Dodaj do ulubionych

Szema Israel

16.06.07, 10:41
Pozdrawiam Was serdecznie,jestem Żydem.Chciałbym usłyszeć od Was co myślicie
na temat narodu żydowskiego i żydów? Czy to prawda,że antysemityzm Polacy
wyssali z mlekiem matki?
Obserwuj wątek
    • szabataj_cwi Re: Szema Israel 17.06.07, 09:01
      Czy nikt nie umie czy nie chce mnie dać odpowiedź.
      • grgkh Re: Szema Israel 17.06.07, 09:54
        szabataj_cwi napisał:

        > Pozdrawiam Was serdecznie,jestem Żydem.Chciałbym usłyszeć od Was co myślicie
        > na temat narodu żydowskiego i żydów? Czy to prawda,że antysemityzm Polacy
        > wyssali z mlekiem matki?

        szabataj_cwi napisał:

        > Czy nikt nie umie czy nie chce mnie dać odpowiedź.

        Pogoda jest ładna... Właściwie to nie ma tu nikogo, kto by na stałe dyżurował,
        więc nie dziw się, że nikogo nie skłoniłeś do odpowiedzi.

        Co do narodu żydowskiego, to nie uważam, by należało mu się jakieś wyróżnienie.
        Kiedyś tam, historycznie, jacyś Wasi przodkowie umyślili sobie, że warto
        podnieść samoocenę swojej grupy i stworzyli Boga, który ich właśnie wybrał. To
        ansurd, bo dlaczego jakiś bóg miałby wyrózniać kogoś, kto się jeszcze nie
        narodził i nie wiadomo, jaki będzie. Zdaję sobie sprawę, że taka boska opieka
        cementuje grupę, zachęca by w niej trwać mimo przeciwności losu itd, a więc
        osiągnęliście dzięki tej ideologii pewien sukces "reprodukcyjny". Ten właśnie
        model religii zapewnił Wam i sobie lepszą zdolność przetrwania niż inne modele,
        choć przed utrata państwa Was nie obronił. Odzyskaliście je, a teraz
        utrzymujecie, ale nakłady na to utrzynmanie są olbrzymie. Czy, patrząc na to
        pod kątem ekonomii działania całej ludzkości, warto było? Wydaje mi się, że
        nie, ale my, ludzie, którzy się rodzą i umierają, są znikomo mali wobec ideii,
        która na nich pasożytuje.

        Religie opierają się na kulcie boga (bogów) i są szkodliwe. To one, chcąc
        osiągnąć przewagę nad innymi religiami lub innymi ideami (jak rasizm,
        nacjonalizm itp) sa przyczyną wszystkiego zła na świecie, bo jednoczą ludzi pod
        sobą, ale ich jednocześnie ubezwłasnowalniają, zniewalają przez co staja się
        narzędziem dla tych, którzy chętnie takimi masami ludzkimi rządzą, wykorzystują
        je do własnych potrzeb.

        To ogólnie, a w szczegółach?

        Polacy podlegają innemu zniewoleniu, przez inną religię i tylko od przypadku
        zależy, czy wśród nich nie znajdzie się ktoś, kto nie zechce przesunąć przewagi
        swojej grupy na niekorzyść Waszej (myślę o grupie narodowej bądź religijnej).
        Ale zauważ, że żeby ktoś miał coś przeciwko jakiejś grupie, to musi ona
        najpierw zaistnieć, a potem dopiero im większą okazuje wobec swego zewnętrza
        aktywność, im bardziej wykorzystuje ten atut do osiągania swoich korzyści, tym
        większa jest szansa na akcję przeciwko tej grupie.

        I to jest źródło zła.
    • dunajec1 Re: Szema Israel 17.06.07, 14:43
      Szabataj,moj dziadek mial sasiada zyda,biedak byl ale dobre ludzie
      byli,niedaleko byla karczma,dziadek tez tam zachodzil,ale 39-y rok to
      zmienil,dziadek temu winny nie byl,tak ze nie wmawiajciew sobie cos czego nie
      ma.
    • beretelwi Re: Szema Israel 19.06.07, 15:43
      odpowiem krotko:
      nic mnie nie obchodzi kto kogo rodzil i dlaczego
      pozdrawiam
    • xxara Re: Szema Israel 19.06.07, 21:29
      Witaj Szabataj! Bardzo ciekawy temat poruszyłeś. Nie chce tu pisac o ortodoksach
      z pejsami, ktorzy obrzezuja swych synow. Podobno to ze wzgledow higienicznych,
      dla mnie to dosc barbarzynskie. Zajmijmy sie antysemityzmem w Polsce. Twierdze,
      ze jest - z pierwszym przejawem spotkałam sie już w szkole, słysząc dowcipy o
      Żydach, pamietacie Zyd telepie sie na drutach Auschwitz a Hans gra na erkamie,
      czy cos w tym rodzaju. Slyszac to w grupie rowiesnikow, smialam sie,
      przeczuwajac ze cos jest nie tak z tymi dowcipami. Potem slyszalam takie polskie
      powiedzonka "Orzeł w koronie, a rząd w myckach", "wasze ulice, nasze kamienice".
      Wtedy zaczęłam sie zastanawiać, kto ten żyd/Żyd i rozpytywac po rodzinie.
      Ciekawa jestem, kiedy inni forumowicze pierwszy raz zetkneli sie z tematem
      zydowskim. Moze ktos sie wypowie

      Dramatem naszej historii jest wymazanie i usuniecie (w przenosni i doslownie 68
      rok) watku Polaków żydowskiego pochodzenia, czy też polskich Żydów, wielu z nich
      było polskimi patriotami (generał Kleberg), którzy współtworzyli ten kraj.
      Przerażające, że nie został po nich kamień na kamieniu. Gdy spojrzymy w
      przedwojenne statystyki ludnosci, okaze sie ze minimum 30% mieszkancow roznych
      wiosek, miasteczek stanowili Żydzi. Ci ludzie po prostu znikneli. Przerażające
      gdy zdamy sobie sprawe z tego, ze podreczniki do historii zaledwie wspominaja o
      fali powojennych o pogromów. Przerazajace ze rok 68 jest tematem tabu, ze nikt
      jeszcze za to nie przeprosil.

      I wracajac na zakonczenie do antysemityzmu - istnieje on nie tylko w Polsce,
      Europa ma mocne antysemickie korzenie, w każdym kraju objawiał sie on w inny
      sposób. A skad sie bierze antysemityzm? To już temat-rzeka

    • adam81w Re: Szema Israel 19.06.07, 22:04
      Izrael jest pieknym krajem. Jak ogladam te zdjecia to ech. szkoda ze maja takie
      problemy z terrorystami.
    • bloodysunday99 Re: Szema Israel 20.06.07, 01:45
      szabataj_cwi napisał:

      > Pozdrawiam Was serdecznie,jestem Żydem.Chciałbym usłyszeć od Was co myślicie
      > na temat narodu żydowskiego i żydów? Czy to prawda,że antysemityzm Polacy
      > wyssali z mlekiem matki?

      Hmm, kiedy bylem dzieckiem mamusia mowila ze mam zdjac czapke przy stole, bo
      tylko Zydzi nie zdejmuja czapki - my jestesmy cywilizowani, oni nie. Mojej
      mamusi mowila jej mamusia. No i tak ze mnie po cichutku chcieli zrobic
      antysemite - dokladnie tak jak piszesz.

      Kilkanascie lat temu lecialem samolotem z Moskwy do Nowosybirska, kiedy
      zachorowalem w trakcie lotu. Goraczka, zaczelo mnie trzesc, zimno jak cholera.
      Polozyli mnie na podlodze, tak wyladowalismy. Podeszla do mnie wtedy mloda
      kobieta, pomogla wstac, wyprowadzila do gate'u, i zaprosila do siebie. Bylem tak
      chory ze nie kontaktowalem. Pamietam jedynie ze jej maz i tesc wsadzili mnie do
      Zyguli, i pojechalismy do miasta gdzie jeszcze w ta sama noc zalokowali mnie w
      swoim mieszkaniu, do ktorego przyjechal lekarz. Okazalo sie ze mialem podwojne
      zapalenie pluc, sprawa ponoc byla powazna.

      No i tak sie mna opiekowali przez caly tydzien, przynosili jedzenie, tabletki,
      herbate, nie chcieli ode mnie wziasc pieniedzy ktore probowalem im wcisnac.

      Okazalo sie ze byli z Izraela. Jednak nie jedli w czapkach, i moge Cie zapewnic
      ze pokazali mi cechy ludzkosci i pomoc, ktora sie rzadko spotyka.

      Dla moich izraelskich przyjaciol Tuvir'a, Itai, Dvir'a i Uzi, moje drzwi sa
      zawsze otwarte, a Izrael ma ogromne miejsce w moim sercu.
      • grgkh Re: Szema Israel 20.06.07, 07:50
        Nie wiem, czy wszyscy Żydzi (mówię o narodzie) są dobrzy, jest z tym pewnie tak jak ze wszystkimi ludźmi, są i tacy, i tacy. Może proporcje jakoś odstają od średniej wartości dla... no właśnie, nawet nie wiadomo, co tą średnią miałoby być.

        W 1968. studiowałem i wśród kolegów miałem Żydów. Lubiliśmy się i gdy nagle okazało się, że zniknęli, bo musieli wyjechać, było mi żal. Naprawdę wspaniali ludzie. Dlaczego musieli? Chyba wtedy pierwszy raz zetknąłem się z antysemityzmem w tak ostrej, represyjnej postaci.

        Wcześniej zdarzało się to, co opisała Xxara, jakieś zasłyszane i powtarzane kawały, ale przecież były wśród nich i takie o szkopach i kacapach, więc ja nie traktowałem tego jakoś szczególnie inaczej, choć chyba docierało do mnie, że ich istnienie wiąże się z zaszłościami historycznymi i wpływem religii. Zresztą, dzieci są z natury okrutne w stosunku do rówieśników, bo nie potrafią tak dobrze jak dojrzali dorośli oprzeć swoich chwilowych animozji na solidnej podstawie, uzasadnić ich. Gorzej, gdy te stereotypy są wciąż powtarzane, a natura człowieka nasiąka niechęcią do racjonalizmu i podporządkowuje się dogmatom, gdy działać zaczynamy bezmyślnie.

        Antysemityzm chyba jednak bardziej niż z przyczyną przynależności do narodu wiąże się z religią. I to ona, im bardziej uwikłana w rządzenie i politykę, tym bardziej wyznacza relacje Polaków, przecież głównie katolików, do Żydów i żydów, bo niestety w powszechnej świadomości jest to niemal nierozróżnialne.

        Czarno widzę najbliższą przyszłość stosunku Polaków do wszystkich "innych" niż oni, niż katolicy. Nawet Polacy są dzieleni na tych "prawdziwych" i gorszych, katolików i złych, przypina im się coraz to nowe, brudne etykietki. Władzę przejęli ludzie, którzy swą potęgę budują na podziałach i nienawiści. Na pewno i antysemityzm będzie się nasilał. Fatalne jest to, że nasiąka nim młode pokolenie, a więc historycznie i kulturowo cofamy się w rozwoju.
    • grgkh O Dobraczyńskim 20.06.07, 08:30
      To stąd: czytelnia.onet.pl/0,1418874,6,artykuly.html

      I fragment, który warto poznać:
      -=-=-=-
      Głowiński ma w pamięci bohaterstwo człowieka, któremu zawdzięcza życie – i jedno zdanie z "Prosto z mostu" (nauczył się na pamięć): „Żydzi nie powinni się dziwić, że nikt ich nie lubi. Gdyby nie byli tak obrzydliwi, inaczej by to wyglądało".
      -=-=-=-

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka