Dodaj do ulubionych

prośba o linki o DKP

28.11.12, 09:12
Kochane Ekspertki big_grin
proszę o podesłanie linków do artykułów, opracowań - najlepiej po polsku, choć mogą być też po angielsku, które można użyć jako oręża przeciwko pediatrze!
Łapki mi opadły: miasto wojewódzkie, prywatna placówka "sieciówka", zalecenie pediatry odnośnie 13 miesięcznej (prawidłowo sie rozwijającej, choć drobnej) Dziewczynki: po roku to w piersiach to ma pani właściwie wodę, a dziecku należy się mleko, proszę dawać 2xdziennie po 200 ml mm butelką, bo inaczej dziecko się nie będzie rozwijać prawidłowo - będzie miało braki wapnia, będzie chudło ...
Nie chce mi się kłócić, choć z innych względów będę jeszcze potrzebować tej lekarki, więc chciałabym jej przedstawić jakieś materiały, co by się kobieta dokształciła.
Szukam i szukam i widzę wiele korzysciach samego KP, a może macie coś "jak krowie na rowie" o DKP. Z góry dziekuję
Obserwuj wątek
    • asjula1 Re: prośba o linki o DKP 28.11.12, 09:23
      No coz, moj skadinad super fajny lekarz rodzinny te same zalecenia przedstawil dziecku szesciotygodniowemu mojego brata. Zeby karmic caly dzien piersia, a jedna czy dwie buteleczki mm na dobe dodatkowo. Pytam - Po jaka cholere? Dzieko normalnie przybiera... No i znowu - ja jestem nawiedzona, bo mowilam (ba, prosilam) im zeby nie dawali, a tu LEKARZ kaze. Echhhhhhhhhhh
      A maly placze, ona ma zastoje. Tylko pogratulowac. Za kilka miesiecy pewnie bedzie juz 5 mm i jedno karmeinie, albo podobnie.
      • psotkasia Re: prośba o linki o DKP 28.11.12, 12:41
        MI pediatra kazała dokarmiać dziecko już w piątym miesiącu, bo niby moje mleko było "za mało kaloryczne". Poza tym argumentowała, że jeśli dam mm z kaszką na noc, to dziecko nie będzie się budzić, a ja będę mieć więcej mleka. I w ogóle mi się przyda mm, bo po 6 miesiącach już wszystkie dzieci trzeba dokarmiać mm, bo mleko mamy już nie wystarcza. Nie posłuchałam (ale ile mam posłuchało?) i Mały do dziś (prawie 16 miesięcy) nie zna smaku mm, rośnie i je to swoje "cici"smile Lekarka w sumie nawet potem nie pytała, czy daję mm, więc się nie chwaliłam specjalnie. Kaszkę/kleik przez jakiś czas dawałam na swoim odciagniętym mleku (Mały lubił, to dawałam, potem mu się już przyjadło) - lekarka była zdziwiona, że mam AŻ TYLE mlekawink Tu tez wyszła jej znajomość fizjologii laktacji...
    • gosia_i_lenka Re: prośba o linki o DKP 28.11.12, 11:11
      polecam przyszpilony na górze wątek
      forum.gazeta.pl/forum/w,21000,135190295,135190295,List_do_mojej_przychodni.html
      jest tam też tłumaczenie polskie, ale źródła chyba tylko po angielsku
      • kariatyda79 Re: prośba o linki o DKP 28.11.12, 13:43
        Dzięki Dziewczyny smile
    • froobek Re: prośba o linki o DKP 28.11.12, 20:45
      Zawsze jest taka opcja, jak mówić pediatrze, że realizujesz te zalecenia. Ja mojej też potrzebuję do innych celów i jak mówi głupoty, to przytakuję i już... Wiem, smutne, ale babka ma swoje zalety, chcę do niej chodzić...
    • yumemi Re: prośba o linki o DKP 02.12.12, 16:58
      Kiedys to juz zebralam, pod starym nickiemsmile)
      Wklejam ponownie:

      Jakie ma znaczenie odzywczo:

      Mleko matki caly czas pozostaje waznym i wartosciowym zrodlem skladnikow odzywczych i przeciwcial dla dziecka, bez wzgledu na to czy dziecko ma 3 miesiace czy 18 miesiecy.

      - Mandel 2005: „mleko matki ktora karmi dluzej niz rok ma wieksza ilosc tluszczu i kalorii niz to u matek karmiacych krocej"

      -mleko matki caly czas daje dziecku wazne skladniki odzywcze, rowniez po 12 miesiacu, szczegolnie bialek, tluszczu i witamin:

      W drugim roku zycia (12-23 mce), 448ml mleka matki zapewnia:
      -29% zapotrzebowania na energie
      -43% na bialko
      -36% na wapno
      -75% na wit A
      -76% na folik
      -94% na wit B12
      -60% na wit C
      (Zrodlo: Dewey 2001)

      Oraz dodatkowe zrodla:
      pediatrics.aappublications.org/cgi/content/abstract/116/3/e432?etoc
      www.ajcn.org/cgi/content/abstract/49/5/773
      Jakie ma znaczenie dla ukladu odpornosciowego

      Czesto slyszy sie ze 'po 6 miesiacu mleko matki juz nie zawiera przeciwcial', takie stwierdzenie nie ma zadnego oparcia w badaniach. Tak samo nie swiadczy o tym fakt ze dzieci karmione piersia tez choruja.

      -dzieci karmione piersia miedzy 16-30 miesiacem chorowaly rzadziej i krocej (badania 67 dzieci: Gulick, E.E. "The Effects of Breastfeeding on the Toddler Health. "Pediatric Nursing, 1986)

      -przeciwciala w pokarmie matki utrzymuja sie w duzych ilosciach przez caly okres karmienia, niektore z nich wzrastaja po 12 miesiacu oraz podczas okresu odstawiania sie dziecka od piersi. Goldman 1983, Goldman & Goldblum 1983, Institute of Medicine 1991).
      books.nap.edu/openbook.php?record_id=1577&page=134
      Wedlug tabeli w linku powyzej:
      Pare przykladow przeciwcial obecnych w pokarmie: Najwyzsza koncentracja Immunoglobiny A (IgA), najwazniejsze z przeciwcial, jest 2-3 dni po porodzie, w siarze. U miesiecznego dziecka jest troche mniejsza, ale caly czas wysoka, zmniejsza sie znacznie okolo 6 miesiaca, po czym okolo 12 miesiaca rosnie i ma znow taki wysoki poziom jak u miesiecznego dziecka, tak samo jest u 2 letniego.
      Podobnie jest z Lactoferrin (Laktoferyna: definicja) białko o właściwościach przeciwbakteryjnych, tez pozostaje na mniej wiecej podobnym poziomie.
      I tak samo lysozyme (lizozym, dziala przeciw bakteriom definicja).

      - Wedlug WHO: karmienie piersia spelna wazna i czesto niedoceniana role w leczeniu i zapobieganiu chorob u dzieci. WHO zaleca wylaczne karmienie piersia przez pierwsze 6 miesiecy zycia po czym karmienie piersia przynajmniej do 2 lat.

      www.who.int/nutrition/topics/infantfeeding_recommendation/en/index.html
      www.unicef.org/nutrition/index_breastfeeding.html
      Substancje antybakteryjne obecne w mleku matki:
      www.latrobe.edu.au/microbiology/table1.html
      Substancje antywirusowe :
      www.latrobe.edu.au/microbiology/table2.html
      Substancje przeciwpasozytnicze:
      www.latrobe.edu.au/microbiology/table3.html
      Przeciwdzialanie alergii:
      -oferujac przeciwzapalne elementy ktore redukuja ryzyko infekcji (ktore moga wywolywac alergie)
      -przyspieszone dojrzewanie ukladu pokarmowego

      Inne plusy karmienia dreptusiow piersia:
      -„karmienie piersia jest swietnym sposobem na zaspokojenie potrzeb malych dzieci. Nie tylko pomaga im dajac zastrzyk energii, ale rowniez lagodzi frustracje, stres, siniaki i guzy oraz codzienne stresujace problemy malego czlowieka. Pomaga w lagodniejszym przejsciu przez okres niemowlecy i dluzej”. Elizabeth N. Baldwin, Esq. in "Extended Breastfeeding and the Law":
      - „wyjscie naprzeciw i akceptacja tego ze dziecko jest zalezne od rodzicow, jest kluczem do osiagniecia niezaleznosci i samodzielnosci przez dziecko. Dzieci wyrastaja z tej zaleznosci od rodzicow we wlasnym, indywidualnym czasie.” Zrodlo (jak powyzej). Dziecki ktore moga zdobywac kolejne etapy samodzielnosci we wlasnym tempie sa bardziej pewne siebie i samodzielne.

      Karmienie piersia dreptusia jest normalne. (nawet jesli matka musi sie z tego tlumaczyc przed calym swiatem z przymrużeniem oka)

      The American Academy of Pediatrics (Amerykanska Akademia Pediatrii) zaleca: “Karmienie piersia powinno trwac przynajmniej rok, I tak dlugo jak matka I dziecko tego potrzebuja. Zwiekszona dlugosc karmienia piersia ma znaczacy wplyw na zdrowie i rozwoj dziecka, jak rowniez zdrowie matki. Nie ma ograniczenia wiekowego jesli chodzi o karmienie piersia, i nie ma psychologicznych ani rozwojowych szkod z karmienia piersia dla dziecka karmionego do trzeciego roku zycia i dluzej"(AAP 2005)
      aappolicy.aappublications.org/cgi/content/full/pediatrics;115/2/496
      "Wedlug zalecen WHO, karmienie piersia powinno trwac dluzej niz okres niemowlectwa, co jednak w USA nie jest norma kulturowa i wymaga wsparcia i zachecania. Naturalny wiek odstawiania sie od piersi dziecka jest miedzy 2 a 7 rokiem zycia. Lekarze rodzinni powinni byc swiadomi tego co dziecko zyskuje mogac byc karmione tak dlugo jak tego potrzebuje, czyli ochrona immunologiczna, swietne zrodlo jedzenia w sytuacjach awaryjnych, lepsze dostosowanie spoleczne. Im dluzej matka karmi piersia, tym mniejsze u niej ryzyko raka piersi. Nie ma zadnych dowodow na to ze dluzsze karmienie piersia ma jakikolwiek negatywny wplyw na matke lub dziecko". The American Academy of Family Physicians.
      www.aafp.org/online/en/home/policy/policies/b/breastfeedingpositionpaper.html
      Badania robione przez A. Dettwyler, PhD pokazaly ze dzieci same z siebie moga ssac 2.5-7 lat. www.kathydettwyler.org/detwean.html

      Jak zyskuje matka:

      -u wielu kobiet dluzsze karmienie opoznia powrot plodnosci
      -karmienie piersia zmniejsza ryzyko raka piersi, raka jajowodow, macicy.
      -karmienie piersia chroni przeciwko osteoporozie
      -zmniejsza ryzyko reumatyzmu
    • infiniteness Re: prośba o linki o DKP 03.12.12, 12:32
      Uważam, że to nie Ty masz cokolwiek lekarzowi udowadniać. Jeśli dostajesz zalecenia od lekarza muszą one być oparte na zasadach Evidence Based Medicine. Zapytaj jakie badania mówią, że woda w piersi, że trzeba podawać mm, tak konkretnie, z autorami, gdzie publikowano badania, itp. Każdy ma prawo zapytać dlaczego dostaje konkretny lek czy zalecenie a to się nie może brać z powietrza.
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka