Dodaj do ulubionych

placki na oleju z wegier albo dawnej czechoslowacj

IP: *.jav.pl 30.03.06, 15:39
Prosze pomóżcie bo za mną "chodzą" placki sprzedawane w tzw. budach na
Wegrzech i w pobliżu granicy z nimi,jadłam je dawno, dawno temu czasach
liceum i były w tamtych okolicach bardzo popularne. Pamiętam tylko że były
smażone w głębokim oleju, naciągali je rękami i rzucali na ten olej,
placki "puchły", pieknie wyrastały, były smaczniutkie chupiace i
pulchniutkie, podawali to coś z żółtym tartym serem, ketchupem albo pastą
czosnkową, tanie to było i bardzi dobre. Teraz za mna te placki "chodzą", a
że jestem w ciaży to nawet "biegają"- może ma ktoś przepis i podpowie mi jak
je zrobi czekam ja i lokator mojego brzucha!!!! wydaje mi się, że była w nich
mąka kukurydziana ale pewna nie jestem.
Obserwuj wątek
    • momas Re: placki na oleju z wegier albo dawnej czechosl 30.03.06, 15:42
      To chyba langosze...
      Na stronie:www.budapeszt.infinity.waw.pl/qchnia/langos.html
      zobacz opis i stwierdź, czy to to. Tamże przepis.
      • siostraheli Re: placki na oleju z wegier albo dawnej czechosl 30.03.06, 15:43
        dokładnie to były langosze ito jest ten przepis.
    • waderka Langos 30.03.06, 15:44
      Ten placek to Langos - coś pysznego! Ja jadłam wielokrotnie na Węgrzech,
      najbardziej lubię wersję na słodko, z powidłem morelowym...

      A przepis poniższy znalazłam gdzieś w necie - nie wypróbowałam jeszcze, ale
      wygląda dobrze ;)

      Langos (węgierski placek)
      Składniki:
      15 dag mącznych ziemniaków
      30g drożdży
      3dag cukru
      400 ml ciepłego mleka
      400g mąki
      3 łyżeczki oleju do ciasta
      sól
      olej do głębokiego smażenia
      Do polania:
      kwaśna śmietana, sos czosnkowy (śmietana wymieszana z roztartym
      czosnkiem i odrobiną soli), ew. tarty żółty ser.

      Przygotowanie:
      1. Ziemniaki ugotować w mundurkach, obrać i ciepłe zmiażdżyć np. w prasce.
      2. Drożdże rozpuścić w ok. 100ml ciepłego mleka z cukrem i odstawić w ciepłe
      miejsce aż podwoi objętość (około 10 minut).
      3. Wysypać mąkę do dużego naczynia, w jej środku zrobić zagłębienie, do którego
      wlać drożdże z mlekiem. Dodać ziemniaki i olej i wyrobić ciasto, dolewając po
      trochu ciepłe mleko lekko osolone. Po czym posypać mąką i owinąć w ściereczkę.
      4. Zostawić w ciepłym miejscu na ok. 1 godzinę, aż ciasto wyrośnie i podwoi
      objętość. Na patelnię wylać olej na wysokość ok. 6 cm.
      5. Z wyrośniętego ciasta odrywać po kawałku i formować ręcznie placki grubości
      ok. 1-2 cm.
      6. Smażyć je z jednej i z drugiej strony na gorącym oleju, aż nabiorą złotego
      koloru.
      7. Podawać gorące, polane śmietaną lub sosem czosnkowym, ewentualnie posypane
      tartym żółtym serem.

      • Gość: gaga Re: Langos IP: *.jav.pl 30.03.06, 15:48
        Wielkie dzieki za tak szybki odzew, możliwe że to są te placki , sprubuję je
        zrobic i wtedy wszysko sie wyjasni. jeszce raz dzieki !!! Oboje
        pozdrawiamy !!!!
    • Gość: jo.w Re: placki na oleju z wegier albo dawnej czechosl IP: 62.29.253.* 31.03.06, 13:12
      To sa na pewno langosy. Moje ulubione były z tartym serem i sosem czosnkowym.
      Czosnku to oni tam nie załowali i z pół dnia człowiek zionął ;-)
      A swoją drogą widziałam langosy na Krupówkach w Zakopanym w tym roku. Nie
      jadłam wiec nie wiem czy dobre.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka