum:
          forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=12224
    • mamosz Re: socrealizm w szkole ;) 21.07.03, 19:25

socrealizm to lata 50-te a te wyimki to tzw socjalistyczna dydaktyka premycana
      w literaturze i filmach przeznaczonych dla mlodzieży.Dobrze byloby jeszcze
      pamiętać co to były za filmy i z jakiego okresu jak już uzywasz terminologii
      coś oznaczającej.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka