Dodaj do ulubionych

Pociągi trabią

16.03.21, 10:21
Witam szanownych forumowiczów.

Temat może i zabawny, ale mnie do śmiechu bynajmniej nie jest. Posiada może ktoś wiedzę, dlaczego ostatnimi czasy każdy pociąg, który przejeżdża przez nasze miasto trąbi jak opętany? Kiedyś tego nie było i nie czepiałbym się jeszcze, gdyby to zjawisko występowało tylko w dzień, ale w godzinach w których mamy teoretycznie ciszę nocną dzieje się dokładnie to samo. 23:50 a maszyniści walą po garach na całego, jeden po drugim. Niestety mieszkam przy torach i zarówno mnie jak i innym mieszkańcom zaczyna to poważnie uprzykrzać życie.

Pozdrawiam!
Obserwuj wątek
  • datlas Re: Pociągi trabią 16.03.21, 12:26
   Teoretycznie na dobrze zabezpieczonych przejazdach kolejowo-drogowych maszyniści zostali zwolnieni z obowiązku używania sygnału dźwiękowego Rp 1 „Baczność” przez każdym tego przejazdem kolejowo-drogowym.

   Wydaje mi się, że kwestię tę uregulowało rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 27 listopada 2019 r. (Dz.U. 2019 poz. 2352) zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków prowadzenia ruchu kolejowego i sygnalizacji obowiązujące od 5 czerwca 2020 r.

   Do początku czerwca 2020 r. zgodnie z dotychczasowymi przepisami maszyniści pociągów muszą trąbić (oficjalnie - podawać sygnał Rp 1 „Baczność”) przed każdym przejazdem kolejowo-drogowym, niezależenie od kategorii przejazdu, związanej z rodzajem wyposażenia przejazdu w urządzenia zabezpieczające.

   Według Ministerstwa Infrastruktury nowelizacja zakładała, że maszyniści pociągów nie będą już trąbić przed najlepiej zabezpieczonymi przejazdami kolejowo-drogowymi, czyli wyposażonymi w półsamoczynny lub samoczynny system przejazdowy zabezpieczający całą szerokość przejazdu i powiązany z urządzeniami stacyjnymi lub uzależniony od nich, z wyjątkiem spostrzeżenia przez maszynistów sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa.

   Czyli maszyniści mogą trąbić, gdy ocenią, że jest taka potrzeba.

   • jozefow512 Re: Pociągi trabią 16.03.21, 22:48
    datlas napisał:

    > Według Ministerstwa Infrastruktury nowelizacja zakładała, że maszyniści pociągó
    > w nie będą już trąbić przed najlepiej zabezpieczonymi przejazdami kolejowo-drog
    > owymi, czyli wyposażonymi w półsamoczynny lub samoczynny system przejazdowy zab
    > ezpieczający całą szerokość przejazdu i powiązany z urządzeniami stacyjnymi lub
    > uzależniony od nich, z wyjątkiem spostrzeżenia przez maszynistów sytuacji z
    > agrożenia bezpieczeństwa
    .

    W Józefowie mamy niestrzeżone przejścia przez tory - po dwa przy każdej stacji - na krańcach peronów.

    Domyślam się, że to jest przyczyną trąbienia.

    Pospieszne trąbią zawsze, bo ludzie są przyzwyczajeni, że pociągi zatrzymują się na stacji.

    Władze Józefowa chciały, aby PKP PLK zainstalowało systemy automatyczne na przejściach przez tory (po którymś wypadku) ale PKP PLK odpowiedziało, że i tak za chwilę będzie przebudowa, więc nie warto instalować.


    • podskarbinski Re: Pociągi trabią 18.03.21, 10:42
     Mamy też dzikie przejścia między Piłsudskiego a Sikorskiego. Ciekawe jak to będzie po przebudowie, kiedy pociągi trzecim torem będą jeździły 160 km/h. Ciekekaw, czy będzie wygrodzenie, czy jego funkcję będą pełnić ekrany dzwiękochłonne?

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka