Dodaj do ulubionych

Remont kominka

05.05.21, 15:22
Czytałam, że mogą zakazać używania kominków w domu.
Ja bym nasz wywaliła, bo używamy go naprawdę okazjonalnie (np gdy kilka lat temu wyłączyli na cały dzień prąd) lub w Wigilię (też nie w każdą).
Mąż jest za remontem, choć to kilka tysięcy i nie wiadomo czy i kiedy będzie wprowadzony ten zakaz.
Wiecie może coś na ten temat, jak realny jest ten zakaz i czy wejdzie w życie w ciągu najbliższych lat?
Obserwuj wątek
    • e-ness Re: Remont kominka 05.05.21, 21:45
      My właśnie pozbywamy się naszego. Kapitalny remont domu bardzo nam ułatwił podjęcie decyzji.
      Jesteśmy za całkowitym zakazem palenia w kominkach w mieście jako rekreacji.
      Niestety póki nie wprowadza zakazu mogę tylko zamykać okna na naszym osiedlu, bo moja decyzja ns znikomy wpływ na jakość powietrza.
      • melikles Re: Remont kominka 06.05.21, 08:46
        A jakie są kryteria "miasta"? Co jeśli to duża wieś mająca prawa miejskie? A co z przedmieściami, które administracyjnie nie należą do miasta, ale praktycznie są w jego obrębie?

e-ness napisała:

> Jesteśmy za całkowitym zakazem palenia w kominkach
        • melikles Re: Remont kominka 06.05.21, 08:43
          Może być realne w miejscowościach szczególnie zasmogowanych.

Swoją drogą taki zakaz jest bez sensu, bo za zanieczyszczenia odpowiadają przede wszystkim stare kopciuchy, w których pali się byle czym. Następne w kolejności są pozostałe piece węglowe.

W kominkach, w które posiada średnio 30% zadomów jednorodzinnych (przeważnie nowych) pali się okazjonalnie, lub w celach grzewczych, ale przede wszystkim sezonowanym drewnem. Pyły powstają, ale jesto to promil przy innych źródłach smogu.
          • e-ness Re: Remont kominka 06.05.21, 10:01
            melikles napisał(a):

>
            > Swoją drogą taki zakaz jest bez sensu, bo za zanieczyszczenia odpowiadają przed
            > e wszystkim stare kopciuchy, w których pali się byle czym. Następne w kolejnośc
            > i są pozostałe piece węglowe.
            >
            > W kominkach, w które posiada średnio 30% zadomów jednorodzinnych (przeważnie no
            > wych) pali się okazjonalnie, lub w celach grzewczych, ale przede wszystkim sezo
            > nowanym drewnem. Pyły powstają, ale jesto to promil przy innych źródłach smogu.
            >

Tiaaaa
            U mnie wszyscy na osiedlu maja gaz plus zero kopciuchów, a wieczorami nie da się wyjść śni okna otworzyć od tego „okazjonalnego” palenia.

Warszawa i Kraków jako pierwsze zaczęły działać w tym temacie i liczę na to ze na tym się nie skończy
    • bei Re: Remont kominka 06.05.21, 08:42
      Jeśli planujesz remont kominka, to może zmienić w nim źródło ciepła? Zmienić na gazowy, lub elektryczny? Bio? My również mamy kominek, w którym palimy b okazjonalnie. 18 lat temu kupiłam 7 kubików drewna, i ponad połowę jeszcze mamy, przez ostatnie lata średnia wypada raz na rok. Mąż sugerował, by już go zdemontować, ja myśle o tym, ze jak zdarzy się awaria prądu to możemy go wykorzystać.
      • alicia033 Re: Remont kominka 06.05.21, 09:25
        bei napisała:

> Zmienić na gazowy, lub elektryczny?

masz w d.pie przyszłość własnych dzieci i wnuków, bei?
        W przeciwieństwie do drewna, które jest paliwem odnawialnym_i_neutralnym klimatycznie, gaz to paliwo nieodnawialne o dodatnim bilansie CO2. A prąd... no zastanówy się, skąd się bierze prąd w Polsce?

> Bio?
        toż to nic wspólnego z kominkiem nie ma.
        Jak ktoś chce sobie na płomień papatrzeć, to lepiej, żeby sobie świeczkę zapalił, niż bioetanol.
    • kanna Re: Remont kominka 06.05.21, 09:36
      Lubię mój kominek, jest miłą ozdobą salonu. Używany bardzo sporadycznie.
      Nie zamierzam go likwidować (bo i po co?) .

Jak wejdzie zakaz, to wstawie do środka świeczkę, czy nawet świeczkę elektryczną i dalej będzie robił za ozdobę.
    • wrotek0 Re: Remont kominka 06.05.21, 13:04
      Zależy od tego gdzie mieszkasz. W Krakowie już nie wolno, Warszawa do tego dąży naciskając na Sejmik mazowiecki o zmianę uchwały antysmogowej. Wioski są przeciwko, miasta mniejsze podzielone. Już teraz mamy ryzyko przekroczenia rocznego poziomu docelowego benzoapirenu w powietrzu w kilku dzielnicach w
      Warszawy i kilku powiatach na Mazowszu, co skutkuje zakazem palenia w kominkach do końca roku - wynika to z programu ochrony powietrza dla MAZowsza.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka