Dodaj do ulubionych

Własny klub / pub / bar. Prowadzenie. Problemy

10.03.04, 07:51
Witam,
potrzebuje informacji od osób prowadzących tego typu działalność gospodarczą.

Chcę założyć pub (klub) w średniej wielkości mieście, gdzie konkurencję stanowią zasadniczo piwiarnie i restauacje, a nic pośrodku. Zakładam że będzie zyskowne, ale j a k zacząć?

1. Jaka wg Was bedzie najlepsze forma prowadzenia tej działalności? (dwie osoby z róznych miast jako wspolnicy)
2. Jakie "na wstępie" podatki musze zaplacic?
3. Ile czekaliscie na wydanie zezwoleń na sprzedaż alkoholu? Jaki koszt.
4. Jakich problemów na poczatku mozemy sie spodziewac( zakladam ze nie brak klientow, tylko problemy urzednicze sensu largo)
____
Poki co tyle,
Pzdr
Obserwuj wątek
    • lama100 Re: Własny klub / pub / bar. Prowadzenie. Problem 10.03.04, 22:50
      hiisipl napisał:

      ja akurat nie prowadzę pubu, ale bliski znajomy tak.


      >
      > 1. Jaka wg Was bedzie najlepsze forma prowadzenia tej działalności? (dwie
      osoby
      > z róznych miast jako wspolnicy)

      spółka cywilna. de facto: każdy ze wspolników zakłada działalność gosp. a potem
      umowa spółki na prowadzenie działalności pod jedną nazwą.
      > 2. Jakie "na wstępie" podatki musze zaplacic?

      podatek dochodowy (jeżeli są zyski) płaci każdy ze wspólników osobno w
      zaleznosci jakie ma udzialy. Koncesja na alkohol w I roku działalności wynosi
      ok. 3 tys (na wszystkie rodzaje alkoholu), zł za rok z góry. Potem jest liczona
      procentowo w zależności od sprzedaży

      > 3. Ile czekaliscie na wydanie zezwoleń na sprzedaż alkoholu? Jaki koszt.

      w ciągu miesiąca urzad miasta musi przyznać koncesję lub okreslić podstawe
      prawną dlaczego jej nie przyznaje. Koszt jak wyżej.

      > 4. Jakich problemów na poczatku mozemy sie spodziewac( zakladam ze nie brak
      kl
      > ientow, tylko problemy urzednicze sensu largo)

      największy problem to sanepid, a potem uzyskanie zezwolenia na sprzedaz
      alkoholu. Trzeba spełnić tysiąc chorych wymagan.
      > ____
      > Poki co tyle,
      > Pzdr
    • hiisipl Re:Sanepid 10.03.04, 23:12
      Spodziewalem sie ze z Sanepidem bedzie najwiekszy problem.
      Czy ktos z prowadzacych klub(lub znajomych) wie czy sanepid musi "odebrac" lokal;
      zatwierdzic przed otwarciem?
      Ewentualnie gdzie (podstwa normatywna?) moge znalezc przepisy dot. dzialan sanepidowskich?
      • lama100 Re:Sanepid 11.03.04, 10:23
        hiisipl napisał:

        > Spodziewalem sie ze z Sanepidem bedzie najwiekszy problem.
        > Czy ktos z prowadzacych klub(lub znajomych) wie czy sanepid musi "odebrac"
        loka
        > l;
        > zatwierdzic przed otwarciem?
        > Ewentualnie gdzie (podstwa normatywna?) moge znalezc przepisy dot. dzialan
        sane
        > pidowskich?

        sanepid jest ci potrzebny, aby uzyskać koncesję. Tu akurat wszystko wiem, bo
        mam sklep, w którym sprzedaję alkohol tez. Skladając podanie o zezwolenie
        musisz dołączyć pozytywny odbiór lokalu przez sanepidu. A do sanepidu musisz
        złożyć projekt lokalu (łącznie z tym jak bedzie stała lada, lodówki, bar,
        wyposażenie kuchni itp) wykonany przez architekta lub inżyniera zatwierdzony
        przez rzeczoznawce sanitarnego (większość biur projektowych współpracuje z
        takimi), badanie wody (to akurat zlecasz sanepidowi, przyjeżdzaja pobierają
        próbkę wody i za tydzien masz wynik). Musisz miec już umowę o wywóz smieci.
        Potem zapraszasz sanepid i zaczynają się schody. Nie musisz mieć gotowego
        lokalu, ale cośtam już musisz mieć. Ja w sklepie jak przyszedł sanepid miałam
        tylko jedną lodówke na napoje i to wszystko. Na górze była tylko gotowa kuchnia
        dla pracowników no i toaleta. Nawet nie było jeszcze ciepłej wody. Potem jak
        już usykasz koncesję i otwierasz lokal sanepid przychodzi jeszcze raz, zeby
        sprawdzic czy na pewno wszystko jest tak, jak w projekcie.
        Jakie konkretnie wymagania musi spełnić pub dowiesz się w sanepidzie. Od razu
        nastaw się na tysiąc bzdur.
    • hiisipl Re: Koszy 13.03.04, 20:12
      A jakie sa miesieczne koszty (najnizsze stawki) jakie trzeba zaplacic Państwu?
      Chodzi mi o ZUS pracowniczy,wlascicielski, oraz podatki w tej konkretnej dzialalnosci( czy mozna powiedziec ze jest to srednio 800 pln na osobe w firmie bez wynagrodzen, liczac wg najnizszych stawek?)
      • lama100 Re: Koszy 14.03.04, 01:13
        hiisipl napisał:

        > A jakie sa miesieczne koszty (najnizsze stawki) jakie trzeba zaplacic Państwu?
        > Chodzi mi o ZUS pracowniczy

        umowa o pracę? dla przykładu:
        2000 brutto, do zusu 924,13zł zł z czego pracownikowi z pensji potracasz 510zł,
        czyli reszta z własnej kieszeni.
        zus za siebie (czyli prowadzącego działalność) ok.700zł (najniższa stawka), ale
        juz debatują, żeby ją podwyższyc do 1200zł chyba
        podatek, gdy masz dochód. Przy spółce cywilnej każdy ze wspólników płaci swój
        podatek.

        ,wlascicielski, oraz podatki w tej konkretnej dziala
        > lnosci( czy mozna powiedziec ze jest to srednio 800 pln na osobe w firmie bez
        w
        > ynagrodzen, liczac wg najnizszych stawek?)
      • lama100 Re: Koszy 14.03.04, 01:17
        hiisipl napisał:

        > A jakie sa miesieczne koszty (najnizsze stawki) jakie trzeba zaplacic Państwu?
        > Chodzi mi o ZUS pracowniczy

        umowa o pracę? dla przykładu:
        2000 brutto, do zusu 924,13zł zł z czego pracownikowi z pensji potracasz 510zł,
        czyli reszta z własnej kieszeni.
        zus za siebie (czyli prowadzącego działalność) ok.700zł (najniższa stawka), ale
        juz debatują, żeby ją podwyższyc do 1200zł chyba
        podatek, gdy masz dochód. Przy spółce cywilnej każdy ze wspólników płaci swój
        podatek.

        ,wlascicielski, oraz podatki w tej konkretnej dziala
        > lnosci( czy mozna powiedziec ze jest to srednio 800 pln na osobe w firmie bez
        w
        > ynagrodzen, liczac wg najnizszych stawek?)

        Do tego dochodzi koncesja w pierwszym roku 3tys.
        No i vat, a raczej różnica w vat`e pomiedzy zakupami a sprzedaża

        Trudno wyliczyć jedną średnia z góry.
        w zależnosci na jaką umowę beda pracownicy i ile bedzie na tej umowie.
        sanepid opłacasz tylko raz, ale to o dziwo nie sa duże koszty (oprócz tego
        nieszczęsnego projektu lokalu)
      • hiisipl Re: Koszy badania Sanepidowskiego 14.03.04, 16:42
        A jaki jest koszt takich badan?
        W rozporzadzeniu z 4.02.2004 znalazlem tylko ogolne wytyczne jak naliczac oplate... a nie znalazlem nic o jej wysokosci
        • lama100 Re: Koszy badania Sanepidowskiego 14.03.04, 23:22
          hiisipl napisał:

          > A jaki jest koszt takich badan?
          > W rozporzadzeniu z 4.02.2004 znalazlem tylko ogolne wytyczne jak naliczac
          oplat
          > e... a nie znalazlem nic o jej wysokosci

          badanie wody ok. 100zł
          odbiór lokalu (w moim przypadku sklepu, nie wiem czy tak samo z pubem) coś ok.
          200zł.
    • hiisipl Re: Pomysł 14.03.04, 12:45
      A jaka forma opodatkowania jest najlepsza? Można ryczałt, można normalny dochodowy...

      Generalnie chodzi o to,by w początkowym okresie działalności były jak najmniejsze obligatoryjne koszty. Zawsze można pracownika na umowe zlecenie wziac,wychodzi taniej.
      Jak to zrobic najtaniej? :)
      • lama100 Re: Pomysł 14.03.04, 23:36
        hiisipl napisał:

        > A jaka forma opodatkowania jest najlepsza? Można ryczałt, można normalny
        dochod
        > owy...

        kompletnie nie znam się na ryczałcie, ale słyszałam, że normalny dochodowy jest
        lepszy. Przy ryczałcie co miesiąc płacisz podatek, a przy dochodowym tylko
        wtedy, gdy faktycznie zarabiasz (utarg minus koszty). Biorąc pod uwagę, ze
        inwestycję wrzucasz sobie w koszty i na poczatku pewnie zysków nie bedzie przez
        jakiś czas podatku nie płacisz.

        >
        > Generalnie chodzi o to,by w początkowym okresie działalności były jak
        najmniejs
        > ze obligatoryjne koszty. Zawsze można pracownika na umowe zlecenie
        wziac,wychod
        > zi taniej.
        > Jak to zrobic najtaniej? :)

        szczegółów nie znam, ale przy zleceniu sa troche mniejsze koszty zusu. Poza tym
        zus przy zleceniu za pracownika wysyłasz dopiero w momencie wypłaty. czyli
        jeżeli wypłacasz mu (oficjalnie) należność z umowy np. po 2 miesiacach, to
        dopiero wtedy puszczasz zus. Jeżeli bedziesz miał pracownika, który ci bedzie
        ufał zawsze mozesz na poczatek podpisac z nim zlecenie na mniejszą kwotę niż w
        rzeczywistości bedziesz płacił. Jak juz wyjdziesz na prostą finansową, to wtedy
        podpiszesz juz normalna umowę.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka