Dodaj do ulubionych

wyniki badań-proszę o opinie

08.06.09, 09:52
Witam, zrobiłam ostatnio kompleksowe badania kwri i przy tym badanie
hormonów tarczycy (gorzej sie czuje, wypadają mi włosy, jestem
podenerwoana). Czy ktoś mógłby rzucić na nie wzrokiem (lekarz
rodzinny twierdzi, ze wszystko jest ok):
FT3 - 3,15 (norma 2,02-4,43)
FT4 1,640 (norma 0,932-1,71)
TSH 1,89 (norma 0,270 - 4,20)

będę ogromnie wdzięczna za wszelkie sugestie

pozdrawiamwink
Obserwuj wątek
    • miriam1980 Re: wyniki badań-proszę o opinie 08.06.09, 15:46
      bardzo prosze - zerknijcie na moje wyniki; wydają się być w normie,
      ale czy ma znaczenie np. stosunek FT3 do FT4? lub też czy można w
      nich dostrzec coś jeszcze innego?
      • prenatka Re: wyniki badań-proszę o opinie 08.06.09, 15:52
        najlepiej wykonać jeszcze usg tarczycy i przeciwciała z krwi anty TPO np.
        • miriam1980 Re: wyniki badań-proszę o opinie 08.06.09, 16:46
          dzieki, ale czy na podstawie tych wyników, ktore podałam warto
          jeszcze zgłebiać temat?
          • dzedlajga Re: wyniki badań-proszę o opinie 08.06.09, 17:11
            prawdopodobnie masz za malo zelaza, czy jesz mieso codziennie?
            • miriam1980 Re: wyniki badań-proszę o opinie 08.06.09, 17:16
              miałam ostatnio robioną morfologię i wszystko wyszło w normie -
              lekarz stwierdził anemie i zalecił żelazo, ale po obejrzeniu wyników
              strwierdził, że anemii nie ma; twierdzi, że mam nerwice (co może być
              prawdą), ale jednak szukam jakiekolowiek innego wytłumaczenia...mam
              też PCO; generalnie godzę się z myślą o nerwicy, ale chciałabym móc
              wierzyć, że tarczyca ma w tym swój udziałwink
              • dzedlajga Re: wyniki badań-proszę o opinie 08.06.09, 17:39
                nie odpowiedzialas na pytanie czy jesz mieso
                jest ono nie tylko zrodlem zelaza ale tez naturalnej l-tyrozyny, jesli
                dostarczasz zbyt malo zelaza i l-tyrozyny, to wtedy zaczynaja sie problemy z
                tarczyca. Jesli zas Twoja dieta jest w 100% prawidlowa (i ktos to potwierdza),
                to wtedy nalezy szukac przyczyn gdzie indziej i przeprowadzic dalsza diagnostyke
                tarczycy

                inne zrodla l-tyrozyny to jajka, fasola, soczewica, owoce morza

                dodam, bo to wazne, jesli sie zje za duzo powyzszych i wystepuja przykre objawy
                przedawkowania hormonow (u mnie wysokie tetno i bol glowy) wystarczy zjesc
                banana, bulke z serem, lub troche slonecznika w polaczeniu z weglowodanami i
                przykre dolegliwosci znikaja - tak jest u mnie. Te produkty zawieraja
                l-tryptofan i jego dzialanie znosi dzialanie l-tyrozyny (przynajmniej w mozgu)

                zrodlo na ktorym oparlam swoje wnioski jest tutaj
                www.open-mind.pl/Ideas/Lebio.php
                z niego co prawda wynika jedynie jaki ma wplyw l-tyrozyna na mozg, ale z tego
                samego aminokwasu tarczyca i trzustka "robia" hormony tarczycy. Pewnie dlatego
                wiele osob z niedoczynnoscia tarczycy ma problemy psychiczne, chocby takie jak
                rozdraznienie, ciagly niepokoj, nerwowosc. Brak naturalnej l-tyrozyny w diecie
                • dzedlajga Re: wyniki badań-proszę o opinie 08.06.09, 17:47
                  a PCO to skutek zaburzenia rownowagi hormonow tarczycy w organizmie
    • hashi-tess Re: wyniki badań-proszę o opinie 08.06.09, 17:15
      masz duży rozrzut pomiędzy
      FT4 i 3.
      Może to być spowodowane anemią,
      która ma baardzo podobne objawy.
      Proponuję wykonać badania ferrytyny
      a nie żelaza.
      USG i p/ciała tarczycy również
      proponuję wykonać z racji powyższego.
      • miriam1980 Re: wyniki badań-proszę o opinie 08.06.09, 17:33
        Hashi-dzieki za światełko nadziei. Tylko że lekarz anemii nie widzi,
        a ja sie czuje fatalnie. Czy wypadajaće włosy, ciągłe
        podenerwowanie, niemal ataki paniki, zaburzenia miesiączkowania (ale
        jednak PCO też mam) mogą być wywołane tarczycą? Czy te wyniki
        sugerują nadczynność? wiem, że zadaje wiele pytań, ale martwie sie
        bardzo
        • harmoniak Re: wyniki badań-proszę o opinie 08.06.09, 18:00
          Jaką masz hemoglobinę?

          FT3 46%
          FT4 91%
          Moim zdaniem wyniki absolutnie nie wskazują na nadczynność.

          Tak jak pisze Hashi-Tess powyżej, jest spora różnica pomiędzy procentami
          poziomów hormonów. To może wskazywać na anemię. Zrób ferrytynę, wtedy wszystko
          będzie jasne.

          Polecam artykuł o ferrytynie:
          docs.google.com/Doc?id=dfsrkn8m_0c8mt6zjm
          ("Powszechnie wiadomo, że poważny niedobór żelaza prowadzi do anemii, która
          objawia się niskim poziomem hemoglobiny i hematokrytu we krwi. Jednakże jeszcze
          PRZED spadkiem poziomu hemoglobiny i hematokrytu można zaobserwować niski
          poziomem ferrytyny we krwi wskutek łagodnego niedoboru żelaza. ")
        • miriam1980 dzedlajga 08.06.09, 18:06
          przepraszam, nie zauważyłam Twojego pytania-tak, jem mieso, głównie
          indycze (czasem wieprzowe), jajka również, fasoli i pozostałych
          wymienionych przez Ciebie produktów bardzo niewiele; generalnie
          dotychczas wydawało mi się, że odzywiam się prawidłowo; z drugiej
          jednak strony, kiedy popatrzymy, jak je wiekszość polskiego
          społeczeństwa, to cała masa ludzi powinna mieć takie czy inne
          problemy; a z tym moim PCO to trochę dwna sprawa, bo niby hormony
          mam ok, a jednak owu brak i teraz jeszcze przyplatała się nerwica
          (na co w zasadzie mogę się zgodzić, bo czuję się fatalnie i sporo
          miałam trudnych sytuacji miałam ostatnio; z drugiej jednak strony
          chyba bym Was wszystkich ucałowała, hdyby się okazało, że jednak mam
          walniętą tarczycę, a nie głowewink)nerwicy boję się okropnie i raczej
          bez psychologa się nie obejdzie; piszcie, piszcie, bo dajecie mi
          nadziejewink)
          • dzedlajga Re: dzedlajga 08.06.09, 18:29
            jesli brak owu, to byc moze niski progesteron a co za tym idzie byc moze niski
            cholesterol. Tak, wiem, tyle sie mowi o zbyt wysokim, ktory jest zly. Ale
            cholesterol jest prekursorem progesteronu, czyli jak za malo tez zle.

            ja ostatnio codziennie jem plaster wlasnorecznie pieczonego schabu lub jajko z
            pomidorami na sniadanie bez zadnej soli ani jodowanej ani nie jodowanej. No i
            bez weglowodanow, bo wazne zeby do mozgu jako pierwsza "rzecz" rano dotarla
            l-tyroksyna. Robie to troche dla tarczycy, troche dla mozgu smile no i czuje sie
            coraz lepiej. Aha i odstawilam hormony. Zobaczymy, moze sie na tym przejade, ale
            dlugo nad tym wszystkim glowkowalam i wyszlo mi, ze powinno byc dobrze. W koncu
            jak sie nakarmilam sztuczna l-tyrozyna to na minimalnej dawce hormonu wyniki
            mialam pod sufit. Wiec jednak tarczyca potrafi. Przy najmniej moja - pod
            warunkiem, ze sie do fabryki surowiec dostarczy, bo z pustego i Salomon nie naleje.
            • jurmik Re: dzedlajga 08.06.09, 21:25
              A gdzie wyczytałaś, że hormony tarczycy produkuje trzustka? Jak jej
              dostarczysz tyrozynę, to skąd ona weźmie jod, który musi byc dodany
              do tyrozyny, by powstała tyroksyna? Z tego, co wiem, tylko tarczyca
              umie gromadzic jod, a trzustka nie - ale może się mylę?
              Tak na logikę, gdy tarczyca jest uszkodzona, to zamiast brac gotowe
              hormony tarczycy w tabletkach wystarczy jeść to, co zawiera
              tyrozynę, a trzustka zastąpi tarczycę, tak? Ciekawe...- ale mam
              wątpliwości - podaj źródło, gdzie to wyczytałaś.
              • dzedlajga Re: dzedlajga 09.06.09, 12:12
                mam nadzieje, ze odpowiedzialam na Twoje pytanie tu:

                forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=24776&w=96373603&a=96373603

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka