Dodaj do ulubionych

znaki na drodze

21.10.19, 06:56

Był tu niedawno wątek o zagrożeniu, jakie stanowią staruszkowie za kierownicą. Od razu mówię, że jestem za obowiązkiem okresowych badań wszystkich kierowców, be względu na wiek, bo padaczka, cukrzyca, inne poważne choroby utrudniające czy stanowiące zagrożenie mogą się nagle pojawić u ludzi zupełnie młodych.
Ale też:
parę dni temu, przejeżdżając przez centrum Łodzi, na własne oczy widziałam, jak starszy pan przejeżdża skrzyżowanie kierując się prosto na jadący naprzeciw niego samochód, na lewym pasie. Kierowca obok zbaraniał, starszy pan zorientował się w ostatniej chwili, na szczęscie jechał pomalutku.
Ale: znaki poziome na tym - nieoczywistym - skrzyżowaniu są ledwo widoczne.
I ja własnie nie tyle o staruszkach, co o tym oznakowaniu: często słabo widocznym, czasem właściwie podwójnym, bo po przemalowaniu stare pasy wciąż widnieją na jezdni, w dobrych warunkach nie ma problemu, w razie silnego słońca, deszczu, zwłaszcza deszczu po zapadnięciu ciemności - dramat, sama mam coś takiego na drodze do pracy, po zmroku, jeśli pada deszcz, stare linie są lepiej widoczne niż aktualne.
Znaki poziome nie są też u nas szczególnie przestrzegane, ale może ich jakość ma związek z gotowością (i możliwościami) ikierowców do podporządkowania się im.
Obserwuj wątek
  • profes79 Re: znaki na drodze 21.10.19, 08:59
   Tylko znaki poziome maja raczej charakter uzupełniający. Miejsce w Łodzi, gdzie był z tym problem kojarzę jedno - skrzyżowanie Radwańskiej z Politechniki; jakaś mądra głowa postanowiła zrobić skrzyżowanie "na zakładkę", co co do zasady w dużych miastach nie funkcjonuje. I dopóki były pasy, było mniej więcej ok; pasy się wytarły i pojawiły się dwie kategorie kierowców - jadący na pamięć "na zakładkę" i jadący "na logikę". Często spotykali się na środku ku obopólnemu zdumieniu/oburzeniu. Nie wiem jak jest teraz; google maps pokazuje, że chyba ktoś poszedł po rozum do głowy i wrócili do standardu.
  • muchy_w_nosie Re: znaki na drodze 21.10.19, 11:00
   Też kiedyś pojechałam prosto a pasy były zygzakiem, teraz mam ograniczone zaufanie do sąsiadów obok, jak są takie przetasowania wymalowane.
   I oczywiście są znaki pionowe ale poziome ... bida panie, nauczyłam się patrzyć na 200 m w przód na strzałki przy światłach na skrzyżowaniu, bo to mówi, że na tych 200 metrach będzie zygzak.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka