IP: *.parkitka.prenet.pl 16.05.06, 23:39
Co mozecie mi polecic do obejrzenia w Innsbrucku?Spędze tam kilka dni,bede
dysponowac samochodem,wiec dostepne sa dla mnie tez okolice.Moze znacie
jakies knajpki,atrakcje niewspominane w przewodnikach?
Obserwuj wątek
    • aseretka Re: Innsbruck 17.05.06, 06:41
      Przede wszystkim chyba piekna Starówka, a trochę za mmiastem zamek Ambras,
      jeden z ładniejszych renesansowych zamków.
      Jeśli cię to nie znudzi pozwolę sobie przytoczyć moje ubiegłorocznych zapiski z
      kilkugodzinnego spaceru po Altstadt.

"Mostem przechodzimy na Altstadt. Mijając po drodze Ottoburg i słyną
      restaurację „Złoty Orzeł”, gdzie w podcieniach budynku umieszczona jest tablica
      z nazwiskami dostojnych gości. Bywali tu jednak nie tylko Goethe i Paganini,
      ale także, jak głosi napis, „Panowie i Towarzystwo z Polski”. Na głównym
      placu Starówki podziwiamy słynny Złoty Dach, będący lożą dworską powstałą w
      końcu XV w. dla Maksymiliana I. Konstrukcja opiera się na dwóch kolumnach, a
      dach pokrywa 2657 złoconych miedzianych płytek . ( Nie liczyłam, więc nie mogę
      potwierdzić, czy liczba się zgadza. ) Na wysokości pierwszego piętra biegnie
      balustrada z herbami ziem austriackich, zaś balustradę piętra drugiego zdobią
      płaskorzeźby przedstawiające cesarza Maksymiliana z dwiema kolejnymi żonami.
      Naprzeciw Złotego Dach Wieża Miejska, w której przez wiele lat mieściło się
      więzienie. Mijamy piękne kamienice z podcieniami, freskami i płaskorzeźbami.
      Helblinghaus przy Herzog Fridrich Strasse pokryty barokową fasadą uchodzi za
      jedną z najpiękniejszych kamienic Europy i rzeczywiście jest zachwycający.

Wąską uliczką przechodzimy na Burggraben, gdzie znajduje się Pałac Dworski.
      Jest to potężna barokowa budowla w bladożółtym kolorze, rozbudowana w XV i XVI
      w. Przez cesarza Maksymiliana I. Na placu przed Hofburgiem ustawiony jest
      pomnik arcyksięcia Leopolda V obudowany dużą fontanną. Po prawej stronie
      Pałacu, dobudowany do niego Hofkirche ( Kościół Dworski ), który z założenia
      miał być mauzoleum cesarza Maksymiliana. W środku, w centrum kościoła, znajduje
      się nawet piękny sarkofag pokryty alabastrowymi rzeźbami, jednak cesarz nie
      spoczął tutaj lecz w zamku Wiener Neustadt koło Wiednia. Wzdłuż sarkofagu
      posągi z brązu, będące pomnikami rzeczywistych i „duchowych” krewnych cesarza.
      M.in. jest tu posąg Cymbarki ( Zimburgis ), księżniczki mazowieckiej, kobiety o
      niezwykłej urodzie, będącej matką cesarza Fryderyka III. Z kolei Srebrna
      Kaplica wybudowana została jako mauzoleum dla arcyksięcia Ferdynanada II
      Tyrolskiego i jego żony, którzy faktycznie spoczywają w tym miejscu. Jeszcze
      tylko rzut oka na prezbiterium z organami w formie ołtarza i wychodzimy na
      zewnątrz.

Obok Hofburga przechodzimy do Katedry św. Jakuba. Podziwiamy bogatą
      sztukaterię, freski na sklepieniu i barokową ambonę. W katedrze znajdują się
      też groby arcyksięcia Maksymiliana II i arcyksięcia Eugeniusza, a w bocznych
      ołtarzach relikwie św. Benignusa i św. Witalisa.
      W wąskiej uliczce natrafiamy na restaurację Stifskeller."

restauracja jest bardzo miła i stylowa. Polecam.
      • detroit Re: Innsbruck 17.05.06, 08:21
        Ja również polecam Schloss Ambras, a także doline Stubai, gdzie po przejechaniu samochodem ok 25 km. i wjechaniu kolejką znajdziesz sie na lodowcu. Dalej spacer w górę ok 1 godzinę i jesteś na wys. 3200 m koło najwyżej położonej restauracji w Austrii.
    • bah77 Re: Innsbruck... 17.05.06, 08:50
      Dla mnie dużą atrakcją byłyby piękne piramidy ziemne w Schönberg w Dolinie
      Stubai:

www.mojaaustria.pl/x.php/427/Stubaital.html

bah77

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka