Dodaj do ulubionych

Wprost - Nowy wspaniały Józefów

03.01.11, 10:38
W najnowszym Wprost artykuł o Józefowie i mieszkańcach związanych ze szkołą Sternik. Jest kilka ciekawych informacji, chociaż są też fragmenty które autora i jego spiskowe teorie dyskredytują. Np.:

"W ostatnich wyborach rodzice związani ze Sternikiem założyli własny komitet." Że niby Kocham Józefów to był Sternik? Bez przesady. Jeszcze brakuje żeby Mazek, Sitek, Rupniewski i kilku innych się do Sternika zapisało.
Obserwuj wątek
   • pangorki Re: Wprost - Nowy wspaniały Józefów 05.01.11, 21:16
    Mili Forumowicze. Na każdy tego typu artykuł trzeba nałożyć pewien "filtr". Bo artykuły nie powstają przecież po to by wiernie oddawać/relacjonować rzeczywistość/prawdę, ale po to by sprzedawać gazety i czasopisma, w których się znajdują. Każdy artykuł musi zatem budzić jakieś kontrowersje oraz być spaczony pewnym wyolbrzymieniem tematu... po to właśnie by BUDZIŁ EMOCJE i sprzedawał dany tytuł.
    Muszę też przyznać, ze sposób przedstawienia tematu jest nawet dość ciekawy i pokazuje Józefów z trochę innej strony niż ja osobiście na nasze Miasto dotychczas patrzyłem.
   • hanelorka Re: Wprost - Nowy wspaniały Józefów 03.01.11, 23:15
    A mnie ten artykuł bynajmniej nie wydał się nierzetelny. Myślę, że autor opisał sprawę obiektywnie, ja w każdym razie widzę to podobnie. A swoją drogą bulwersuje mnie informacja, że katolicka szkoła pobiera prawie 20 tys. wpisowego (które ponoć później zwraca, ale przez parę lat ma darmowy kredyt bez odsetek). Że tak jest wiem nie z artykułu, ale od osoby, której dzieci chodzą do Sternika. A dopiero co przewodniczący Episkopatu abp Michalik mitygował księży, żeby nie byli pazerni i chciwi, i nie gorszyli wiernych zachłannością na mamonę. Swoją drogę, ciekawe, czy mega bogaci katole, którzy ciągną do Józka i stawiają sobie w lasach rezydencje nie czują morlanego dyskomfortu? Ja co prawda jestem katoliczką tylko z tradycji i wychowania, ale pamiętam z lekcji religii, że jedną z fundamentalnych cnót dobrego katola jest skromność i niewywyższanie się ponad innych.
    • jozefow512 Re: Wprost - Nowy wspaniały Józefów 04.01.11, 09:11
     Z jednej strony można mówić, że bulwersuje hipokryzja - z drugiej katolicy to zwykli ludzie - też są chciwi, pyszni, zarozumiali, przekupni, itd. itp. Jednak to raczej sprawa ich sumień i nie ma się co bulwersować.

     Moim zdaniem to czysty marketing i wykorzystywania naiwniaków - chcą płacić po 20 tys. wpisowego i kredytować szkołę - niech płacą. W zamian dostają poczucie bycia "lepszymi niż cały ten motłoch dookoła". A to, że takie poczucie i płacenie za to ma niewiele wspólnego z zasadami, które teoretycznie wyznają - to ich sprawa, niech sobie z tym żyją.
     • surmia Re: Wprost - Nowy wspaniały Józefów 04.01.11, 11:18
      Mam to samo zdanie. Marketing. Ładnie sprzedany produkt. Drogi, ekskluzywny produkt. Z naciskiem na ekskluzywny. Ktoś ładnie zarabia. Stylowo. Ale skoro są chętni, to czemu nie?

      Mnie tam te szkoły nie przeszkadzają i nie będą przeszkadzały do czasu aż zaczną włazić na moje podwórko. Mam jednak nadzieję, że tak się nie stanie. Bo, że będą próbowały to pewne - wystarczy wspomnieć słynne "Ojcze nasz" na rozpoczęciu roku czy pornografię. Jeśli Józkiem będzie rządzić osoba o wolnym umyśle, nie popadająca w przesadną zażyłość ze Sternikiem, będzie dobrze.

      Z drugiej strony, jeśli ten "eksperyment" wypali, to może będziemy mieć nowe pokolenie Józkowiaków, wolne od negatywnych zachowań, kulturalne, dobrze wychowane itd.

      Byle nie było to faktycznie "getto bogatych" nieprzystępne i wyniosłe.

      Co do artykułu - uważam że nie jest stronniczy ani w żaden sposób naginający. Autor nie wyciąga jakichś daleko idących wniosków. Po prostu opisuje sytuację. Może przeczyta jakiś rodzic i przyjedzie obejrzeć? Może ktoś inny z tego powodu zrezygnuje z zamieszkania w Józku? Wolny wybór.
  • jackie_brown Re: Wprost - Nowy wspaniały Józefów 04.01.11, 13:23
   Z drugiej strony, jeśli ten "eksperyment" wypali, to może będziemy mieć nowe pokolenie Józkowiaków, wolne od negatywnych zachowań, kulturalne, dobrze wychowane itd.
   - obawiam się, że możemy mieć raczej nowe pokolenie ksenofobów, homofobów, którzy wykrzykują obraźliwe hasła pod krzyżem. Dodatkowo wykurzą biedniejszych mieszkańców, którzy dla nich będą dziadami.
   • jozee Re: Wprost - Nowy wspaniały Józefów 04.01.11, 13:44
    Aha,to dopiero teraz po przeczytaniu jakiegoś artykułu wysnuwacie państwo wniosek,że Józefów staje się oazą ciszy i skupienia dla dzieci katoli.Ja temat Sternika poruszałem w Sylwestra z jednym rzemieślnikiem z naszego miasta.Ku mojemu zdziwieniu powiedział,że to dobrze,że powstają takie inwestycje bo miasto zyskuje rozgłos i jest kojarzone ze znanymi ludźmi.Znanymi z mediów.Wypowiedź tego rzemieślnika usprawiedliwiam ilością wódki jaką wlał w siebie w moim towarzystwie.
    • malcontent Re: Wprost - Nowy wspaniały Józefów 04.01.11, 14:20
     "Miasto wcześniej było w stagnacji. Teraz się rozruszało - zachwala jedna z założycielek..."

     "To nowi działają w Społecznej Radzie Konsultacyjnej przy burmistrzu, zakładają stowarzyszenia, organizują jasełka..."


     Szczerze, to moje odczucia są zupełnie odmienne.
     Nie odmawiam im zaangażowania, ale mówienie że przed nimi to tu było ściernisko to duża przesada, a wręcz kłamstwo.
     Czy nie to że miasto wyróżniało się na tle innych podwarszawskich miejscowości spowodowało że tu a nie gdzie indziej się sprowadzili?
     Autorowi życzę mniej zadufania, by nie skończył jak ta część ludzi ze Sternika która wspólnie z PiS-em i WSGE założyła komitet KJ i sromotnie przegrała z emerytem.

     Wiele można dobrego wspólnie dla miasta zrobić, ale jak się zaczyna od stwiedzeń "przed nami to tu nic nie było" to nie wróży do dobrze.
     • karolek.only Re: Wprost - Nowy wspaniały Józefów 04.01.11, 14:41
      Artykułu nie czytałem, ale polecam stronę w necie na temat Opus dei - bo to są przedstawiciele Sternika i oni finansuja w wiekszości te placowki. Dla " swoich"oczywiście za darmo a cala reszyta musi płacić. Wiele lat ta prałatura kościoła miała ekskomunikę, dopiero nasz Papież ją zniósł. Można zobaczyć domy ich członków w Józefowie, całe osiedle i zamknięta ulica (między Matejki a następną równoległą) a w niedzielę nawet zobaczyć jak po mszy w kościele na Dobrej udają się do swojej -nazwę to kaplicy- bo nie wiem jak się to u nich nazywa.
      Aby zostać członkiem Opus dei też trzeba spełnic pewnw wymagania, więc tak tylko na wiarę nikogo nie przyjmą.
      • najnormalniejszy Re: Wprost - Nowy wspaniały Józefów 04.01.11, 15:11
       1. "Miasto wcześniej było w stagnacji. Teraz się rozruszało - zachwala jedna z założycielek..."

       Bzdura, jakich mało. Józefów nigdy nie był przedmieściem, jak inne miejscowości. Jest parę osób, które osiedliły się w ostatnich latach i włączyły się w działania miejskie. Ale żeby coś "rozruszać"? Jakieś nieporozumienie.

       2. "Swoją drogę, ciekawe, czy mega bogaci katole, którzy ciągną do Józka i stawiają sobie w lasach rezydencje nie czują morlanego dyskomfortu? Ja co prawda jestem katoliczką tylko z tradycji i wychowania, ale pamiętam z lekcji religii, że jedną z fundamentalnych cnót dobrego katola jest skromność i niewywyższanie się ponad innych."

       "Wiele lat ta prałatura kościoła miała ekskomunikę, dopiero nasz Papież ją zniósł."

       Leżę ze śmiechu smile) Jak ktoś wie o religii katolickiej tyle co o hinduizmie balijskim to lepiej niech się nie wypowiada. Poproszę o dokumenty kościelne na temat zakazu bogacenia się i ekskomuniki Opus Dei.
       • lesnyobserwator Re: Wprost - Nowy wspaniały Józefów 04.01.11, 16:20
        Te cytaty potwierdzają tylko moją opinię o nierzetelności tekstu.
        Pan Cieśla zadałby sobie odrobinę trudu i sprawdził stan faktyczny.

        Miasto rozwijało się i rozwija od wielu lat.
        Na ten stan złożyła się praca wielu ludzi:
        Pana burmistrza Kruszewskiego, radnych wszystkich kadencji, urzędników miasta.
        Mieszkańcy Józefowa, ze swą zaradnością i pracowitością budują sukces tego miasta.
        Dotyczy to zarówno tych starych, zasiedziałych z pokolenia na pokolenie jak i tych nowych.
        Sternikowców również.

        Tekst ten jest obliczony na wywołanie niechęci wobec części mieszkańców miasta.
        Józefów idealnie nadaje się na przedmiot takiej manipulacji.
        Dla Wprostu, GazWyb i całego lewicowo-liberalnego środowiska atakującego ludzi wierzących w Polsce, miasto wręcz modelowe.

        Wierzący i praktykujący katolik (nie katol) jest podejrzany.
        Ten stary w moherowym berecie, często ubogi jest "śmieszny" i łatwo z niego drwić.
        Tego co potrafi zarobić na wykształcenie swoich dzieci w prywatnej szkole, należy się bać.
        Enklawa, sekta, katole to epitety zarezerwowane dla tych "bogaczy".
        Dla "biedaka" są zarezerwowane inne słowa klucze: moher, ciemnogród, homofob.

        Józefów rozwija się dzięki swoim mieszkańcom.
        Dzielenie i konfliktowanie ludzi na pewno temu nie służy.


       • makspio Re: Wprost - Nowy wspaniały Józefów 04.01.11, 16:27
        Trochę mnie dziwi mnie ta dyskusja.
        Z większości wypowiedzi wnioskuję następujące tezy:
        1. Źli katolicy, bo mają kasę.
        Teza dziwaczna - od kiedy to posiadanie pieniędzy jest grzechem w liberalnym świecie? Z tego co wiem red. naczelny "Wprost" również do biedaków nie należy. To raczej PIS jest kojarzony z nienawiścią do bogatych elit i wykorzystuje populizm ubogich, widać nie tylko.
        2. Prywatne szkoły tak, ale nie dla katoli.
        Jeżeli kogoś bulwersuje istnienie prywatnych szkół bo są zbyt katolickie lub zbyt elitarne to powinien się zastanowić nad znaczeniem słowa wolność i tolerancja. Wydawało mi się, że w liberalnym społeczeństwie każdy ma prawo zakładać sobie szkoły jakie chce - jedyny warunek to respektowanie prawa (program MEN).
        3. Józefów robi się coraz bardziej katolicki.
        Takie słowa może mówić tylko ktoś, kto nie zna tego miasta. Józefów (tak jak cały powiat otwocki) zawsze był katolicki. Większość jego rdzennych mieszkańców to zaangażowani katolicy. Widać to chociażby po wynikach kolejnych wyborów – wszystkie konkurujące ze sobą ugrupowania są „pro kościelne” a inicjatywy typu "nie dla pornografii" zawsze cieszyły się tu poparciem mieszkańców. Może się to nam podobać bądź nie, ale taki jest Józefów, którego klimat podobno tak lubimy.
        4. Opus Dei popiera PIS. Z tego co wiem, jednym z rodziców zaangażowanych w Sternika jest niejaki Radosław Sikorski - w jednym z wywiadów bardzo zachwalał józefowską placówkę. Trochę to burzy uładzony schemat co?

        Pozdrawiam i życzę więcej otwartości
        • grudziaz OT: Wprost - Nowy wspaniały Józefów 04.01.11, 20:05
         makspio napisał:


         > 3. Józefów robi się coraz bardziej katolicki.
         > Takie słowa może mówić tylko ktoś, kto nie zna tego miasta. Józefów (tak jak ca
         > ły powiat otwocki) zawsze był katolicki.
         Większość jego rdzennych mieszkańców t
         > o zaangażowani katolicy.
         Rozczulające, że dla niektórych 60 lat to wieczność.
        • jozefow512 Dlaczego makspio manipulujesz? 05.01.11, 09:43
         makspio napisał:

         > 1. Źli katolicy, bo mają kasę.
         > 2. Prywatne szkoły tak, ale nie dla katoli.
         > 3. Józefów robi się coraz bardziej katolicki.
         > 4. Opus Dei popiera PIS.

         Sam sobie wymyśliłeś te tezy. Nikt ich tutaj nie sformułował. Nie wkładaj w usta innym to, czego nie powiedzieli ani nie mieli zamiaru powiedzieć.

         Możesz sobie chodzić do dowolnej szkoły, płacić za nią ile chcesz. Ale też każdy inny może mieć swoją opinię na temat tej szkoły i sensowności twojego wyboru. Nie wszyscy muszą myśleć tak jak ty - i całe szczęście, bo to nie jest nowy wspaniały świat.
        • shelmahh Odp do Makspio 07.01.11, 10:23
         3. Józefów robi się coraz bardziej katolicki.
         Takie słowa może mówić tylko ktoś, kto nie zna tego miasta. Józefów (tak jak cały powiat otwocki) zawsze był katolicki. Większość jego rdzennych mieszkańców to zaangażowani katolicy. Widać to chociażby po wynikach kolejnych wyborów – wszystkie konkurujące ze sobą ugrupowania są „pro kościelne” a inicjatywy typu "nie dla pornografii" zawsze cieszyły się tu poparciem mieszkańców. Może się to nam podobać bądź nie, ale taki jest Józefów, którego klimat podobno tak lubimy.
         ===============================================
         Przeraził mnie Twój post. Nie przypominam sobie aby inicjatywa "nie dla pornografii" zyskała poparcie większości mieszkańców - co więcej, akcja była nieskuteczna, śmieszna a w związku z dostępem do internetu, zupełnie pozbawiona sensu. Kto chce znaleźć porno ten sobie poradzi, pomimo takich akcji.

         Czy Józefów jest katolicki? Też mam nadzieję, że tak nie jest. Postawmy na otwartość, wielokulturowość - i niech to nas wyróżnia. Religia to prywatna sprawa każdego z nas. Miasto z założenia powinno mieć świecki charakter a władze powinny być wybierane w oparciu o kompetencję a nie wyznanie i gorliwość w jego okazywaniu.

         Znam wiele osób z Józefowa, które najzwyczajniej w świecie nie wierzą w Boga ale szanują tradycje z tym związane. Nikomu nie narzucają swoich przekonań ale liczą też na szacunek sporej części mieszkańców, którzy nie powinni ingerować w to czy ktoś jest osobą wierzącą czy nie.

         Sam na to liczę smile

         Na szczęście to co można było przeczytać we Wprost to zwykły PR, który na co dzień nie ma dla nas żadnego znaczenia. Wracamy do Józefowa z pracy by spędzić fajnie czas z dziećmi, pójść na spacer, zjeść dobrą pizzę, odpocząć a sprawy związane z wiarą, pornografią, przetasowaniami w strukturach władz tak naprawdę w życiu codziennym nie mają żadnego znaczenia.

         Już chyba ważniejsze wydaje się to by były dobre chodniki, ulice odśnieżone, transport do Warszawy sprawny a infrastruktura wydolna smile i tyle!

         Z pozdrowieniami dla wszystkich, którzy po prostu lubią, kochają tu żyć :] bo kochają te sosny, klimat i spokój..

         • jozee Re: Odp do Makspio 07.01.11, 13:08
          Mądrze napisane.Oprócz tej pizzy.Ta z Dominium to gniot.Ale na poważnie:obiekty finansowane przez opus dei rosną na naszych oczach i czy nam się to podoba czy nie,zmienia się krajobraz i przybywa w Józefowie gości.Chęć sięgnięcia po władzę lokalną to tylko kwestia czasu.Wielokulturowość i otwartość na inne religie to moim zdaniem jeszcze utopia.
          • shelmahh Re: Odp do Makspio 07.01.11, 16:08
           Jozee: pizze jemy w Novej smile

           zauważam zmieniający się krajobraz ale nie zamierzam dolewać oliwy do ognia w tej dość ciekawej dyskusji.

           Troszkę szokuje mnie to parcie do władzy, o którym piszesz, bo co wspólnego ma urząd burmistrza z jego wiarą? w sumie nicsmile ma być menadżerem, zarządzać wspólnotą mieszkańców na jasnych zasadach, zdecydowanie świeckich, wiara jest jego prywatną sprawą, którą każdy powinien szanować. Dla mnie burmistrzem może być nawet Rabin jeśli zadba o to by wszystko w Józefowie działało sprawnie.

           Chociaż podoba mi się ten paradoks polegający na tym, że w sferze PR'u Józefów ale też Polska staje się mekką katolików a w zwykłym życiu obserwuje się postępującą laicyzację społeczeństwa, które jest coraz bardziej świadome swojej roli w budowaniu postaw obywatelskich i demokratycznych i roli państwa świeckiego w ich/naszym życiu.

           Pozdrawiam jak zwykle serdecznie smile

           • beretbaby Re: Odp do Makspio 10.01.11, 16:57
            shelmahh napisał:

            > w zwykłym życiu obserwuje się postęp
            > laicyzację społeczeństwa, które jest coraz bardziej świadome swojej roli
            > w budowaniu postaw obywatelskich i demokratycznych i roli państwa świeckiego w
            > ich/naszym życiu.
            >
            Państwo świeckie?
            Nie istnieje coś takiego, jak państwo świeckie. Powód banalny-państwo takie w prawodawstwie musiałoby kierować się ideami światopoglądu świeckości, a takie nie zostały wypracowane-nie istnieją.
            Polska jest krajem neutralnym światopoglądowo.Każdy może wyznawać dowolną religię, być ateistą, czy agnostykiem. Wszystkie wyznania traktowane są na równi, bez wartościowania .
            Nikomu nie wolno wywierać presji na innych w celu zakazania czy nakazania jakiegoś światopoglądu. Konstytucja gwarantuje również możliwość uzewnętrzniania postaw religijnych -np. wieszanie krzyży w miejscach publicznych, czy odmawianie modlitw poza świątyniami.
            Nie spotkałam się z tym, by w jakimś urzędzie, szkole publicznej komukolwiek odmówiono prawa ze względu na wyznawaną religię-czy to katolicyzm, judaizm, islam czy ateizm.Czy w urzędzie wisi krzyż (bo chyba to ci się nie podoba), czy nie na funkcjonowanie urzędu nie ma wpływu.Odbierając np.prawo jazdy w pokoju w którym wisi krzyż, ateista traktowany jest ,jak każdy inny obywatel. Problem powstałby gdyby w takim urzędzie zabroniono powieszenia innych symboli religijnych (np. gwiazdy Dawida, półksiężyca) ale o takim przypadku również nie słyszałam.

            Jeśli więc prawo nie jest łamane, to o co chodzi?
            Neutralność światopoglądowa to za mało?
            Mamy dążyć do ateizmu?
            • shelmahh Re: Odp do Makspio 11.01.11, 11:11
             w samym Józefowie mieliśmy sytuację gdy na rozpoczęciu roku zaproszono WSZYSTKICH do modlenia się. Jednocześnie ksiądz miał więcej czasu na przemówienie niż np. Dyrektorka Szkoły.

             W klasie syna normą staje się to, że na wywiadówce rodzice są poniekąd zmuszeni do tego by wysłuchać kazania księdza na temat wychowania dzieci oczywiście w duchu katolickim.

             To jest ingerencja w światopogląd - można by nawet powiedzieć narzucanie innym swoich przekonań.

             Ale nie unoszę się. Taki mamy kraj, takie społeczeństwo.

             Krzyże mi nie przeszkadzają, nie zwracam na nie uwagi ale np. zwracam gdy ksiądz święci otwieranie poczty polskiej w Michalinie. Nie święci za to innych firm otwierających się na terenie Józefowa.

             Oczywiście to nic groźnego. Ot zwykłe życie w małym miasteczku. Nie stawiaj mnie po drugiej stronie barykady beretbaby. Tak jak napisałem: religia to prywatna sprawa każdego z nas. Pytanie czy tak jest na pewno w naszym mieście? Szkoła np. jest bardzo zainteresowana by wiedzieć o tym czy wierzę czy nie wierzę. Religia w szkole też jest ciekawa bo np. dziecko moje odmówiło ostatnio niesamowitą modlitwę "Matko Boża, która kochasz nas bardziej niż nasza mama....."..kto go tego nauczył? ano siostra zakonna w szkole. Czy Mama mojego dziecka kocha go mniej niż postać, która jest czymś nieodgadnionym dla 6 latka?

             A czy mogę iść z dzieckiem na zakupy w niedzielę? Ano nie bo siostra w szkole powiedziała, że to grzech....

             i tak to się toczy u nas..raz jest śmiesznie, innym razem straszno...

             ale nie twórzmy niepotrzebnie antagonizmów. Mi wiara nie przeszkadza. Ale czy to,że nie wierzę nie przeszkadza co poniektórym bo kieruję się po prostu rozumem i sercem, a nie nakazami wynikającymi z bycia członkiem społeczności katolickiej?
       • kug777 Re: Wprost - Nowy wspaniały Józefów 10.01.11, 18:12
        Tym dokumentem są słowa Chrystusa: " prędzej wielbłąd przejdzie przez ucho igielne, anizeli bogacz do Królestwa Niebieskiego". Pozdrawiam
        .p.s. A dla tych "katolikow", katolicyzm i Chrystus sa tylko narzędziami. Gdyby oni i lwia częśc kleru wierzyli w życie pozagrobowe, to nie szarpali by do siebie tu i teraz!
   • alcobar Jak nazwać człowieka, który nie widzi korzyści dla 09.01.11, 01:54
    renomy miasta z tego, że staje się elitarne (wzrost wartości nieruchomości) co sprawia, że własność wszystkich Józefowiaków znacznie zwiększa wartość. To ciekawe zjawisko.. martwić się tym, że Józefów staję się drugim Konstancinem .... jasne powinniśmy starać się zostac drugim Karczewem ( z szacunkiem dla Karczewiaków).
    No cóż jak w reklamie .... to rozumowanie "nie dla idiotów"
  • muffinek2 Re: Wprost - Nowy wspaniały Józefów 04.01.11, 18:11
   odnosząc się tylko do treści (bez oceny rynku - to oczywiste, że ludzie mogą żyć tak jak chcą i inwestować w to w co chcą) - więc dla mnie jest to tendencyjny artykuł, brak rzetelności dziennikarskiej, spis życzeń jakiejś grupy, która z życiem większości mieszkańców J. ma niewiele wspólnego, tak jak większość rodzin, które tu swoje dzieci po prostu dowożą

   i nie podoba mi się to, że takie teksty idą w świat, bo jeśli ktoś nie zna rzeczywistości w J. to pomyśli sobie, że tu Sternik steruje - autor tworzy rzeczywistość, której nie ma, przynajmniej na razie, ale jak się tu sprowadzi jeszcze parę osób (np. p. Giertych) to kto wie jak to będzie
   • lesnyobserwator Re: Wprost - Nowy wspaniały Józefów 04.01.11, 19:23
    Okropny Giertych i jemu podobni.
    Czekamy z utęsknieniem na: Kazimierę Szczukę, Wandę Nowicka, Jana Hartmana, Roberta Biedronia, Tadeusza Bartosia, Adama Michnika, Jacka Żakowskiego, Monikę Olejnik, Leszka Millera, Ola Kwaśniewskiego, Mira Drzewieckiego, Zbycha Chlebowskiego.........Słońce Peru.
    Oraz TOMASZA LISA!
    • grudziaz Re: Wprost - Nowy wspaniały Józefów 04.01.11, 20:07
     lesnyobserwator napisał:

     > Okropny Giertych i jemu podobni.
     > Czekamy z utęsknieniem na: Kazimierę Szczukę, Wandę Nowicka, Jana Hartmana, Rob
     > erta Biedronia, Tadeusza Bartosia, Adama Michnika, Jacka Żakowskiego, Monikę Ol
     > ejnik, Leszka Millera, Ola Kwaśniewskiego, Mira Drzewieckiego, Zbycha Chlebowsk
     > iego.........Słońce Peru.
     > Oraz TOMASZA LISA!
     Drogi znawco, niektórzy z wymienionych to mieszkańcy J. od dawna. Więcej rozeznania nawet ograniczonemu wielbicielowi LPR nie zaszkodzi.
       • feelek Re: Wprost - Nowy wspaniały Józefów 06.01.11, 13:26
        koledzy Grudziaz & Leśnyobserwator niepotrzebnie i usilnie dzielą RP na RP - Giertychów, Maciarewiczów, Dornów... i RP - Szczuk, Biedroniów, Bartosiów... .
        Podczas gdy RP, jak mówił Pawlak (ten z "Samych swoich"), dzieli się, jak i inne kraje, i narody, na mądrych i głupich.
        I ja myślę, że i w RP, i w J. jest zawsze miejsce i dla jednych, i dla drugich,
        oczywiście - niezależnie od tego - kto kogo do zbioru mądrych i zbioru głupich prywatnie sobie zalicza
        PS. znani mi znani ("znani" - to też jest względne):
        Grzegorz Markowski,
        Patrycja Markowska,
        Urszula (ta od Budki Suflera i piosenek: Dmuchawce, latawce, wiatr..., Malinowy król, Konik, z drzewa koń na biegunach),
        Paweł Smoleński (jedno z gł. piór Gazety Wyborczej),
        Bohdan Loebl (autor tekstów Brekoutu)
        z nieżyjących:
        Tadeusz Nalepa (solista, gitarzysta, kompozytor z Brekoutu),
        z kiedyś mieszkających:
        Michał Wiśniewski (zespół "Ich Troje", jeśli ktoś taki jeszcze pamięta)
       • beretbaby Re: Wprost - Nowy wspaniały Józefów 06.01.11, 15:31
        grudziaz napisał:

        > Ograniczony wielbicielu LPR?

        A ty nieograniczony wyborco kogo wielbisz?big_grin
        Po przeczytaniu twoich wpisów, mój żołądek jednoznacznie wskazuje ,że na PO.
        Kaczyńskiego, Giertycha (a co za tym idzie ich wyborców) można szczerze nienawidzić ,
        Tusk i jego "drużyna" wywołują tylko mdłości.
        Doceń więc poświęcenie niegłosujących na jedynie słuszną partię. Z codziennymi mdłościami naprawdę nie jest łatwo żyć.I mimo, że łatwiej jest nienawidzić wybierają mdłości.


    • muffinek2 Re: Wprost - Nowy wspaniały Józefów 04.01.11, 20:35
     lesnyobserwator napisał:
     > Okropny Giertych i jemu podobni.
     > Czekamy z utęsknieniem na: Kazimierę Szczukę, Wandę Nowicka, Jana Hartmana, Rob
     > erta Biedronia, Tadeusza Bartosia, Adama Michnika, Jacka Żakowskiego, Monikę Ol
     > ejnik, Leszka Millera, Ola Kwaśniewskiego, Mira Drzewieckiego, Zbycha Chlebowsk
     > iego.........Słońce Peru.
     > Oraz TOMASZA LISA!

     a to mnie ubawiłeś tą wyliczanką, a gdybym czekała na Pieronka, to co?!
     możesz czekać na kogo chcesz, ja liczę na własną rodzinę i znajomych i mam w nosie różne persony z różnych stron barykady (nawet jeśli niektóre są przerażające, brr), włącznie z Opus Dei i różnymi nazwiskami z mediów (bo jak widać jesteś zorientowany)

     ale niech nikt do tych oczekiwań - moich, Twoich i innych nie miesza miasta samego w sobie - to tak jakby powiedzieć, że Warszawa jest tylko dla PO, bo p. Walc jest u władzy; to jest do d... w tym artykule we Wprost - czarno-biały świat
     • surmia Re: Wprost - Nowy wspaniały Józefów 04.01.11, 21:02
      ale niech nikt do tych oczekiwań - moich, Twoich i innych nie miesza miasta samego w sobie - to tak jakby powiedzieć, że Warszawa jest tylko dla PO, bo p. Walc jest u władzy; to jest do d... w tym artykule we Wprost - czarno-biały świat

      Przecież autor pisze: Nowym tylko z polityką jakoś nie wychodzi. Wytykali burmistrzowi, że w kampanii wykorzystuje wizerunek dzieci w mundurkach Sternika. PRZEGRALI Z KRETESEM. Burmistrz będzie rządził następną kadencję.
      Tak nie pisze ktoś kto stoi po stronie katolickości Józka. Ani po stronie przeciwnej. Inaczej napisałby: niestety nie wygrali. Daje tym do zrozumienia, że Sternik nie ma wpływu na wybory w Józku. Czyli mieszkańcy nie są sterowani przez osoby związane ze Sternikiem. Czyli - wolny wybór - można mieszkać w Józku i mieć dzieci w Sterniku, można mieszkać i nie mieć.

      I nie przesadzałabym z tym skatolowaniem Józka. To, że parę osób o znanych nazwiskach przeniesie się do Józka, nie czyni go samego jakimś zamkniętym dla świata miejscem.
      Na szczęście mieszkańcy Józefowa wybierają władze miasta i, jak pokazuje historia, wybierają wcale nie "katolicko" i "zaściankowo - małomiasteczkowo". Wybierają dobrego menadżera, który dał dowód, że potrafi.
      Nie znam nikogo, kto zamieszkał tu z powodu szkoły. Być może już niedługo poznam. Na razie budują tu szkoły i domy. Każdy może. Być może będą lepszymi sąsiadami niż inni potencjalni przybysze. Nie oceniajmy na wyrost. Czas pokaże.
      Ja w każdym razie nie poddałabym swego dziecka takiemu eksperymentowi. Nie poddałabym w tej chwili. Być może moje zdanie o tej szkole zmieni się z czasem? Tylko ciekawe czy na lepsze?
      • bbb21 Re: Wprost - Nowy wspaniały Józefów 06.01.11, 13:59
       znam kilka osób, które zamieszkały tu z powodu szkół w/w;
       znam kilka osób, które chciałyby tu zamieszkać ze względu na szkołę, ale nie mają kasy na przeprowadzkę, ale dzieci dowożą do szkół;
       nie wszyscy są tacy bogaci katolicy.., ci, którzy mają dzieci w sterniku;
       niektórzy nie mają kasy zbyt dużo, a dzieci do szkoły wożą;
       nie zgadzam się z ich poglądami, opowieściami i takim pędem do wielodzietności; niektórzy mają po 5 - 6 dzieci.. i wcale nie super sytuację finansową.. ale ja znam niewielu z tej grupy..

       szkoły powstające tu mi nie przeszkadzają, bo dlaczego nie mają powstawać w Józefowie? aby za bardzo się to nie odbijało na moim miasteczku pod kątem jakichś religijnych wymysłów.. rządów itp.
       • feelek btw.: temat wielodzietności 06.01.11, 14:30
        bbb21 napsala:
        "...nie zgadzam się z ich poglądami, opowieściami i takim pędem do wielodzietności; niektórzy mają po 5 - 6 dzieci.. i wcale nie super sytuację finansową...."

        to porusza jeszcze 1 temat przy okazji:
        ten pęd do wielodzietności i wcale nie super syt. finansowa...:
        jeśli to idzie trybem takim jak u mojego kolegi (8 dzieci), IM: mam dzieci ile sobie życzę i to moja sprawa, to OK
        a jeśli to idzie trybem innym, IM: mam 8 dzieci i mi się należy dofinansowanie z budżetu, to już niestety nie ma placetu,
        ma się tyle dzieci ile się może godnie wyżywić, wychować i doprowadzić do samodzielności a nie mieszać do tego jeszcze społeczeństwo...
        nawet jakaś encyklika coś mówi na ten temat i w tym guście...
        ------------------------------------------------------------------------
        (wujek Dobra Rada: wyguglować Humane Vitae)
      • hanelorka Re: Wprost - Nowy wspaniały Józefów 04.01.11, 23:13
       Wspomniany przez lesnegoobserwatora ksiądz Kazimierz Sowa (dyżurny autorytet "nowych" katoli, dyrektor ReligiaTV, utworzonego przez grupę ITI kanału religijnego - swoją drogą jak ja to kocham! Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek, czyli z jedenj strony plujemy na liberałów z TVN, z drugiej nie gardzimy kaską medialnego koncernu; redaktor Rymanowski wiedział, gdzie i u kogo się zakręcić). Ale do rzeczy: wspomniany ksiądz Sowa niedawno rozwinął twórczo myśl, że kościół katolicki najbardziej dynamicznie rozwija się w Meksyku, Afryce, Azji i Ameryce Południowej. Zapomniał dodać, że także w Józku....
  • feelek Re: Wprost - Nowy wspaniały, nieistniejący Józefów 05.01.11, 09:51
   samemu art. niewiele można zarzucić jeśli idzie o stronę merytoryczną - drobne nieścisłości (Świder nie jest częścią J.). Może poza wydźwiękiem - artykuł niestety przypnie nam skutecznie łatkę tym razem jakichś bogatych egoistów - katolickich konserwatystów. Podobnie jak akcja J. bez pornografii dosyć mocno sformatowała nasze miasteczko jako wrogów wszelkiej erotyki na łamach pism masowego dostępu, dodatkowo narzucających te swoje poglądy innym (zakaz sprzedaży zamiast zakazu eksponowania).

   tak nas otoczenie postrzega (nic, że te pisma są dostępne) i nic z tym nie poradziła nawet inna akcja: sprzeciwu Ojczenaszowi w szkole publicznej - tego obrazu nie zmieniła. Może o to chodzi pp. sternikowcom - jak czytać na specach od PR im nie zbywa.

   Może obawiając się Świata zewnętrznego z jego całym złem - psimi kupami zalegającymi wszędzie, dilerami narkotyków czyhającymi na ich dzieci za każdym rogiem aby im wyrwać telefony komórkowe, chcieliby w J. mieć taką konserwatywną katolicką enklawę z - jak czytamy - jej bogactwem ?

   Każdy może chcieć i nic nam do tego. Każdy może też się na taki model nie zgadzać w odniesieniu do własnej osoby, własnych dzieci. I ja się na to nie zgadzałem: posłałem naszego młodego do publicznej szkoły nie zważając na to, że ona pono " przestała dawno dzieci wychowywać". Posyłałem świadomie aby mi nie wyrósł na hodowanego pod szkłem dziwaka, kt. nie ma zwyczajnych kolegów: i tych bogatych i tych biednych, tych noszących spodnie i tych (a wł. te) w spódnicach i sukienkach... Aby nam wyrastał społecznie i też mam do takiej postawy prawo.

   W art. są zamieszczone wypowiedzi udziałowców tego przedsięwzięcia, więc ludzi z ulicy , nie głównych sprawców, kt. wyraźnie nie mają zamiaru swoich racji/poglądów/przesłanek działania przedstawiać publicznie , dyskutować bo chyba taka jest filozofia działania Opus Dei (ich założyciel to Jose Maria Escriva Balaguer, nie Escriva i żadną ekskomuniką nigdy nie był obłożony).

   W art. są zamieszczone wypowiedzi udziałowców, więc ludzi z ulicy i nie można ich wypowiedzi traktować jako motto szkoły czy jak tam chcą projektu.

   Razi trochę w tych wypowiedziach oderwanie tego środowiska (IM: sternikowców) od lokalnego kontekstu: jakby się z choinki urwali i breszą o jakiejś własnej misji wobec nieistniejącego jakoby w J. do ich przybycia, życia społecznego. Jeśli prawdą są takie nie wprost (sic!) wynikające z art. przesłanki, że to oni stoją za intelektualnym wkładem w kampanię wyb. komitetu "Kocham Józefów" to nie najlepiej świadczy to o ich umiejętnościach PR - owskich, ich opisywanym w artykule profesjonaliźmie medialnym.

   Ale takie zachowanie nowoprzybyłych józefowian jest też dosyć typowe i wcześniej obserwowane - wydaje się wielu nowozamieszkałym że trafili na pustynię, że poza mało aktywnymi emerytami nikogo z kagankiem np. oświaty tu wcześniej nie było.. Chciałoby się zakrzyknąć welcome on board (witamy na pokładzie), gdyby nie wyniosła, niezachęcająca poza autorów tych przeczytanych wypowiedzi.

   Ja mam nadzieję, że J. nigdy nie stanie się jakąś taką enklawą bogatych, prawicowych, zamkniętych wysokimi płotami swoich rezydencji w obawie przed zewnętrznym światem z jego zepsuciem bla bla bla. Że jak dotąd wychodzi tu inny projekt, nazywam to: kapitalizmu ludowego - miasta i dla prawicowców, i lewicowców, i dla p. Szczuki, i i p. Giertycha, ludzi i z rezydencji za 1 mln, i z TBSu z zapł. partycypacją za 30 000, i komunalnego skromnego (ale dobrej jakości) mieszkanka z czynszem za 150 zł/ mc.
   pzdr.
   feelek (sternik (jachtowy( in spe))).
   • shelmahh lubie to 07.01.11, 20:13
    po prostu podoba mi się Twoja wypowiedź smile

    zbieżna z moimi poglądami na ten temat

    enklawa pozostanie na szczęście enklawą ze względu na obecnych mieszkańców, którzy z tego co obserwuje są wierzący, nie wierzący, lewicowi, prawicowi, neutralni światopoglądowo czy myślący zupełnie innymi kategoriami niż nam się może wydawać..

    i o to chodzi smile nic się tu specjalnie nie zmieni w mojej ocenie. ale też nie wydaje mi się, że to całe zamieszanie przy Sterniku ma negatywne konotacje. ot kolejna atrakcja społeczna - dość nowa na naszym gruncie i w zasadzie nieszkodliwa..na pewno nie jest to ciemnogród i należy się tego bać..

    intelekt co jest coś co zawsze będę szanować a z tego co widać raczej mamy do czynienia z ludźmi, którzy raczej więcej wniosą do naszej społeczności niż jej ujmą smile

    a samego artykułu nie traktowałbym aż tak bardzo poważnie..pamiętam akcję "nie pornografii" i najgłośniej o niej było w mediach (nośny temat) i na naszym forum..poza ludźmi, którzy otarli się o doniesienia medialne raczej nikt z mieszkańców o niej nie słyszał smile
    • alcobar O co Wam chodzi? Przecież 09.01.11, 02:42
     jest wielokulturowo. Skoro chodzi tam syn Sikorskiego ...
     "Podobnie było z Radkiem Sikorskim i Anne Applebaum. Kiedy się poznali, byli w innych związkach, a ona nawet planowała już ślub. Połączyła ich taka sama pasja, by uczestniczyć w czymś, co na świecie jest najważniejsze. „Pochodziliśmy z mężem z różnych krajów. Ja, Amerykanka, o korzeniach żydowskich, on Polak”, mówi Anne."
  • shelmahh Re: Wprost - Nowy wspaniały Józefów 07.01.11, 16:38
   przeczytałem uważnie artykuł i nie budzi on we mnie specjalnych emocji. to dość zamknięte środowisko, skupione na kreowaniu swojej własnej rzeczywistości, mające konserwatywne podejście ale w sumie nie zagrażające nikomu kto nie będzie ingerował w ich sposób pojmowania świata.

   szanuję to, że są ludzie myślący inaczej niż np. ja. każdy ma prawo do tego typu postaw. życzę im wszystkiego dobrego. Nie znając szczegółów zakładam, że to nie jakiś beton, który chce zmieniać świat dookoła (przynajmniej nie doszukałem się takich intencji) ale inteligencja chcąca narzucić sobie jakieś ramy. nie ma w tym nic złego. Jeśli wszystko odbywa się w poszanowaniu poglądów innych ludzi, ich prawa do samodecydowaniu o sobie, nie narzuca się na siłę swoich poglądów to wszystko jest ok smile

   o taką wielokulturowość mi chodzi smile jest miejscie dla Opus Dei, jest miejsce dla "zwykłych" katolików ale też miejsce dla ludzi nie wierzących czy mających inne wyznanie.

   Pozdrawiam wszystkich, których łączy jedno: uwielbienie dla Józefowa i jego niepowtarzalnego klimatu smile
   • muffinek2 Re: Wprost - Nowy wspaniały Józefów 07.01.11, 20:57
    piękny jest Twój obraz shelmahu, zgadzam się w nim, bo to piękna teoria, w którą staram się wierzyć, tylko to nie jest takie proste w praktyce

    tylko wiesz proponuję - zamieszkaj obok ludzi, którzy mają zupełnie inne, skrajnie inne poglądy, miejcie jakieś wspólne, codzienne sprawy (choćby ogrodzenie, hi, hi), i najlepiej - miejcie dzieci - Ty i Oni, wtedy będziesz mógł powiedzieć, czy to się sprawdza. Np. moje dziecko (w zhp) uslyszalo od kolegi zza plota (ten jest w zhr), że "tylko on ma na głowie czapkę prawdziwego harcerza" (czyli czapkę z zhr), no niby nic, może dziecko tylko coś powtórzyło - więć troche mnie to rozbawilo, a trochę jednak zatrwożyło, bo jeśli dzieci w wieku kilku lat tak dzieli swiat to kurcze nie wiem, czy to tylko wyraz pochwały dla różnorodności, oby

    jedno jest pewne - jesteśmy coraz bardziej różni w naszym kraju, nic już nie jest "tylko takie", lub dokładnie "takie", i musimy się nauczyć z tym żyć, na pewno nie ma sensu wbijać sobie szpil
    • shelmahh Re: Wprost - Nowy wspaniały Józefów 08.01.11, 18:10
     o kurcze..byłem mały, był jakiś 85 rok i Mama zapisała mnie do zuchów, potem w 4 klasie zostałem harcerzem i nie zapomnę tych dni, które spędziłem do 8 klasy na obozach, biwakach, podchodach, konkursach piosenek do końca swych dni! i pamiętam jak o północy w szkole na biwaku, przysięgałem na wierność ideałom socjalizmu wink 4 klasa!!!!!

     i dumny byłem jak czytałem o skautkingu, że to z tej tradycji wywodzi się harcerstwo a jakiś małolat mówi, że to nie było prawdziwe harcerstwo?

     pięknie :\

     ale ogólnie zgadzam się z Tobą..wszystko się zmienia, podziały (w mojej ocenie sztuczne, bardziej istniejące w naszych głowach, które są zmanipulowane przez media i ich sposób podawania informacji) tworzą się dookoła nas ale jeszcze raz podkreślę. na szczeblu lokalnym łączy nas uwielbienie do Józefowa, sosen, klimatu i spokoju jakiego możemy tu zaznać po całym tygodniu bieganiny smile

     pzdr
     • feelek Re: Wprost - Nowy wspaniały Józefów 09.01.11, 23:36
      tu na tym wątku takie można mieć spostrzeżenia (niestety) natury szerszej:

      1. smutne jest gdy małym dzieciom "druhowie" z ZHR ( za późno dorośli w III RP i na walkę z komuną się nie załapali albo im odwagi wtedy zbrakło) wciskają taki przekaz: ZHR - dobre, ZHP - złe bo pokomunistyczne/bezbożne etc. a potem te dzieci to bezmyślnie powtarzają. cała nadzieja że szybko z tego wyrosną... ale że paru zaczadziałych z tego wyrośnie to inna inszość. obserwowałem to kiedyś całkiem z bliska... i co z tego, że w ZHP do końca był Orsza - Broniewski (to taki pan co dowodził pod Arsenałem w 1943)?

      2. smutne gdy nawet tutaj w tym wątku dzieli się Polaków na np. LPRowców i POwców, zależnie od okoliczności/sympatii nazywając ich /używając epitetów: dobrzy/źli/podli/ szlachetni, gdy Polacy (jak i Rosjanie/Niemcy/ Żydzi)... dzielą się wyłącznie na mądrych i głupich i - jeszcze więcej - gdy dla jednych i drugich jest w J. i gdzie indziej w RP dosyć miejsca...
      -----------------------------------
      "...ech głupi wy
      i ja z wami..."

      [Katz z Lalki]
      -----------------------

      3. smutne gdy się komu, jak i w tym wątku wyciąga, niewłaściwe najczęściej, koligacje do 12 pokolenia, że niby ten i tamten mieli ciocię wujka i kogo tam jeszcze w tym czy tamtym w PRL np. albo gdzie indziej,
      gdy wiadomo, że każdy z każdym da się skoligacić cofając się nie dalej niż 15 pokoleń wstecz.
      -----------------------------------
      i co wtedy zrobić z wujem Hitlerem?
      • alcobar Re: Wprost - Nowy wspaniały Józefów 10.01.11, 11:22
       Niestety feelek nie da się przekreślić wpływu rodziny na kręgosłup moralny dziecka. Zwyczajnie się nie da. Dlatego np. komunizm za wszelką ceną podobnie zresztą jak faszyzm (hitlerjugend) tworzył struktury wyrywające dziecko w jak najwcześniejszym wieku spod wpływu rodziny.
       Nie masz racji mówiąc, że to grzebanie w przodkach to kompletny bezsens. Stosujmy prawdy życiowe - "Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci". Oczywiście są wyjątki (dzieci komunistów będące opozycjonistami, dzieci hitlerowców będące prawdziwymi liberałami etc) ale wyjątki potwierdzają REGUŁĘ - WYJĄTEK POTWIERDZA REGUŁĘ.
       • feelek Re: Wprost - Nowy wspaniały Józefów 10.01.11, 14:19
        pozwolisz że się z Tobą nie zgodzę?
        Nic dzieciom do życiorysu rodziców/ przodków
        i odwrotnie: nic tym życiorysom do życia tych dzieci
        ja mogę tak pisać: nikt z moich nie był w niczym komunistycznym ani faszystowskim
        ale takie myślenie to, wybacz, absurd
        • alcobar Felku cos chyba zbyt emocjonalnie odczytałeś 10.01.11, 14:47
         Piszesz:
         pozwolisz że się z Tobą nie zgodzę?
         Nic dzieciom do życiorysu rodziców/ przodków
         i odwrotnie: nic tym życiorysom do życia tych dzieci
         ja mogę tak pisać: nikt z moich nie był w niczym komunistycznym ani faszystowskim
         ale takie myślenie to, wybacz, absurd

         Ja wyraźnie napisałem, że dom rodzinny (dom w, którym w normalnych warunkach dziecko dorasta do samodzielności przez minimum 18 lat) to czas przez, który przez 18 lat dziecko przesiąka atmosferą domu. Jeśli uważasz, że nie mam racji to masz do tego prawo. Takie jest Twoje zdanie ale podobnie jak Ty ja się w tej kwestii z Tobą nie zgadza. Prosty przykład... czemu większość małoletnich przestępców pochodzi z przestępczych rodzin lub właśnie kompletnego braku rodziny? Ponieważ czerpią wzorce albo z rodziców przestępców albo tych rodziców zastępuje im w wychowaniu podwórko i inni młodociani przestępcy.

         Pewnie chciałeś napisać, że dzieci nie odpowiadają za grzechy rodziców i rodzice za grzechy dzieci (no przynajmniej w kwestii formalnej jest odpowiedzialność cywilna rodziców za postępowanie dzieci co jest dowodem, że obowiązek wychowania do pełnoletności spoczywa na rodzinie - gdy Twoje dziecko wybije szybę ciekawe do kogo przyjdzie komornik do dziecka? - to jest duży skrót myślowy ale wiesz co mam na myśli). To jest jasne ale przecież nie o tym była mowa. Mowa była o postawach dorosłych ludzi i pytaniu skąd taka postawa, takie zachowania. Zazwyczaj wyniesione z domu rodzinnego ajeśli tego domu rodzinnego było mało to ze środowiska, które zastępowało ten dom rodzinny (trzepak, organizacja, grupa).

  • alcobar Tygodni "Wprost" - redagowany przez "obiektywnego" 09.01.11, 02:04
   red. naczel. Tomasza Lisa... tak tak tego "obiektywnego" i jedynie słusznego... swoją drogą jaki on może mieć stosunek do katolików skoro rodzice jego żony (Kedajowie) zostali umieszczeni na liście 35 największych ....... PRL-u..Co ciekawe dzsiaj red. nasz zatrudnił teścia i ten dzaidek kest szefem działu zagranicznego Wprost.... heheh stare wraca
  • alcobar Nie wiem po co się tak burzycie, ja działam 09.01.11, 02:14
   w fundacji, której celem jest wspieranie imigrantów. Właśnie udało nam się pozyskać w Józefowie (jedną w Michalinie i dwie duże nieruchomości w Józefowie) na ośrodki dla Romów.
   W sumie zamieszka w nich około 850 osób. To są bardzo biedne osoby (część z nich mieszkała pod mostami a dzieci zajmowały się żebractwem i kradzieżami). Dzięki temu wielokulturowość w Józefowie na 100% ostanie się. Nie musicie się przejmować, że miasto stanie się jakieś ksenofobiczne. Teraz mamy tylko jeden problem to właśnie umieszczenie około 150 dzieci w szkołach podstawowych ponieważ do tej pory one w ogóle nie chodziły do szkoły. Trwają rozmowy ze szkołami państwowymi i od września tego roku już wszystkie dzieci z tych 3 ośrodków trafią do szkół
     • klimatyk Re: Nie wiem po co się tak burzycie, ja działam 09.01.11, 11:08
      Wiadomość jest bardzo interesująca, jednak chciałabym wiedzieć czy te dzieci przebywały dotychczas w Polsce czy też przybyły z innego kraju, który ich wydalił, czy znają język polski, jakiego są wyznania?

      Myślę, że jest bardzo ważne aby przeprowadzić szeroką akcję informacyjną umożliwiającą pozytywne przyjęcie grupy przybyszów przez mieszkańców Józefowa.
     • feelek wiadomości Alcobara to rewelacja na nowy wątek 09.01.11, 16:20
      wszystko to przyjmując jak najb. serio, że 850 osób Romów/Cyganów ma się wkrótce osiedlić w J. należy wziąć pod uwagę:

      1. taka akcja gdy jest, to jest IMHO, niewłaściwie przygotowana pod wzgl. PR, rozumiejąc pojęcie PR jak najb. pozytywnie. Ktoś chce w J. umieścić blisko tysiąc osób, o kt. jak pisze dzieci nie uczęszczają a oni sami sypiają np. pod mostami? Toż to b. niebezpieczny, wręcz bezmyślny sposób załatwienia tej jakże ważnej/potrzebnej sprawy. Tu trzeba pamiętać o wcale nie tak odległe3j sprawie Monaru na Wiązowskiej, gdy wszelkiej maści tutejsze ksenofoby wręcz rozszarpały tę inicjatywę na strzępy (a ośrodek miał mieć kilkudziesięciu pensjonariuszy).

      2. miejsca w szkołach publicznych, zarządzanych przez gminę, gdzie klasy mają po 30 dzieci?
      Jedno małe nieporozumienie - jeśli te dzieci mają ustawowe prawo do chodzenia do tych publicznych szkół to chyba tylko wtedy gdy RP dobuduje do tych istniejących szkół jakieś skrzydła, na koszt budżetu państwa.

      3. jednak myślę, że Alcobar ściemna z tym projektem. Przepuścić go w opisywanej postaci to na dzień dobry wywołać tu konflikt wielokrotnie większy od tego z pocz. lat 90.

      Myślę, że Alcobar prowokuje, chce intelektualnego fermentu pn.:
      A co gdyby tu takie 850 osobowe miasteczko Cyganów/Romów zaistniało?
      Czy nadal bylibyście tacy tolerancyjni, jak to deklarujecie?
      • hanelorka Re:też uważam, że wpis alcobara to ściema 09.01.11, 20:12
       Ktoś, to wypowiada się w tak prymitywny sposób raczej wygląda mi na zaangażowanego społecznika, któremu leży na sercu los romskich dzieci i ich rodziców. Ludzie zaangażowani społecznie (Janina Ochojska, siostra Małgorzata Chmielewska, Jerzy Owsiak, itd.) każdym swoim swoim słowem dają świadectwo szacunku dla drugiego człowieka. Alcobar wręcz przeciwnie. Co się odezwie, to wieje sandałem.
       • alcobar Osoba od nadawania cenzusu innym - typowe 10.01.11, 11:35
        napisała o mnie :
        Ktoś, to wypowiada się w tak prymitywny sposób raczej wygląda mi na zaangażowanego społecznika, któremu leży na sercu los romskich dzieci i ich rodziców. Ludzie zaangażowani społecznie (Janina Ochojska, siostra Małgorzata Chmielewska, Jerzy Owsiak, itd.) każdym swoim swoim słowem dają świadectwo szacunku dla drugiego człowieka. Alcobar wręcz przeciwnie. Co się odezwie, to wieje sandałem.
        forum.gazeta.pl/forum/w,19980,120481353,120728106,Re_tez_uwazam_ze_wpis_alcobara_to_sciema.html
        zaiste poziom jak u Kazimiery Szczuki jednym się podoba mi nie koniecznie.
        do tego strasznie ją bulwersuje co sąsiedzi robią pod pierzyną:

        A swoją drogą bulwersuje mnie informacja, że katolicka szkoła pobiera prawie 20 tys. wpisowego (które ponoć później zwraca, ale przez parę lat ma darmowy kredyt bez odsetek). Że tak jest wiem nie z artykułu, ale od osoby, której dzieci chodzą do Sternika.
        forum.gazeta.pl/forum/w,19980,120481353,120512808,Re_Wprost_Nowy_wspanialy_Jozefow.html
        nie zamierzam polemizować , fakty mówią za siebie... a podobno Kowalska się depiluje..patrz pani co za szkapa a wie pani, że jej mąż to.. etc.. do magla
      • alcobar Podaję fakty 10.01.11, 11:15
       Feelek gratuluję! Choć zapewne w wielu sprawach się różnimy (kojarzę Twoje posty) to jednak prezentujesz logiczny tok myślenia co umożliwia rzeczową dyskusję.
       Inf. dla pozostałych:
       1. Kwestia logistyki zakwaterowania nie stanowi problemu. Odpowiednio przerobiona pomieszczenia magazynowe swobodnie mogą pomieścić dużo osób. W Józefowie jest sporo upadłych, dużych zakładów rzemieślniczych z końca lat 80 (starzy Józefowiacy wiedzą, że jest ich wiele)
       2. Oczywiście, że post mija się z prawdą ponieważ jego celem było zwrócenie uwagi na to, że:
       a) wszyscy mogą pisać wszystko i dlatego trzeba używać głowy do przesiewania informacji
       b) gazety drukowane są tak samo obiektywne jak internet tzn jest w nich tyle samo manipulacji (podobnie zresztą jak w TV - i to nie w publicznej choć grzmi się w mediach tylko o "nieobiektywnym" programie "Warto rozmawiać" )
       c) post pokazuje, że hipokryzja jest wszechobecna wystarczy tylko dać jej pożywkę
       ile tu czytałem na forum postów piętnujących katoli (zaznaczam religię zakończyłem na 3 klasie szkoły podstawowej więc żeby mi tu nie przypisywać zaraz spiskowego działania) za ich tradycjonalizm często zabarwiając radykalizmem wręcz ksenofobią czy nawet nacjonalizmem. Sporadycznie czytam to forum ale mam pamięć i pamiętam co pisały niektóre nicki.
       d) przy jakiejś dyskusji na forum, ktoś fajnie napisał ( większość ludzi z reguły popiera wszystkie inwestycje byle nie były u niego pod domem ... forum.gazeta.pl/forum/w,19980,119094822,120365085,Re_Tor_Motocrossowy_na_starym_wysypisku_smieci.html)
       więc czytam obrońców zachowania dziewiczego Józefowa (oczywiście kosztem rdzennych Józefowiaków) no bo Ci walczący o dziewiczy Józefów zamieszkali sobie w domach na działkach, które zabudowali lub kupili zabudowane jednak tego prawa odmawiają sąsiadom bo chcą mieć las za oknem. Pytam się dlaczego kosztem sąsiada? Na ich działce tez był las, który wycięli. Chcą ścieżek rowerowych oczywiście biegnących przez prywatne tereny co prowadzi do tego, że odmawia się właścicielom tych terenów korzystania często z ojcowizny. Ciekawe a jakby tak zastosować przymusowe wywłaszczenie części nieruchomości już urządzanej i tak przeprowadzić ścieżkę rowerową przez ogródek przed tarasem to już pewnie byłoby wielkie uuuuuuuuuuu!
       Mój wywód nie do końca pasuje do wątku o Gazecie Wprost jej artykule o Sterniku jednak nawiązuje do komentarzy często pojawiających się na forum.
       Reasumując:
       Co mnie obchodzi czy społeczność Sternika się modli czy nie. Logicznie rozumując jeśli ktoś tak silnie wierzy, że boga nie ma to wyznaję wiarę "niewiary w boga" i staję się wierzącym "inaczej". Życie duchowe jednych i drugich mnie nie interesuje podobnie jak to czy Kowalska depiluje się a Malinowski chce kupić nowy samochód.
       Wyrażanie współczucia rodzicom dzieci ze Sternika, że ich pociechy wyrosną na snobów jest tak samo zasadne jak współczucie rodzicom dzieci muszących siedzieć w ławce w dzieckiem z patologicznej, złodziejskiej rodziny (równanie w dół jest znacznie gorsze niż równanie do góry). Rozważanie, który system szkolnictwa jest lepszy też jest bezsensowne. System urawniłowki zastosowano w komuniźmie a dla okrasy dodano jeszcze punkty społeczne za pochodzenie. Jak to się zakończyło? Tak, że np Albin Siwak był dyplomatą w Libii (murarz, który nawet po polsku nie potrafił dobrze mówić).
       Interesuje mnie czy dzięki sternikowi Miasto zyska ponieważ jeśli miasto zyska to ja też. Jeśli miasto będzie wspinać się w rankingach to znaczy, że nasze nieruchomości, domy czy mieszkania będą zyskiwać na wartości bardziej niż okolicznych miasteczek. Rozważania, że jak społeczność Sternika tak się rozrośnie, że aż przejmie Józefów to z tego powodu staniemy się miastem teokratycznym jest tak samo idiotyczne jak to, że staniemy się miastem islamskim.


       • 0bywatelx o inwestycjach rekreacyjnych 10.01.11, 13:58
        byle nie pod domem pisałem ja.

        To miedzy innymi z obserwacji tego co dzieje się na placu zabaw pod ICSiR, który jest w pełni monitorowany, sprzątany na bieżąco, doglądany i tego co dzieje się w Michalinie na placach zabaw oraz w szczególności na boisku przy ulicy Świderskiej. Gdzie kilka interwencji Policji było ze względu na korzystających, ale również ze względu na sąsiada. Pewnych zachowań nic nie tłumaczy, ale pewnie nikt z nas nie chciałby boiska, na którym za płotem grają w piłkę do godziny 21 przez 7 dni w tygodniu. Oczywiście taniej jest wybudować infrastrukturę sportową niż ją utrzymać...

        |Hipokryzji jest dużo, ale ja należę do osób, które nie są zainteresowane religią, dopóki ona nie jest zainteresowana mną. Mam nadzieję, że symbioza Sternika z Józefowem będzie lepsza niż WSGE, tu podkreślę, że byłem zwolennikiem Szkoły na początku jej działalności, gdy wspólpraca z miastem, szkołami podstawowymi była doskonałym przykładem parterstwa publiczno-prywatnego. Sternik oczywiście jest bardziej samowystraczalny ze względu na własność gruntów. Absolutnie nie interesuje mnie ile mają lekcji religii i czy dzień zaczynają, czy kończą różańcem, czy innym nabożeństwem. Skoro to sprawia komuś szczęście i daje satysfakcję niech tak będzie.

        Jeśli chodzi o islam, to byłbym bardziej wstrzemięźliwy od Alcobara, bo ja raczej w tej materii jest zwolennikiem Oriany Falacci.

        • alcobar Chyba nie Ciebie cytowałem 10.01.11, 14:21
         tu jest link
         forum.gazeta.pl/forum/w,19980,119094822,120365085,Re_Tor_Motocrossowy_na_starym_wysypisku_smieci.htm przykład islamu służył ukazaniu absurdalności przekonania, że Józefów stanie się miastem teokratycznym (Polska nie stanie się państwem wyznaniowym - co ciekawe najbardziej na ten temat krzyczą Ci co nic z kościołem nie mają wspólnego - bulwersuje ich fakt dawania na tacę ale przecież to nie oni i nie ich pieniądze są na tej tacy hehehe, bulwersuje ich fakt kosztów nauki w Sterniku ale pewnie już nie bulwersuje ich fakt ile kosztuje nauka na Harvardzie. Nie trzeba daleko, w Polsce jest wiele, prywatnych elitarnych szkół z czesnym dużo większym niż w Sterniku). Co do Oriany to ja też mam zdanie podobne. Mieszanie kultur na siłę lub bez sensu nie przynosi korzyści a jedynie kłopoty. W fundamentalnych kwestiach jestem dość konserwatywny tzn "Wolnoć Tomku w swoim domku". Dotyczy to imigrantów, którzy powinni szanować nasze tradycje a nie narzucać nam swoje, nowych Józefowskich, którzy powinni szanować starych Józefowskich a nie włazić z buciorami jakby klepisko było tylko ich według zasady "Tera My" kończąc na tym, że nic mi do tego co inni robią pod pierzyną.
          • surmia alcobar ... mniej baru i zdecydowanie mniej alco 10.01.11, 15:38
           Jak pisałeś 20.11.08, 11:37 (...) jako rodowity Józefowianin mogę powiedzieć, że
           cały element napływowy Józefowa jest mało ciekawy (...)
           --> forum.gazeta.pl/forum/w,19980,87361121,,Marc_Pol_kultura_kupujacych.html?v=2

           Jak to się ma do napływowych sternikowców? Oni są ciekawsi? Wszyscy, którzy tu piszą, rozważają różne scenariusze "najazdu" pewnej jednolitej grupy społecznej do naszego miasta. Rozważają za i przeciw. Nikt nie demonizuje i nie lamentuje. Po co tak się nabzdyczasz i podjudzasz?
           Do tej pory nikt nie sformułował stwierdzenia typu: alcobar 24.11.09, 00:28 (...) Ja jestem rodowitym mieszkańcem Józefowa i w swoim domu lubię układać rzeczy po swojemu. Element napływowy niech odpłynie skąd przypłynął i tam wprowadza swoje porządki. (...)
           --> forum.gazeta.pl/forum/w,19980,103291931,,DEMONSTRACJA_MIESZKANCOW_PRZED_WSGE_22_11.html?v=2
           Próbkę "porządków" napływowych sternikowców mieliśmy już. Więc jakieś małe obawy są jak najbardziej na miejscu. Dziwisz się?

           Swoją drogą, co ty masz z tym "rodowitym Józefowianinem"? Kompleksy jakieś, czy co?
           • alcobar Masz rację Surmia 10.01.11, 22:40
            Popełniłem zdecydowane nadużycie pisząc "cały element napływowy". Oczywiście, że to nieuprawnione stwierdzenie i odszczekuję to.
            Odnosząc się do Sternika w tym wątku nie spotkałem informacji merytorycznych o szkodliwych działaniach tych ludzi no chyba, że szkodliwym jest to co bulwersuje jedną z forumowiczek a jak mówi wie to bo jej powiedział rodzic ucznia Sternika a mianowicie wysokość czesnego.
            Ja tego nawet nie komentuję.. i nie rozumiem zarzutu.

            Generalnie faktycznie chyba mam kompleksy bo żyję w Józefowie od urodzenia. Nie przeniosłem się tu z Warszawy czy innej metropolii więc można mnie nazwać "miejscowym".

            Pisząc o sobie rodowity mam na myśli raczej to, że pamiętam jak większość Józefowa to były świdermajery, jak moja babcia sadziła sosny na piaskach Józefowa, sosny o których dzisiaj mówi się las i otulina parku, o Józefowie gdzie kocie łby wzdłuż torów były aż do Falenicy a utwardzona ulica Wyszyńskiego kończyła się przy rondzie przy Wawerskiej (a Wawerska była piaszczystą drogą, którą nie jeździły samochody, kiedy raz w tygodniu jeździła furmanka z obwoźnym warzywniakiem) przy którym to skrzyżowaniu stały dwie budki,każda 4 metry na cztery)konkurujących ze sobą sklepikarzy Daniela i Piętkowej. Kiedy Józefowski krajobraz to nie żaden las tylko piaski z jałowcami...... może faktycznie mam kompleksy
            • surmia Re: Masz rację Surmia 10.01.11, 23:21
             Skoro przyznałeś się do kompleksów, to teraz się wytłumacz - kompleksy bo Józefów się zmienił? Chciałbyś, żeby było tak jak dawniej? Sielsko, anielsko, młodości wróć.
             Tak to każdy by chciał. Każdy ma swój "matecznik Józefów" z młodości, szczenięctwa.

             Tylko czy to jest powód, żeby od razu tak okropnie traktować "najeźdźców - mniej/krócej rodowitych Józefowian"? Żeby wrzucać ich do jednego worka, bez dania racji? Żeby z jednej strony, bez owijania (delikatnie mówiąc), pisać o niechęci "elementu" do budowy pod ich oknem czegokolwiek, a z drugiej tęsknie wspominać wolny od "najeźdźców" Józefów, bez sklepów, boisk, samochodów itp.
             Jak dla mnie coś tu nie gra.

             Co do Sternika - zapewniam cię, że większości ludzi on z pewnością nie przeszkadza. Bo niby dlaczego? Ale niektórzy mają taki sam strach co ty - żeby Józek pozostał taki sam jaki jest. Taki strach, jaki ty odczuwałeś kiedyś. Strach, żeby zachować to coś za czym i ty teraz tak tęsknisz. Tylko, że oni mają ten strach teraz. Teraźniejszy Józek jest ich matecznikiem i sielsko - anielskim życiem. I teraz oni są z Józka, a Sternikowcy "elementem napływowym". I nic tego nie zmieni.
             To raczej normalne jest...
             • alcobar już nie kumam 11.01.11, 01:42
              albo coś ze mną jest faktycznie nie tak. Gdzie ja napisałem, że chcę żeby Józefów był taki jak opisywałem? Przecież wyraźnie pisałem, że chcę żeby był miastem o wysokim statusie a tylko miasto z odpowiednią infrastrukturą może się takim stać. Coś dzwoni tylko nie wiadomo gdzie. Czytaj uważnie. Przywołując dawne obrazy Józefowa chciałem powiedzieć jak się zmienił. że właśnie wcale nie był taką puszczą leśną o jaką walczą teraz bardziej napływowi niż rdzenni. Że las żaden starodrzew tylko obsadzany sosną dla zatrzymania piasków. Czytaj uważnie bo potem dyskusja robi się akademicka. Ja już nie komentuję bo to bez sensu groch z kapustą.
             • alcobar przecież jaśniej już nie można 11.01.11, 01:48
              napisałem przecież co rozumiem przez to , że jestem "rodowity" nie wprost to, że mieszkam od uradzenia ale raczej to, że pamiętam to czego 90% nowych czy młodych nawet nie wie o Józefowie bo nawet się nie wysiliło żeby dowiedzieć się. Jeszcze jaśniej mam wyjaśnić co maiłem na myśli pisząc o sobie rodowity skoro w poście w języku polskim w dość prostej formie to napisałem?
             • alcobar surmia ...Ty czytasz uważnie czy coś Ciebie 11.01.11, 01:59
              rozprasza? Gdzie i kiedy ja napisałem, że mam jakiś strach? Diagnozujesz coś u mnie czego nie ma i piszesz : Ale niektórzy mają taki sam strach co ty - żeby Józek pozostał taki sam jaki jest. Taki strach, jaki ty odczuwałeś kiedyś. Strach, żeby zachować to coś za czym i ty teraz tak tęsknisz. Ja chcę żeby miasto rozwijało się, miało świetną infrastrukturę, chcę aby dzięki temu osiedlało się w Józefowie coraz więcej prominentnych ludzi bo to zmienia status Józefowa a ja jestem zainteresowany aby wartość mojej nieruchomości zwiększała się a nie zmniejszała. Nie chcę tu skansenu, ścieżek dla mrówek po to żeby Warszawiacy przyjeżdżali sobie i pospacerować i popatrzeć na nas jak na mieszkańców wsi w Awansie Redlińskiego. Kurcze z Tobą dyskusja to jak w filmie "Nic nie widząc, nic nie słysząc" w tej scenie kiedy niewidomy Richard Pryor chcąc zostać sprzedawcą w kiosku udawał widzącego a głuchy sprzedawca słyszącego. Tak się nie dogadamy.
              • surmia Dziękuję :) 11.01.11, 11:57
               Napisałam to wszystko po twoich wynurzeniach na temat "elementu napływowego".

               Czy uważasz, że zmiany w Józefowie - te dobre zmiany o których piszesz - są zasługą wyłącznie rodowitych Józefowian?

               Dalej nie dyskutuję, bo faktycznie nie ma to sensu.
               Pozdrawiam.
               • alcobar Dla poprawy nastroju 11.01.11, 20:24
                z relacji damsko-męskich
                "DYSKUSJA TECHNICZNA
                Kobieta ma zawsze ostatnie słowo w kłótniach małżeńskich.
                Najmniejsze słówko, jakie facet wypowie później staje
                się początkiem nowej sprzeczki.

                wiecej ciekawotek tu:
   • muffinek2 Re: Nie wiem po co się tak burzycie, ja działam 09.01.11, 23:21
    alcobar napisał:
    > w fundacji, której celem jest wspieranie imigrantów. Właśnie udało nam się pozy
    > skać w Józefowie (jedną w Michalinie i dwie duże nieruchomości w Józefowie) na
    > ośrodki dla Romów.
    to co najmniej G. Solos musiałby zainwestować w J., żeby udało się "pozyskać" 3 nieruchomości w J., ale kombinujesz

    > W sumie zamieszka w nich około 850 osób. To są bardzo biedne osoby (część z nic
    > h mieszkała pod mostami a dzieci zajmowały się żebractwem i kradzieżami). Dzięk
    > i temu wielokulturowość w Józefowie na 100% ostanie się.
    ja powybrzydzam - tylko Romowie?! i zaraz wielokulturowość? e tam

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka