Dodaj do ulubionych

Dzieci słabowidzące

07.09.05, 12:35
Skoro nie powiodła się próba zmiany nazwy forum ( + dzieci słabowidzące),
zbierzmy się może tu?
Jestem mamą 2 letniego Kuby , diagnoza w 3 m0cu życia - niedorozwój nerwów
wzrokowych, nie będzie widział.
Kubus , jakby na przekór lekarzom ( którzy wciąz niedowierzają) , widzi choć
nie w pełni, porusza się bez większych problemów, gdy coś chce zobaczyć dalej
podnosi brodę i patrzy jakby z góry.
Za rok chciałabym go posłać do przedszkola ( może za 2 lata?) , mało mówi,
nie ma innych stwierdzonych wad ( jeszcze oczopląs).
Wiem, że wobec diagnozy, którą stawiają lekarze - to cud, że jest jak jest..

Póki Kuba jest mały, wystarczy opiekuńczość, jak go wprowadzać w życie dalej?
Co z przedszkolem, szkołą?
Odezwijcie się mamy dzieci widzących słabo, powiedzcie, jak dalej sobie
ułożyć świat?
Obserwuj wątek
      • ada16 Re: Dzieci słabowidzące 07.09.05, 15:37
        Niestety nie ma w okolicy przedszkola integracyjnego dla dzieci z problemami
        wzruku.Jest niedaleko dla dzieci autystycznych, jest dla dzieci z porażeniem.
        Mimo wszystko myślę o zwykłym przedszkolu.
        • olamaja Re: Dzieci słabowidzące 07.09.05, 15:57
          U nas jest po prostu przedszkole integracyjne bez wskazania rodzaju
          niepełnosprawności. Jak zgłosiłam Maję do przedszkola to po prostu została
          zatrudniona pani tyflopedagog. Z tego co zrozumiałam wynikało, że obowiązkiem
          gminy (lub powiatu) jest zapewnienie mozliwości rozwoju dziecku
          niepełnosprawnemu. Chyba trzeba to po prostu dokładnie sprawdzić. W zwykłym
          przedszkolu chyba będzie potrzeba dobrej woli dyrekcji, czego życzę
          serdecznie :)
            • monika_69 Re: Dzieci słabowidzące 07.09.05, 21:13
              Może trafisz na prawdziwych pedagogów w zwykłym nie integracyjnym
              przedszkolu.Mi to się udało...czyli można .
              Maciek właśnie rozpoczął kolejny rok bycia przedszkolakiem -tym razem zerówka
              (być może podwójna..-zobaczymy jak będą wyglądać postępy w nauce).Wiem ,ze
              dobrze zrobiłam -nauczycielki starają się pomóc tak jak potrafią,a z dziećmi w
              grupie Maciek rewelacyjnie współpracuje.Ma problemy z widzeniem dalekim
              (konturowo),jest krótkowidzem ,astygmatykiem z wieloma wadami oczu (z
              oczoplasem włącznie).Nie ma tęczówek -więc nie lubi światła słonecznego.
              Wszystkie dzieci wiedzą jak Mackowi pomagać ,opiekują się nim-zwracają
              uwagę ,gdy Maciek ma problemy i nie trzeba nigdy wyznaczać żadnych dyżurów do
              pomocy.Nigdy nie było problemu,że ktoś nie chce bawić się z Maćkiem lub stać w
              parze-wszystko to zasługa kadry od początku pobytu Maćka w placówce.
              Życzę ci podobnych wrażeń -oby jak najwięcej pozytywnych zmian na drodze
              edukacji naszych dzieci.Wiem,że droga prowadzi pod górkę ,ale to nie
              wyścig...powoli też dojdziemy !
    • magracka Re: Dzieci słabowidzące 08.09.05, 22:00
      Witam, mam ten sam problem, chociaż jego rozwiązanie czeka mnnie dopiero za rok.
      Gracek ma 2 latka nie wiem czy iśc do przedszkola wczesnieji zapytac sie
      dyrektora o jej zdanie, czy przyjmnie go do grupy, w ten sposob moge dac czas na
      doksztalcenie kadrze? Zastanawiam sie też czy może odroczyc mu o rok
      przedszkole/ Tylko z drugiej strony corka bez problemow zdrowotnych poszla do 4
      latkow i wtedy byly problemy z zaadaptowaniem się do juz zintegrowanej grupy.
      Tym czasem mam inny problem w piatek sprawdzona niania odeszla i z trudem
      znalazlam nowa , ale cos nie jestem do niej przekonana. Dodam tylko , że moj
      synek mimo zacmy na jedynym oczku ktorym widzi , na razie swietnie daje sobie
      rade i mam nadzieje , że tak bedzie jeszcze dlugo. On nie ma barier w kontaktach
      z ludzmi. Jest bardzo otwarty i ciekawy. Pozdrawiam serdecznie
      Mariola mama Gracjanka rop V stopnia oka prawego- oko w zaniku, IV sopnia oko
      lewe , zaćma, oczopląs.
    • konwaliowa Re: Dzieci słabowidzące 10.09.05, 19:57
      Moj syn chodzil do normalnego przedszkola :) Wydaje mi sie, ze tu duzo zalezy
      od checi i nastawienia pani dyrektor i nauczycielek. Na poczatku bylo
      ciezko,ale panie nauczycielki nauczyly sie, ze dla mojego syna zupa mleczna
      musi byc w ciemnym talerzu a herbata w bialym kubku ;) Z czasem wszystko bylo
      tak oczywiste, ze nie bylo najmniejszych problemow. Baaaaardzo milo wspominamy
      okres przedszkolny. Teraz moj syn chodzi do normalnej podstawowki do klasy
      integracyjnej ale jest jedynym dzieckiem z wada wzroku.
      Zycze Tobie i Kubie, zebyscie tez trafili na takie wspaniale przedszkole :)
      Pozdrawiam
      --
    • robertwar1 Re: Dzieci słabowidzące 22.02.06, 22:35
      Witam!
      Nazywam się Robert Warchalewski, pracuję w Osrodku Sz-W Dzieci Niewidomych,
      obecnie jestem jego dyrektorem.
      Rozumiem doskonale Pani obawy o losy synka i o jego wzrok. W naszej placówce
      jest dużo dzieci, które maja podobną dysfunkcję wzroku. Zanik nerwu wzrokowego
      może postępować, ale może się trwale zatrzymać, to nie cud, że synek widzi.
      Proszę miec nadzieję, że zanik nie będzie się rozwijał. Wzrok trzeba stymulować
      i cały czas go trenować. Polecam najbliższy Pani Ośrodek Szkolno Wychowawczy,
      tam proszę się udać na konsultację. Poradnia powinna Pani wydać opinię o
      potrzebie wczesnego wspomagania i zostanie syn objety darmową terapią do 6 roku
      życia.
      Pozdrawiam.
    • przemo99 Re: Dzieci słabowidzące 28.03.06, 00:17
      Bardzo się cieszymy , tu w Płocku , że Kuba tak świetnie sobie radzi.Nasz Maciek widzi bardzo mało , ma poczucie światła i widzi tylo bardzo duże przedmioty w silnym oswietleniu.Ale jakoś sobie radzimy.Chodzi do przedszkola integracyjnego( uwielbia tam chodzić ).Nadal korzystamy z opieki Tęczy , szczególnie p. Moniki i Małgosi.Powoli wprowadzamy już naukę alfabetu brajla.Pozdrawiam gorąco.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka