Dodaj do ulubionych

Barszczyk Wigilijny

19.12.03, 11:51
Bardzo proszę o przepisy na Wasze barszczyki
Obserwuj wątek
    • maginda Re: Barszczyk Wigilijny 22.12.03, 08:47
      Ja robię barszczyk następująco:

      Kwas buraczany:
      1 kg buraków
      30 dag chrzanu (laski)- niekoniecznie
      1 łyżeczka kminku
      główka czosnku
      3 łyżeczki soli
      szczypta cukru
      Obrane, pokrojone w plastry buraki zalać letnią, przegotowaną wodą (tyle by
      przykryło wszystko), dodać pozostałe składniki, przykryć gazą i trzymać w
      ciepłym miejscu przez 5-6 dni. Potem kwas zlać do butelki i trzymać w lodówce
      (jednorazowo do barszczu zużywa się kilka łyżek).
      Wg oryginalnego przepisu na wierzch daje się kawałek razowego suchego chleba,
      ale ponieważ chleb razowy, który kupujemy jest najczęściej na ulepszaczach -
      nie zdaje egzaminu. Mnie 2 lata temu chleb spleśniał, a kwas się nie zrobił.

      Smak buraczany:
      80 dag buraków
      włoszczyzna
      3 dag grzybów suszonych (można użyć wywaru po ugotowaniu grzybów na uszka)
      cebula,
      2-3 ząbki czosnku
      liść laurowy
      po 4-6 ziarenek ziela angielskiego i pieprzu czarnego
      1-2 goździki
      1/2 szkl. czerwonego wytrawnego wina
      2-3 łyżki kwasu buraczanego
      cukier, sól, pieprz
      Grzyby namoczyć na noc, ugowować. Ugotować 5-6 szkl. wywaru z włoszczyzny,
      cebuli i przypraw, przecedzić. Buraki zetrzeć na tarce o dużych oczkach,
      zalać wywarem z włoszczyzny, dodać pokrojony czosnek, gotować ok. 30 min.
      Przecedzić, połączyć z wywarem z grzybów. Doprawić solą i pieprzem, wlać wino
      i kwas buraczany, wymieszać i podgrzać. PO DODANIU KWASU NIE GOTOWAĆ!!!!

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka