Dodaj do ulubionych

Witamy w Guantanamo

12.04.22, 15:44
"To był kompletny chaos. Gdy kule przelatywały nad naszymi głowami,
ludzie
biegali we wszystkich kierunkach. Nie wiedzieliśmy, czy mamy się cofać, czy iść do przodu. Wpadłem na drut kolczasty i moja noga krwawiła. Gdy upadałem, ludzie przechodzili po mnie."

„Strażnicy nie traktowali nas jak ludzi. Nawet nie jak zwierzęta. Sprawiali, że czuliśmy się bezwartościowi, jak insekty. Niektórzy z nich wydawali się dumni, że porównaliśmy go do Guantanamo. Kiedy wchodziłeś, mówili: »Witamy w Guantanamo«”

„Przez większość dni budziły nas odgłosy czołgów i helikopterów, a następnie strzały i eksplozje. Czasami trwało to cały dzień. Perspektywa, że nie masz dokąd pójść, nie masz żadnych zajęć, które mogłyby cię od tego wszystkiego oderwać, ani miejsca na choćby krótką chwilę wytchnienia, jest nie do zniesienia."

Nie, to nie jest opis wojny w Ukrainie. To się dzieje teraz w Polsce.

Z pierwszego raportu Amnesty International o uchodźcach z granicy polsko-białoruskiej:

...urągających wszelkich standardom warunkach w ośrodkach detencyjnych, do których trafiają osoby, którym udało się uniknąć pushbacku. Badacze wyliczają: przeludnienie (w Wędrzynie ponad 20 mężczyzn w pokoju 8-metrowym), bliskość poligonu (odgłos helikopterów i czołgów, drut, strzały i eksplozje), brak wody, urządzeń sanitarnych i higienicznych (były tak brudne, że osadzeni nie byli w stanie z nich korzystać), brak prywatności, bardzo ograniczony dostęp do opieki medycznej, pomocy psychologicznej i prawnej, odcięcie od świata zewnętrznego („więźniom” zabrano telefony), brak informacji, co dalej.

To są tortury. Inaczej nie da się tego nazwać. Państwo polskie stosuje tortury:

„Władze próbowały siłą wydalić Yezdę, 30-letnią Kurdyjkę, wraz z mężem i trójką małych dzieci. Po otrzymaniu informacji, że rodzina zostanie odesłana do Iraku, Yezda wpadła w panikę, krzyczała i błagała strażników, by ich nie zabierali. Groziła, że odbierze sobie życie. »Wiedziałam, że nie mogę wrócić do Iraku i byłam gotowa umrzeć w Polsce. Kiedy tak płakałam, dwóch strażników skrępowało mnie i mojego męża, związało nam ręce za plecami, a lekarz dał nam zastrzyk, który sprawił, że byliśmy bardzo słabi i senni. Nie byłam w pełni świadoma, ale słyszałam płacz i krzyki moich dzieci, które były z nami w pokoju«”.

oko.press/witamy-w-guantanamo-pierwszy-raport-o-uchodzcach-z-granicy-polsko-bialoruskiej-amnesty-international/
Obserwuj wątek
            • j-k Re: Bialorus ma obowiazek udzielic Azylu 12.04.22, 16:52
              aniechto.only napisała:
              > To Lukaszenka zbudował obóz w Wędrzynie, gdzie ponad 20 mężczyzn mieszka mies
              > iącami w pokoju 8-metrowym? Spróbuj zamieszkać w swoim sraczu, to może zrozumi
              > esz o co chodzi.

nikt nie neguje tam tych warunkow - jakie tam sa.
              Ale uchodzcy (a raczej imigranci ekonomiczni) mogli - przeleciawszy samolotem tysiace kilometrow - zlozyc podanie o Azyl w Bialorusi. (jako pierwszym bezpiecznym kraju)

jakos nie chcieli...
      • snajper55 Re: Bialorus ma obowiazek udzielic Azylu 12.04.22, 20:02
        j-k napisał:

> osobom, ktore do siebie wpuscila - jako, ze w nomenklaturze miedzynarodowej uc
        > hodzi za "bezpieczny kraj"
        >
        > zwalanie winy na Polske za bezecenstwa Lukaszenki - jest gruba polityczna manip
        > ulacja.

Ale uchodźcy nie prosili na Białorusi o azyl, a to oni decydują.

Za polskie bestialstwa odpowiedzialni są Polacy, decydenci i kaci, wykonawcy rozkazów decydentów.

S.
        • j-k nie. - decyduje Prawo miedzynarodowe. 12.04.22, 20:27
          snajper55 napisał:
          > Ale uchodźcy nie prosili na Białorusi o azyl, a to oni decydują.

NIE. decyduje Prawo Miedzynarodowe.

Uchodzca MUSI poprosic o Azyl w pierwszym bezpiecznym kraju.

jezeli tego nie czyni - staje sie nielegalnym imigrantem i moze byc sila usunety z nad granicy.
            • j-k masz racje... 13.04.22, 00:30
              pies.na.czarnych napisała:
              > W takim razie doktorze DDR-owcy, którzy podczas eksodusu do RFN dostawali się p
              > rzez Węgry również powinni być wypychani z powrotem na terytorium Węgier.

masz racje.
              z punktu widzenia prawa.
              i tylko decyzja polityczna powodowala, ze mogli jechac dalej.

. czy mam tlumaczyc - jaka to byla decyzja ?
                • pies.na.czarnych Re: masz racje... 13.04.22, 01:03
                  W tym prawie miedzynarodowym nie jest napisane, że uchodźca musi składać wniosek o ochronę w pierwszym państwie, w którym się znalazł. Jest jednak napisane, że jeżeli złożył wniosek o ochronę w jednym państwie to nie może starać się o azyl w innym państwie.

Poczytaj sobie na ten temat w biuletynach ONZ i przestań z siebie robić oszołoma rasistę.
          • snajper55 Re: nie. - decyduje Prawo miedzynarodowe. 13.04.22, 04:14
            j-k napisał:

> snajper55 napisał:
            > > Ale uchodźcy nie prosili na Białorusi o azyl, a to oni decydują.
            >
            >
            > NIE. decyduje Prawo Miedzynarodowe.
            >
            > Uchodzca MUSI poprosic o Azyl w pierwszym bezpiecznym kraju.
            >
            > jezeli tego nie czyni - staje sie nielegalnym imigrantem i moze byc sila usunet
            > y z nad granicy.

Brednie. Uchodźca tam składa wniosek o ochronę mięedzynarodowa gdzie chce. Jeśli uważasz że uchodźca coś musi to daj linka do przepisów mówiących że musi a nie zmyślaj.

S.
    • stefan4 Re: Witamy w Guantanamo 12.04.22, 22:25
      aniechto.only:
      > Witamy w Guantanamo

Każdy kraj ma swoich bohaterów i swoich oprychów. Ale ich losy są różne: bohaterowie trafiają do więzień i obozów, oprychy zasilają wojsko i policję.

Teraz każdy Rosjanin, któremu rzucimy w twarz rosyjskość jako skłonność do przemocy i okrucieństwa ma moralne prawo przypomnieć zachowania polskich mundurowych zbrodniarzy z granicy białoruskiej albo z koncentracyjnego łagra w Wędrzynie. I dla ubarwienia opowieści o polskiej degeneracji moralnej może dodać kilka wypowiedzi z tego forum, a następnie uogólnić te wypowiedzi na cały naród. Tak jak i my uogólniamy.

- Stefan

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka