Dodaj do ulubionych

B.wysokie antyTPO i eutyreoza-można selen?

11.01.08, 17:10
witam czy na obniżenie antyTPO (powyżej 2000)przy eutyreozie można
brać selen i czy on coś pomoże na te przeciwciała i nie pogorszy
mojego jeszce mieszczacego się w normach fynkcjonowania hormonów???
Usg przemawia za zdecydowanym Hashimoto.Natomiast wyniki są takie:
TSH 1,50 ulU/ml norma 0,27-4,2
fT4 18,03 pmol/l norma 12,0-22,0
fT3 4,73 pmol/l norma 3,1-6,8
anty TPO> 2000 norma 0-30
Obserwuj wątek
    • minutek1 Re: B.wysokie antyTPO i eutyreoza-można selen? 01.02.08, 10:33
      witam może jednak ktoś wie coś na ten temat i zechciałby mi
      odpisać.Dziękuję z góry.
    • hashi-tess Re: B.wysokie antyTPO i eutyreoza-można selen? 01.02.08, 10:56
      minutek1 napisała:

      > witam czy na obniżenie antyTPO (powyżej 2000)przy eutyreozie


      Przy eutyreozie i jej braku - polecam.


      można
      > brać selen i czy on coś pomoże na te przeciwciała i nie pogorszy
      > mojego jeszce mieszczacego się w normach fynkcjonowania hormonów???

      Nie pogorszy, a nawet polepszy przemianę
      T4 w T3.

      > Usg przemawia za zdecydowanym Hashimoto.Natomiast wyniki są takie:
      > TSH 1,50 ulU/ml norma 0,27-4,2
      > fT4 18,03 pmol/l norma 12,0-22,0
      > fT3 4,73 pmol/l norma 3,1-6,8
      > anty TPO> 2000 norma 0-30

      To nie jest eutyreoza.
      Przelicz wyniki na procenty
      /polecam wątek zamieszczony na 1 str./,
      a zobaczysz, że Twoje poziomy
      hormonów nie są jeszcze odpowiednie.
      No chyba, że czujesz się extra
      i nie masz żadnych objawów niedoczynności.

      Na temat selenu są również wyciągnięte
      wątki na 1 str.

      Pzdr
      Tess
      • minutek1 Re: B.wysokie antyTPO i eutyreoza-można selen? 01.02.08, 16:08
        witaj dziękuję za zaintersownie.Przeczytałam wątki o procentach i
        przeliczyłam wyniki(chyba dobrze smile.Wyszło mi
        ft4=60,3%
        ft3 44,05%.
        Z tamtych informacji wynika,że chyba jeszcze nie mam dużej
        rozbieżnosci w ft4 i ft3.Chyba, że ja coś źle rozumuję.
        Co do samopoczucia natomiast to jest złe,bolą mnie mięśnie i ciągle
        marznę( w domu ,gdy innym gorąco)Byłam kiedyś chudzilcem,z biegiem
        lat coraz masywniejsza się staję.
        "Przeleciałam "już wielu lekarzy przez 10 lat, 9 lat temu rozpoznali
        autoimunologiczną chorobę tarczycy i machali na mnie ręką ,że wyniki
        mam dobre i szukam nie wiadomo czego.
        Teraz martwię się ,chciałbym drugie dziecko i jestem w kropce.Nie
        wiem czy szukac kolejnego lekarza,czy powinnam jednak brać jakieś
        leki,w którym tygodniu( czy nawet dniu ciąży) lecieć na badania i
        nie dać się potem zwieść teoriom ,że hormony mam w normie.
        Proszę doradzcie jak to zrobić,żeby niczego nie przegapić.
        W poprzednią ciążę zaszłam po kilku miesiacach,ale miałm wtedy
        przeciwciała 800,a teraz mam już powyżej 2000.Czułam się fatalnie na
        poczatku ciąży mogłam spać i cały czas trzymać nogi w piekarniku,bo
        tak marzłam.Ale hormony miałam dobre i znów lekarze mnie olali.
        Dziecko urodziło się zdrowe,ale problmey zaczeły się po jakimś
        czasie,podejrzewali subkliniczą niedoczynność tarczycy(potem
        wykluczyli po specjalnych testach z TRH). Ale teraz gdy czytam to
        forum to wydaje mi się że gdzieś mój stan został zaniedbany i
        chciałbym o ile w ciążę zajdę zadabać o dziecko i siebie jak
        najlepiej.
        Proszę o jakieś wskazówki,na co zwrocić uwagę ,co sprwadzać i jak
        często.Wiadomo, że lekarze mają minimalistyczne pdejście .Z góry
        dziękję. dorota

        Obecny stan hormonow jest bez leczenia,nie biorę żadnych leków od 9
        lat.( lat wcześniej zaczeli dawac mi eutyroź i tsh zaczęlo mi lecieć
        w dół.Po odtawieniu wszytko wróciło do normy.Było tak prze kolejne 4
        lata.potem ciąża,poporodowe zapalnie tarczycy(tsh w dole),samo
        wróciło do normy.I od 5 lat jest mniej więcej na tym poziomie jak
        napisałam.
        • hashi-tess Re: B.wysokie antyTPO i eutyreoza-można selen? 01.02.08, 19:27
          Na taki post odpowiedz
          możesz dostać tylko erze.
          • minutek1 Re: B.wysokie antyTPO i eutyreoza-można selen? 01.02.08, 19:46
            hashi-tess napisała:

            > Na taki post odpowiedz
            > możesz dostać tylko erze.

            Witam ,niestety nie zrozumiałm tej odpowiedzi,możesz mi to jakoś
            wyjaśnić?

    • minutek1 Re: B.wysokie antyTPO i eutyreoza-można selen? 04.02.08, 17:35
      Bardzo prosze Hashi tess o odpowiedź na moje zapytanie. Nadal nie
      wiem o co chodziło w Twoim poście,czy mój post o moich problemach
      zdrowotnych jest nie na miejscu?
      Gdybyś mogła odpowiedzieć na postawione przeze mnie pytania
      dotyczące mojego leczenia byłabym wdzięczna? Dziekuję z góry.
      • hashi-tess Re: B.wysokie antyTPO i eutyreoza-można selen? 04.02.08, 21:03
        Tak Ci odpowiedziałam bo
        domagałaś się zdecydowanej odpowiedzi,
        a ja nie jestem lekarzem.

        Mimo to odpowiadam:
        poszukaj endo;
        hashi zaczyna podjadać Twoją tarczycę;
        stąd Twoje kłopoty.

        Skąd jesteś?
      • hashi-tess Re: B.wysokie antyTPO i eutyreoza-można selen? 04.02.08, 21:07
        W w-wie znam immunologa, który serwuje TFX.
        Specyfik ten może przepisać również lekarz
        1-kontaktu.
    • minutek1 Re: B.wysokie antyTPO i eutyreoza-można selen? 05.02.08, 08:13
      witaj ,jestem z Wrocławia.cały czas jestem pod opika endokrynologa
      (od 10 lat) ,tyle ,że pewnie niewłasciwego.Problme w tym ,że
      zmianiałm ich wilokroć i pzretestowałam kilku z Wrocławi(także
      nazwiska pojawiajace się na forum) i każdy mówi to samo tzn bez
      leczenia.Dlatego napisłam ten post,żeby się utwierdzić,że ja jednak
      potrzebuję leczenia tarczycy,a nie hipochondriisad.
      Umówiłam się na kolejną wizytę u nowego endo,ale boję sie, że
      usłyszę to samo,dlatego chciałbym się jakoś "przygotować" do tej
      wizyty(i mysłałm,że sugestie z forum mi w tym pomogą).
      A jak czesto trzeba jezdzic do imunologa przy braniu tfx?
      Mój lekarz pierwszego kontkatu nie wie co to jest TFX!!!!!
      pozdarwiam
    • rosteda Re: B.wysokie antyTPO i eutyreoza-można selen? 05.02.08, 10:35
      Witaj Minutek1
      Masz ciezka sytuacje z takim poziomem wynikow TSH, fT3, fT4 ktore wskazuja na
      eutyreoze.
      Ale, czytalam w ksiazce "Leben mit Hashimoto" (tam sa takie przyklady) ze jeden
      chory na Hashimoto mial tylko zmiany w USG.
      TSH, fT3,fT4 i przeciwciala byly calkowicie w normie. A do tego nie mial zadnych
      objawow.
      Pomimo ze sam nawet nie chcial sie leczyc (bo nie czul sie chory )dostal
      leczenie malymi dawkami bo niestety choroba Hashimoto jest choroba ktora
      postepuje i wczesniej czy pozniej bedzie sie czul niedoczynny.

      W Twoim przypadku zrobilabym jeszcze dwa badania - TRAB (przeciwciala przeciw
      TSH) i scyntygrafie tarczycy (zeby wykluczyc jakiekolwiek guzki).
      Oczywiscie jak bedziesz robila scyntygrafie to z kontrastem technetem, bo jodu
      nam nie wolno przy Hashi.
      Lekarze niechetnie daja technet bo jest drozszy, ale to powiedz ze doplacisz.
      Bo majac Hashimoto i rownoczesnie guzki albo przeciwciala TRAB ktore powoduja
      wieksze wydzielanie hormonow moze byc niedoczynnosc od Hashi niewidoczna w
      wynikach. Wyniki pokazuja wtedy eutyreoze bo guzek albo TRAB wywolujace
      nadczynnosc redukuje wtedy niedoczynnosc od Hashi.
      Do momentu wyjasnienia nie bierz jednak selenu ani zadnych lekow.
      Jak przeciwciala TRAB beda calkowicie nieobecne i nie bedzie guzkow to wtedy
      nawet na probe powinnas miec leczenie bardzo mala dawka tyroksyny zeby
      zlikwidowac objawy.
      Zycze powodzenia w walce o zdrowie
      Rosteda
    • reniia8 Re: B.wysokie antyTPO i eutyreoza-można selen? 05.02.08, 12:36
      Witam,
      u mnie również Hashimoto,
      wyniki z 05.01.08:
      TSH 1,40 uLU/ml przy normie 0,47-5,01 uLU/ml
      anty-TPO > 1000,0 IU/ml przy normie do 35

      Zmartwiłam się po odebraniu wyniku, pół roku wczesniej poziom
      przeciwciał był mniejszy =199 UI/ml przy normie 0-22.
      Wczoraj doczytałam,że selen byłby tutaj pomocny, tylko dlaczego mój
      endo o tym nic nie powiedział? byłam przecież na wizycie u niego dwa
      tygodnie temu i nic.... zwiększył mi tylko dawkę euthyroxu z 25 na
      37,5 do maja a potem zobaczymy. Poza tym dlaczego nie zleca mi
      badania FT3 i FT4 ? leczę się u niego ponad pół roku, z tym że ani
      razu nie miałam badanych w/w hormonów.

      Zależy mi bardzo na zmniejszeniu anty-TPO bo mi włosy strasznie
      poleciały,na głowie zostało ich niewiele... prawdopodnie
      przeciwciała atakują moje mieszki włosowe, stąd ten problem. Oprócz
      tego chciałabym poczynić starania o dziecko.
      Czy selen, o którym tu dużo piszecie pomoże mi?


      • hashi-tess Re: B.wysokie antyTPO i eutyreoza-można selen? 05.02.08, 12:43
        reniia8 napisała:
        >
        > Zależy mi bardzo na zmniejszeniu anty-TPO bo mi włosy strasznie
        > poleciały,na głowie zostało ich niewiele... prawdopodnie
        > przeciwciała atakują moje mieszki włosowe, stąd ten problem.



        Czy to info usłyszałaś u lekarza czy to Twoje domysły?


        pl.wikipedia.org/wiki/Przeciwcia%C5%82a_przeciwtarczycowe

        • reniia8 Re: B.wysokie antyTPO i eutyreoza-można selen? 05.02.08, 13:00
          Oczywiście że od lekarza, z tym że powiedział cyt."prawdopodobnie"
          Zlecił mi również inne badania tj. testosteron, DHEA-S, 17-OH
          Progesteron... no i wszystko w normie, tylko te przeciwciała
          zabójczo wysokie.
          • obas13 Re: B.wysokie antyTPO i eutyreoza-można selen? 05.02.08, 14:32
            Niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę ale z tego co wiem to
            przeciwciała przeciwko mieszkom włosowym powodują tzw. łysienie
            plackowate. Ono faktycznie może towarzyszyć chorobie Hashimoto
            jednak jest na tyle charakterystyczne, że dość łatwo odróżnić je od
            innych rodzajów łysienia.
            Łysienie plackowate to jednak zupełnie inny problem niż to "zwykłe"
            łysienie, które towarzyszy części tu obecnym.
          • reniia8 Re: B.wysokie antyTPO i eutyreoza-można selen? 08.02.08, 15:26
            Dalej nie wiem czy powinnam zrobić sobie badanie FT3 i FT4....
            poradźcie proszę.
      • agusia7124 Re: B.wysokie antyTPO i eutyreoza-można selen? 12.04.08, 21:15
        Reniiu8 bardzo proszę Cię o kontakt.Mam wyniki podobne do twoich ,tylko
        przeciwciała TPO 3600.Lekarze czekają tylko jak zrobi się nadczynność,dopiero
        zaczną leczyć.A ja bardzo żle się czuję.Mój meil to agusia7124@wp.pl
        • reniia8 Re: B.wysokie antyTPO i eutyreoza-można selen? 14.04.08, 12:42
          Agusia, wysłałam Ci @
    • minutek1 Do Rosteda 05.02.08, 16:24
      Wiesz normalnie jestem w szoku po Twoim poście!!!!Bardzo Ci
      dziękuję za te wskazówki!!! Po prostu szkoda gadać jeśli chodzi o
      lekarzy.Czemu żaden matoł za przeproszeniem nie wpadł na to o czym
      TY piszesz.A nawet nie zadał sobie trudu ,żeby to sprawdzić.
      Wyobraź sobie,że ja mam guzy na tarczycy,a czasami mimo objawów
      niedoczynności mam np.taki objaw jak pocenie się.Czy to może być
      właśnie powiązane z procesem o którym piszesz???
      "Bo majac Hashimoto i rownoczesnie guzki albo przeciwciala TRAB
      ktore powoduja
      > wieksze wydzielanie hormonow moze byc niedoczynnosc od Hashi
      niewidoczna w
      > wynikach. Wyniki pokazuja wtedy eutyreoze bo guzek albo TRAB
      wywolujace
      > nadczynnosc redukuje wtedy niedoczynnosc od Hashi".
      Co do guzów powiedział mi (podobno bardzo dobry lekarz),że mam się
      nimi nie przejmować,że to na pewno nie rakowe i nie wymagają
      bardziej szczególowej diagnostyki( na tym etapie według niego nie ma
      takiej koniecznosci).A mam dwie zmiany ogniskowe:
      1.lito-płynne ognisko owalne, ostro konturowane,niejednorodne,pstre
      2.analogiczne lite ognisko,hipoehogenne z linijnym halo na obwodzie.
      Przez 9 miesięcy ogniska te nie powiekszyły się.Cały gruczoł
      natomaist jest większy niż popzrdnio,co dotyczy obu płatów a także
      cieśni.
      Mam tylko nadziję ,że lekarz ,którego wybrałam potraktuje mój
      problem w końcu dogłębnie.Zrobię te przeciwciała TRAB.Czy w moim
      przypadku trzeba byłoby zrobić antyTG?
      Chciałbym już ze wszytkim pojechać do endo.
      Tak sobie wydumaałam,że mój stan jest chyba jeszce gorszy.....bo jak
      ta niedoczynność jest "nadrabiana" przez nadczynne guzki( co nie
      powoduje zmian w wynikach hormonów)a proces zapalny niszczący
      tarczycy toczy się to ja w koću wykończy.Czy dobrze pokumałam?
      Boże co my mamy za lekarzy.....
      pozdrawiam smutno minutek12

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka