agnes000 19.12.03, 11:51 Bardzo proszę o przepisy na Wasze barszczyki Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
maginda Re: Barszczyk Wigilijny 22.12.03, 08:47 Ja robię barszczyk następująco: Kwas buraczany: 1 kg buraków 30 dag chrzanu (laski)- niekoniecznie 1 łyżeczka kminku główka czosnku 3 łyżeczki soli szczypta cukru Obrane, pokrojone w plastry buraki zalać letnią, przegotowaną wodą (tyle by przykryło wszystko), dodać pozostałe składniki, przykryć gazą i trzymać w ciepłym miejscu przez 5-6 dni. Potem kwas zlać do butelki i trzymać w lodówce (jednorazowo do barszczu zużywa się kilka łyżek). Wg oryginalnego przepisu na wierzch daje się kawałek razowego suchego chleba, ale ponieważ chleb razowy, który kupujemy jest najczęściej na ulepszaczach - nie zdaje egzaminu. Mnie 2 lata temu chleb spleśniał, a kwas się nie zrobił. Smak buraczany: 80 dag buraków włoszczyzna 3 dag grzybów suszonych (można użyć wywaru po ugotowaniu grzybów na uszka) cebula, 2-3 ząbki czosnku liść laurowy po 4-6 ziarenek ziela angielskiego i pieprzu czarnego 1-2 goździki 1/2 szkl. czerwonego wytrawnego wina 2-3 łyżki kwasu buraczanego cukier, sól, pieprz Grzyby namoczyć na noc, ugowować. Ugotować 5-6 szkl. wywaru z włoszczyzny, cebuli i przypraw, przecedzić. Buraki zetrzeć na tarce o dużych oczkach, zalać wywarem z włoszczyzny, dodać pokrojony czosnek, gotować ok. 30 min. Przecedzić, połączyć z wywarem z grzybów. Doprawić solą i pieprzem, wlać wino i kwas buraczany, wymieszać i podgrzać. PO DODANIU KWASU NIE GOTOWAĆ!!!! Odpowiedz Link Zgłoś