za_morzem 26.09.06, 03:28 wiadomosci.onet.pl/1408695,11,item.html tinyurl.com/jlwzl Odpowiedz Link Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
dradam2 Re: Alberto, trzymaj sie! 27.09.06, 19:09 Mysle, ze Alberta bedzie sie trzymac. Miedzy innymi dlatego, ze "podstawowy dochod" Alberty , jak na chwile obecna to z gazu ziemnego. A zima sie zbliza (gaz jestsprzedawany glownie do US aby sie Amerykanie mogli ogrzac). Po wtore intensywne inwestycje w Albercie beda powodowac rowniez i to, ze najwieksza rafineria naftowa na kontynencie Polnocno-Amerykanskim dolozy dochodu Albercie.Bo sprzedawany bedzie produkt przerobiony juz tutaj. Najnowsze wiadomosci w tym zakresie sa tutaj : www.cbc.ca/canada/edmonton/story/2006/09/26/moratorium-oilsands.html www.cbc.ca/calgary/features/oilsands/index.html No i bardzo liczymy na to, ze zachod bedzie mial wiecej do powiedzenia w Kanadzie niz QC (populacja BC + AB jest juz wieksza niz QC). Co automatycznie zmieni ilosc mandatow dla QC w kolejnych wyborach. Ludziska zreszta z QC wyjezdzaja, podobnie z ON. www.statcan.ca/Daily/English/060927/d060927a.htm Pozdrawiam dradam 1/2 PS. Wiem, wiem, ze Norwegia lepiej gospodaruje nadwyzka budzetowa niz AB. Odpowiedz Link
moped Re: Alberto, trzymaj sie! 27.09.06, 20:35 Polecialo bez sprawdzenia... powinno byc: Nie ma obawy, Alberta ma i bedzie sie miala b. dobrze. Do poteznych zasobow gazu ziemnego, roponosnych piaskow oraz swietnie rozwinietej R&D dla wojskowych potrzeb (hich tech) dochodza dwa potezne projekty budowy gazociagow Mackenzie Gas Project oraz Bullet Pipeline (Alyeska Loop) do Chicago przez Alberte. Prosze pamietac, ze zblizaja sie wybory nowego leadera PC w Albercie na miejsce odchodzacego "King Ralpha". Dwaj kandydaci zaczynaja uzywac mocnego jezyka (wreszcie) na temat sprzedazy gotowego produktu przedtwarzajac naturalne surowce na miejscu... W Albercie panuje mocny duch "przedsiebiorczosci" posrod spolecznosci, ktorego brakuje w pozostalych rejonach Kanady. Przecietny Albertanczyk nie oczekuje "ryby" od rzadu, a zabiera "wedke" w wlasne rece. Pozytywna atmosfera sciaga wielu ludzi z glowa z pozostalych czesci Kanady. Nie ma obawy o Alberte, raczej bym sie nie pokoil o lewakow z pozostalych czesci kraju, krzyczacych jak tu "wydoic dojna krowe" jaka jest Alberta )) Odpowiedz Link
dradam2 Re: Alberto, trzymaj sie! 29.09.06, 21:54 tp jest mniej wiecej to samo, co w pare dni wczsniej juz moped napisal : www.td.com/economics/qef/prov0906.pdf Zwracam uwage na bardzo slabe wyniki Ontario i QC. W ciagu ostatnich 10 lat zatrudnienie w QC spadlo o POLOWE ! Pozdrawiam dradam 1/2 Odpowiedz Link
ascofer Re: Alberto, trzymaj sie! 30.09.06, 01:45 gdzie sa te dane ze zatrudnienie spadlo o polowe , czy mozesz mi podac link , pozdrawiam Odpowiedz Link
dradam2 Re: Alberto, trzymaj sie! 30.09.06, 01:50 skorzystaj z tego zestawienia,ktore cytowalem (URL podany) . Pozdrawiam dradam 1/2 Odpowiedz Link
ascofer Re: Alberto, trzymaj sie! 30.09.06, 02:05 Dradam , nie wprowadzaj innych w blad , te dane co podales dotycza tylko manufacturing jobs a nie jak mozna z twojego postu wnioskowac calego rynku pracy.To ze spadlo , prawie tyle samo co w Ontario to jest tendencja w calej Canadzie , jest to spowodowane przesunieciami w rynku pracy w strone uslug , jak rowniez z powodu silnego dolara kanadyjskiego. Odpowiedz Link
dradam2 Re: Alberto, trzymaj sie! 08.10.06, 17:50 Dla tych ktorzy martwia sie, co sie stanie z Alberta jak spadna ceny ropy moge dodac. Nie jest to zbyt prawdopodobne. Nawet jak sie siega do teorii spiskowych. gielda.onet.pl/1414925,2,drukuj.html Mayorem of the Regional Municipality of Wood Buffalo (bo tak naprawde nazywa sie jednostka administracyjna obejmujaca Fort McMurray) jest pani Melissa Blake. Ktora ma absolutna zdolnosc wyjasniania spraw metoda "lopatologiczna", nie pozostawiajac miejsca na nieporozumienia i glupie dyskusje. Polecam dwa jej teksty : www.canada.com/reginaleaderpost/news/viewpoints/story.html?id=2e89e360-cb1e-4113-a95d-6f2a4b28ef7f www.canada.com/edmontonjournal/news/ideas/story.html?id=be38d324-8f6d-4939-a818-b8a21f40ba63 Pani Blake przypomina, ze nawet gdyby cena ropy spadla o polowe, do $30 za barylke, to ciagle cala Kanada bedzie "zarabiac" na Fort McMurray blisko 4 miliardy rocznie. Przypomina ona, ze juz zaczete inwestycje w tym regionie sa warte ponad 56 miliardow dolarow . Tworza one w Kanadzie blisko cwierc miliona miejsc pracy, z czego okolo 100 tysiecy poza Alberta. Wartosc inwestycji w okolicy Edmonton (rafinerie naftowe w Redwater) to circa 30 miliardow US. Wiadomo, ze przez najblizsze 6 lat, to znaczy do momentu zakonczenia tych inwestycji bedzie na przyklad zatrudnienie dla blisko 5000 spawaczy. I to tych najwyzej wykwalifikowanych (pressure welders). Fort Mc potrzebuje pilnie i na wczoraj 2800 domow jednorodzinnych ( a scislej mowiac housing units),ktore ktos musi wybudowac. W tej chwili sytuacja w Albercie z domami wyglada tak, ze poprzednio domy sie sprzedawalo "z gory". Ludzie poplacili $ i okazuje sie, ze brakuje robotnikow do tego, aby te domy wybudowac. Wiec developers chca umowy pozrywac. Zanosi sie na ladne pare tysiecy spraw sadowych, bo zaden nabywca ani nie chce slyszec, ze musi doplacic dalsze 50 % ceny domu. A wiec straty dla developers wielu z nich posle "belly up" (jak to sie mowi, czyli w stan bankrupctwa). Koszta inwestycji miejskich poszly w Edmonton w gore.O blisko 100 %. A buduje sie duzo, ze wymienie tylko czesci obwodnicy (okrazajacej Edmonton) zwanej Anthony Henday ring road na kwote $800 milionow. Prowincja uruchamia dodatkowo 400 miejsc pracy dla naukowcow (lekarzy,biologow, farmakologow etc.) tworzac jedno z najwiekszych centrow medycznych w Kanadzie. Blizsze detale beda na Alberta Heritage Medical Fund web site. A jak ktos chce sie posmiac to zapraszam do poczytania stronki : www.cbc.ca/news/background/canada2020/essay-gibbins.html Pozdrawiam dradam 1/2 To tak w zalaczeniu do watku o polskich spawaczach. Pozdrawiam dradam 1/2 Odpowiedz Link
dradam2 a jakie sa perspektywy dla Ontario ? 15.10.06, 21:47 mowia, ze niewesole : www.cbc.ca/canada/toronto/story/2006/10/13/provincialeconomyoutlook.html Ja bym nie wierzyl na 100 %, bo to tak jak z przewidywaniem pogody. Od czasu do czasu sie nie udaje. Pozdrawiam dradam 1/2 Odpowiedz Link
dradam2 nowe odwierty 03.11.06, 11:36 mysle, ze decyzja o zwolnieniu wiercenia nowych odwiertow gazu ziemnego jest sluszna. Kosztuja one duzo.Daja bardzo szybko wydobycie gazu. Jak sie bedzie wiercic ( i wydobywac) mniej gazu to i ceny pojda w gore, i nie trzeba bedzie sprowadzac do Alberty robotnikow z NF, albo nie daj Boze z QC. www.cbc.ca/canada/edmonton/story/2006/11/01/cnr.html Mysle, ze decyzja o rozbudowie Athabasca oil sand jest rowniez sluszna. Wydobycie zaczeloby sie za 4 lata. Problem jest takze w tym, ze w miastach Alberty brakuje po prostu mieszkan. Wynajem mieszkania stal sie drogi i nie kazdego na to stac. Wiele osob wiec szuka byle jakiego miejsca ( a zima juz przyszla, wczoraj w nocy bylo minus 18 stopni C). : www.cbc.ca/canada/edmonton/story/2006/10/31/homeless-edmonton.html O opieke lekarska rowniez trudno, choc nie jest tak zle jak w QC : www.cbc.ca/health/story/2006/11/02/quebec-familydoctors.html Pozdrawiam, zestressowany dradam 1/2 Odpowiedz Link
dradam2 sluzba zdrowia sie zalamuje w AB 07.02.07, 18:47 W Fort Mc nie ma lekarzy. O tym to jest wiadomo od wielu lat. Byl tam polski chirurg, ale sie wyniosl pare lat temu do Edmonton. Minister Zdrowia wpadl na "smialy pomysl" : www.cbc.ca/canada/edmonton/story/2007/02/06/doctor-shortage.html Uwazam, ze pomysl nie wypali. Pare lat temu robilem podobny stint, ale w Edmonton. Juz wtedy mi placili 70 za godzine plus biling. Teraz placa mniej i chca aby lekarze jeszcze latali do Fort Mc. Co jest prawde powiedziawszy "time consumming" no i niebezpieczne. Co sam pamietam sprzed lat, kiedy lecialem z Uranium City do jednego z rezerwatow indianskich i oba silniki sie skwitowaly. Powiedzialem sobie, ze wiecej juz tego nie bede robil. Choc bylo to "fun",a wspomnienia mam niezapomniane z takiego "latania". Dzieciecia, w poludniowej Albercie , nie ma gdzie urodzic : www.cbc.ca/health/story/2007/02/06/nurses-foothills.html Ciekawym co sie stanie jak w Polsce pozamykaja wiecej szpitali. Czy polskie Ministerstwo Zdrowia bedzie placic za latanie kobiet w ciazy do Niemiec ? Pytam tak przypadkiem, bo mnie to bardzo interesuje. Odpowiedz Link