IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.08.13, 21:48
Jeśli się powtarzam, proszę mi podpowiedzieć, gdzie szukać.
Czy jest możliwe wykonanie biopsji wątroby bez określenia genotypu wirusa?
Wykonano u mnie badanie HCV - RNA jakościowe, właśnie odebrałam: wynik dodatni. I to wszystko, nic więcej nie napisano. Nie bardzo rozumiem te wszystkie procedury.
Obserwuj wątek
  • kiepski476 Re: genotyp 30.08.13, 22:26
   > Czy jest możliwe wykonanie biopsji wątroby bez określenia genotypu wirusa?

   Oczywiście. Jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Biopsja określa, jak intensywny jest stan zapalny w wątrobie w tej chwili (aktywność zapalna) oraz – co chyba najistotniejsze – jak bardzo uszkodzona już została wątroba (włóknienie). Dodatkowo w biopsji widać stłuszczenie i ewentualne inne schorzenia. Określenie stadium uszkodzenia choroby powie ci przede wszystkim, jak bardzo trzeba się spieszyć z rozpoczęciem leczenia.
   Natomiast określenie genotypu wirusa jest potrzebne głównie do zaplanowania długości leczenia (genotyp 3 jest łatwiejszy do leczenia, więc terapia trwa tylko 24 tygodnie).
   Najpierw więc należało ustalić, czy trzeba cię leczyć (badanie RNA, tzw. jakościowe).
   Potem trzeba ustalić (biopsja), kiedy należy cię leczyć – już teraz czy można poczekać.
   Potem dopiero potrzebne jest ustalenie, jak długo trzeba cię leczyć (genotyp wirusa).

   Jeśli wyjdzie genotyp 1 (80% Polaków ma taki), to wtedy warto określić genotyp interleukiny IL28B. Ten genotyp mówi, jakie są szanse na wyleczenie za pomocą standardowej terapii (genotyp TT i CT to ok. 30% szans, a genotyp CC to ok. 70% szans).
   W przypadku niewielkiego włóknienia wątroby i niekorzystnego genotypu IL28B warto się dobrze zastanowić, na co się decydować, czy nie warto jednak odroczyć leczenia.
   W przypadku co najmniej umiarkowanego włóknienia i genotypu TT program lekowy pozwala na terapię 3-lekową – tu sprawa jest więc jasna.
   Natomiast w przypadku co najmniej umiarkowanego włóknienia i genotypu CT najkorzystniejszym rozwiązaniem jest udział w badaniach klinicznych, ale miejsc w tych badaniach jest bardzo mało i trudno się dostać. Trzeba wtedy brać, co dają, bo zegar tyka.

   • Gość: Jolanta Re: genotyp IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 31.08.13, 00:57
    I znów bardzo dziękuję za wyczerpującą, i co najważniejsze, zrozumiałą dla mnie odpowiedź. Jak wcześniej wspomniałam, coraz więcej się dowiaduję, będąc tutaj. Nigdzie więcej informacji szukać już raczej nie będę bo nigdzie nie jest napisane w sposób zrozumiały dla laika takiego jak ja. Tutaj o wszystko mogę zapytać i zawsze jakaś dobra dusza odpowie, poratuje ciepłym słowem. Dzięki Wam łatwiej mi zaakceptować istniejący stan rzeczy i pomimo (jednak...) zwyczajnego strachu, patrzeć z optymizmem w przyszłość.
    Teraz z kolei zabieram się do szukania tematu zalegania treści żółciowej w żołądku, może ktoś założył ten wątek. Ta dolegliwość pojawiła się u mnie prawie jednocześnie z pierwszym badaniem na obecność wirusa i jak dotąd jest coraz gorzej, można rzec, że męczy mnie okropnie. Idę szukać.
    Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka