Dodaj do ulubionych

Kontrola USkarbowego?

15.02.12, 15:21
Wiecie może, co w sytuacji, gdy prowadzący firmę nie odbierze wezwania do kontroli? Przykładowo mąż stwierdzi, że wyjechałam i mnie nie ma. Mężowi wezwania nie dadzą skoro firma jest zarejestrowana na mnie.

Pytałam w innym miejscu ale ludzie rozkladają ręce twierdząc, że "i tak mnie wezwą".
Czy działa tu zasada "po dwóch wezwaniach uznaje się wezwanie za doręczone"?
Jeśli tak i US stwierdzi oszustwa to co dalej? Nałoży jakąś karę odgórnie?
Obserwuj wątek
    • gazeta_mi_placi Re: Kontrola USkarbowego? 15.02.12, 15:26
      Napisz konkretnie co masz na sumieniu to doradzimy. Od kontroli nie uciekniesz. I to prawda, że list polecony z urzędów jeżeli będą dwa aviza nieodebrane to trzecie (czy odbierzesz czy nie) będzie figurowało jako odebrane.
    • ib_k Re: Kontrola USkarbowego? 15.02.12, 15:32
      i tak wezwą/przyjdą na kontrolę, najlepiej zadzwoń i dowiedz się o co chodzi, jaki jest zakres kontroli, jakich dokumentów oczekują, umówisz się na odpowiedni termin i spokojnie sprawę załatwisz

> Jeśli tak i US stwierdzi oszustwa to co dalej?

oszustwa czy pomyłkę, to nie jest to samo

>Nałoży jakąś karę odgórnie
      karę, odsetki, może sąd? zależy co przeskrobałaś i na ile uszczupliłaś fiskus

• pitahaya1 Re: Kontrola USkarbowego? 15.02.12, 15:57
        Aha.
        Nie o mnie chodzi, na szczęściesmile Po prostu druga strona nie chce wystawić faktury za wykonane prace. Wezwań nie odbiera a o ew. US mówi, że może mu nagwizdać. Kontroli się nie boi, ponieważ ich wezwań też nie zamierza odbierać.
        Stąd moje pytanie.
    • my-alena Re: Kontrola USkarbowego? 15.02.12, 15:44
      Korespondencja polecona z US traktowana jest jako doręczona, jeżeli po 2 czy 3 wezwaniach nikt jej nie odbiera. Przed kontrolą nie uciekniesz. Lepiej odebrać , zadzwonić, zapytać o co dokładnie chodzi, pokazać papiery i być miłą dla urzędnika.

Jeżeli kontrola stwierdzi nieprawidłowości to będziesz musiała zrobić korektę błędnych rozliczeń, zapłacić zaległy podatek wraz z odsetkami i pewnie dostaniesz karę w zależności od rodzaju tych błędów. Jeżeli będzie to ewidentne oszustwo to pewnie kara będzie wysoka, jeżeli będą to błędy rachunkowe niewielkiej wagi to pewnie zależy od urzędnika smile. Ogólnie urzędnicy skarbowi to też ludzie i da się z nimi dogadać, chyba, że masz na serio coś na sumieniu. Ważne, żebyś , w opinii urzędnika, chciała te błędy poprawić i czuła "żal za grzechy" big_grin
      Ja miałam w życiu dwie temu kontrole PITa rocznego. Za pierwszym razem , a było to moje pierwsze w życiu rozliczenie PIT, nie odpisałam sobie kwoty wolnej od podatku (praca w trakcie studiów , na umowę zlecenie, więc nie odpisuje się jej co miesiąc). Kontrola była dla mnie miła, bo w jej wyniku dostałam zwrot jakoś ponad 400 zł (pod koniec lat 90-tych). Druga kontrola dotyczyła PiTa w którym miałam wysokie zwroty za wykończenie mieszkania. Panie luknęły na rachunki (niezbyt dokładnie) i tyle.

A swoją drogą to skąd wiesz, że to wezwanie do kontroli, skoro go nie odebrałaś ? Czasem dostaje się wezwania, bo się PIT-a nie podpisało, zrobiło się czeski błąd itp.

• pitahaya1 Re: Kontrola USkarbowego? 15.02.12, 16:00
        my-alena napisała:

> A swoją drogą to skąd wiesz, że to wezwanie do kontroli, skoro go nie odebrałaś
        > ? Czasem dostaje się wezwania, bo się PIT-a nie podpisało, zrobiło się czeski
        > błąd itp.
        >
        >
        Bo jestem tą drugą stroną, czyli osobą, która nie może wydębić faktury.
      • klubgogo Re: Kontrola USkarbowego? 15.02.12, 17:51
        Zadzwoniłabym do US i powołując się na NIP męża zgłosiłabym niemożność odebrania, zapytała o co chodzi i poprosiła o nowy termin. Każdy boi się skarbóki, ale lepiej jesli się doagadacie, niż nie odbierzecie wezwania.
      • pitahaya1 Re: Kontrola USkarbowego? 15.02.12, 17:54
        Już dziewczyny po części wyjaśniły.
        Poza tym to nie o nas chodzi. Podałam jedynie jako przykład, bo taki mi ów facet rzucił "może sobie pani wysyłać, żonę uprzedziłem, żeby pism nie odbierała". Faktycznie, wszystkie wróciły jako "nie podjęto". Pan uprzedził, że pism z US tez odbierać nie ma zamiaru. Stąd moje pytanie, co w takiej sytuacji.
    • mancipi Re: Kontrola USkarbowego? 15.02.12, 18:56
      takie doniesienia to należy nie do urzędu skarbowego tylko do urzędu kontroli skarbowej. nie wierzę aby ich nie zainteresowało, że ktoś faktur nie wystawia. a jak jesteś bardzo zawzięta to jeszcze możesz prokuraturę powiadomić
      swoją drogą pan beszczelny i bardzo pewny swego
      • baz12 Re: Kontrola USkarbowego? 16.02.12, 15:52
        Ja kiedyś nie odebrałam wezwań do US, ale nieświadomie ( remontowałam mieszkanie i tam nie mieszkałam, a listonosz włożył mi do skrzynki przy drzwiach a nie do pocztowej i ich po prostu nie zauważyłam). Dowiedziałam się o tych wezwaniach dopiero jak US przyszedł mi na kontrolę do firmy. Żadnej kary nie dostałam, ale to było lata temu, teraz nie wiem jak jest.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka