Dodaj do ulubionych

Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania

08.07.04, 15:33
Byłem dwa tygodnie w Chorwacji i zjechałem ją prawie całą od Zagrebu po
Rijekę aż do Dubrownika. Nocowałem na auto camp-ach i tankowałem do samochodu
gaz LPG. Jesli chcecie cenne wskazówki służe wiedzą i doświadczeniem.
Obserwuj wątek
    • mela5 Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania 08.07.04, 15:55
      wybieram się autem do Chorwacji pod koniec sierpnia na 2 tyg., bardzo chętnie
      skorzystam z info dot. tankowania LPG tam na miejscu i cen; szukam też 4 osob.
      apartamentu w okolicach Dubrownika; będę też wdzięczna za info na temat waluty
      (jaką zabrać z Polski, czy może na miejscu wymieniać);
      z góry dziękuję
      • Gość: szczepan Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania IP: *.internetdsl.tpnet.pl 08.07.04, 16:17
        czy w Chorwacji można wypłacać pieniądze z bankomatów za pomocą karty visa
        electron??
        • aguszak Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania 09.07.04, 19:02
          W większości bankomatów można wybierać pieniążki na Visę Electron :)
      • Gość: mario Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania IP: *.internetdsl.tpnet.pl 09.07.04, 17:03
        Mam dobry pensjonat w okolicach Dubrownika. Cena to 11 euro/osoba/doba . Jest
        przy magistrali w miejscowości Mlini. Co najważniejsze: żona właściciela to
        Polka. Młode małżeństwo jest przemiłe a cena chyba też niewysoka. Nie ma klimy
        ale jest kuchnia letnia do dyspozycji. Oczywiście łazienki i takie tam :-) W
        tym roku też do nich jadę, ale w drugiej połowie lipca. Jeżeli jesteś
        zainteresowana pisz: mbanach1@poczta.onet.pl
      • eugeniusztomczak Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania 14.07.04, 18:19
    • Gość: Kaśka Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.07.04, 17:45
      Jak jest z opłatami??Czy mogę płacić w EURO czy na terenie Chorwacji tylko w
      KUNACH?Ile średnio kosztują pola namiotowe od osoby (samochód, namiot) i gdzie
      są najtańsze kempingi?Czy warto wybrać się w okolice Split (czy są tam w miarę
      tanie kempingi)?Jak jest z olejem napędowym?Czy jest tańszy niż w Polsce?Dzieki
      • Gość: zbynek Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania IP: *.class145.petrotel.pl 08.07.04, 18:40
        ludzie te pytania były już stokrotnie wałkowane na forum. Trzeba jeszce trochę
        czytać a nie tylko pytać.Nie można każdego dnia odpowiadać na te same pytania
        bo to już przesada dobrego smaku.Europa to już cywilizowany świat i bez przesady
        nawet w Choracji każdy pieniądz jest dobry.Istnieje jedynie kwestja
        opłacolności.I jeszcze raz powtarzam wszystkim ,że pobyt na kempingu więcej
        kosztuje niż pobyt w apartamencie z pełnym wyposażeniem.A wybrać się w każdy
        rejon Dalmacji można bo jest ona pełna atrakcji- czytaj
        Marina,Peljesac,Makarska,Trogir i Plitwickie,Dubrownik itp.
        • Gość: autor Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.07.04, 18:49
          .... i oczywiści zapomniałes napisac Zbynek że mozna płacic Visa... :))
    • pegas15 Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania 08.07.04, 19:33
      Co do gazu LPG-nie jest on tak popularny jak w Polsce, jednak ja całą podróż (4
      tys. km) przejechałem na LPG, no 55 km było na paliwku. Proponuję jechać przez
      Cieszyn, a następnie w Czechach kierować się na Mikolów. Tam przed granicą
      jest stacja LPG Shell i można zatankowac gaz całodobowo po 13,9 koron.
      Następnie jechałem przez Wiedeń i Graz na Lubljanę (gaz masz w okolicach
      Maribor ale trzeba wjechać do miasta, więc zrezygnowałem. Póżniej jechałem do
      Rijeki i przy zjeździe w Słowenii jeszcze (jakies 10 km od granicy jest LPG).
      Wies zabita dechami, greckie klimaty. Własciciela LPG szukałem w knajpie, drugi
      własciciel straganu z owocami tez był w knajpie. Powiedział mi, ze nawet go w
      nocy można obudzić, że mieszka po przeciwnej stronie i przyjdzie aby zatankowac
      LPG. Płaciłem u niego w EURO (0,42 Euro centa). Jak wjedziesz do Chorwacji na
      stacjach paliw pytaj o prospekty PRO-PLINU (auto gas-u), są tam mapki, gdzie on
      jest dostępny. Ja tankowałem w miejscowości Bibinje, tj. miejscowość przy
      magistralii jakieś 7 km od Zadaru w kierunku Splitu. (Wjeżdżasz do wioski i
      skręcasz w prawo i jedziesz aż zobaczysz Pro Plin), tankowałem tez na trasaie w
      okolicach Trogiru - to już na normalnej stacji paliw (chyba jedynej w
      Chorwacji) - sa napisy więc nie sposób jej zauwazyć. Gaz tez jest w większych
      miejscowościach - ja tankowałem w Dubrowniku - musisz zjechać pod sam most do
      przystanii promowej i tam szukać. Jak wracałem do Polski gaz tankowałem w
      miejscowości Karlovac - tez sa znaki. Cena gazu, 3,05 kuny i raczej należy
      płacic w Kunach bo sa to typowqe rozlewnie gazu. Gaz LPG wychodzi wiec około 2
      zł na litrze, ale powiem jedno więcej (pomimo, iż będziesz jeździćź po górach )
      na nim przejedziesz. Ja pobijałem kolejne rekordy spalania - samochód mniej tam
      palił gazu. Wniosek jest jeden - tam jest również lepszy gaz od naszego. Tam
      nie oszukują na jakości-przekonasz się.
      Co do EURO i KUN. Jak już ktoś tutaj pisał, jeśli je wymienisz w Polsce w
      przeliczniku około 0,65 zł za kunę, to dobry przelicznik. Ja miałem EURO i
      dosatałem 7,24 kuny za 1 EURO. Spotkałem polaków, którzy płacili karta wisa
      electron i tez tam bezpośrednio z bankomatów pobierali pieniądze. (można i tak
      jednak dla mnie zawsze to jest ryzykowne - a jak w ciągnie kartę? to co?)
      Na trasie masz pełno auto campigów, więc jak jedziesz tylko wybierasz w
      którym chcesz spać. Ceny sa różne od 70 kun w prywatnych przydomowych
      kempingach w Sukosan i św, Peter, po 136 kun w Dubrowniku na kempingu
      Durbownik. Średnio ceny to około 100-110 kun za dobę dla 2 osób, namiot+auto.
      W sezonie apartamenty sa drogie i znacznie droższe niż kempingii, więc nie
      mam mowy, że są w tych samych cenach, chyba, że np. wybierasz wyspę KRK i
      jedziesz gdzies do wiochy zabitej dechami. Tam faktycznie taniej możesz dostać
      apartamenty. jesli jednak poruszasz się magistralą noclegi w apartamentach sa
      drogie.
      • mela5 Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania 09.07.04, 10:13
        dziękuję bardzo za info
    • remo29 Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania 09.07.04, 11:13
      Jechałeś autostradą? Jeśli tak to napisz co nieco, bo na razie jest z nią jak z UFO - parę osób widziało, ale żadnej z nich nie znam :)
      • pegas15 Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania 09.07.04, 14:53
        Tak jechałem autostradami:

1. Do Chorwacji jechałem przez Słowenię- Liubliana, Postojna i na Rupę - koszt
        autostrad w Słowenii - tanio około 7 EURO (płaciłem w Euro)
        2. Po Chorwacji od rijeki do Dubrownika poruszałem się magistralą adriatycką za
        free.
        3. Wracałem z Zadaru przez Zagrzeb i Sentij do Polski - koszt około 40 kun.
        Generalnie sieć autostrad w Chorwacji jest dobrzez rozwinięta - możesz np
        pojechac już od Rijeki so Splitu autostradami ale to chyba mija się z celem.
        Autostrada z Zagrzebia do Rijeki kosztuje 56 kun.
        pzdr.
        • ghineka Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania 09.07.04, 18:03
          mam jedno pytanie :) malo dyskretne, ale coz... (jak ma sie ograniczone
          fundusze to jest to pyttanie podstawowe:) ile cie to wynioslo? Bo ja zamierzam
          wyjechac w przyszlym tygodniu ale doszly mnie sluchy ze chorwacja bardzo
          podrozala (szczegolnie jedzenie i jakies rozrywki) bo przezywa najazd turystow
          z europy zachodniej ktorzy przerzucili sie na nia z krajow arabskich. a wiadomo
          oni zawsze podbijaja ceny bo maja troche wiecej kasy niz my...
          prawda to czy jak zwykle troche przesadzone?
          • pegas15 Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania 09.07.04, 18:27
            My bylismy w 2 osoby, samochód+namiot - zrobiłem ogólnie 4 tys km na gazie.
            jedzenie prawie w całości wzięliśmy z Polski. Noclegi na campigach. Koszt około
            2000 zł. w tym piwko bądź winko codziennie, jakieś bilety wstępu w Dubrowniku i
            splicie, parkingi itd. Ceny faktycznie poszły w górę i utrzymanie w Chorwacji
            jest drogie. Podam kilka przykładów:
            0,5 litra coca coli 6-7 kun
            woda mineralna 1,5 litra 6 kun
            chleb 5-8 kun
            pomidory kg 7-10 kun
            arbuz kg około 6 kun
            piwo karlowackie 6-8 kun
            wino 1 litr 12-15 kun

Posiłków w knajpach nie podaję bo rzeczywiście jest drogo np pizza około 30-45
            kun, piwo 13 kun itd.
            • Gość: dede Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania IP: *.internetdsl.tpnet.pl 09.07.04, 21:10
              Czy mógłbyś polecić jakieś kempingi?
              • pegas15 Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania 09.07.04, 22:27
                Campingów w Chorwacji jest mnóstwo - praktycznie sprawa wygladała tak, że jak
                jechaliśmy adriatycką magistralą i juz nam się nie chciało to wybieraliśmy
                pierwszy lepszy camping i spaliśmy. Warunki sa na campingach podobne. W cenie
                masz darmowe prysznice i wc nie to co w Polsce gdzie np za prysznice trzeba
                płacić kupując żetony. Polecam prywatne campingi za miejscowościoą Bibinje tj.
                za Zadarem w miejscowości Sw. Peter. sa to małe przydomowe campingi i ceny tez
                nie sa wysokie (70 kun.)
        • Gość: Lord Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania IP: *.internetdsl.tpnet.pl 10.07.04, 10:18
          Witam! A co z winietami? Czy jeśli w jakimś państwie (np Wegry) nie jadę
          autostradą to muszę kupować winietkę?
          Pozdr.
          • pegas15 Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania 10.07.04, 11:40
            No to chyba oczywiste!!!! Jesli nie jedziesz autostradą nie kupujesz winiet.
            Jednak moja rada z doświadczenia jest taka: skoro chcesz zrobic 1500-1600 km i
            jechac po normalnych drogach a nie autostradach to jest głupota. Trzeba jechac
            autostradami aby przejechać jak najszybciej trasę i mieć to z głowy. Piszę z
            doswiadczenia po trasach do Italii, czy na Chorwację. Jesli już jesteś w danym
            państwie to ok jak najbardziej warto jeździć podrzędnymi drogami bo z autostrad
            nic nie widać, jednak te główną podróż proponuję przejechać autostradami. I
            jeszcze jedno z doświadczenia tez proponuję nie jechać przez Węgry a przez
            Czechy i Austrię. Wieniety tam nie sa takie drogie - w Czechach 150 karun
            czeskich, a w Austrii 7,6 EURO na 10 dni.
            • bartolomeo81 WEGRY- czemu nie? 13.07.04, 14:03
              Witam, no takie pytanie jak w temacie, czemu lepiej przez Austrie a nie przez
              Wegry?
              • pegas15 Re: WEGRY- czemu nie? 13.07.04, 14:15
                Chyba szybciej i taniej - tak mi się wydaje!!! zawsze jadę przez Austrię!!
                • bartolomeo81 Re: WEGRY- czemu nie? 13.07.04, 14:24
                  A czy autostrady na Wegrzech sa platne? Wiesz moze?
                  • pegas15 Re: WEGRY- czemu nie? 13.07.04, 14:39
                    Na Węgrzech musisz kupić winietę. ceny podane sa tutaj:
                    abc.onet.pl/2029,1064801,kontent.html
                    Jadąc przez Austrie od poczatku do końca jedziesz autostradą - a to jest bardzo
                    ważne przy tak dalekiej podróży. Pomysl o tym!!!
                    • bartolomeo81 Re: WEGRY- czemu nie? 13.07.04, 14:44
                      Niestety wiem o tym, ale myslalem o 2ch roznych drogach, a przy powrocie o
                      wstapieniu na chwile nad Balaton.
                      Dzienx za info
                      • pegas15 Re: WEGRY- czemu nie? 13.07.04, 16:06
                        moi znajomi mówili, że nad Balatonem sa spore korki. zastanów się - najlepsza
                        trasa to przez Austrię i Maribor
                        • bartolomeo81 Re: WEGRY- czemu nie? 13.07.04, 16:13
                          no wlasnie sie domyslam, bo pewnie ludzie tam ciagna w czasie wakacji.
                        • homer_1 Re: WEGRY- czemu nie? 14.07.04, 12:01
                          oczywiście polecam przejazd przez Austrię, szybko i sprawnie - sprawdziłem na
                          własnej skórze, w tym roku chyba też pojadę bo Bałtyk coś za zimny....
                • Gość: sirk Re: WEGRY- czemu nie? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.07.04, 10:12
                  Wcale niekoniecznie przez Austrię jest szybciej: na pewno jest drożej. Jechałem
                  przez Austrię i przez Węgry, i przez Węgry było szybciej i taniej (bez
                  autostrad).
    • zbynek Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania 10.07.04, 21:31
      A mam takie neitypowe pytanko. Czy na granicy słoweńsko-chorwackiej są jeszcze
      sklepy wolnocłowe i jakie tam są ceny alkoholi?
      • pegas15 Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania 12.07.04, 18:36
        są ale do nich nie zaglądałem.
    • bartolomeo81 Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania 13.07.04, 16:36
      W sumie to wybieram sie po raz pierwszy do Chorwacji, i tak mam troszke malo
      czasu do przygotowania bo siedze jeszcze w Holandii. Jakbym mogl prosic o kilka
      praktycznych rad. Mam zamiar jechac najpierw w okolice Trogiru, potem Makarska
      i jeszcze moze Dubrovnik.
      • pegas15 Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania 13.07.04, 16:43
        Ja spałem w okolicach Trogiru na auto campie - warunki dobre, plaże tez - to
        jakieś 2-3 km przed trogirem. Wieczorkiem i w nocy warto pochodzic po Trogirze.
        Również 2 noce spałem na auto campie za Makarską 9jest po drodze sporo
        kampingów) i tutaj tez warto spać - piękne plaze i piękny kolor morza. W
        Dubrowniku tez byłem - wejście na mury Dubrownika 30 kun. Mało miejsca do
        parkowania.
        Z rad praktycznych sprawdź dobrze samochód termostat i wentylator czy sa
        sprawne - na pewno się przydadzą twojemu samochodowi.
        Poza tym żarcie jest tam drogie - jak masz miejsce w samochodzie to weż ze sobą
        tyle ile potrzebujesz i wez wody mineralne - najlepiej w małych butelkach
        plastikowych - to po otwarciu zdązysz je wypić przed wygazowaniem. W Chorwacji
        1,5 litra gazowanej kosztuje 7 kun - to drogo.
        • bartolomeo81 Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania 14.07.04, 11:14
          Co jeszcze moze sie przydac? Pewnie jakis dmuchany materac, butla gazowa?
    • Gość: Aga Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania IP: *.magma / *.magma-net.pl 13.07.04, 20:32
      A co z zielona karta - jedni mowia ze koniecznie trzeba wykupic, inni ze
      niepotrzebna - jak to jest??
      • pegas15 Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania 13.07.04, 21:37
        Chorwacja nie nalezy do krajów UE, więc zielona karta jest obowiązkowa. Gdzies
        wyczytałem, że nasze prawo jazdy jest honorowane przez tamtejsza policję.
        • Gość: Forr Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania IP: *.icpnet.pl 24.07.04, 00:47
          Chorwacja nie nalezy do UE ale podpisala porozumienie miedzynarodowe i zielona
          karta nie jest potrzebna. Potrzebna jest tym, ktorzy pojada do Dubrownika bo
          musza przejechac BiH.
    • kosmosik Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania 13.07.04, 21:56
      A która część Chorwacji podobała Ci się najbardziej? Gdzie są najładniejsze
      plaże i najbardziej malownicze miejscowości? (A tak w ogóle to dzięki za wątek-
      bardzo przydatny :))
      • pegas15 Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania 13.07.04, 23:34
        Proponuję zdecydowanie Dalmację, czyli od zadaru na południe, najlepiej aż za
        Dubrownik. Z pieknych miejscowości na pewno Szybenik, Split i pałac
        Dioklecjana, Dubrownik-jedyne w swoim rodzaju miasto, Trogir-równeiż wpisany na
        UNESCO. Z plaż oczywiscie cała Makarska Riwiera - woda tam jest turkusowa i
        piękne plaże. Prosze dalej pytać!!!
    • Gość: znienacka Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 14.07.04, 00:04
      a karte maestro bankomaty przyjmuja?
      i czy na campingach sa dostepne kuchnie turystyczne, a jeśłi są to jak
      funkcjonują? (czy trzeba dodtakowo płacić, czy są wyposażone)
    • Gość: toko Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania IP: *.internetdsl.tpnet.pl 14.07.04, 08:10
      i po raz kolejny kto wprowadza innych w błąd!
      ZIELONA KARTA W CHORWACJI JEST ZBĘDNA!!!
      tłuką o tym od maja wszystkie gazety, internet, itp.
      Czy CRO jest w unii czy nie - nie ma tu najmniejszego znaczenia - sprawę reguluje umowo Polsko Chorwacka.
      No chyba że wybieracie się przez Bośnię - to już zieloną trzeba mieć...
      • pegas15 Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania 14.07.04, 09:28
        maestro można płacić -nie ma problemów.
        Z Zieloną kartą to prawda - w Chorwacji jej nie potrzeba - -reguluje to umowa
        między krajami. Jednak w Warcie powiedzieli mi, że lepiej aby ta zielona karta
        była. Dodatkowo jadac do Dubrownika powinna być bo przekraczamy Bośnię I
        Hercegowinę.
        • Gość: Jaga Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania IP: *.crowley.pl 14.07.04, 11:49
          Czy możesz polecić małą cichą i spokojną miejscowość na Istrii? (tylko nie aż
          tak małą żeby nie można było znaleść tam fajnych kwaterek ;-)))
          • homer_1 Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania 14.07.04, 12:13
            koniecznie zobacz perłę Adriatyku - miasteczko Rovinj na Istrii, to piękne
            miejsce, byłem tam 3 razy, szkoda tylko, że to nie okolice Dubrovnika bo tam
            cieplej ale Rovinj jest za to bliżej
            • pegas15 Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania 14.07.04, 12:19
              Na Istrii to ja nie byłem - jedynie Opatija i Lowran - bardzo piękne i
              malownicze miasteczko. Generalnie na Istriii jest chłodniej niż na południu
              Chorwacji.
              • Gość: IRA Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania IP: *.allianz.pl 14.07.04, 15:03
                witam, dziekuje bardzo za cenne wskazowki bardzo sie przydadza podczas wyjazdu
                do HR, mam pytanie dotyczace jedzenia, czy wzieliscie je ze soba i co nalezy
                brac? wybieramy sie w drugej polowie sierpnia i chcemy raczej sami gotowac
                oszczedzajac pieniadze np. na owoce i wino :)
                • pegas15 Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania 14.07.04, 16:20
                  Jedzenie w knajpach drogie tzn - 2 pizze + piwka około 80 zł. itd. Kebab 40 kun
                  My jedzenie wzięliśmy ze sobą:

Po pierwsze: woda mineralna - jesli pijesz gazowaną to polecam w małych
                  butelkach.
                  Po drugie: suszona kiełbasa (nie za dużo) ser, na poczatek trochę pomidorów,
                  makaron i sosy do niego, gotowe pulpety, fasolka po bretońsku, leczo itd.,
                  kilka jakiś konserw.

Pamietaj jednak, ze jak jedziesz w sierpniu to nie będziecie tyle jeśc co w
                  Polsce - tam się w południe nie chce nic jesć (chyba, że jakieś owoce), później
                  dopiero około 19 chce sie coś zjeść i to jest obiado-kolacja. No i oczywiscie
                  rano śniadanko.
                  pozdrawiam
                  • Gość: chorwat Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania IP: *.net.htnet.hr 15.07.04, 08:48
                    o czym ty gadasz gdzie pizza kostuje tyle.pizza kostuje miedzy 20-40HRK(12,5-
                    25ZL)i pewnie ja cala nie zjadlesz bo sporo tego jest,a piwo to cena 8-15HRK(6-
              • Gość: Jaga Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania IP: *.crowley.pl 15.07.04, 16:12
                Piszecie że na Istrii jest chłodniej niż na południu, jak bardzo chłodniej? ile
                mniej więcej stopni? ja nigdy nie byłam w Chorwacji i jadę tam pozwiedzać,
                popływać w ciepłej wodzie i żeby wygrzać się na słońcu, a wy tu że na Istrii
                jest chłodniej... nie straszcie mnie, bo zapakuję do torby ciepłe swetery ;-)))
                • pegas15 Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania 15.07.04, 17:14
                  Z tą Istrią to nie jest tak do końca. Faktycznie trochę jest chłodniej np niż w
                  Dubrovniku, lae bez przesady to jakbyś porównywał toruń z Wrocławiem. I tak na
                  Istriii jest upalnie o czym sie zapoewne przekonasz. Na pewno nie będa
                  potrzebne swetry ani długie spodnie.
                  • Gość: Jaga Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania IP: *.crowley.pl 16.07.04, 16:15
                    Dzięki za informacje :-)
                • Gość: renata Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania IP: *.bochnia.sdi.tpnet.pl 16.07.04, 14:19
                  bylam an Istrii od 3.07 do 10.07 :-)) moze na Istrii jest chlodniej.. jesli
                  tak, to nalezy to zaliczyc na plus Istrii. przez caly moj pobyt temperatura
                  przekraczala 30 stopni i to znacznie :-)) slonce codziennie, woda w morzu
                  bardzo ciepla :-)) cieply sweter i dlugie spodnie zaloz na czas podrozy... w
                  nocy mozna zmarznac, w Austrii w nocy bylo tylko 8 stopni.
    • Gość: Ania Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania IP: *.internetdsl.tpnet.pl 14.07.04, 19:12
      Czy mozna bez obaw jechac w ciemno do dalmacji na koniec lipca ? Czxy bedzie
      kłopot z kwaterami ?
      • pegas15 Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania 14.07.04, 19:14
        Koniec lipca to w pełni sezon turystyczny. Raczej nie powinno być problemów z
        kwaterami, jednak radzę wziąć ze soba (tak na wszelki wypadek ) podręczny
        namiot.
        • pegas15 Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania 15.07.04, 11:15
          No przeciez pisałem, że są takie ceny. Pizza około 40 kun na Makarskiej
          Riwierze, piwo też 13 w knajpie, w sklepie 7 kun. To nie jest tak tanio jak w
          Polsce. Nie wiem skąd u Ciebie taaaakie oburzenie.
          • Gość: IRA Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania IP: *.allianz.pl 15.07.04, 12:15
            dziekuje za informacje na pewno je wykorzystamy, pozdrawiam
            • pegas15 Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania 16.07.04, 16:13
              Przyjemnego zwiedzania i pięknej pogody.
              • Gość: grzessol Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania IP: 80.48.118.* 18.07.04, 08:13
                Gratuluje, bardzo fajnie odpowiadasz na pytania,czytałem wszystkie,w tym roku
                jade do Bułgarii ale w następnym chyba w końcu uda mi się dojechać do Chorwacji.
                grzes
                • Gość: IRA Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania IP: *.ip.pop.e-wro.net.pl 18.07.04, 11:57
                  witam, dlaczego BG? jestem ciekaw jak to wyglada od strony organizacyjnej?
                  dojazd? koszty?

nie mowie o walorach rekraacyjnych bo bylem w BG daaaaawno temu i b. milo ten
                  pobyt wspominam, a bardziej chodzi mi o techniczna strone wyjazdu, tak na
                  przyszlosc, dzieki za info, pozdrawiam,
    • Gość: taddd Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania IP: *.internetdsl.tpnet.pl 18.07.04, 13:15
      Cześć! Wybieram się za dwa tygodnie pod namiot w okolice Omiś a potem pod
      Dubrownik. Czy masz jakieś godne polecenia , spokojne zacienione i tanie
      kampingi w swych notatkach? Prosze o odpowiedź , może być mail marcolt@wp.pl
    • rhemek Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania 18.07.04, 15:47
      My wybieramy sie na kemping Fkk Ulika na istrii , byl ktos tam moze??
      • pegas15 Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania 18.07.04, 16:37
        Im bliżej Dubrovnika tym drożej. W samym Dubrovbniku na campingu Dubrownik
        płacił za 2 osoby namiot + auto 136 kun. To moim zdaniem bardzo dorogo, ale
        byłem w samym Dubrovniku - znaki ci pokażą ten kemping. Jeśli chcesz
        zaoszczędzić trochę kasy proponuję noclegi pod Dubrovnikiem - jest sporo
        campingów po drodze. W ololicach Omis-a sa róeniż campingi, bądż apartamenty w
        samym miasteczku. Swoją droga badzo urocze miasteczko - proponuje tam zostać.
        Później proponuję nocleg na Makarskiej Riwierze - nie koniecznie w Samem
        Makarskiej bo tam straszna komercja, ale np wybrac się kilka kilometrów za
        Makarską i tam jest taniej, piekne plaże i miejsca na campingach (100 kun)
        pozdrawiam
    • rudy-skoczek Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania 18.07.04, 22:30
      hej ! Małe pytanko!!Zapewne większość miejsca w plecaku powinno zająć jedzonko,
      a nie ubrania? Z tych wszystkich wypowiedzi, wnioskuję, że raczej sweter i
      dżinsy, to nie będzie dobry pomysł?A buty? skoro tam jest skaliście, to nie
      należałoby wziąć jakiś..hm!powiedzmy butów górskich, czy może wystarczą sandały
      górskie? Wiem, że te pytania są moze durne, ale właśnie utknęłam na
      pakowaniu...no i mam problem..bo jestem ssstrasznym zmarźluchem, i nawet
      lekkiego wiaterku boję się okropnie
      • pegas15 Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania 19.07.04, 06:32
        Sweter i jedne jeansy proponuję wziąć ze sobą - nigdy nie wiedomo co się na
        rasie może stać, a niech się zepsuje samochód np w Czechach, a niech będa
        jakieś anomalie pogodowe i będzie zimno?
        Co do butów górskich to oczywiście przesada - jesli chcesz chodzić po
        górach - a można bo sa szlaki i schroniska górskie to jak najbardziej. Jesli
        jednak chcesz zwiedzać zabytki Croatii i plazować się to wszystko co górskie
        nie jest co kompletnie potrzebne. Zachowaj się tak, jakbyś jechał nad morze.
    • Gość: Koala Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania IP: ntsb.d* / *.mofnet.gov.pl 19.07.04, 08:41
      Wkrótce wybieram się do Chorwacji w okolice Splitu.Czy orientujesz się może w
      cenach nurkowania i w cenach benzyny.
      • pegas15 Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania 19.07.04, 09:38
        Witam finansistę!!!!

Co do nurkowania to nie orientuje się, co do cen paliwa to PB95 - 7,10 kuny za
        litr., gaz 3,05 kuny
        • Gość: maciej Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania IP: 195.117.138.* 20.07.04, 10:00
          proszę o informację? o jakies najbliższe (jadąc z Polski) i ładne miejsce, i
          ceny pokoi z łazienkami dla 2 osób w kwaterach prywatnych!(nie najdroższe) nie
          musi być tłoczno i komercyjnie....dzięki ( ewentualnie prosze o informację jak
          najszybciej dojechać - autostradami przez Austrię?)
    • Gość: monika Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania IP: *.com.pl / *.com.pl 20.07.04, 10:33
      Interesuje mnie bardzo czy ceny tam poszły w góę (np. art. spozywcze)?. Podobno
      bardzo od zeszłego roku, a ja jadę w sierpniu i chciałabym wiedzieć. Z góy
      dziękuję za informację
      • pegas15 Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania 20.07.04, 11:22
        Najlepiej moim zdaniem do Chorwacji jechać (ja tak jechałem): Cieszyn-Oloumuc-
        Brno, Mikulov, Wiedeń, Graz, Maribor - później do wyboru albo na Zagrzeb i
        pLitwice, albo na Lubljanę i postojną (około 7 EURO) w Słowenii za autostrady.
        Jadąc do Zagrzebia zapłacisz gdzieś 20 kun, z Zagrzebia do Rijeki 56 kun
        autostrada.
        • Gość: maciej Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania IP: 195.117.138.* 20.07.04, 12:27
          dzięki a co do pozostałych pytań? tzn. jakaś fajna niedroga,najbliższa(z Polski
          jadąc) miejscowość i ceny za pokój z łazienką 2osoby. pozdrawiam
          • pegas15 Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania 20.07.04, 12:37
            Kwater jako takich nie znam bo nie nocowałem. - Jechałem tez w 2 osoby i nie
            wie\działem takiej potrzeby. Dlaczego? Otóż robiłem tak aby być gdzies około 1-
            2 w nocy za Wiedniem . Tam jest stacja BP i na niej można się przespać w
            samochodzie. Zawsze tak robię i pełen jest tam parking tak śpiącycvh- nie tylko
            polaków. Te 3-4 godziny przespane w samochodzie naprawdę bardzo dużo dają i
            spokojnie rankiem można dalej pojechać do celu. Więc sugeruję, że tak również
            można i co najwazniejsze jest taniej i szybciej a i nie jest podróż taka
            męcząca.
            Dodatkowo jadą w nocy przez Wiedeń unikniesz godzinnych korków - i znowu
            zaoszczędzisz na czasie. pzdr i przemyśl to!!!!
            • Gość: maciej Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania IP: 195.117.138.* 20.07.04, 14:31
              dzięki za radę ale ja pytam o fajną najbliższą z Polski miejscowość docelową
              tzn w Chorwacji i cenę za dobę od osoby w kwaterze z łazienką.
              pozdr.
              • pegas15 Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania 20.07.04, 17:20
                Najlepiej moim zdaniem z Polski jest dojechać do Rijeki - praktycznie od
                granicy polskiej jedziesz cały czas autostradami albo drogami dwupasmowymi tj
                Czechy, Austria, Słowenia lubljana az do Postojnej.
                Niestety ceny kwater i to jeszcze w sezonie moga być drogie. Licz się z
                wydatkiem rzedu 20-25 EURO za dobę za kwaterę. w Rijece masz biuro informacji
                turystycznej i tam oferują noclegi - im krócej jesteś tym drożej. Ja spałem na
                campingach - koszt 108 kun za dobę dla 2 osób, namiot + auto.

Jadąc w okolice Zadaru musisz przejechać przez góry - można ale to w sezonie
                zajmuje sporo czasu - jeszcze nie ma dokończonych tam autostrad i są w
                okolicach Plitwic ogromne korki.
                Wybór należy do Ciebie.
              • jot.be Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania 20.07.04, 18:29
                Jeżeli lubisz (względny) spokój i w miarę kameralne miejsca to jest taka
                miejscowość Moscenicka Draga (na Istrii, niedaleko Rijeki, przy samej magistrali
                w stronę Puli).
                www.tz-moscenicka-draga.hr
                W czerwcu pokój z łazienką (dobry standard) bez problemu za 20-25 EUR.Teraz nie
                wiem.
                Jak bardziej rozrywkowo i więcej rodaków to Rabac pewnie będzie najbliżej..
                • Gość: pinky Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania IP: *.pke.pl 21.07.04, 09:28
                  Kochani.Najważniejsze w chorwacji jest obuwie do pływania.Tenis sandał gumowy
                  bo spotkanie z jeżowcem jest niezbyt miłe.Istria jest piekna ale
                  głośna /niemce/ i często z zasyfiona wodą /zupa/.Zawsze jeżdzę przez austrię
                  dlatego niech ktoś poda opis jak przez węgry i co z tymi autostradami
                  szczególnie dane z lipca br.
                • Gość: maciej Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania IP: 195.117.138.* 21.07.04, 11:52
                  super dzięki ale 20-25 eur za osobe czy za pokój??
                  • jot.be Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania 21.07.04, 11:58
                    Wtedy (koniec czerwca) za pokój.

Pozdrawiam
                    • Gość: maciej Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania IP: 195.117.138.* 21.07.04, 12:45
                      dzięki
    • pegas15 Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania 21.07.04, 18:16
      Obuwie do pływanie również bardzo ważne, chociaz ja całe dwa tygodnie
      przechodziłem po wodzie w klapkach i również nie było żadnych problemów. W
      kazdym razie coś na nogi w wodzie musisz mieć.
    • Gość: Rafał Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania IP: *.internetdsl.tpnet.pl 22.07.04, 13:20
      czy możesz polecic dobry dojazd do Splitu.
      • pegas15 Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania 22.07.04, 13:34
        To zalezy skąd chcesz jechać?
        • Gość: Rafał Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania IP: *.internetdsl.tpnet.pl 22.07.04, 13:50
          Masz rację.Zapomniałem dodać z Katowic.
          W zeszłym roku byliśmy w Neum w BiH jechałem przez Słowację, Węgry,i całą Bośnię
          trasa ekonomiczno- widokowa ,jedyne opłaty to winiety w Słowacji .Droga krótsza
          o 150 km zero korków stała prędkość 100-110 ( wymuszona przez natężenie małego
          ruchu ) , ale spalanie w Fokusie 5,4 ON.
          W Bośni są problemy z płaceniem kartami. Tylko duże stacje znanych koncernów
          paliwowych. Można natomiast płacić w Kunach i Euro.
          • pegas15 Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania 22.07.04, 14:06
            Katowice-Cieszyn-Olomuc-Brno-Mikulow-Wiedeń-Graz-Maribor-Zagrzeb - z Zagrzebia
            cześćiowo będziesz jechał autostradami, częściowo normalnymi drogami. Albo jak
            chcesz jechac to z Zagrzebia kieruj się na Plitwice i na Zadar a potem
            magistralą do Splitu to juz jest kawałek.
            • Gość: rafał Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania IP: *.internetdsl.tpnet.pl 22.07.04, 14:25
          • Gość: Misia Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania IP: 217.97.238.* 02.08.04, 16:10
            Nie ma zadnych problemów z przejazdem przez BH? Czy droga Mostar -Sawarajewo
            jest odbudowana? I czy jest bezpiecznie?
            Misia.
            • pegas15 Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania 02.08.04, 18:47
              Nie było żadnych problemów. Powiem szczerze, że wracając to na granicach w
              ogóle się nie zatrzymywałem.
    • pegas15 Pogoda w Chorwacji 22.07.04, 19:48
      Może ktoś powie ile teraz jest stopnii w Chorwacji - konkretnie w Dubrowniku?
      • Gość: adria Re: Pogoda w Chorwacji IP: *.chello.pl 22.07.04, 19:53
        wczoraj(22.07.04)poznym wieczorem sprawdzalem na tvn meteo - bylo 35 stopni .
        • gumista Re: Pogoda w Chorwacji 22.07.04, 21:02
          No to czyli niezła jest tam teraz jazda.
      • Gość: zibi Re: Pogoda w Chorwacji IP: *.internetdsl.tpnet.pl 23.07.04, 08:31
        temperatura na bieżąco - web kamera

www.airport-dubrovnik.hr/
    • Gość: pegas15 Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania IP: *.proxy.astra-net.com 22.07.04, 22:18
      1.Cena LPG i czy gas latwo zatankowac? 2. Ceny kempingow i gdzie sa
      najfajniejsze? 3. Gdzie najlepiej zrobic nocleg jadac z W-wy? Pozdrowienia
      Bogdan
      • pegas15 Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania 22.07.04, 22:34
        Gdzies już o tym wszystkim pisałem w tym wątku.
        - gaz jest w Chorwacji - zjechałem ją całą na gazie. Spytaj na stacjach paliw o
        PRO-PLIN, żeby dali ci ksiązeczki z mapami gdzie mozna go kupić.

- campingów jest mnóstwo - im bardzij na południe tym fajniej jest na nich -
        ceny od 40 do 100 PLN. Śrenio około 60-70 zł 2 osoby namiot+auto.

- z warszawy proponuje przespać się za Wiedniem na jakiejś stacji.

ps i prosze nie podszywać sie pod mój nick "pegas15"
        • Gość: maciej Rijeka czy Umag?? IP: 195.117.138.* 23.07.04, 12:51
          pytanie: zdecydowałem się na Istrię. Ale dylemat czy zachodnie wybrzeże np.
          Novigrad, Umag itd czy lepiej okolice Rijeki, Opatija? czy mogą być różnice w
          cenie i które miejsca są ciekawsze ( żeby odpocząć i coś zobaczyć)??
          Dziękuję za wszelkie informacje i pomoc! pozdrawiam
          • pegas15 Re: Rijeka czy Umag?? 23.07.04, 14:27
            Byłem w Opatiji i Rijece i w Lowranie - nie mam natomiast porównania do innych
            miejscowości na Istrii. Lowran i Opatije bardzo urocze miejscowości chociaż
            sporo turystów. Ceny - trochę drożej niż na południui Chorwacji.
    • Gość: JODYS Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 23.07.04, 17:29
      WYBIERAM SIE W 2 POLOWIE SIERPNIA AUTEM DO CHORWACJI DOKLADNIE DO PULI.
      CHCIALBYM DOWIEDZIEC SIE JAKI JEST KOSZT AUTOSTRAD NA TEJ TRASIE
      NP.CIESZYN,WIEDEN,maribor,LJUBLIANA.LUB INNE PROOZYCJE
      • pegas15 Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania 23.07.04, 19:22
        Czechy - winieta 150 koron czeskich
        Austria - 7,6 EURO
        Słowenia (Maribor-Lubljana-Postojna) około 6 EURO
        Chorwacja (np Zagrzeb -Rijeka) 56 kun
        Czyli bardziej opłaca się jechać przez Słowenię.
    • beti22 Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania 23.07.04, 23:01
      Mam pytanko , jade w sierpniu do Chorwacji ostatno bylam tam 5 lat temu
      slyszalam ze jest juz autostrada do kąd ją wybudowali? ja jade do Breli kolo
      Makarskiej.
      • Gość: qwerty Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.07.04, 09:59
        Byłam w Chorwacji pod koniec czerwca, dokładnie na Istrii, w okolicy Umag. Na
        morzu pojawiła się dziwna rzecz (glony? wg miejscowych). Z pewnością
        uniemozliwiała kapiel, nie można było sie z tego śluzu domyć, Co to mogło być?
        • pegas15 Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania 26.07.04, 07:46
          Naprawdę nie mam pojęcia.
          • Gość: maja Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania IP: *.crowley.pl 26.07.04, 12:35
            Jakie są ceny wypożyczenia samochodów w Chorwacji?
            • pegas15 Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania 27.07.04, 13:28
              Niecałe 20 godzin i jesteś swoimauten w chorwacji. Co do cen nie mam pojęcia.
              Na pewno drogo. W polsce za auto za dzień chca 370 zł - wiem bo znajomi z
              Kanady chcieli pozyczyć auto.
              • julitkan Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania 28.07.04, 11:48
                a ja mam pytanie do Ciebie czy może wiesz...jak dojechać do Splitu z
                Makarskiej...czy sa jakieś autokary...jak dojechac na te wszystkie wysepki????
                czy promem czy autokarem...czy sa dobre połaczenia a Makarskiej????
            • Gość: chorwat Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania IP: *.net.htnet.hr 27.07.04, 16:06
              zalezy ile dni chces wypozyczicz.najbardziej sie oplaca wypozyczycz dalej od
              morza ceny sa rozne od 200KUNA i wyzej
    • Gość: Rafal Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania IP: *.bphpbk.pl 26.07.04, 12:58
      Część,
      Wyjeżdzam do Baski na KRK gdzie tankowałeś w okolicach Rjeki i gdzie są na KRK
      dobre auto campingi
      • pegas15 Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania 26.07.04, 13:43
        w samej Rijece jest auto-gaz. Poproś na jakiejś stacji o książeczki auto-plin
        tam będzie mapa dojazdu do auto plinu.
    • Gość: Gosia Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania IP: *.r.ae.katowice.pl 28.07.04, 15:28
      Cześć.
      W następnym tygodniu wybieram się do Tisna. mam pytanie o walutę. Słyszałam, że
      nie ma problemu z wymianą PLN, ale czy to sie opłaca? Czy może lepiej EUR.
      • pegas15 Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania 28.07.04, 22:08
        Jesli uda ci się w Polsce wymienić złotówki na kuny to je wymień - nie bedziesz
        tracic na podwójnej wymianie. Jesli nie to weż EURO - z PLN moga być kłopoty -
        ja przynajmniej się nie spotkałem z kantorami które wymieniałyby polską walutę.
        A jeszcze lepsze rozwiazanie to karta bankomatowa albo kredytowa i wypłata
        gotówki od razu w Chorwacji - tak jest najkorzystniej, jednak istnieje (zawsze
        sie tego boję) takie ryzyko, że np ci wciągnie kartę, albo ja połamiesz, albo
        się rozmagnesuje itp. Wyjściem jest kilka kart w różnych bankach .pzdr.
        • Gość: gosia Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania IP: *.r.ae.katowice.pl 29.07.04, 08:42
          Dziękuję za radę.
          • pegas15 Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania 29.07.04, 08:46
            proszę
            • Gość: pinky Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania IP: *.pke.pl 29.07.04, 09:29
              na wypłacie z bankomatu za granica traci się ok.4% prowizji bankowejSprawdzcie
              wydruki po powrocie.Opłaca się tylko płacic za towar i usługi.
              Teraz krótkie pytamie dla kumpla.Czy na trasie koncówki na gaz są takie jak w
              Polsce czy trzeba mieć przedłużkę/System włoski lub holenderski/
              • pegas15 Re: Wróciłem z Chorwacji odp. na pytania 29.07.04, 15:08
                Końcówki sa takie same jak w Polsce.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka