Dodaj do ulubionych

Technikum czy liceum

23.04.22, 19:54
Czy wasze dzieci są.zadowolone z wyboru? Syn kompletnie nie.wie w.ktora stronę ma iść, czy Lo profil ogólny ( w sumie mało takich profili) czy technikum kierunek logistyka, informatyk, mechatronika? Koleżanką namawia na technikum, ( u mnie jest ono na wysokim w miarę poziomie- -ok 150 trzeba mieć by się dostać) - mówi.ze lepsze.
Obserwuj wątek
    • anilorak174 Re: Technikum czy liceum 23.04.22, 20:06
      Mój syn jest w 2 klasie technikum (mechatronik) i jest zachwycony. Technikum z progiem wejścia powyzej 150 punktów.
      Moj syn od początku miał mocno ukierunkowane zainteresowania i moim zdaniem to technikum to strzał w dziesiątkę.
            • bergamotka77 Re: Technikum czy liceum 23.04.22, 21:48
              bistian napisał:

> bergamotka77 napisała:
              >
              > > Tylko wiedza techniczna jest większości ludzi do niczego niepotrzebna.
              >
              > Bardzo śmieszne stwierdzenie big_grin

Nie smieszne tylko prawdziwe. Bardziej przydaly mi się w życiu języki obce niz fizyka czy chemia, które skonczylam dzięki Bogu w polowie liceum.
              • taje Re: Technikum czy liceum 23.04.22, 21:58
                Teraz inne czasy. Minęły czasy, kiedy dzięki świetnemu angielskiemu można było zrobić międzynarodową karierę. Teraz angielski to standard (i szkoła do tego niepotrzebna) a wiedza z matematyki/fizyki/chemii etc to wartość dodana i co więcej, przydatna wszędzie na świecie.
                • triss_merigold6 Re: Technikum czy liceum 23.04.22, 22:06
                  Zależy jaki angielski znasz. Mój syn mimo, że egzaminy zawodowe ma dopiero w przyszłym roku, a maturę za 2 lata, już teraz dostał propozycję pracy z angielskim technicznym. Dodatkowa, może coś z tego wyjdzie, ale chodzi właśnie o bardzo dobrą znajomość angielskiego specjalistycznego.
                  • taje Re: Technikum czy liceum 23.04.22, 22:18
                    Zgoda. Ale teraz dobra znajomość angielskiego jest wśród dzieci dużo bardziej powszechna niż za naszych czasów (chyba jesteśmy z tego samego rocznika). Ja kiedyś w liceum byłam laureatką olimpiady ogólnopolskiej z angielskiego a tymczasem mój 12-latek obecnie mówi po angielsku na podobnym poziomie jak ja wtedy i tylko dlatego, ze wszędzie dookoła jest angielski - youtube, gry online etc. Angielski jest czymś oczywistym i coraz więcej dzieci mówi nim biegle w wieku kilkunastu lat. Moim zdaniem teraz wygrywa się na specjalizacji, przede wszystkim przedmiotach ścisłych i technicznych, ewentualnie na byciu wybitnym z innych przedmiotów, np. historii, ale tu poprzeczka poszła jeszcze do góry. Twój syn wygrywa nie tyle na samym angielskim, co angielskim technicznym/specjalistycznym a to inna historia.
                  • saszanasza Re: Technikum czy liceum 23.04.22, 22:27
                    triss_merigold6 napisała:

> Zależy jaki angielski znasz. Mój syn mimo, że egzaminy zawodowe ma dopiero w pr
                    > zyszłym roku, a maturę za 2 lata, już teraz dostał propozycję pracy z angielski
                    > m technicznym. Dodatkowa, może coś z tego wyjdzie, ale chodzi właśnie o bardzo
                    > dobrą znajomość angielskiego specjalistycznego.

Zgadzam się. Wbrew pozorom młodzieży posługującej się komunikatywnie angielskim wcale nie jest tak dużo, wystarczy zerknąć w statystyki matur, ktore dodatkowo są o tyle łatwe, że bez części ustnej.
              • bistian Re: Technikum czy liceum 23.04.22, 22:41
                bergamotka77 napisała:

> Nie smieszne tylko prawdziwe. Bardziej przydaly mi się w życiu języki obce niz
                > fizyka czy chemia, które skonczylam dzięki Bogu w polowie liceum.

Ja wykonuję zawód fizyczny. Żeby to dobrze robić, wypada znać matematykę na poziomie rozszerzonym. Zawód można też wykonywać po zawodówce, ale tego, co jest niezbędne, nie ma w programie big_grin Owszem, ludzie sobie jakoś kombinują, liczą swoimi metodami, przybliżają wynik, ale często, tracą samodzielność, bo muszą iść z problemem do kogoś, kto im to przeliczy. Ja to robię sam, bo umiem, konsultuję tylko po to, żeby porównać wyniki.
                Dobre wykształcenie techniczne bardzo się przydaje i w takich odpowiedzialnych pracach, niweluje błędy, a błąd, to czasami bardzo duże straty dla firmy nawet w ciągu jednego dnia.

Języki też są ważne, warto znać, ale bez konkretnych umiejętności, chleba nie dają.
                  • bistian Re: Technikum czy liceum 23.04.22, 22:58
                    bergamotka77 napisała:

> Zdziwilbys sie smile Nawet na forum sa tlumaczki, ktore z tego zyja. Nie kazdy pra
                    > cuje fizycznie. Mnie scisle przedmioty nie są potrzebne w pracy.

Widzę, że nie kumasz. Tłumacz ma jeszcze specjalność, czyli praktycznie, drugą umiejętność. Tłumaczą techniczne teksty i to też nie wszystkie albo medyczne czy polityczne. Nie zarabiają na tłumaczeniu prostych rozmówek.
                  • g.r.uu Re: Technikum czy liceum 24.04.22, 15:40
                    Ale przeciez matematyka, fizyka czy chemia to właśnie wiedza ogólna i jest w programie liceum. Czyli poniekąd potwierdzasz, że poziom wiedzy ogólnej nie jest taki istotny
                  • suki-z-godzin Re: Technikum czy liceum 24.04.22, 21:05
                    bergamotka77 napisała:

> Zdziwilbys sie smile Nawet na forum sa tlumaczki, ktore z tego zyja. Nie kazdy pra
                    > cuje fizycznie. Mnie scisle przedmioty nie są potrzebne w pracy.
                    >

Well, z tego co widac w internetach, Tobie w pracy potrzebne są głównie klawisze Ctrl, C i V.
              • jammer1974 Re: Technikum czy liceum 26.04.22, 00:27

> Nie smieszne tylko prawdziwe. Bardziej przydaly mi się w życiu języki obce niz
                > fizyka czy chemia, które skonczylam dzięki Bogu w polowie liceum.

Nagle sobie uswiadomilam ze faktycznie. W zyciu w ogole nie mialam okazji do zastosowanie wiedzy z fizyki i chemi a matematyka to tylko na podstawowym poziomie
          • huang_he Re: Technikum czy liceum 23.04.22, 21:07
            😂
            I pisze to zapewne z jakiegos domu (a nie lasu), siedząc na krześle, kanapie, fotelu, pewnie na laptopie i umieszczając za pomocą internetu na forum gazety.
            Fakt, do niczego ta technika 😆
          • turbinkamalinka Re: Technikum czy liceum 23.04.22, 21:07
            Ty to jesteś jednak śmieszna. osobom kończącym technikum i pracującym w zawodzie wiedza ogólna jest średnio potrzebna w pracy. Po technikum spokojnie bez większej znajomości "twojej tajemniczej wiedzy ogólnej" może kontynuować studia w obranym kierunku.
                • izabelka55 Re: Technikum czy liceum 24.04.22, 15:47
                  Przecież tu nie chodzi o to, żeby tylko zdać... Na studia trzeba zdać na odpowiednim poziomie, jakieś rozszerzenia. Jeśli ktoś nie ma określonych zainteresowań, to wybór technikum nie jest dobrym wyborem, chyba że wychodzi się z założenia, że studia to może kiedyś, a ważne, że zawód jest.
                  • saszanasza Re: Technikum czy liceum 24.04.22, 16:16
                    izabelka55 napisała:

> Przecież tu nie chodzi o to, żeby tylko zdać... Na studia trzeba zdać na odpowi
                    > ednim poziomie, jakieś rozszerzenia. Jeśli ktoś nie ma określonych zainteresowa
                    > ń, to wybór technikum nie jest dobrym wyborem,

a wybór liceum jest? jaki profil i jakie rozszerzenia wybrać skoro nie ma się określonych zainteresowan?

chyba że wychodzi się z założeni
                    > a, że studia to może kiedyś, a ważne, że zawód jest.

A dlaczego studia to może kiedyś? Dużo młodzieży kończy technikum i idzie na studia, nie rozumiem w czym problem.
                    • kurt.wallander Re: Technikum czy liceum 24.04.22, 20:20
                      saszanasza napisała:

> A dlaczego studia to może kiedyś? Dużo młodzieży kończy technikum i idzie na s
                      > tudia, nie rozumiem w czym problem.

Pewnie w tym, że patrząc na statystyki wyników matur w liceach i technikach, to wychodzi te pierwsze lepiej przygotowują do matury (tudzież uczniowie lepiej SIĘ przygotowują do matury w liceach). Oczywiście, to nie przeszkadza, by jednostki matury napisały wybitnie w technikum, ale tak patrząc na całokształt, to absolweci liceów radzą sobie lepiej.
                      • saszanasza Re: Technikum czy liceum 24.04.22, 22:35
                        kurt.wallander napisała:

> saszanasza napisała:
                        >
                        >
                        > > A dlaczego studia to może kiedyś? Dużo młodzieży kończy technikum i idzi
                        > e na s
                        > > tudia, nie rozumiem w czym problem.
                        >
                        > Pewnie w tym, że patrząc na statystyki wyników matur w liceach i technikach, to
                        > wychodzi te pierwsze lepiej przygotowują do matury (tudzież uczniowie lepiej S
                        > IĘ przygotowują do matury w liceach). Oczywiście, to nie przeszkadza, by jednos
                        > tki matury napisały wybitnie w technikum, ale tak patrząc na całokształt, to ab
                        > solweci liceów radzą sobie lepiej.

Patrząc na całokształt, to absolwenci techników, nawet gdy wylecą po pierwszym roku studiów, mają przynajmniej zawód i mogą podjąć pracę zawodową. Absolwenci liceów nie mają nic, a nie okłamujmy się, po pierwszym roku odpada co najmniej połowa studentów i bynajmniej nie są to wyłacznie uczniowie po technikach.
              • mak_z_figa Re: Technikum czy liceum 23.04.22, 21:38
                Zależy jaka uczelnia i jaki kierunek studiów. U mnie na roku (politechnika) było mniej więcej pół na pół osób po liceum i po technikum. Ci po technikum dużo lepiej radzili sobie z przedmiotami technicznymi. Z przedmiotami ogólnymi nie dostawali ani w jedną ani w drugą stronę.
                    • kurt.wallander Re: Technikum czy liceum 23.04.22, 21:47
                      Ja się nie znam na technikach i pytam niezłośliwie - czy w technikach można sie uczyć matematyki na poziomie rozszerzonym? A innych przedmiotów? Bo jak się idzie do liceum o profilu np. mat-fiz, to wiadomo, że będzie matematyka i fizyka na poziomie rozszerzonym.
                      • saszanasza Re: Technikum czy liceum 23.04.22, 21:59
                        kurt.wallander napisała:

> Ja się nie znam na technikach i pytam niezłośliwie - czy w technikach można sie
                        > uczyć matematyki na poziomie rozszerzonym?

Tak. Mój syn w technikum miał rozszerzoną matematykę i chemię, ale….zdawać będzie tylko podstawę z matematyki. Mało tego, większość jego kolegów, po naprawdę dobrych liceach warszawskich, pomimo zdawania rozszerzonej matematyki w rekrutacji wpisywali wyniki podstawy z matmy bo im lepiej poszła niż rozszerzenie i co ciekawe, pomimo tak „nieciekawie” napisanej matury rozszerzonej z matematyki nic nie wskazuje na to, by po tym roku mieli odpaść,

A innych przedmiotów? Bo jak się id
                        > zie do liceum o profilu np. mat-fiz, to wiadomo, że będzie matematyka i fizyka
                        > na poziomie rozszerzonym.
                          • saszanasza Re: Technikum czy liceum 23.04.22, 22:17
                            bergamotka77 napisała:

> A dlaczego nie zdaje rozszerzonej matematyki w technikum? 😮 Ponoc najlepiej te
                            > szkoły do tego przygotowuja? 🤔
                            >
                            Chyba posługujesz się sarkazmem. Przecież według ciebie technika to syf, jak więc mogą być najlepszymi szkołami, no chyba że masz na myśli machatronik, chociaż i tam w 2021r średnia z rozszerzonej matematyki to 44%

waszaedukacja.pl/ponadgimnazjalne/technikum-mechatroniczne-nr-1-warszawa-364/matury
                            LO z pierwszej 10 również nie powalają średnią z rozszerzenia. Hoffmanowa ma 65%. Więc będąc w szkole z dalszej listy rankingowej łatwiej wyuczyć się i zdać maturę podstawową na 100% co daje 50% matury rozszerzonej, niż męczyć się i zdawać jeszcze rozszerzoną, no chyba że rzeczywiście komuś zależy na kierunku lekarskim.
                        • kurt.wallander Re: Technikum czy liceum 23.04.22, 22:08
                          saszanasza napisała:

Mało tego, większość jego kolegów, po naprawdę
                          > dobrych liceach warszawskich, pomimo zdawania rozszerzonej matematyki w rekruta
                          > cji wpisywali wyniki podstawy z matmy bo im lepiej poszła niż rozszerzenie i co
                          > ciekawe, pomimo tak „nieciekawie” napisanej matury rozszerzonej z matematyki n
                          > ic nie wskazuje na to, by po tym roku mieli odpaść,

No tak, to juz sobie trzeba przeliczyć, co się bardziej opłaca, jesli rozszerzona matura poszła relatywnie słabo, a podstawę napisało się na 100% czy blisko 100%.
                          • saszanasza Re: Technikum czy liceum 23.04.22, 22:23
                            kurt.wallander napisała:

> saszanasza napisała:
                            >
                            > Mało tego, większość jego kolegów, po naprawdę
                            > > dobrych liceach warszawskich, pomimo zdawania rozszerzonej matematyki w r
                            > ekruta
                            > > cji wpisywali wyniki podstawy z matmy bo im lepiej poszła niż rozszerzeni
                            > e i co
                            > > ciekawe, pomimo tak „nieciekawie” napisanej matury rozszerzonej z matema
                            > tyki n
                            > > ic nie wskazuje na to, by po tym roku mieli odpaść,
                            >
                            >
                            > No tak, to juz sobie trzeba przeliczyć, co się bardziej opłaca, jesli rozszerzo
                            > na matura poszła relatywnie słabo, a podstawę napisało się na 100% czy blisko 1
                            > 00%.

No właśnie, trzeba ustalić priorytety żeby nie okazało się, że uczeń wprawdzie przygotowywał się wyłącznie do rozszerzenia które mu nie poszło, ale że nie przygotowywał się zbytnio do podstawy to ta też mu nie poszła. I nie wiadomo z czego wybrać.
                            Syn wykalkulował, że na kierunek na jaki chce iść nie opłaca mu się zdawać rozszerzenia. Łatwiej skupić się na podstawie i rozszerzeniu z chemii, którego wyższy wynik będzie mu łatwiej uzyskać.
                            • nuka_2 Re: Technikum czy liceum 23.04.22, 22:52
                              Moja zdaje roszerzenie z matematyki, chemii i angielskiego ale to dlatego, ze na kierunkach gdzie się wybiera wymagają na niektórych uczelniach 3 rozszerzeń) Jako druga opcję bierze pod uwagę chemię, wiec może się okazać ze się spotkają na studiach😉
                              • saszanasza Re: Technikum czy liceum 23.04.22, 23:02
                                nuka_2 napisała:

> Moja zdaje roszerzenie z matematyki, chemii i angielskiego ale to dlatego, ze n
                                > a kierunkach gdzie się wybiera wymagają na niektórych uczelniach 3 rozszerzeń)
                                > Jako druga opcję bierze pod uwagę chemię, wiec może się okazać ze się spotkają
                                > na studiach😉

Być może. Mój syn też zdaje rozszerzony angielski, tyle że on twierdzi że zdany FCE daje mu 100% z rozszerzenia, ale nie jestem pewna czy na wszystkich uczelniach/kierunkach. Co śmieszne, z angielskiego ma 4🙈
                                • nuka_2 Re: Technikum czy liceum 23.04.22, 23:06
                                  Moja jeszcze „lepsza” próbne matury rozszerzone z angielskiego pisała na ok 90% a jedyne 2 na świadectwie maturalnym będzie miała z angielskiego, bo się z panią „nie polubiła”.
                                  • zerlinda Re: Technikum czy liceum 24.04.22, 11:37
                                    nuka_2 napisała:

> Moja jeszcze „lepsza” próbne matury rozszerzone z angielskiego pisała na ok 90%
                                    > a jedyne 2 na świadectwie maturalnym będzie miała z angielskiego, bo się z pan
                                    > ią „nie polubiła”.

Jak to możliwe? Chyba nauczyciel powinien oceniać wiedzę. Co znaczy że się z nauczycielką nie polubiła, jaki to ma wpływ na ocenę???
                                    • nuka_2 Re: Technikum czy liceum 24.04.22, 12:31
                                      Na lekcjach angielskiego, gdzie większość młodzieży chce zdawać rozszerzoną maturę z angielskiego pani kazała wypełniać ćwiczenia na poziomie podstawówki i powiedziała ze nie pomoże w przygotowaniach do matury. . Młodzież uznała ze sama/na kursach/ korepetycjach przygotuje się do matury, wiec olała panią. Ocena corki wynika wiec pewnie bardziej z jej postawy wobec nauczycielki i odwrotnie a nie z wiedzy. Córka jest dorosła, oceny szkolenie nie wpływają na rekrutację na studia, w przypadku studiowania w Polsce.
                                      To chyba nie taka rzadka sprawa. Moja kolezanka ucząca przedmiotu ścisłego w jednym z typowych LO warszawskich miała na świadectwie maturalnym 2 z matmy i 3 z fizyki a mature zdala z historii na 6. Kiepskie oceny z przedmiotów ścisłych wynikały z konfliktu z nauczycielkami a nie z braku zdolności. To typ zdolny jednocześnie z przedmiotów humanistycznych jak i ścisłych, skończyła i studia humanistyczne i fizykę na uniwersytecie.
                                    • saszanasza Re: Technikum czy liceum 24.04.22, 12:41
                                      zerlinda napisała:

> nuka_2 napisała:
                                      >
                                      > > Moja jeszcze „lepsza” próbne matury rozszerzone z angielskiego pisała na
                                      > ok 90%
                                      > > a jedyne 2 na świadectwie maturalnym będzie miała z angielskiego, bo się
                                      > z pan
                                      > > ią „nie polubiła”.
                                      >
                                      > Jak to możliwe? Chyba nauczyciel powinien oceniać wiedzę. Co znaczy że się z na
                                      > uczycielką nie polubiła, jaki to ma wpływ na ocenę???

Ale świństwo! Swoją drogą, czasami dobrze, że zasadniczo oceny ze szkoły średniej nie są brane pod uwagę w rekrutacji
                                      • shellyanna Re: Technikum czy liceum 24.04.22, 14:24
                                        Wierzę, miałam podobna sytuacje. Przez himeryczna i zazdrosna babę od angielskiego, mimo mojego poziomu nie mogłam się wybić powyżej 3. W maturalnej dostałam 4, ale na maturze nie mogła się przy..lic do mnie personalnie, bo miała komisje obok siebie i musiała wstawić 5. Gruba wredna i głupia baba.
                      • bistian Re: Technikum czy liceum 23.04.22, 22:28
                        kurt.wallander napisała:

> Ja się nie znam na technikach i pytam niezłośliwie - czy w technikach można sie
                        > uczyć matematyki na poziomie rozszerzonym? A innych przedmiotów? Bo jak się id
                        > zie do liceum o profilu np. mat-fiz, to wiadomo, że będzie matematyka i fizyka
                        > na poziomie rozszerzonym.

Jasne, że można (było). Było, bo teraz jest problem z nauczycielami w ogóle. I zawsze było tak, że trudniej znaleźć dobrego fizyka, niż dobrego matematyka. Na fizykę, również tę nauczycielską, były dużo mniejsze nabory, przez brak chętnych. Zresztą, do fizyki, matematyka musi być na wysokim poziomie.
                        Liceum to jest urlop, w porównaniu z technikum. W technikum jest duże obciążenie nauką, ale tam też znajdują czas na coś dodatkowego, zdają matury, część osób w dużej części w zakresie rozszerzonym.
                        Tylko teraz covid i pauperyzacja zawodu nauczyciela zrobiły swoje, więc jest dużo gorzej, niż było choćby 5 lat temu.
                          • saszanasza Re: Technikum czy liceum 23.04.22, 22:24
                            bergamotka77 napisała:

> Nie, ale porownujemy dobre licea i technika. To stawiam w rzedzie topowe techni
                            > kum i topowe liceum.
                            >

No to w topowym technikum warszawskim dzieciaki zdały maturę rozszerzoną na 44%. Jeśli mój syn z nie topowego technikum napisze podstawę na 88% zdobędzie tyle samo punktów co przeciętny uczeń topowego technikum.
                            • kurt.wallander Re: Technikum czy liceum 23.04.22, 22:40
                              Ale w topowym liceum specjalizującym się w przedmiotach ścisłych średnia z rozszerzenia to ok 70% i więcej (Władysław IV, Staszic), a w innych, równiez w top 20 to ok. 60-65%, więc jednak sporo więcej niz nawet w topowym technikum. A z podstawy ŚREDNIA ok. 90% Więc wydaje się, że jednak licea lepiej przygotowują do matury, czy to podst. czy rozszerzonej.
                              • taje Re: Technikum czy liceum 23.04.22, 22:45
                                Może nie tyle lepiej przygotowują, tylko wyżej stawiają poprzeczkę i przyjmują bardziej uzdolnione/wyżej zmotywowane dzieci. Więc to nie tyle zasługa szkoły, tylko stanu wyjściowego i, jakkolwiek okropnie to brzmi - poziomu dzieci przyjmowanych do szkoły.
                              • little_fish Re: Technikum czy liceum 23.04.22, 22:46
                                Nie, one nie przygotowuję lepiej - po prostu tam idą zdolniejsze dzieci/nastawione na wysokie wyniki matury i studiowanie, bo bez tego gucio mają. W technikum część osób z założenia nie wybiera się na prestiżowe studia.
                              • saszanasza Re: Technikum czy liceum 23.04.22, 22:46
                                kurt.wallander napisała:

> Ale w topowym liceum specjalizującym się w przedmiotach ścisłych średnia z rozs
                                > zerzenia to ok 70% i więcej (Władysław IV, Staszic), a w innych, równiez w top
                                > 20 to ok. 60-65%, więc jednak sporo więcej niz nawet w topowym technikum. A z p
                                > odstawy ŚREDNIA ok. 90% Więc wydaje się, że jednak licea lepiej przygotowują do
                                > matury, czy to podst. czy rozszerzonej.

Tylko topowe licea lepiej przygotowują do matury i jednej i drugiej.
                                • little_fish Re: Technikum czy liceum 23.04.22, 22:55
                                  Trzebaby zrobić eksperyment na żywym organizmie i uczniów pierwszej klasy topowego liceum zamienić z uczniami technikum. I pociągnąć do matury. I zobaczyć, czy "szkoła" przygotowuje, czy to kwestia nagromadzenia w jednym miejscu zdolnych uczniów z zapleczem w postaci korepetycji. 😉
                                  • kurt.wallander Re: Technikum czy liceum 24.04.22, 20:26
                                    little_fish napisała:

czy to kwestia nagromadzenia w jednym miejscu zdolnych
                                    > uczniów z zapleczem w postaci korepetycji. 😉

Akurat korepetycje to można i w technikum mieć.

Mnie się marzą szkoły przygotowujące ucznia (i nie przeszkadzające mu w nauce) do matury tak, by można się było obejść bez korepetycji i dostać tam, gdzie się chce. Z najstarszą nam wyszło, wkrótce przekonamy się, jak ze średnią.
                              • bistian Re: Technikum czy liceum 23.04.22, 22:54
                                kurt.wallander napisała:

> Ale w topowym liceum specjalizującym się w przedmiotach ścisłych średnia z rozs
                                > zerzenia to ok 70% i więcej (Władysław IV, Staszic), a w innych, równiez w top
                                > 20 to ok. 60-65%, więc jednak sporo więcej niz nawet w topowym technikum. A z p
                                > odstawy ŚREDNIA ok. 90% Więc wydaje się, że jednak licea lepiej przygotowują do
                                > matury, czy to podst. czy rozszerzonej.

Ale o czym mówimy? Przecież to są osiągnięcia na poziomie błędu statystycznego. Mało kto może sobie pozwolić na tak dobre wyniki przy obecnej zapaści edukacji w Polsce. Większość, ma zdecydowanie gorsze warunki nauki i możliwości oraz rodziców o mniejszych zasobach, którymi można wesprzeć ucznia przez korepetycje. Szkoły najwyżej notowane, korepetycjami stoją. Mają współpracę z uczelniami, ale do skorzystania z tego też trzeba mieć odpowiedni poziom. Jasne, że w ogólniakach, ma się dużo więcej czasu na naukę konkretnego przedmiotu, w technikum jest raczej walka o zaliczenie wszystkiego za zadowalającym poziomie.

A Staszic dawno nie żyje i proszę się od niego odczepić! wink
                                • kurt.wallander Re: Technikum czy liceum 24.04.22, 20:28
                                  Jak pisałam wyżej, ja mam jakąś awersję do korepetycji (uważam ich masowość za patologię szkolnictwa w Polsce) i eksperymentuję na własnych dzieciach przygotowanie do matury bez korepetycji. Z jednym dzieckiem się udało, zobaczymy wkrótce, jak będzie z drugim.
          • suki-z-godzin Re: Technikum czy liceum 24.04.22, 10:23
            bergamotka77 napisała:

> Tylko wiedza techniczna jest większości ludzi do niczego niepotrzebna.
            >

Jak sie chce robic kariere w pisemkach online o wszystkim i o niczym, to faktycznie.
            A jak sie komp zepsuje to przeciez dzial TECHNICZNY naprawi.
          • laura.palmer Re: Technikum czy liceum 24.04.22, 11:12
            bergamotka77 napisała:

> Tylko wiedza techniczna jest większości ludzi do niczego niepotrzebna.

Jakbym słyszała mojego kolegę. big_grin Skończył baaardzo nieżyciowe studia humanistyczne na jednym z najlepszych uniwersytetów w kraju i teraz ma ból doopy, że ludzie z wykształceniem technicznym zarabiają więcej, niż on. Ten kolega mieszka gdzieś koło Warszawy i skończył topowe liceum, tyle że we Wrocławiu. Może to twój mąż? tongue_out
            • bistian Re: Technikum czy liceum 24.04.22, 11:45
              laura.palmer napisała:

> Jakbym słyszała mojego kolegę. big_grin Skończył baaardzo nieżyciowe studia humanisty
              > czne na jednym z najlepszych uniwersytetów w kraju i teraz ma ból doopy, że lud
              > zie z wykształceniem technicznym zarabiają więcej, niż on.

Chciałem odpisać Bergamotce, na tekst, że nie każdy chce pracować fizycznie, że nie każdy się nadaje do pracy fizycznej, ale już sobie podarowałem. Nie tylko ze względu na wydajność organizmu, ale często, ze względu na braki w wykształceniu technicznym. Przy takich pracach, jest olbrzymia rotacja, przychodzą ludzie do pracy, a niewielu się nadaje. Pracownik ma być kumaty, samodzielny i niewymagający nadzoru, inaczej, to się zupełnie nie opłaca.
            • magata.d Re: Technikum czy liceum 24.04.22, 11:52
              Bergamotka ma ograniczone horyzonty i jest zadufana w sobie, jednocześnie zakompleksiona, anonimowość na forum daje jej możliwość dowartościowania sie. Ona, jej mąż i dzieci nie są w stanie ogarnąć nauk ścisłych, technicznych a zatem narodziła się w jej głowie prawda objawiona, ze ta wiedza nie jest nikomu potrzebna winkwinkwink No mądrość na miarę absolwenta renomowanego liceum warszawskiego ;D
              Dziewczyna zadała bardzo mądre i istotne pytanie na forum, bo to bardzo ważne rozsądnie wybrać szkołę, pomoc dziecku, i doświadczenia innych mogą tu być wartościowe. A bergamotka wyskakuje tu ze swoimi mądrościami, podnoszącymi własne ego, i zupełnie nieprawdziwymi i wprowadzającymi w błąd autorkę wątku.
        • mava1 Re: Technikum czy liceum 25.04.22, 13:16
          >To calkiem jak poziom wiedzy technicznej w liceach. Tez poziom marniutki, zeby nie powiedziec, ze zerowy.

no, mocno dyskutowałabym.
          Oczywiscie problemem jest, że (przynajmniej kiedyś) przedmioty, nazwijmy to licealne, w technikum kończą się na pewnym etapie np. historia po 2 latach, jak pamiętam.
          natomiast j.polski czy matematyka, jest przez cały czas. I doskonale pamiętam, że z polonistką chodzilismy po teatrach, w tym była wycieczka do Teatru Słowackiego w Krakowie (z warszawy). Nie powiedziałabym, że poziom j.polskiego był zerowy.
          Cały czas była też chemia chociaż ja kończyłam technikum o profilu elektroniczym.
          generalnie nauka w technikum jest duzo trudniejsza bo od początku sa przedmioty kierunkowe i kolejne dochodzą w kolejnych latach.
          Szczególnie trudna jest nauka dla osób, które źle wybrały szkołę więc dla niezdecydowanych lepsze jest LO.
    • lily_evans011 Re: Technikum czy liceum 23.04.22, 20:15
      A dobry z matmy, informatyki?
      Mojemu dziecku podobał się biol-chem, ze to takie niby wyzwanie. Nie widziałam predyspozycji do tego ani zainteresowań... No i już w październiku był płacz, że biologia to nudna cegła, a chemia i nudna, i trudna.
      Naprawdę ważne jest to, żeby dopasować profil do predyspozycji i możliwości dziecka, bo inaczej będzie się męczyć.
            • miodowa2 Re: Technikum czy liceum 23.04.22, 21:58
              Mój syn też nie miał zapału do nauki. Ale za to do sportu miał. Do końca nie wiedzieliśmy czy technikum elektryczne czy liceum klasa sportowa. Decyzja jednak padła na liceum klasa sportowa. W jego przypadku dobrze, że się tak stało - nie uczy się prawie w domu, chodzi tylko na korepetycje z angielskiego, resztę pamięta z lekcji. Ma czas na rozwijanie sportowych pasji, na treningi, jest w kadrze narodowej, ciągle na jakichś zawodach.
          • little_fish Re: Technikum czy liceum 23.04.22, 21:41
            Dokładnie dlatego zastanawiamy się nad technikum. Kompletnie nie wiem jak młody poradzi sobie z egzaminami z dużej partii materiału. Może się okazać że będzie tak se. I co mu wtedy zostanie - średnie wykształcenie bez zawodu.
            Rozważamy technikum mechatroniczne z robotyką, ale to zwykłe technikum w małym mieście, nie żadne topowe z wysokimi progami. Zobaczymy. Jeszcze ma rok
              • saszanasza Re: Technikum czy liceum 23.04.22, 21:51
                bergamotka77 napisała:

> W małym mieście to i licea są słabe.
                >

Bzdury. Może nie są na poziomie Batorego ale porównaj sobie poziomy WSK liceów z mniejszych miast z całkiem dobrymi liceami warszawskimi, są bardzo podobne. Poza tym młodzież z mniejszych miast również dostaje się na studia i je kończy.
                  • saszanasza Re: Technikum czy liceum 23.04.22, 22:08
                    bergamotka77 napisała:

> Jakie to sa calkiem dobre? Od 50-tego w dol?
                    >

Podam ci przykład. LO w niewielkim Kutnie, które jest na 233 miejscu w rankingu ma porównywalne WSK co LO warszawskie na 47-50 miejscu a progi zdecydowanie niższe, więc pomimo tego, że trafia do tej szkoły więcej „przeciętnych” uczniów, są oni bardziej zmotywowani albo wychodzą lepiej wyuczeni. Oczywiście wiem, że dla ciebie wszytko poniżej 10 miejsca to bida z nyndzą dla debili, ale takie są realia. Część tych debili jednak kończy studia.
                  • magata.d Re: Technikum czy liceum 23.04.22, 22:58
                    bergamotka77 napisała:

> Jakie to sa calkiem dobre? Od 50-tego w dol?
                    >
                    Musisz mieć bardzo ograniczone horyzonty skoro nie znasz dobrze wykształconych ludzi, lekarzy, prawników itd. po prowincjonalnych liceach.
              • little_fish Re: Technikum czy liceum 23.04.22, 21:55
                Jakoś jednak ludzie z tych liceów zdają matury i dostają się na studia. Owszem, przekrój jest większy, rozkład procentowy wypada gorzej niż w topowych liceach wielkomiejskich. Ale jak ktoś jest odpowiednio zdolny i się uczy, to z maturą sobie poradzi.
                  • little_fish Re: Technikum czy liceum 23.04.22, 22:08
                    No ale dziecko ematki to właśnie "jednostka". Jak zdolny, to w liceum w małym mieście ogarnie naukę, będzie co najwyżej najlepszy w szkole. A jak jest średni lub poniżej, to liceum pokoju Staszica geniusza z niego nie zrobi
                  • kurt.wallander Re: Technikum czy liceum 23.04.22, 22:10
                    Nie przesadzajmy. Dlaczego niby w mniejszych miejscowościach miałoby byc mniej zdolnej młodzieży (proporcjonalnie) niż w duzych miastach. Podobnie z nauczycielami, w mniejszych miejscowościach przeciez na pewno są i dobrzy, i kiepscy nauczyciele, raczej wszyscy dobrzy nie przenieśli się do kilku liceów warszawskich.
                      • kurt.wallander Re: Technikum czy liceum 23.04.22, 22:18
                        Ale co to znaczy, że szkoła jest kiepska? Dla mnie kiepska szkoła, to przede wszystkim szkoła, gdzie nauczyciele słabo uczą. Nie wierzę, że w szkołach w małych miejscowościach są tylko kiepscy nauczyciele.
                      • magata.d Re: Technikum czy liceum 23.04.22, 23:11
                        A ty bergamotka, co po tej świetnej, renomowanej szkole robisz? Bo z tego co wypisujesz na forum, to jakaś specjalnie wybitna nie jesteś. A kompleksy niestety czuć w twoich wypowiedziach.
                        • bergamotka77 Re: Technikum czy liceum 23.04.22, 23:41
                          Ja nie muszę być wybitna, po prostu lubię swój zawód, poznaję ciekawych ludzi z różnych środowisk, w tym znanych i mających władzę, prestiz I pieniądze big_grin I nie znam pojecia rutyny a to dla mnie ważne. Nie znoszę nudzić się w pracy, nie dla mnie praca urzędnika czy korposzczura. Lubię gdy dużo sie dzieje, więc dobrze wybrałam zawód choć nie jest latwy i doceniany w Polsce. Większość moich kolegów już go porzuciło z różnych względów.
                          • magata.d Re: Technikum czy liceum 23.04.22, 23:49
                            Wstydzisz się tego zawodu czy co, ze nie chcesz podać jaki to zawod? Jaki to renomowany kierunek konczyłaś?
                            Przed chwila pisałaś, ze znasz ludzi tylko po renowowanych warszawskich liceach, a teraz piszesz, ze poznajesz ciekawych ludzi z różnych środowisk. Cos kręcisz wink
                            • bergamotka77 Re: Technikum czy liceum 23.04.22, 23:56
                              Nie tylko warszawskich, znam ludzi po renomowanych szkolach z całej Polski bo z takimi np. studiowałam. Mój zawód to żadna tajemnica, pół forum go zna. Skończyłam UW i SGH więc wykształcenie mam dość solidne i mogłam robić różne rzeczy, bo miałam dwie specjalizacje. Wolę wykonywać swój aktualny zawód choc miewam propozycje z pokrewnych obszarów, bardzo dobrze płatnych.
                                    • leosia-wspaniala Re: Technikum czy liceum 25.04.22, 11:39
                                      >Kierunku i zawodu nie podasz

Berga jest dziennikarką, żadna to tajemnica smile Niestety w żadnej prestiżowej redakcji nie pracuje, jej tekstów nie znajdziesz w Polityce, Newsweeku czy Wyborczej (zaraz oczywiście napisze, że nie są to żadne prestiżowe media, ale umówmy się, nie ma w Polsce mediów pokroju New York Timesa czy Guardiana). Nie pisze też dla żadnych niszowych artystycznych czasopism, pisze artykuły na portale, artykuły mocno średniej jakości, pozbawione lekkiego pióra czy wnikliwych obserwacji. Ogólnie jej dzieł nie odróżniłabyś od dzieł przeciętnego stażysty.
                                      • magata.d Re: Technikum czy liceum 25.04.22, 12:08
                                        leosia-wspaniala napisał(a):

> >Kierunku i zawodu nie podasz
                                        >
                                        > Berga jest dziennikarką, żadna to tajemnica smile Niestety w żadnej prestiżowej re
                                        > dakcji nie pracuje, jej tekstów nie znajdziesz w Polityce, Newsweeku czy Wyborc
                                        > zej (zaraz oczywiście napisze, że nie są to żadne prestiżowe media, ale umówmy
                                        > się, nie ma w Polsce mediów pokroju New York Timesa czy Guardiana). Nie pisze t
                                        > eż dla żadnych niszowych artystycznych czasopism, pisze artykuły na portale, ar
                                        > tykuły mocno średniej jakości, pozbawione lekkiego pióra czy wnikliwych obserwa
                                        > cji. Ogólnie jej dzieł nie odróżniłabyś od dzieł przeciętnego stażysty.

Serio? Zwykłą dziennikarką? Po topowym liceum poszła na dziennikarstwo, żeby pisać nikomu niepotrzebne i nic nieznaczące teksty w internetach? Kiepska reklama tych topowych liceów winkwinkwink