Dodaj do ulubionych

rosnące tsh

10.06.13, 18:42
Jak w tytule. Byłam ostatnio u endo, który zwiększył mi dawkę leku z 25 do 50. Jestem raczkującymhashimoto . Podczas ostatniego usg, doktor sugerował mi konieczność zrobienia biopsji jednak ostatecznie jej nie zlecił, bo jak stwierdził może nie ma sensu sterowania mnie. Mam małą tarczyce, 20krotnie pojemnościowo mniejsza od normalnej, do tego torbiel. Cała tarczyca jest mieszana echogenicznie. Ale do czego zmierzam. Podobno prawidłowy poziom tsh powinnien być na poziomie 2-2,5. Mi się jeszcze do takiego poziomu nie udało dojść. Poprzednie tsh miałam 4,5. Po zwiększeniu euthyroxu spadło do 3,5 co i tak jest za wysoko. Przy pierwszych dawkach 25 spadł mi poziom do takiego poziomu, potem zaczął rosnąć mimo zwiększenia dawki leku. jedyny plus to to że ft4 zwiększyło się z 0,72 do 1,04. Czy teraz będę lecieć z dawka euthyroxu w górę? Przy okazji zrobiłam zalecane D3 gdzie okazało się że mam jęk niedobór. Czy przy hashimoto dawki brania leków będą szły w górę? Do jakiego momentu można tak zwiększać? Czy jest moment w którym mówi się stóp i ją wycina? Wg usg mam zaawansowane hashimoto. Miałam zapalenie trzustki, mam niestety objawy problemów z nadnerczami. Boję się że.złapałam na cały komplet tarczycy.
Obserwuj wątek
        • agcerz Re: rosnące tsh 10.06.13, 22:15
          Leczone hormonem Hashimotki powinny mieć TSH w okolicach 1, a hormony tarczycy ponad 50%. Podobnie witaminy D3 i B12 oraz ferrytynę.

Tak, dawka hormonu będzie rosła w miarę dezintegracji tarczycy. Górny pułap zależy od wielu rzeczy, m.in. masy ciała. Wątpię, by wycinano gruczoł tylko ze względu na Hashi - raczej przez guzy.
          • leekroo Re: rosnące tsh 10.06.13, 22:26
            Przy każdym badaniu tsh, mam zwiększony poziom. Nie mogę zmusić lekarza do wydania mi skierowania celem zbadania poziomu ft3. To chyba prywatnie zrobię.

Mam bardzo małą tarczycę - Płat prawy: 9x10x28mm Płat lewy: 9x11x27mm Cieśń: 2,6mm - objętościowo wychodzi ok 2,6ml łącznie, do tego powiększone węzły chłonne. Ogólnie obraz tarczycy pogorszył się przez ten rok, tsh idzie w górę.

na razie biorę E50. Do ilu zwiększyć dawkę, żeby wcelować w ten poziom 1?
            • procesor Re: rosnące tsh 10.06.13, 23:16
              strasznieś niecierpliwa smile

powoli podnosimy dawkę robiąc badania tsh ft4 i ft3 co 4-6 tygodni
              aż dojdziemy do dobrych wyników oraz dobrego samopoczucia
              tarczycy właściwie nie masz więc na pewno będzie docelowa sporo wyższa dawki potrzebna, to zalezy też od wagi
              powyżej 100 to tez nie jest gigantyczna dawka, nie bez powodu istnieją tabletki 200 choć chyba mało komu są potrzebne, większość mieści się miedzy 50 a 150

sporo z nas musi robić ft4 i ft3 na swój koszt bo wśród lekarzy pokutuje pogląd że samo tsh wystarczy, światlejsi zlecają ft4 - ale ft3 mało który zleca
              • leekroo Re: rosnące tsh 11.06.13, 18:10
                Czy ja wiem czy niecierpliwa ? smile
                Badanie hormonów robię średnio raz na 3 miesiące wink Częściej lekarz twierdzi że nie ma sensu. Chcę po prostu to uregulować, jest prawie lato a ja z szalikiem śmigam (nie w celach estetycznych a praktycznych tongue_out )
                • tuasiczek Re: rosnące tsh 11.06.13, 20:10
                  jesli jestes na etapie ustalania dawki to powinnas czesciej zwiekszac niz raz na 3 m-ce, np za 2 tyg jesli poczujesz nawrot objawow tarczycowych o 12 mg (1/4 tabletki) nastepnie po paru tyg. jak znow poczujesz pogorszenie o nastepne 12 mg czyli dojdziesz do 75 mg potem odczekaj 2 tyg i zrob poziomy hormonow...Teraz jak masz zwiekszona dawke o 25 to chyba Ci sie objawy cofnely??
                  jakie masz poziomy D3 (25 oh) B12 i ferrytyny?
    • pies_z_laki_2 Re: rosnące tsh 15.06.13, 10:03
      Fajnie, że tu trafiłaś, teraz już będzie na pewno lepiej smile
      Ale... czytaj, czytaj, czytaj,. tu jest mnóstwo porad mówiących dokładnie jak dawkować tyroksynę, na jakiej podstawie i dlaczego....

Choćby na podstawie takich oto materiałów:

Choroby tarczycy w okresie przedkoncepcyjnym, ciąży i połogu
      Joanna Tkaczuk-Włach, Małgorzata Sobstyl, Grzegorz Jakiel
      Przegląd Menopauzalny 2012; 2: 151–155
      "W przeliczeniu na masę ciała ze stosowanej przed koncepcją dobowej dawki tyroksyny wynoszącej średnio 1,6–2,0 μg/kg – wzrasta ona w czasie ciąży do poziomu ok. 2,0–2,4 μg/kg/dobę [17, 18]."
      - www.termedia.pl/Choroby-tarczycy-w-okresie-przedkoncepcyjnym-ciazy-i-pologu,4,18538,1,0.html

"Niedoczynność tarczycy wymaga substytucyjnego leczenia lewoskrętną L-tyroksyną (LT4), w dawce dobranej indywidualnie dla chorego. Lek podaje się w jednej dawce dobowej, na czczo, pół godziny przed posiłkiem. Przy przestrzeganiu tych zasad wchłania się 60-80% podanej dawki LT4. Wiele leków zaburza wchłanianie L-tyroksyny (żelazo, wapń, glin, cholestyramina) (4), należy więc informować pacjentów, aby nie połykali innych leków łącznie z L-tyroksyną. Jeśli pacjent przyjmuje jednocześnie preparat żelaza, to odstęp między zażyciem LT4 a preparatu żelaza nie powinien być krótszy niż 4-6 godzin. Należy o tym pamiętać zwłaszcza u ciężarnych leczonych L-tyroksyną, gdyż często przyjmują one preparaty wielowitaminowe z żelazem i łączne połykanie obu tabletek może prowadzić do braku wyrównania czynności tarczycy i narastania stężenia TSH, nawet mimo zalecanego w ciąży zwiększenia dawki LT4 (zapotrzebowanie na tyroksynę w ciąży wzrasta o 30-50% (4)).
      Leczenie rozpoczyna się od zastosowania małej dawki L-tyroksyny (u starszych pacjentów 12,5-25 μg, u młodych 25-50 μg) i zwiększa się ją stopniowo (co 1-2-4 tygodnie) do docelowej dawki optymalnej. Im pacjent jest starszy i im cięższa i dłużej trwająca jest niedoczynność tarczycy, tym mniejsze dawki stosuje się początkowo i wolniej się je zwiększa, zwłaszcza u pacjentów z chorobą wieńcową lub zaburzeniami rytmu serca. Jedyne wyjątki od tej zasady to pacjentki w ciąży, u których leczenie świeżo rozpoznanej niedoczynności tarczycy rozpoczyna się od dawki docelowej, z pominięciem zasady stopniowego jej zwiększania, oraz pacjenci w śpiączce hipometabolicznej, w której w warunkach szpitalnych rozpoczyna się leczenie od bardzo dużych dawek hormonu (2). Jeśli pacjent źle toleruje wstępne dawki L-tyroksyny, można w początkowym okresie dołączyć β-bloker.
      Średnia docelowa dawka substytucyjna L-tyroksyny wynosi 1,7 μg/kg/dobę (dla osób w starszym wieku jest ona mniejsza, nawet 1,0 μg/kg/dobę) (2), ale w ocenie wyrównania niedoczynności tarczycy kierujemy się głównie stanem klinicznym pacjenta i stężeniem TSH. Docelowo stężenie TSH oznaczane metodą III lub IV generacji powinno mieścić się w granicach normy (najlepiej 1-2 mU/l). W czasie ustalania dawek LT4 stężenie TSH należy kontrolować po 6.-8. tygodniach od zmiany dawki, najlepiej rano, przed przyjęciem kolejnej tabletki L-tyroksyny. Po wyrównaniu czynności tarczycy i uzyskaniu optymalnego stężenia TSH w surowicy należy kontrolować to stężenie co 3-6 miesięcy, a u niektórych pacjentów z bardzo stabilnym przebiegiem choroby możliwa jest kontrola raz w roku.
      - www.pnmedycznych.pl/spnm.php?ktory=458

"Biorąc pod uwagę dość częste występowanie u młodych kobiet w okresie rozrodczym asymptomatycznego autoimmunologicznego zapalenia tarczycy wydaje się celowe oznaczanie u nich we wczesnej ciąży, a jeszcze lepiej przed ciążą, w surowicy przeciwciał przeciwtarczycowych, tyreotropiny i tyroksyny (42,43). Wykrycie dodatnich mian przeciwciał przeciwtarczycowych nawet przy prawidłowych stężeniach TSH i FT4 w surowicy powinno zwiększać czujność lekarza i nakazuje kontrolę wszystkich powyższych parametrów po około 6 miesiącach, a następnie po porodzie. Co więcej, jeśli podwyższonym mianom przeciwciał przeciwtarczycowych towarzyszy wartość TSH w górnej połowie zakresu normy, to nawet przy prawidłowej tyroksynemii należy włączyć małą dawkę tyroksyny (5).
      Zdaniem niektórych autorów u pacjentek w eutyreozie, ale z podwyższonymi mianami przeciwciał przeciwtarczycowych, szczególnie u tych z poronieniami w wywiadzie, korzystny wpływ obniżający poziom TPO wywiera leczenie selenem. Ten pierwiastek śladowy odgrywa istotną rolę w biosyntezie hormonów tarczycy jako składnik selenoprotein, a także ma modulujący wpływ na układ immunologiczny (44,45). Zebrane dotychczas doświadczenia pozwalają na stwierdzenie, że wszystkie kobiety z niedoczynnością tarczycy rozpoznaną zarówno przed ciążą jak i w jej trakcie powinny być leczone odpowiednio dobranymi dawkami tyroksyny. Zapotrzebowanie na hormony tarczycy w ciąży w większości przypadków wzrasta średnio o 50%, co wynika z działania wielu czynników. Zwiększone stężenia estrogenów stymulują wzrost stężeń w surowicy globuliny wiążącej tyroksynę (TBG- thyroxine-binding globulin). W czasie ciąży dochodzi także do zwiększenia objętości dystrybucji hormonów tarczycy (obecność jednostki płodowo-łożyskowej) oraz wzrostu transportu i metabolizmu łożyskowego tyroksyny (5,46). Leczenie to powinno być monitorowane nie tylko obrazem klinicznym, ale także oznaczeniami FT4 i TSH w surowicy matki. Leczenie niedoczynności tarczycy w ciąży można rozpoczynać od większych dawek tyroksyny z uwagi na dużą pojemność białek wiążących hormony tarczycy w surowicy matki. Dawka powinna być tak dobrana, aby poziom tyroksyny w surowicy utrzymać na górnej granicy normy dla kobiet nie ciężarnych lub nieznacznie powyżej niej, a stężenie TSH w przedziale normy, najlepiej poniżej 2 mIU/l (4,5,18,47).
      - czasopisma.viamedica.pl/ep/article/download/25803/20625
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka