Dodaj do ulubionych

Do którego tc wcześniak?

14.10.08, 16:56
Tak mnie to zastanawia do którego tc jest się wcześniakiem. Mój
lekarz mówił, że jak dojdziemy do 36tc to będzie już ciąża
donoszona. Klasycznie przyjmuje się, że jest to 38tc.
Moja małą jest z 34tc i nie miała, żadnych wcześniaczych powikłań,
tyle, że była malutka 1880, 44cm, porośnięta meszkiem, no i problem
z trzymaniem temperatury, czy ssaniem. Ale widząc inne dzieci, które
leżały wcześniej na intensywnej terami, rodziły się w dwudziestym
którymś tygodniu i miały mniej niż kg głupio mi ją nazywać
wcześniakiem. Po prostu była malutka i trochę za bardzo się
spieszyła, no chyba, że tak bardzo jej zależało na tej dacie-
07.07.07.
Takie moje przemyślenia...
Za często tu też z tych wszystkim powodów nie zaglądam, choć od
czasu do czasu podczytuję i widzę, że powinnam się cieszyć, że moje
dziecko jest jakie jest, choć od początku ciąży tak naprawdę
walczyliśmy o każdy tydzień.
Obserwuj wątek
    • tolka11 Re: Do którego tc wcześniak? 14.10.08, 19:54
      Wg WHO skończony 37 Hbd i dziecko jest donoszone.
      A czemu głupio nazwać małą wczesniakiem? Ja mam 2 wcześniaków:
      Miłosz ważył przy urodzeniu 880gr, a Sara 3 kg. Ale każde to
      wczesniak. Chociaż mamom życzę tylko takich jak moja Sarasmile

mama Judyty 40Hbd, Miłosza 28Hbd, Sary 33/34Hbd
      • kamila_m_g Re: Do którego tc wcześniak? 15.10.08, 09:59
        Dlaczego głupio, bo wcześniak to duże słowo.
        Może powinny być określenia: późny wcześniak, wczesny wcześniak, tak
        by nie stawiać w jednej lini tych co ważyły kilogram i tych co 3kg.
        Takie moje przemyśleniawink)
        • niuniadr Re: Do którego tc wcześniak? 15.10.08, 12:50
          Czasami jednak jest tak, że skrajny wcześniak, taki z małą wagą jest
          silniejszy i ma mniej problemów, niż taki 2 czy 3 kg.Wszytko zależy
          od tego w jakim stanie ogólnym się urodził i z jakiego powodu poród
          odbył się wcześniej.Waga i ilość punktów, a także często tydzień
          ciąży nie warunkują tego, w jakim dziecko będzie stanie.
          Pozdrawiam
          • kasiakasienka1981 Re: Do którego tc wcześniak? 15.10.08, 15:28
            Do 36 tc rozwijają się płuca do 37 dziecko określane jest jako wcześniak mój Oskarek urodził się w 34 z wagą 1900 i 47cm i również na szczęście nie ma żadnych problemów wcześniaczych mimo tego że urodził się z poważną wadą wrodzoną i ma za sobą już trzy operację.

Pozdrawiam,
            Kacper(31.05.2005), Oskar(08.05.2008)
            • arubaa Re: Do którego tc wcześniak? 15.10.08, 22:37
              Pierwszego synka urodziłam w 37 tc - nikt nigdy nie nazwał go wcześniakiem - w
              szpitalu opisano go jako "syn żywy DONOSZONY", ważył ponad 3kg, dostał 10 pkt,
              przy badaniu po porodzie stwierdzono brak jakichkolwiek cech wcześniactwa,
              oddychał sam beż żadnych problemów, etc. Jeśli wszystko z dzieckiem OK, to
              często właśnie dzieci z 36 i 37 tc uznaje się już za donoszone, a nie wcześniaki.
              • ap77 Re: Do którego tc wcześniak? 16.10.08, 11:28
                tez mam problem z nazewnictwem, Jacek jest ewidentym wczesniakiem 32tc, z
                ciezkim startem (zap. pluc, i respirator). Owszem urodzil sie duzy (2kg) dostal
                9pkt, ale potem przyszlo zalamanie.
                na szczescie powiklan nie ma, rozwija sie mozna powiedziec jak rowiesnicy
                donoszeni. Ale kiedy wspominam o jego wczesniactwie (w kontekscie roznych
                porownan na forach) to jest czasem rugana, ze powinnam juz sobie dac spokoj. Ech
                ludzie, ktorzy nie maja wczesniaka po przejsciach nigdy TEGO nie zrozumieja!

Co innego zdrowe pozne wczesniaki, bez komplikacjismile Oby tych bylo najwiecej!
                • kamyk-3 Re: Do którego tc wcześniak? 17.10.08, 09:36

Mój misiek (34tc, 2.5kg) wcześniakiem nie jest nazywany przez
                  lekarzy od dawna, co mocno mnie dziwi bo w końcu urodził się sporo
                  przed czasem i problemów zdrowotnych trochę było. Za parę dni kończy
                  14 miesięcy, waży 13 kilo, ubranka kupujemy na 98 cm i na hasło
                  wcześniak lekarze najpierw patrzą ze zdziwieniem, potem sprawdzają w
                  ksiązeczce a na końcu następuje śmiech i stwierdzenie, że
                  wcześniakiem to on już nie jest. Sama zaczynam się zastanawiać do
                  którego tc wcześniak a od ilu kilogramów już nie?smile Pozdrawiam.
                  • kasiakasienka1981 Re: Do którego tc wcześniak? 17.10.08, 14:15

Kiedy dziecko jest wcześniakiem?

Noworodek nazywany jest wcześniakiem, gdy przychodzi na świat przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży. Specyficzną formą skrajnego wcześniactwa stanowi grupa dzieci urodzonych przed 32. tygodniem ciąży.

W literaturze poświęconej problematyce ciąży odnajdujemy informacje, iż dziecko jest w stanie samo przeżyć poza organizmem matki po ukończeniu 22. tygodnia ciąży (niektóre źródła podają 20. tydzień ciąży za datę, od której mówi się o przedwczesnym porodzie, a nie poronieniu). Postęp medycyny pozwala na przeżycie już dzieciom urodzonym po 24. tygodniu ciąży. Po 28. tygodniu ciąży gwałtownie wzrasta szansa przeżycia wcześniaka.

Źródło: www.wczesniak.pl/04_dlarodzicow2.html
                    Pozdrawiam

Kacper(31.05.2005),Oskar(08.05.2008)

• kamila_m_g kamyk 21.10.08, 11:12
                      Klara ma 15,5miesiąca, waży ok.10kg i ma ok. 80cm od dawna nie mówią
                      już o niej wcześniak, chyba właściwie odkąd zaczęła się mieścić w
                      normalnej siatce centylowej. No, chyba, że na usprawiedliwienie jej
                      rozmiarów.
                    • ania2268 Re: Do którego tc wcześniak? 27.10.08, 19:27
                      Mój Mati urodził się w 37 tyg. W dniu porodu z USG wynikało że ma wymiary jak na
                      35 tydz. Też trudno mi go nazywać wcześniakiem ważył 2,380. W karcie
                      informacyjnej napisano wcześniactwo z niską masą urodzeniową. W porównaniu z
                      maleństwami które rodzą się z wagą poniżej kg to wielkolud.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka