Dodaj do ulubionych

Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na weekend?

05.07.10, 23:15
Take rozterki mam dziwne nie wiem czy słuszne, więc piszę, by się
poradzić.
Chcielibyśmy wyjechać z mężem, jego siostrą oraz jej chłopakiem na
weekend i zastanawiam się czy zostawić naszą 3 miesięczna córcię u moich
rodziców (oboje urlop mają wtedy). Nie myślimy, by ją zabrać, bo sądzę,
że 10-cio godzinna podróż bardzo by ją zmęczyła i planujemy również (ze
względu na koszty) spędzić ten czas w namiotach. Ogółem nie było by nas 3
noce. Ja bardzo bym chciała się gdzieś wybrać, bo odkąd Mała się na
świecie pojawiła (w sumie to jeszcze wcześniej ze 2 miesiące) siedzę cały
czas w domu, mąż pracuje całymi dniami, często wraca koło 21 do domu.
Jedyna moja rozrywka to spacer z Małą. Nie chciałabym, żeby ktoś mi
zarzucał, że jestem wyrodną matką i nie chcę 100% mojego czasu z
dzieckiem spędzać... I jeszcze kwestia tęsknoty, ja wiem, że będę tęsknić
bardzo i boje się, że Alunia też, chociaż bardzo dobrze jej z babcią i
dziadkiem (może cały czas żądać noszenia i tulenia ;) ). A jeśli pomyśli,
że ja zostawiliśmy?
Obserwuj wątek
    • joshima Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 06.07.10, 00:32
      Wiesz co? Ja nawet roczniaka bym nie zostawiła.

      No sorry, ale decydując się na dziecko trzeba było wziąć pod uwagę, że Ci się
      trochę w życiu pozmienia i niektóre rozrywki trzeba będzie odpuścić.

      Masz dziecko a chciałabyś się bawić jak nastolatka?
    • swoja_wlasna Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 06.07.10, 08:14
      Szczerze przyznam, że ja też bym nie zostawiła.
      Nie wiem czy roczniaka, bo nie miałam tak starego dziecka ale mam 4
      miesięczne, które jeździ z nami wszędzie.
      Zostawiamy z babcią na maksymalnie dwa karmienia (raz się to zdarzyło
      póki co) jak chcemy gdzieś wyjść - np. do kina.
      wakacje też planujemy z Bestią - nawet do Berlina, dokąd też będziemy
      długo jechać. Po prostu trzeba zaplanować sobie podróż tak, aby dziecku
      się nie krzywdowało.
      • verdana Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 06.07.10, 09:15
        Ja bym zostawiła, gdyby nie było karmione piersią. Uważam, ze
        podtrzymanie więzi między rodzicami i wspólny wyjazd bez dziecka
        czasem jest ważniejsze, od doraźnego samopoczucia dziecka. Pod
        warunkiem jednak, ze dziecko doskonale zna dziadkow i jest z nimi
        zżyte.
        • joshima Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 06.07.10, 09:44
          verdana napisała:

          > Ja bym zostawiła, gdyby nie było karmione piersią. Uważam, ze
          > podtrzymanie więzi między rodzicami i wspólny wyjazd bez dziecka
          > czasem jest ważniejsze, od doraźnego samopoczucia dziecka.
          Rzeczywiście. Namiot, ognisko wódeczka itp. Dziecko tylko by przeszkadzało. Jak
          wiadomo dziecko od zawsze stało na przeszkodzie do podtrzymania więzi między
          rodzicami.

          Ja sądzę, że każdy kto ma takie podejście do sprawy (jeśli chodzi o
          podtrzymywanie więzi) powinien sobie odpuścić posiadanie dzieci.
          • verdana Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 06.07.10, 09:51
            Cóż, ja sobie nie odpusciłam, dzieci jakoś przezyły. Myslę, ze coraz
            częściej zdarzające się rozwody, frustracje matek, ktore mają dosyć
            siedzenia w domu z dziećmi - są dla dzieci o wiele gorszym
            przezyciem niż jeden weekend bez mamy.
            A dwa dni rodzicow bez dziecka czasem pozwalaja cieszyć się
            dzieckiem znacznie spokojniej, niż wtedy, gdy matka ma już
            absolutnie dosyć i marzy o odpoczynku.
            Tak, dziecko przeszkadza. Nawet najukochansze, najsympatyczniejsze,
            wymarzone - czasem przeszkadza. Może nalezy także o tym powiedzieć,
            zamiast udawać, ze nikt nigdy nie ma takich uczuć - poza wyrodnymi
            rodzicami.
            • mehil.dam Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 06.07.10, 11:22
              Ja bym ją bardzo chętnie wzięła gdyby mnie było stać na chociaż
              tygodniowe wakacje i wynająć jakiś pokój, zresztą mąż i tak by nie dostał
              urlopu. Joshima swoimi postami jeszcze bardziej mnie zainspirowałaś, żeby
              jednak zdecydować się na wyjazd, bo takiego właśnie "szczeniackiego"
              wypadu nam potrzeba. Masz rację, że jak się chciało mieć dziecko to
              trzeba być odpowiedzialnym za nie, ale sądzę, że trochę w skrajności
              popadasz. Po lekturze tego forum zauważyłam, że czym starsze matki (nie
              wiem ile Ty masz lat), tym bardziej swoje dzieci pilnują i na krok nie
              odstępują. Jestem jeszcze młoda i jak teraz gdzieś nie pojadę to na pewno
              nie za parę lat. I oczywiści Verdana jak zawsze ma rację - to że się
              dzieci najbardziej na świecie kocha nie znaczy, że nie ma się potrzeby
              odpocząć od nich.
              • verdana Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 06.07.10, 13:05
                E, jestem, jak sadzę jedną z najstarszych matek na forum:) I jakoś
                nie mam ochoty dzieci pilnować.
                Jak niegdyś powiedziała moja przyjaciółka - uwielbiam dzieci,
                szczególnie jak sa na wakacjach:)
                • Gość: ivaz Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week IP: 194.169.228.* 18.07.10, 12:33
                  Zgadzam się z verdaną (już nie jednokrotnie, uważam ze to bardzo
                  rozsądna osoba), tez jako matka juz z doświadczeniem, oprócz
                  póltorarocznika ma 14 - latka w domu, uważam ze dziecku krzywada się
                  nie stanie, jak zostanie z kochającymi dziadkami, a ty jedz (o ile
                  nie karmisz piersią)i baw sie dobrze, to ze masz dziecko nie znaczy
                  ze jesteś do niego uwiązana jak pies do budy. Zostawiasz przecież
                  dziecko pod bardzo dobra opieką i nic mu nie grozi, traumy z tego
                  powodu nie przeżyje zapewniam Cię, a ty wrócisz stęskoniona,
                  nałodowana dobrymi emocjami, na dobre ci to wyjdzie. Udanego
                  wypoczynku życzę.
            • anullah Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 09.07.10, 14:16
              verdana, w pełni się z Tobą zgadzam. rodzice nie powinni zapominać, że poza mamą
              i tatą, są też partnerami. często po porodzie to umyka, kobieta siedzi z
              dzieciem całe dnie, facet pracuje, mało snu, dużo obowiązków... i mało czasu dla
              siebie.taki weekendowy wyjazd może na nowo zbliżyć partnerów, przypomni im, że
              są nie tylko rodzicami. jeśli dziadkowie dadzą radę, to zostaw. ja mam
              trzymiesięczną córeczkę, za miesiąc planujemy z mężem rocznicowy wyjazd na
              weekend.mała zostaje z dziadkami
            • klarci Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 11.07.10, 03:35
              hmm, no ja jak czytam kolejne posty, to faktycznie zaczynam się
              zastanawiać jaką funkcję w życiu niektórych kobiet pełnia dzieci ...
              ale nie o tym, robicie jak uwazacie. co włożycie, za parę lat
              wyjmiecie - Wasza sprawa.
              ale rozbawiłaś mnie rozwodami i sfrustrowanymi mamami :) - od może
              50 lat mamy mają możliwość iść sobie do kosmetyczki, kina, pojechać
              na dwa dni do spa :>, więc nie żartuj sobie, że teraz mamy tak
              ciężko - bo nie mamy. mamy chyba za dobrze i się trochę przerwaca :>
              kiedyś kobiety w rękach pieluchy prały, od rana do wieczora
              charowały, nie miały zmywarek, piekarników, pralek, zakupów i kawki
              z kolezanką i żyły i rozwodów tylu nie było - to one bardziej
              mogłyby narzekać na frustrację.
              mi się wydaje, że nam się po prostu przewartościował świat i
              wystarczy włączyć wiadomości, żeby odkryć tego skutki :(
          • demonii.larua Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 07.07.10, 08:00
            Namiot niekoniecznie tożsamy z wódeczką. To po pierwsze, po drugie odpoczynek z
            dzieckiem nie jest taki sam jak bez niego.
            > Ja sądzę, że każdy kto ma takie podejście do sprawy (jeśli chodzi o
            > podtrzymywanie więzi) powinien sobie odpuścić posiadanie dzieci.
            Tak, tak biedne te dzieci no :D
            --
            "CHÓR ANTYCZNY:
            Ludzie są osobliwi: zgroza ich urzeka,
            Dopóki dotyczy innego człowieka."
        • mama303 Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 11.07.10, 09:37
          verdana napisała:

          > Ja bym zostawiła, gdyby nie było karmione piersią. Uważam, ze
          > podtrzymanie więzi między rodzicami i wspólny wyjazd bez dziecka
          > czasem jest ważniejsze, od doraźnego samopoczucia dziecka. Pod
          > warunkiem jednak, ze dziecko doskonale zna dziadkow i jest z nimi
          > zżyte.

          Na kilka dni to bym może zostawiła jakbym już tak strasznie była
          dzieckiem wymęczona.
          Mi jest ten problem obcy bo nigdy nie odczuwałam aż takiego
          zmęczenia dzieckiem i az takiej potrzeby oderwania się od niego i
          zawsze lubiliśmy wszyscy we trójkę wyjeżdżać.
          Acha i nigdy nasze dziecko nie psuło naszych /z mężem/ więzi. Wręcz
          przeciwnie.
          Ale my jesteśmy parą z dużym stażem jeszcze sprzed dziecka więc może
          dlatego nasze więzi sa i tak silne.
    • gosiasprezynka Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 06.07.10, 12:14
      Mam 8-miesięczną. Zostawiłabym, ale raczej tylko na jedną noc. I to dlatego, że
      wiem, że młoda bardzo dobrze się czuje u mojej mamy. Na 3 dni po prostu bym nie
      chciała - strasznie bym tęskniła.

      3-miesięcznego nie zostawiłabym.
    • mania805 Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 06.07.10, 12:47
      Oj bez przesady. Dziadki na pewno dobrze zaopiekują się małą i nic
      jej nie będzie. Nie jest to tydzień czy dwa a odrobina odpoczynku
      mamie i tacie też się należy. Nie popadajmy w paranoje. Nasze mamy
      nie miały czasu czynnie uczestniczyć w naszych zabawach, bo prały w
      Franiach, gotowały, prasowały, robiły weki, nie miały półproduktów i
      słoiczków czy pampków i nic nam się nie stało.
    • amagdacz Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 06.07.10, 13:28
      Jak mi sie marzyło jak moja mała miała pare miesiecy zeby chociaż na godzine
      wyjść i móc za nia zatesknić.A nasza mała była wyczekanym wytęsknionym dzieckiem
      i kochałam i kocham ja bardzo. Ale siedziałam z nią tak jak i ty od rana do
      wieczora bo maz wtedy tak pracował, a najbliższa rodzina była 1000km od nas.
      Jesli zostawiasz mała w dobrych rękach to jedż i odpocznij zebys mogła spokojnie
      dalej się cieszyc maciezyństwem i naładować baterie. Myśle ze te idealne mamusie
      od których usłyszałas ze jesteś wyrodną matka nie maja pojęcia po prostu jak to
      jest siedziec z dzieckiem od rana do wieczora samej w domu. pozdrawiam i życze
      miełgo wypadu.
      p.s
      mam 35 lat;))))
      • klarci Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 11.07.10, 03:42
        nie jestem idealna mamą, ale pozwolę sobie zapytać, skąd wiesz kto
        wie co to znaczy być od rana do wieczora samemu w domu :>
        kto ma większe problemy, komu ciężko :/
        niestosowna ta wypowiedź :/
        a ja mam wrażenie, że niektórzy nie wiedzą co mówią - w sumie
        piszą :D
    • justyna_dabrowska Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 06.07.10, 13:35
      A czy karmi PAni piersią? Czy córka zna dziadków? Bywa u nich na rękach często?
      Zna ich zapach? Jak wtedy reaguje? A jak oni sobie radzą kiedy mała płacze?
      Kluczowe jest tu poczucie bezpieczeństwa dziecka. Jesli dziadkowie moga je
      zapewnić to nie powinno byc problemu. Ale jeśli dziecko nie zna dziadków to może
      to byc dla niego bardzo trudne doświadczenie

      Pozdr

      JD
      • mehil.dam Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 06.07.10, 15:53
        Mała jest karmiona tylko butelką. Z dziadkami widzi się średnio 3 razy w
        tygodniu, przeważnie ktoś w ciągu dnia na godzinkę wpadnie, niekiedy na
        popołudnie pojedziemy w odwiedziny, a Mała wita ich bardzo szerokim
        uśmiecham aż piszczy z zadowolenia niekiedy. Jak płacze to noszą, zdarzało
        się, że zostawali z nią na kilka godzin, ale jeszcze nigdy na noc.
        • justyna_dabrowska Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 06.07.10, 16:03
          Radziłabym mała zostawić np na 8 godzin z dziadkami - to będzie taka próba
          generalna:)
      • joshima Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 06.07.10, 17:31
        Dołożyłabym pytanie, czy dziadkowie kiedykolwiek usypiali dziecko, kiedy mamy
        nie było w pobliżu, czy też może będzie to skok na głęboką wodę.
    • epreis Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 06.07.10, 18:08
      hm..nawet cię rozumiem- takie siedzenie w domu daje w kość.
      ale ja siedzę 5 lat, i dopiero od roku mam ochotę "uciec"...

      a 3miesięczne dziecko?!
      nie...ja tego nie umiem zrozumieć..
      • joa66 Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 06.07.10, 20:06
        Nie zostawiłabym nie byłabym w stanie.

        Natomiast nie dpuściłabym do sytuacji:

        "bo odkąd Mała się na
        świecie pojawiła (w sumie to jeszcze wcześniej ze 2 miesiące) siedzę
        cały
        czas w domu, mąż pracuje całymi dniami, często wraca koło 21 do
        domu. "


        Jeżeli teraz Twoi rodzice zgodzili się zostać na ponad 3 dni z
        dzieckiem, pewnie mogliby zostać parę godzin np. co drugi weekend.
        Mąż tez mółby czasami zastąpic Ciebie w opiece nad dzieckiem i
        mogłabyś spotkac się z koleżankami.
        • mehil.dam Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 06.07.10, 23:38
          Nie powiedziałam, że mnie nie odwiedzają, bo to robią, na godzinkę na
          spacer z dzieckiem lub na zakupy ktoś wpadnie, kwestia jest taka, że mało
          czasu mamy z mężem dla siebie. Niestety mają taki tryb pracy, że nie ma
          możliwości, żeby posiedzieli weekendami z Alunią. Niedługo mają oboje
          urlop więc to właściwie jedyna okazja.
          Moja siostra (cioteczna) ma 4 i pół roczną córkę, zostawiła ją może ze 2
          razy na noc jak na jakieś wesele szli z babcią, bo ją tak strasznie
          kocha, że się rozstać nie może... Jak Natalcia do przedszkola pójdzie to
          chyba jej mamusia zeświruje z tęsknoty i pod budynkiem będzie siedzieć.
          Czy tak jest lepiej niż zostawić raz na jakiś czas?
          Tęsknota za dzieckiem jest straszna, ciężko godzinę wytrzymać bez
          kochanego maleństwa, ale czy matka już nie jest osobną jednostką tylko
          zawiązaną na stałe symbiotyczna istotą sklejoną ze swoim potomkiem?
          • klarci Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 11.07.10, 03:50
            to ja odpowiem, co uważam - jest osobną jednostką, jest też MATKĄ -
            a to bardzo 'głębokie słowo'. i decydując się na dziecko, nie kupuje
            się lalki, tylko podpisuje zobowiązanie na conajmniej 18 lat.
            a, że wyjść trzeba czasami, a nawet jak dziecko na butli dziadkom
            podrzucić, to rzecz jasna - nikt nie neguje.
            ale wyjazd na kilka dni (?)

            pewnie już zdecydowałaś i mam wrażenie, że jednak ten wątek nic nie
            zmienił. jak to dla Ciebie takie ważne jedź i wypoczywaj. ale nie
            gniewaj się na mnie (to nie krytyka, tylko moja refleksja), że
            dodam - nie miej pretensji do dziecka, jak za 50 lat wybierze
            wakacje od pomocy rodzicom - w końcu też jest odrębną jednostką.

            a tak przy okazji to miłego wyjazdu :) nie wiem czy doczytasz, bo
            może już wyjechałaś ;)
            • klarci Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 11.07.10, 03:51
              przy 18 latach miało być oczko ;) - że żarcik znaczy :)
    • Gość: Anka Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.07.10, 01:57
      Nie, nie zostawić.
      Nie wyobrażam sobie zostawić tak malutkiego dziecka na 3 dni.
      Poza sytuacjami losowymi w 1 r.ż. w życiu nie zostawiłabym dziecka.
      Wiem, co piszę - mam prawie 4-latka i 3-miesięczniaka właśnie.
      Bywam zmeczona (mąż też dużo pracuje), nie mam pomocy, ale mam
      świadomość, że to ja chciałam dziecko i jakieś poczucie elementarnej
      przyzwoitości - dla tak małego niemowlaka matka jest całym światem,
      a 3 dni to wieczność. Pierwszy rok życia trwa tak krótko:(
      Dobrze dziewczyny piszą - poproś pomoc w ciągu dnia, na kilka
      godzin. Po 3 dniach dziecko może po prostu Cię zapomnieć.
      • zrazka Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 07.07.10, 13:00
        Anka napisał(a):
        > godzin. Po 3 dniach dziecko może po prostu Cię zapomnieć.

        No nie przesadzaj, że po 3 dniach dziecko zapomni matke. To już wyssane z palca jest na maxa. Mój mąż jak Natalia była mała jeździł ciężarówką w domu bywał co drugi weekend i dziecko nie miało problemów z rozponaniem ojca a co dopiero mówić o matce, która nosi je pod sercem przez 9 m-cy.
        Ja myśle, że taki wyjazd to Twoja indywidualna sprawa, jeśli będziesz czuła się z tym dobrze i będziesz potrafiła się wyluzować to czemu nie. Ja bym nie potrafiła zostawić mojej tak małej córci az na 3 dni. Jak Natalia miała 2 m-ce zostawiłam ją na cały dzień bo obrone mgr miałam i mnie skręcało. No ale każdy podchodzi do tego inaczej.
        Teraz moja Natalia ma prawie 15 m-cy za miesiąc jedziemy na wesele i ja już przeżywam bo będe musiała zostawić ją na dwa dni, jednak zostawiam z osobą, którą po rodzicach kocha najbardziej na świecie...babcią
        • Gość: Anka Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.07.10, 01:20
          > No nie przesadzaj, że po 3 dniach dziecko zapomni matke. To już
          wyssane z palca

          Nie przesadzam, mówimy o dziecku trzymiesięcznym. Dziecko
          przyzwyczaja się do tego, kto się nim opiekuje, a nie kto nosił pod
          sercem czy w brzuchu.
          Poza tym, skoro matka ma dość zajmowania sie dzieckiem po 3
          miesiącach, to co będzie po 3 latach?
          • zrazka Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 08.07.10, 08:06
            Anka napisał(a):
            > Nie przesadzam, mówimy o dziecku trzymiesięcznym. Dziecko
            > przyzwyczaja się do tego, kto się nim opiekuje, a nie kto nosił pod
            > sercem czy w brzuchu.

            Jeszcze raz powtórze, mój mąż od urodzenia wyjeżdżał na dwa tygodnie i bywał na weekendy i dziecko 2-3-4 miesięczne nie miało problemów z rozpoznaniem ojca. Chętnie do niego szła na rączki nie było problemów jak się nią zajmował, czuła, że to ktoś bliski mimo że kontaktu nie miała z nim 2 tygodnie a nie 3 dni. Dziecko napewno nie zapomni matki !! Większej bzdury dawno nie słyszałam, ciekawe co z dziećmi, które zostają odizolowane od matki z przyczyn nie od nich zależny - np matka trafia do szpitala i wraca po 2 tygodniach ?? Dziecko jej nie pamięta ?? Napewno nie, z doświadczenia wiem, że nie!

            > Poza tym, skoro matka ma dość zajmowania sie dzieckiem po 3
            > miesiącach, to co będzie po 3 latach?

            Matka nie napisała, że ma dość dziecka. Z resztą każda z nas kobiet jest inna i inaczej podchodzi do macierzyństwa. To, że chce zrobić coś dla siebie nie znaczy że jest złą i wyrodną matką. Nie każda z nas od razu rodzi dziecko i ma wspaniały instyknt macierzyński, wręcz odwrotnie większość po porodzie i po powrocie z dzieckiem do domu jest załamana i nie potrafi wszystkiego ogarnąć. Na to wszystko trzeba czasu trzeba zrobić coś dla siebie bo czlowiek sfisiuje.

            Jak pisałam ja osobiście na tyle dni nie zostawiła bym, chociaż na jedną noc pewnie tak, bo na cały dzień zostawiłam już 2 miesięcznego maluszka i o dziwo też mnie nie zapomniał ;)
            • Gość: Anka Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.07.10, 01:27
              Po kilku dniach wróciłam od teściów (mąż został w domu) i dziecko
              nie poznało ani taty ani dwojego domu. Był to początek 3. miesiąca
              właśnie. Po mieszkaniu rozglądała się jak w nowym miejscu, na tatę
              patrzyła nieruchomo otwartymi oczami, zupełnie nie reagowawszy na
              jego uśmiechy. Pod koniec dnia, gdy już się oswoiła, znów się
              uśmiechała, zagadywała, piała z zachwutu na widok ojca. Było to dla
              nas dziwne, a dla męża chyba niezbyt miłe, że własne dziecko go
              zapomniało.

              Absolutnie nikogo nie oceniam jaką jest matką, bo dla swojego
              dziecka najwspanialszą. I ten wyjazd też tego nie zmieni.
              Ale też, przez uczciwośc dla dziecka, nie uważam, by koniecznością
              ponad wszystko było upychanie dziecka u dziadków, bo chcę pod namiot
              wyjechać i poczuć się na luzie oraz udawać, że nic się nie zmieniło
              poza kilkoma rozstępami na brzuchu;) Dziecko zmienia życie i lepiej
              się z tym pogodzić niż walczyć. Osobiście uwielbiam ten czas
              absolutnej jedności noworodka i małego niemowlaczka z matką, to jak
              się śmieje na mój widok, jak zagaduje, leżąc obok, zaczepia; to, jak
              płacze, choć jest najedzony, przewinięty, a gdy tylko widzi, że
              podchodzę, uspokaja się, a gdy jest juz na rękach, to wszystkie
              bolączki mijają jak ręką odjął i tylko łezka w kąciku oczka
              przypomina, że było tak źle i samotnie. Nie zamieniłabym tego na
              żaden namiot, żadne piwo. Mnie też jest ciężko, mąż ciągle w pracy,
              zero babć, cioć w pobliżu, ale po starszaku wiem, że czas leci
              baardzo szybko, a ten pierwszy, cudowny i niesamowity rok - jeszcze
              szybciej.
              • verdana Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 09.07.10, 09:11
                Ale są osoby, całkiem dobre matki, ktore wcale nie uznają tego
                pierwszego roku za cudowny - raczej za męczący, choćby dziecko
                kochały nad życie. Ja , byc może jestem wyrodna, ale dla mnie ten
                pierwszy rok czy półtora - to byly najmniej "zabawne" lata w
                wychowywaniu dziecka. Nie zależało mi szczególnie, abym to ja
                zobaczyła pierwsze kroki czy uslyszała pierwsze słowo - wystarczało
                mi zobaczenie kolejnych:)
                I bywa tak, ze kierujac się poczuciem obowiązku, przez pierwszy rok
                czy pare lat życia dziecka nie pozwalają sobie na beztroskę i
                rozrywki, wiążące sie z "porzuceniem' dziecka choćby na weekend.
                Tylko wychowanie dziecka nie trwa rok, ani trzy lata - ale co
                najmniej 18. Za dużo widziałam matek, ktore mniej-więcej w okolicach
                7-8 roku życia dziecka zaczęły mieć wszystkiego dosyć. Nie tylko
                dzieci są różne, matki także.
                • Gość: Anka Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 10.07.10, 00:45
                  Rozumiem taki punkt widzenia i nie podejmuję się kogokolwiek oceniać
                  jako wyrodną matkę. Najczęściej oceniam samą siebie i nie zawsze są
                  to dobre oceny;) A dzieci raczej dobrze się mają :o) Lubię ten
                  początek i uważam pierwszy rok za niezwykły - z tego głównie
                  względu, że tak dużo się dzieje, jest intensywnie, wdzięcznie,
                  dziecko nie denerwuje, nie szraga nerwów tak, że się ma wszystkiego
                  dość... Tak, wychowanie trwa dwie dekady, ale tylko pierwsze 2-3
                  lata mamy dziecko dla siebie - potem, gdy idzie do przedszkola,
                  szkoły, gdy mama wraca do pracy to już nie jest się dla siebie na
                  wyłączność. I dobrze. Nie chcę wchodzić w nastroje egzystencjalne,
                  ale mi naprawdę żal, że życie tak szybo leci, a widzę to właśnie po
                  dzieciach. No i niektórzy mają pracę w korporacji, a tam nie siedzi
                  się kilka godzin, tylko czasem kilkanaście. I celowo piszę "siedzi
                  się", bo czasem jest to debilne siedzenie dla samego siedzenia. Mam
                  świadomość, że to, co teraz jest moje i piękne i nie będzie trwać
                  wiecznie. A weekend bez dziecka będzie jeszcze nie jeden.
                  Oczywiście, jeśli ten weekend ma diametralnie zmienić sytuacje w
                  związku i wszystko znów będzie super, extra, cool, to należy jechać,
                  nawet kosztem dziecka.
    • Gość: Marta Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week IP: *.internetdsl.tpnet.pl 07.07.10, 14:59
      Gdybym miała pewność, że dziecko będzie się czuło bezpiecznie z
      dziadkami (a po próbie ośmio godzinnej z dziadkami, o której pisał
      ekspert powyżej - obraz Ci się rozjaśni), napewno bym pojechała.
      Przede wszystkim dla dzieci najważniejsze jest poczucie
      bezpieczeństwa. Tobie także się należy chwila relaksu. Nie powinnaś
      się czuć winna z tego powodu, że się dobrze bawisz. Kiedy
      podładujesz baterie przez weekend-Twoje dziecko tylko na tym zyska.
      • justyna_dabrowska Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 08.07.10, 09:48
        Trzymiesięcznie dziecko stanowi jeszcze jednośc z opiekunem - nie ma poczucia
        swojego "ja", własciwie jest tak jakby bylo jeszcze w brzuchu, czuje sie
        bezpiecznie tylko w bliskim fizycznym kontakcie z czlowiekiem, potrzebuje duzo
        noszenia, przytulania, bujania. Na ogól to wszystko robi matka bo jest
        wspomagana dużą emocjonalna siłą która jest potrzebna do takiego nieustającego
        zajmowania sie dzieckiem , ta siła jest wzmacniana przez oksytocyne która
        wydziela się kiedy matka przytula dziecko i je głaszcze, a także gdy ono ją
        ssie. Ale może tak być że taką kochająca i oddaną dziecku osobą nie jest matka -
        albo nie tylko jest nia matka. Znam kobietę która karmiła swoje niemowlę oraz
        siostry, która w tym czasie tego robić nie mogła...Jesli dziadkowie kochają
        niemowle, sa w stanie byc dla niego do wyłacznej dyspozycji, rozumieją je
        intuicyjnie, wyczuwają co jest mu potrzebne, maja praktyke w usypianiu go i
        karmieniu, będa je nosić i nie dopuszczą do tego by płakało przestraszone, jesli
        niemowle dobrze znosi ich obecnośc, bo ona działa na nie kojąco...to nie widze
        przeszkód...w innym przypadku dziecko może miec zaburzone poczucie
        bezpieczenstwa i po Pani powrocie będzie się ze zdwojoną siła domagac kontaktu i
        uwagi...

        pozdr

        JD
      • klarci Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 11.07.10, 03:56
        Marta, tylko, że tak małemu dziecku poczucie bezpieczeństwa to
        zapach i głos matki :/
        ono się boi jak dłużej tego nie ma - ot co :(
        pewnie, że (jak mawia ekspert na innym forum ;) to nie grozi
        śmiercią, ani kalectwem, ale na pewno nie jest korzystne dla takiego
        malucha.
        każdy ma prawo do zabawy, ale wtedy się nie decyduje na dziecko. nie
        wiem, ja wogóle nie umiem tego pojąć. jak można wytrzymać bez
        dziecka i bawić się ze świadomością, że ono tam za nami tęskni - nie
        oszukujmy się, dziecko na pewno poczuje brak matki i będzie marudne :
        (
    • Gość: domza2 Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week IP: *.rzeszow.vectranet.pl 08.07.10, 12:30
      Osobiście jestem za metodą małych kroczków. Pozwala ona dziecku przyzwyczaić się
      do innych osób, a także mamie zyskać poczucie, że dziecko jest w dobrych r
      ękach. Ponieważ nie karmiłam piersią , moje dziecko od narodzin często było pod
      opieką taty i mojej mamy, oczywiście w mojej obecności. Mając 3 miesiące córka
      zostawała z mamą na działce na pół dnia, czasem dłużej, już sama. Mama miała w
      małym palcu opiekę nad nią, córka czuła się przy mamie świetnie. Na całe dnie ,
      oprócz nocy, zostawała z moją mamą mając 7-8 miesięcy. Ale, byłam niedaleko i na
      każdy telefon mogłam szybko znaleźć się w domu. Teraz ma rok, ale jeszcze nigdy
      nie została całkiem bez rodziców u babci lub teściów, mimo, że u teściów spędza
      nieraz 2 dni w tygodniu, czasem tam śpi, ale jest tam tato.
      Ja osobiście nie miałabym komfortu na takich wakacjach, po prostu nie dałabym
      rady, może dlatego, jak ktoś już tu napisał, że jestem starą mateczką:))) Ale
      każdy jest inny i nie osądzałabym Cię w kategoriach wyrodnej matki - bez
      przesady. Natomiast szkoda, że małymi kroczkami nie przyzwyczailiście córci do
      ewentualnej rozłąki, TY też zyskałabyś oddech i czas dla siebie.
      • mehil.dam Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 08.07.10, 12:46
        Do dziadków jest bardzo przyzwyczajona, zostawała z nimi już po kilka
        godzin dawno temu. Potrafią ja karmić, usypiać, uspokajać i dlatego wiem,
        że z nimi czuje się dobrze i bezpiecznie. Mąż pracuje 10-12 godzin na
        dobę, jeśli ma dzień wolnego, a zdarzy się jakaś awaria (czyli bardzo
        często) to i tak musi jechać i nie ma go kilka godzin. Wyjazd ma być
        czasem dla nas, bo choć najbardziej na świecie kochamy tego Malucha
        kochamy też siebie, a przez wieczną frustrację z przepracowania i
        przemęczenia nie jet jakoś super. Zazdroszczę Wam, którym się super
        wszystko układa, mąż wraca po 8 godzinach z pracy, pomaga przy dziecku, w
        domu i stać Was na wspólne wakacje razem z dzieckiem.
        • klarci Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 11.07.10, 04:03
          mehil.dam napisała:

          Zazdroszczę Wam, którym się super
          > wszystko układa, mąż wraca po 8 godzinach z pracy, pomaga przy
          dziecku, w
          > domu i stać Was na wspólne wakacje razem z dzieckiem.

          a kto coś takiego napisał? :>
          po prostu tak już jest, że dziecko daje w kość czasami, że pierwszy
          rok jest dla związku trudny, ale człowiek się nad sobą nie użala :>

          my mamy drugi rok i jest super. a jakiego miałam doła to tylko ja
          wiem. pierwszy miesiąc spędziliśmy w szpitalach, gdzie się
          napatrzyłam, nasłychałam płaczu itp. może dlatego mam większy
          dystans

          zjeść ciastko i mieć ciastko - tak się nie da :/
          • klarci Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 11.07.10, 04:04
            aha, byłam 24 godziny na dobę sama, mąż przyjeźdzał na godzinę,
            żebym prysznic wzięła (w połogu jeszcze byłam). zakaz odwiedzin.
            spanie na podłodze. nie oceniaj innych, bo to boli :(
            • klarci Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 12.07.10, 00:01
              gryzie mnie ti słowo 'boli' ;), odpoweidniejsze byłoby, że to
              niestosowne, pisać jak ktoś ma. a z otoczenia widzę, że czym
              trudniejsza sytuacja, tym matka mniej ma ochotę zostawiać dziecko i
              wyjechać. to luksus przy tak zwanych 'łatwych; dzieciach. ale
              nieważne.
              nei będę się wpisyawała oddzielnie niżej. nie wiem dlaczego
              twierdzisz, że ktoś na Ciebie wsiada. zapytałaś o zdanie, to
              dostałąś odpowiedzi, różnych mam, więc i rady różne. a, że nie
              wszystkie zgodne z założeniem (bo mam wrażenie, że decyzję podjęłaś
              dawno) z tym się chyba liczyłaś. nie będę przytakiwała, jeżeli
              uważam inaczej. jednocześnie nie zauważyłam, żeby ktoś Cię
              skrytykował - wszystkie piszemy, jak my byśmy zrobiły.
              a już jedna z dziewczyn napisała, to Twoje dziecko i póki nie robisz
              mu ewidntnej krzywdy, to jest wyłącznie Twoja sprawa jaką decyzję
              podejmiesz. i przy tym zostańmy :> myślę, że już zadecydowałaś, więc
              życzę miłej zabawy i powrotu z tak zwanymi nałądowanymi bateriami :)
              • klarci Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 12.07.10, 00:02
                przepraszam za literówki - zmęczona już jestem okrutnie i nie miałam
                siły sprawdzać ;)
    • maadga Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 09.07.10, 09:08
      Zostawiłam moją wtedy 3,5 miesięczną córkę będącą na piersi i
      niespełna 3latka na całe 9dni (o ja wyrodna matka) i pojechałam do
      Grecji na urlop z mężem. Odciągałam mleko już 3tyg przed wyjazdem.
      Córa była karmiona z butli na zmianę moim mlekiem i mlekiem
      sztucznym. Wróciłam z taką energią i chęcią jakiej mi brakowało od
      wielu miesięcy. Ciążę miałam zagrożoną i siedziałam na L4 na zmianę
      w domu i w szptalu od 16tc. Byłam już tak wyczerpana psychicznie, że
      te wakacje były dla mnie niezbędne.

      Co najlepsze jak wróciłam to od razu przystawiłam małą do piersi i
      tak jakby nic się nie zmieniło, młoda od razu załapała. Ale powiem
      szczerze w czasie urlopu regularnie odciągałam mleko i pilnowałam
      żeby odciągnięta ilość była podobna do jednorazowego karmienia.

      Jeśli mam być szczera to bardziej rozstanie przeżył właśnie 3latek,
      który zauważył nieobecność rodziców.

      Jeśli niemowle zostawało wcześniej z babcia jest do niej
      przyzwyczajone, to ja bym pojechała.
      • pantera2008 Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 10.07.10, 07:48
        Ja bym nie zostawiła.
        Taka malutka istota jeszcze bardzo potrzebuje swojej mamy.
        Nie dziadkow, nie niani, nie cioci, tylko mamy.
        Moze zaplanuj inaczej czas z mezem?
        Np. Zostaw ja przez 3 dni za kazdym razem na 6 godzin i codziennie cos z mezem
        razem porobcie?
        Czas z mezem jest bardzo wazny, tyle, ze moim zdaniem nie koniecznie powinnien
        byc to czas wyjazdowy, gdzies daleko od domu. Jak mala bedzie wieksza, to sobie
        wyjedziecie. Do 4-5 miesiaca bym sie wstrzymala.
        • mehil.dam Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 10.07.10, 10:23
          Jak już pisałam - łatwo komuś mówić, jak mąż pracuje po 8 godzin, może
          wziąć wolne kiedy chce to sobie planować może takie wypady. Jeśli nie
          wyjedziemy daleko, to mój jest cały czas w pracy - telefon i musi jechać,
          obojętnie czy noc, czy święta. Niestety bez tej pracy to chyba byśmy
          jagody w lesie zbierać i na sarny polować, bo śmierć głodowa by groziła...
          • joshima Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 10.07.10, 21:38
            Nie rozumiem. to jak wyjedziecie to nie musi mieć włączonego telefonu? Eeee. To
            jakaś wymówka jest.
            • mehil.dam Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 10.07.10, 21:56
              Skoro tak uważasz to jemu to powiedz - powodzenia życzę.
              • joshima Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 11.07.10, 12:28
                Ale to nie jest mój mąż. Mój mąż ma swoje zasady. Też wykonuje wolny zawód, ale
                jak wychodzimy gdzieś we trójkę to telefon idzie w odstawkę. A jak by miał
                zapędy na coś innego to wtedy bym mu powiedziała.
          • mama303 Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 11.07.10, 09:52
            mehil.dam napisała:

            > Jak już pisałam - łatwo komuś mówić, jak mąż pracuje po 8 godzin,
            może
            > wziąć wolne kiedy chce to sobie planować może takie wypady. Jeśli
            nie
            > wyjedziemy daleko, to mój jest cały czas w pracy - telefon i musi
            jechać,
            > obojętnie czy noc, czy święta.

            Tak pomyślałam że w takim razie może warto żeby mąż przez te kilka
            dni które jest w stanie wygospodarować na wypad pobył z Tobą i ze
            SWOIM dzieckiem. Przeciez Wasze dziecko prawdopodobnie ojca nie
            widuje.....
    • sierpniowa27 Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 10.07.10, 13:24
      w zyciu bym nie zostawila.Sama zaraz rodze drugie dziecko, jestem na zwolnieniu
      pol roku i dzien w dzien z energicznym trzylatkiem od 8 do 19 ,ale wiem na co
      sie decydowalam.Odpoczne za rok;-)Teraz chce jeszcze na maksa dac siebie
      dzieciom.Ten czas szybko minie...A ja nie wyobrazam sobie, ze chce odpoczac od 3
      miesiecznego dziecka.Zwariowalabym na tym wyjezdzie;-)Ale to tylko moje zdanie..
    • klarci Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 11.07.10, 03:26
      przyznam, że nie rozumiem wogóle Twojego dylematu. tu nie chodzi o
      wyrodność, bo dbasz o dziecko z tego co piszesz itp. ale ja nie
      wyobrażam sobie zostawienia tak małego dziecka na kilka dni, bez
      konieczności :/ więc sama w życiu bym tego nie zrobiła, a jakbym
      była zmuszona to z ojcem, albo z dziadkami pod warunkiem, że bysmy z
      nimi mieszkali.
      nie będę Cię krytykować, bo pytasz, więc nie fer byłoby
      moralizowanie. ale zastanawiam się, czy dziecko było planowane
      (oczywiście to nie pytanie, to Twoja sprawa ;)), bo ja jakoś nie
      wyobrażam sobie, ze pojechałabym na tyle czasu bez dziecka (z
      dzieckiem pod namioty zresztą też). decydujac się na dziecko,
      decydujemy się na pewne ograniczenia, na to, że dla kogoś stajemy
      sie całym światem i do pewnego stopnia poświęcamy mu. już pominę, że
      mimo zaufania do dziadków nie wyobrażam sobie bawić się kilkaset km
      od dziecka ...
      jeżeli ma to sprawić, że będziesz 'lepszą mamą' i bardzo
      potrzebujesz, to sama podejmij decyzję.
      ja w życiu bym tego nie zrobiła i nigdy nie zrozumiem kobiety, która
      (w normalnych warunkach) to robi :)
      można iść do kina, jak nie karmisz piersią, możesz iść na imprezę,
      zostawić małą z dziadkami, ale być blisko, i wrócić w nocy. a z
      wypadem zaczekać jeszcze z rok, dwa i to też w międzyczasie
      zostawiiać dziecko na noc u dziadków w ramach 'oswojenia' - to jest
      moje zdanie :)
      • Gość: gosc Re: do klarci IP: 195.74.134.* 28.07.10, 09:22
        a z wypadem zaczekać jeszcze z rok, dwa

        ja tylko jestem ciekawa o tym mysli maz... czekać np 1,5 roku na
        weekend sam na sam z własna żona?

        I pozniej dziwić się, że te chlopy tak zdradzaja i szukaja
        pocieszenia u innych.

        I dziwie sie jaka zona wytrzyma tyle bez kilkudniowego sama na sam
        ze swoim facetem...

        3 miesieczne dziecko a na pewno wieksze wytrzyma spokojnie 2 dni z
        zaufanymi opiekunami. jak ktos tu napisal : to nie problem dziecka a
        matek, co nie potrafia sie od dziecka odseparować.
        I dla dobra dziecka cwiczyłabym to jak najwczesniej.
        • klarci do gościa 28.07.10, 13:32
          mamy różne pojęcie dobra dziecka - więc daruj sobie, bo chyba nie
          bardzo wiesz o czym piszesz - dobrem dziecka są ramiona matki - Ty
          rób jak uważasz - ale mnie nie pouczaj, bo to śmieszne (domyślam
          się, że psychologiem rozwojowym nie jesteś(?))

          co do mężów zrdadzajacych - dziękuję za chłopa, który zdradza mnie,
          bo jest nasze ukochane dziecko i czasami zbliżenia sa rzadsze -
          zresztą to śmieszne, bo znam pary, które kochają się dużo częściej i
          z większą przyjemnością po połogu, przy dziecku, niz przed ciążą -
          argument słaby.

          facet nie lubi jak kobieta zaniedbuje jego potomstwo. facet nie lubi
          jak kobieta swoje potrzeby traktuje ponad jego i jego dziecka - ale
          fakt, zalezy kto z jakimi facetami ma doczynienia - to też wolny
          wybór.
          i na koniec, nie chciałabym być traktowana przedmioto - nie ma
          seksu - idę do innej :/

          żyjemy w dróch różnych światach widzę :( smutne jest to co piszesz :
          ( współczuję :(

          a na wakacje można jechać z kimś do opieki, można poprosić dziadków,
          żeby podrzucić dziecko na część nocy, ale będąc blisko. tego też nie
          poprieram osobiście, ale to inna sytuacja, niż wyjazd kilkaset km na
          tydzień.
          znam masę małżeństw/par, które jeżdzą bez dziecka i się rozpadają,
          znam masę, które jeżdzą z dzieckiem, mają czas na co nieco i są
          szczęścili - w rodzinie. a czytając o tytułowym dziecku zakładam, że
          nie jest szczególnie absorbujące, więc nei widzę żadnego problemu.

          nie pojechałam po autorce, nie krytykowałam jej, wyraziłam swoja
          opinię - jak masz inną Twoje prawo - efekty i różnice będą widoczne
          już za kilka lat, za kilkadziesiąt nie wspomnę.

          miłego dnia :)
          bez odbioru :)anopnimowa osobo
        • joshima Re: do klarci 01.08.10, 12:09
          Gość portalu: gosc napisał(a):

          > ja tylko jestem ciekawa o tym mysli maz... czekać np 1,5 roku na
          > weekend sam na sam z własna żona?
          Jest takie powiedzenie: Jak nie uważasz jak robisz to rób jak uważasz.

          Jest dziecko są obowiązki. Dobrej parze cały weekend sam na sam w łóżku nie jest
          niezbędny do podtrzymania pożycia. No chyba, że nie rozmawiamy o poważnych
          ludziach i świadomych rodzicach, tylko o gó...arzach, którym sie przytrafiło.

          A Ty w ogóle masz dzieci?
    • alice092009 Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 11.07.10, 12:50
      Witam. Z tego co piszesz dziecko dobrze zna dziadków i jest do nich
      przyzwyczajone.Są telefony i zawsze możesz dowiedzieć się jak się
      czuje maluszek i w każdej chwili wrócić w razie czego. Ja bym na
      Twoim miejscu pojechała i nie przejmowała się wypowiedziami w
      stylu "oczywiście nie oceniam, nie twierdzę, że jesteś wyrodną
      mamusią.....ale jak to można zostawić takie biedne maleństwo?!"
      itd... Wydaje mi się, że bardziej one by to przeżywały niż samo
      dziecko. Wiem z własnego doświadczenia, że taki wyjazd pozwala na
      chwilę odpoczynku, nabrania dystansu i co najważniejsze zatęsknienia
      za dzieckiem. Moja córeczka przeżyła, nie zapomniało mamy ani taty,
      nie zauważyłam żadnej traumy :) Z Twoim maleństwem też będzie
      wszystko w porządku. Pozdrawiam.
    • alice092009 Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 11.07.10, 13:09
      Dodam jeszcze, że jeżeli macie taką możliwość lepiej będzie aby to
      dziadkowie na ten czas przyjechali do Was do domu. Mała dobrze zna
      otoczenie, swoje łóżeczko, zapach...
      • mehil.dam Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 11.07.10, 14:52
        Dziękuję oczywiście za wszystkie wypowiedzi :) Zakładając ten wątek
        mogłam się domyślić, że zdania będą podzielone. Znam matki, które na 3
        godziny by dziecka nie zostawiły, bo uważają, że to dla dziecka najlepsze
        i im tego nie bronię, bo nie mam prawa. Ja uważam inaczej i też sobie nie
        życzę żeby mnie negowano, wyrażanie opinii owszem, ale nakazywać to
        raczej moim skromnym zdaniem obcym się nie powinno.
        Ogólnie ja to chyba mam dość odmienne podejście do życie od większość, bo
        mnie się wydawało trochę nie tak jak kuzyn swoje 2miesięczne dziecko na
        wakacje do Turcji zabrał, bo ja na takie upały bym dziecka nie wystawiała
        całymi dniami :)
        • Gość: Anka Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.07.10, 19:10
          Wypowiedzi są różnorodne i dają do myślenia, ale decyzję podejmujesz
          i odpowiedzialność bierzesz Ty. Nikt Ci nie nakazuje - zapytałaś o
          opinię, a wiadomo, że ile osób, tyle zdań i nie każde nam
          przychylne;) Mnie się w tym roku marzyło Korfu; Grecja tania - nic,
          tylko lecieć. Ale ze względu na wiek dziecka (kończy 3. mc) nie
          wybieramy się. Żałuję, ale nie wezmę takiego maluszka w taki gorąc.
          • mezatkaap Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 11.07.10, 21:48
            Jedź i nie myśl. Dla mnie nie do pomyślenia jest siedzenie z dzieckiem non-stop.
            Jestem matką, ale też kobietą, żoną, człowiekiem (sic!), mam prawo żyć, jak
            człowiek. Wprawdzie zostawiłam pierwszy raz dziecko u babci na noc, gdy ta
            kończyła 14 miesięcy, ale nie wyjeżdżałam, jedynie z braku środków.
            • magurb Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 11.07.10, 22:45
              no a tatuś skoro tak mało z wami przebywa to nie woli zamiast jechać
              gdzieś pod namiot posiedzieć z całą rodzinką w domu?możecie wybrać
              się gdzieś na piknik z małą na cały dzień. a ty nie wolisz z mężem
              sam na sam tylko z jakąś młodą parą się bujać na wiejski wypad pod
              namiot? e tam. ja bym wolała ten piknik, spacery, razem w trójke,
              cąłe 3 dni macie. i do tego po Bożemu ;)no ale każdy lubi co
              innego.. heh powodzenia w podejmowaniu decyzji
        • joshima Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 12.07.10, 23:03
          Hej. To po co pytasz, skoro nie chcesz słyszeć niektórych odpowiedzi?
        • magda2180 Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 15.07.10, 16:00
          Jak dla mnie jesteś trochę niekonsekwentna. Piszesz, że dziecko ma taki częsty
          kontakt z dziadkami. Że często się widują, pomagają ci w domu, zakupach i tak
          dalej. A z drugiej strony piszesz, że jesteś cały czas sama z dzieckiem. To jak
          to w końcu jest?
          Piszesz, że tylko strare matki nie chcę zostawiać dzieci. Ale ja jestem młodą
          mamą i niewyobrażam sobie aby zostawić moje dziecko na kilka dni w wieku 3 mies.
          Mój syn też się często widywał z babcią jak był malutki i kiedy miał właśnie 3
          mies postanowiliśmy go zostawić u babci na noc (mieliśmy wesele) i niestety po 2
          godz musieliśmy wrócić do domu. Bo mały tak płakał, że nie dało się go uspokoić.
          Mimo, iż wcześniej nie było z nim problemów.
          Rozumiem, że chcecie razem wypocząć, ale z dzieckiem też jest to możliwe. Kiedy
          nasz syn miał 5 mis byliśmy z nim właśnie pod namiotem i był przeszczęśliwy. Do
          tego, żeby wypocząć całą rodziną nie potrzeba aż takiej fortuny. Wystarczy, żeby
          chcieć :)Dodam, że było tak zimo w nocy, że mały spał w kombinezonie, a nie
          wrócił nawet z katarkiem. A my wszyscy wróciliśmy prze szczęśliwi. Bo nie tylko
          wypoczęci, ale również wszyscy razem :))))
    • gosia.tyma Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 13.07.10, 00:01
      Ja tam moich jakoś nie mogę zostawić do dziś (5 i 2lata). Po prostu nie mogę
      odpoczywać albo bawić się (dłużej niż kilka godzin poza domem), wiedząc, że
      dzieci do mnie tęsknią. Jakoś tak przeprogramowałam się na wychowywanie i nie
      mam poczucia braku czy uciekającego czasu, wręcz przeciwnie - mam poczucie
      dobrze wykonanej roboty i spełnienia. Staram się łapać te chwile, bo mam
      świadomość, że szybko miną:)).
      • stephka Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 13.07.10, 14:54
        ja mam podobnie....
        bardzo ubie spędzac czas z moja córką i szkoda mi tego czasu którego
        z nia spedzić nie moge wydaje mis ie ze mamy tak małoc zasu dla
        siebie i jednoczesnie ona zaraz nie bedzie mnie potrzebowała w taki
        sposób...a nawet moze zupełnie buntowac się przeciwko mnie...
        że nie zostawiam jej

        np teraz byliśmy na openerze... razem... wzięliśmy ciocię do
        opieki... my nocami bawiliśmy się ale w dzień byliśmy już razem na
        plaży czy placu zabaw.
        nie miałam wyrzutów sumienia. i ona skorzystała i my.

    • quelquechose Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 15.07.10, 15:57
      Jak to latwo oceniac innych z wlasnej perspektywy. Zalozycielka watku sama wie,
      na ile duza jest jej potrzeba odpoczynku. Wcale sie jej nie dziwie, bo sama
      marzylam tylko o takim wypadzie, ale niestety, moi rodzice miszkaja zbyt daleko
      na taka pomoc. W zwiazku z tym po raz pierwszy (i poki co jedyny :-S)
      wyjechalismy wspolnie na weekend (slub kolezanki), gdy corka miala 9 miesiecy.
      Wszystko przebieglo swietnie, a my nie zamartwialismy sie przez caly czas, bo
      dostawalismy na biezaco informacje o tym, jak idzie. Fakt, ze padlismy jak kawki
      o 1 w nocy, a ziewalismy juz od 23 :))). Karmilam wowczas piersia, ale
      odciagnelam co nalezalo.

      Przede wszystkim nie kazdej mamie sam kontakt z dzieckiem wsytarczy, moze czuc
      sie przytloczona ciaglym kontaktem, choc na pewno bardzo kocha dziecko. Sa osoby
      o duzej potrzebie niezalenosci i im trudniej taka symbioza przychodzi. Lepiej
      wiec nie dopuscic, zeby cos tam sie w srodku przelalo. mehil.dam sama wie, czy
      to kaprys, czy koniecznosc. Gdy coreczka byla mala zapisalam sie na kurs
      jezykowy dwa razy w tygodniu i bylam przeszczesliwa, ze moge sie na troche
      wyrwac i poczuc znowu czlowiekiem, a nie tylko mama.

      Zawsze mozecie skrocic wyjazd, gdyby cos poszlo nie tak :)
    • toya666 Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 17.07.10, 23:06
      Witam,
      na Twoim miejscu jeśli jeszcze nie zostawiałaś dziecka z dziadkami, to najpierw
      wypróbowałabym jak sobie dają razem radę na 1 noc. Nawet w tygodniu, przed
      wyjazdem. Żeby nie okazało się, że przejedziecie pół Polski a na 2-gi dzień
      będziecie musieli się już pakować...

      Jeśli dadzą sobie radę bez Was - zarówno dziadkowie jak i dziecko, to myślę, że
      od jednego wypadu nic się nie stanie. A jeśli Wy tego potrzebujecie, to dziecko
      pozytywnie odczuje, że wróciliście wypoczęci i szczęśliwi :)

      W czasach, gdy jeszcze opiekowałam się cudzymi dziećmi miałam podobny przypadek.
      Najmłodsza dziewczynka miała wtedy 6 miesięcy, chłopcy 2, 5, 8 lat. 2-latek
      niestety wylądował w szpitalu na "nieokreśloną" chorobę, więc rodzice przez 3
      dni nie wychodzili ze szpitala, starsi chłopcy byli pod opieką dziadków. Ja
      zostałam z małą. Czasem nerwowo rozglądała się za resztą rodzinki, ale ogólnie
      przeżyłyśmy ten czas miło i przyjemnie. Myślę, że dzięki temu, że byłyśmy bardzo
      przywiązane do siebie i mała miała mnie na każde zawołanie.
      • fajnyszkrabek Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 18.07.10, 21:09
        witam. ja zostałam mamą w wieku 20 lat. nie była to planowana ciąża
        wiec po porodzie bardzo chciałam gdzies wyjść czy z mężem czy też
        sama.
        ale jakos niegdy nie przyszło mi do głowy żeby wyjechac gdzieś i
        zostawić dziecko.
        pierwszy raz wyszliśmy z domu na noc ( na wesele) jak mała miała 8
        mies. gdzie też po weselu obudziłam się o 7 rano i pobiegłam po
        dziecko bo jakoś było mi tak pusto bez niego.
        później jak już byla starsza, miala 1,5 roku czy już ponad 2 to raz
        na 3 mies też staraliśmy się ją zostawiać z babcią jak chcieliśmy
        isć do znajomych itp. ale zazwtczaj zostawialiśmy dziecko jak juz
        spało a babcia byla po to żeby wrazie czego czuwać nad śpiącym
        maluchem i dzwonić jakby płakało. teraz córa ma ponad 3 latka
        nie powiem że nie chciałabym sobie sama gdzieś z mężem pojechać ale
        tylko na jeden dzień bo uważam że to wystarczy człowiekowi na
        odpoczynek psychiczny i fizyczny a kontakt z dzieckiem jest bezcenny
        poza tym tak potrafimy sobie tak zorganizować wyjazd z dzieckiem
        żeby milo spędzić razem czas wszyscy. wystraczy zmienić miejsce
        stałego pobytu i jest już inaczej, bez rutyny itd.pierwszy raz
        pojechaliśmy pod namiot z dzieckiem jak miało rok czasu. naprawde
        bardzo udany wyjazd,
        dziecko padnięte po całym dniu szło spać po 20.00 a my z mężem
        mieliśmy czas na romantyczne rozmowy itd. było naprawde bardzo
        fajnie i bezkolizyjnie ;p zawsze staraliśmy ja wszędzie ze sobą
        zabierać, jak juz teraz jest starsza to nawet na grila do znajmoych
        ktorzy nie mają dzieci ją zabieramy a najbardziej lubi chodzić na
        koncerty, teraz jest lato wiec bardzo dużo ich jest na otwartym
        powietrzu. trzeba uwierzyć że z odpoczynek z dzieckiem też jest
        odpoczynkiem.
        jednak objecalismy sobie kiedyś z meżem że po jej komunii ( czyli za
        jakieś 5 lat) zrobimy sobie prezent i pojedziemy za granice tym
        razem bez dziecka bedzie to dla nas dobra próba, wakacje i nagroda
        za wspólnie spędzone lata. wtedy dziecko byc moze nie przeżyje tego
        jakoś drastycznie.
        • mama303 Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 20.07.10, 18:45
          fajnyszkrabek napisała:

          > jednak objecalismy sobie kiedyś z meżem że po jej komunii ( czyli
          za
          > jakieś 5 lat) zrobimy sobie prezent i pojedziemy za granice tym
          > razem bez dziecka bedzie to dla nas dobra próba, wakacje i nagroda
          > za wspólnie spędzone lata. wtedy dziecko byc moze nie przeżyje
          tego
          > jakoś drastycznie.

          Problem w tym że prawdopodobnie będzie chciała wtedy całkiem
          świadomie z Wami pojechać na takie atrakcyjne wakacje.
          Moja zawsze chce :-)
    • Gość: justa Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.07.10, 13:28
      A ja ci powiem, że ja mojego synka często zostawiam z moją mamą, a my z
      mężem wyjeżdżamy na weeked. Często go też ze sobą zabieramy, ale wiadomo
      że rodzice też potrzebują czasem pobyć razem. Ja właśnie pierwszy raz
      zostawiłam go jak miał ok 3 miesiące i nie było żadnego problemu. Dziecko
      od początku było na butelce i mieszkaliśmy wtedy jeszcze z moimi
      rodzicami. Do tej pory synek bardzo lubi zostawać u dziadków a ma już 4
      latka, wręcz nie może się doczekać. Ja bym śmiało pojechała na twoim
      miejscu. Z doświadczenia jeszcze powiem, że te koleżanki, które nie miały
      z kim dziecka zostawić, bo rodzinka bardzo daleko albo poprostu rodzinka
      nie chce zostać z dzieckiem, te koleżanki mówiły właśnie,że nigdy by nie
      zostawiły. Natomiast te którym chętnie ktoś zostaje często wyjeżdżają
      same z mężami i wszystkie dzieci mają się dobrze i nikt jakoś nie
      ucierpiał a mamy wracają wypoczęte, pełne energii.
    • Gość: foremka mehil.dam a kiedy ten weekend? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 20.07.10, 12:49
      Byliście już na tym weekendzie? Jak córcia zniosla? Jesli w ogóle
      pojechałaś...

      pozdrawiam
    • mehil.dam Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 27.07.10, 10:03
      I wróciliśmy z weekendu. Najpierw dziękuję ze zainteresowanie i wszystkie
      wypowiedzi.
      Podsumowując. Córcia u dziadków dobrze się bawiła, chichrała dużo i podobno
      zadowolona, zresztą miała zainteresowanie sobą w 100% czasu. Grzecznie
      jadła, spała i nie płakała. Ja wróciliśmy i wzięliśmy ją na ręce to jakąś
      minutkę była troszkę zdziwiona, ale zaraz zaczęła się do nas uśmiechać :) W
      domu w swoim łóżeczku też dzisiaj grzecznie spała.
      • verdana Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 28.07.10, 14:22
        Cóż, zapewne ta straszna trauma będzie przyczyną jej załamania
        nerwowego na uniwersytecie/ zaowocuje niemożnoscia stworzenia
        stabilnego związku/ew. po prostu Ci sie odpłaci i odda Cię kiedyś do
        domu starców:)
        • mehil.dam Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 29.07.10, 11:00
          Hehe dokładnie :) Muszę ją od razu na terapię zapisać ;)
          • Gość: foremka A dobrze się chociaż bawiłaś? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 30.07.10, 10:08
            Czy to Sunrise 2010? ;-)
            • mehil.dam Re: A dobrze się chociaż bawiłaś? 30.07.10, 18:19
              Nie jestem fanką festiwali ;) Niestety pogoda nam nie dopisała :(
      • zofijkamyjka Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 30.07.10, 18:55
        mehil.dam napisała:

        > Ja wróciliśmy i wzięliśmy ją na ręce to jakąś
        > minutkę była troszkę zdziwiona, ale zaraz zaczęła się do nas
        uśmiechać :) W
        > domu w swoim łóżeczku też dzisiaj grzecznie spała.

        Wiesz mieliśmy dokładnie tak samo jak adoptowaliśmy naszą córkę i
        pierwszy raz zabraliśmy ją do domu/była w wieku Twojego dziecka/.
        Też była Troszke zdziwiona i w swoim łóżeczku grzecznie zasnęła. Ale
        co tam sie w tej główce działo to pewnie nigdy sie nie dowiemy...
        Sorry ale tak mi się skojarzyło.
        • mehil.dam Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 30.07.10, 20:18
          Tylko, że 3 dni to nie 3 miesiące :)
          I życzę żebyście dawali córci jak najwięcej miłości, żeby to coś nigdy nie
          wyszło na zewnątrz, nie ważne, że ktoś zostawił, tylko ważne, że ktoś chce
          kochać :)
          • fruzielka27 Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 01.08.10, 00:13
            A ja tylko dodam, że wiele mam pisze, iż nie zostawiłoby swojego
            dziecka, bo: nie wytrzymałoby/nie potrafiłoby sie wyluzować/bawić
            itp. Więc pisząc cos takiego piszecie, że to Wy nie potrafiłybyście
            się rozstać, a trudno ocenić czy Wasze dziecko również by nie
            potrafiło!
            Ja swojej takie małej też chyba bym nie zostawiła (ze względu na
            siebie oczywiście to po pierwsze), ale jak już by podrosła trochę
            (nie umiem stwierdzić co to jest trochę to z wielką przyjemnością
            chociaż na weekend pojechałabym sam na sam ;-)
            Dziecko nie jest przywiązane do mamy na stałe i nie jest tak, że
            wymaga czy potrzebuje matki na wyłączność przez 3 czy 5 lat!
            Przecież nie jesteśmy tylko matkami!!! Jesteśmy też żonami,
            partnerkami, koleżankami czy przyjaciółkami! I oczywiście jeśli ktoś
            chce i mu nie przeszkadza niech nie rusza się bez dziecka najbliższe
            18 lat, ale to naprawdę nie jest nic złego ruszyć gdzieś tylko z
            mężem!
            Moja 3 miesięczna według mnie była za mała na takie 3 dniowe
            zostawianie, ale też moja nie przebywała na codzień z nikim innym
            oprócz mnie i taty. Ale jak miała 3 czy 4 miesiące z ogromną
            przyjemnością wybrałam się na kilka godzin na koncert i wróciłam
            stęskniona i pozytywnie nastrojona jak nie wiem :-)
            Ja też jestem "starszą" mamą i wcale nie uważam, że dziecko musi na
            mnie wisieć niewiadomo ile, mamie też należy się rozrywka i
            przyjemność czasem sam na sam z tatą dla zdrowotności tych obojga,
            jakbym miała taką możliwość dziś na jakiś weekend chyba bym
            pojechała!

            Cieszę sie, że Ci się wyjazd w miarę udał i Mała dobrze się czuła!
            • zofijkamyjka Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 01.08.10, 07:56
              fruzielka27 napisała:

              > A ja tylko dodam, że wiele mam pisze, iż nie zostawiłoby swojego
              > dziecka, bo: nie wytrzymałoby/nie potrafiłoby sie wyluzować/bawić
              > itp. Więc pisząc cos takiego piszecie, że to Wy nie
              potrafiłybyście
              > się rozstać, a trudno ocenić czy Wasze dziecko również by nie
              > potrafiło!

              Ale trzymiesięczne dziecko przeciez nie powie co o tym sądzi...
              A mamy korzystaja z tego że dziecko nie wyrazi w żaden sposób tego
              co by chciało. Wątpię żeby którykolwiek niemowlak chciał rozstać się
              z mamą jakby go można było o zdanie zapytać...
    • Gość: domza2 Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week IP: *.rzeszow.vectranet.pl 01.08.10, 17:06
      O jejku dziewczyny, nie porównujcie weekendu do zaadopotowania dziecka! Nie
      można tworzyć takich absurdów i nadużyć.
      Ja tam w traumę w tym wieku nie uwierzę. Obecnie, gdy mam dziecko 14 msc prędzej
      zostawiłabym je na te 3 dni w wieku 3 msc niż teraz. Zdecydowanie prędzej.
      Niedawno byłam przez tydzień sama z dzieckiem u mojej mamy, gdzie nie było taty.
      To dopiero była trauma. "Tatu" by wołany kilka razy dziennie, zdjęcia "Tatu"
      oglądane kilka razy dziennie, każdy hałas na korytarzu i "Tatuuuu" z nadzieją,
      że to on. W życiu bym się aż takich reakcji nie spodziewała, bo przecież córka
      była z mamą! A jednak. A gdy miała 3 msc było jej wsio rawno. Byle czysto,
      sucho, pełny brzuszek, miła babcia skoncentrowana na maluchu non stop. Teraz już
      to nie wystarcza.
      • klarci Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 01.08.10, 17:28
        Gość portalu: domza2 napisał(a):

        Byle czysto,
        > sucho, pełny brzuszek, miła babcia skoncentrowana na maluchu non
        stop.

        - smutne :(
        • klarci Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 01.08.10, 17:32
          a, i myślę, że już czas zamknąć tą decyzję.
          autorka bardziej potrzebowała potwierdzenia słuszności wyjazdu, niż
          chciała znać opinię eksperta i innych.
          wyjazd już się odbył, więc nie ma co dalej dyskutować.
          bo można się tak latami przepychać.
          dziecko zobowiązuje, ale każdy postępuje tak jak mu serce podpowiada
          i niech tak zostanie ...
          ok? :)
          • Gość: domza2 Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week IP: *.rzeszow.vectranet.pl 01.08.10, 18:09
            Droga klarci! Nikt chyba bardziej niż ja jest "zajawiony" na punkcie swojego
            pierwszego i jedynego dziecka, z czym walczę wytrwale. Nie "smutne", ale
            prawdziwe, zwłaszcza, jeśli od urodzenia nie karmi się piersią. Dziecko
            3-miesięczne ma głównie potrzeby natury biologicznej. Najważniejsze dla niego
            jest ciepło, sucho, pełny brzuszek. To, czy czas przez 2-3 doby poświęci mu
            zakochana w nim babcia, czy umęczona mama, ma dla niego znaczenie drugorzędne. A
            gdy ma 14 msc sytuacja staje się niemal odwrotna. Umęczony tata jest lepszy niż
            tysiąc suchych pieluch, słodkich deserków, fajnych zabaw.
            Mimo to, ja dziecka nigdy jeszcze nie zostawiłam samego nigdzie na noc, choc
            dziecko ma bardzo oddanych dziadków z obu stron, u ktrórych spędza mnóstwa
            czasu. I żałuję, że nie umiałam, wiecznie wydawało mi się, jakie to biedne moje
            maleństwo. Maleństwo jest teraz dużym, silnym dzieckiem, świadomym już wielu
            spraw i teraz już na pewno nie może zostać bez rodziców. Takie sobie wychowałam:))
            • zofijkamyjka Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 01.08.10, 18:29
              Gość portalu: domza2 napisał(a):

              > 3-miesięczne ma głównie potrzeby natury biologicznej.
              Najważniejsze dla niego
              > jest ciepło, sucho, pełny brzuszek. To, czy czas przez 2-3 doby
              poświęci mu
              > zakochana w nim babcia, czy umęczona mama, ma dla niego znaczenie
              drugorzędne.

              To dlaczego litujemy sie nad porzuconymi dziećmi? Przeciez ich
              potrzeby biologiczne są napewno zaspokojone.
              • klarci Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 01.08.10, 19:10
                na początek ściskam :) - podziwiam Cię, bo chyba najtrudniejszą i
                najpiękniejszą rzeczą jest pokochać dziecko, bez tych 9 miesięcy
                noszenia go pod sercem :) ale można być świetną mamą i bez tego :) -
                jak widać ;)


                z tymi potrzebami, to niestety robiono kiedyś drastyczne badania
                sprawdzające na ile bliskość opiekunów na znaczenie. oczywiście
                piszemy o sytuacji skrajnej, kiedy to dzieci miały ograniczony
                kontakt do niezbędnego minimum - eksperyment musiano przerwać, bo
                dzieci zaczęły chorować i umierać :(

                ale ja myślę, że tu nie chodzi o to, bo babcia przecież może
                przytulać równie czule jak matka. problem jest gdzie indziej -
                babcia nie pachnie mamą, jej serce inaczej bije, jej dotyk
                inaczaczej czuje. przynajmniej w pierwszym roku życia dziecko
                powinno być jak najwięcej z mamą - to nie moja opinia, tylko
                uznanych psychologów rozwojowych. a te też nie biorą się z nieba,
                tylko porównań dzieci wyrastających w różnych stylach, a nawet
                kulturach. dziecko od urodzenia jest przy matce - to znaki naszych
                czasów, że różnie z tym bywa - super nianię też wymyślono
                niedawno ;).pomijamy sytuacje kiedy mama nie może z różnych
                przyczyn. co innego taka wola. bo rodzicielstwo to coś więcej niż
                posiadanie.
                nie chcę nikogo krytykować, bo rodzic póki nie robi ewidentnej
                krzywdy dziecku, to w sumie jego sprawa jak wychowuje dziecko, nawet
                jeżeli te dzieci będą kiedyś tworzyli społeczeństwo, w którym będą
                żyły nasze pociechy. ale rodzice idealni nie istnieją więc luz.
                mnie uderzyło coś innego. autorka zapytała o zdanie, po czym osoby
                odpowiadające niezgodnie z jej założeniem wyśmiała - to po co pytać.
                podejrzewam, że rady pani Justyny też przeszy bez echa, a były
                bardzo wyważone i rozsądne.

                ehh, trochę się rozpisałam - wybaczcie :)
            • klarci Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 01.08.10, 18:51
              bardzo różnimy się postrzeganiem potrzeb niemowlęcia - zapach i
              odgłos bicia serca matki są jedynie i jedynie bezpieczne. babcia to
              tylko i aż babcia, ale to nie matka.
              co innego wypad do kina, na imprezkę, czy nie wiem pójście we dwoje
              na kolację, co innego wyjazd daleko.
              ja uważam niemowlę za kogoś więcej niż zwierzątko - sucho - morko,
              głodno - syto. dlatego napisałam, że to smutne.

              natomiast jak napisałam każdy robi tak jak mu serce podpowiada.
              i nabijanie się stosując określenia "trauma" sprowpkowały mnie do
              propozycji o zakończenie dyskusji. bo mylenie pojęć i podśmiewanie
              się, w dodatku (domyślam się - jak się mylę to przepraszam) przez
              osoby, które raczej nie zajmują się psychologią dziecka i
              tłutrwałymi efektami różnych styli bliskści, zaczyna być niesmaczne.

              chciałam tylko zachęcić do zostawienia sprawy - tym bardziej, że
              jest już nieaktualna.
              bo kogos można urazić :( jak już to się nie stało.
              • klarci Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 01.08.10, 18:52
                długotrawałymi miało być :)

                pozdrawiam :)
    • langolier_maximus Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 02.08.10, 12:19
      Moi rodzice 30 lat temu ;-)zostawili mnie, wlasnie 3-miesieczna pod opieka
      dziadkow i pojechali na narty na Slowacje.Co dziwne :-O dla niektorych, nie
      skrzywilo mnie to wcale, a co gorsza-ja tego w ogole nie pamietam ;-DD.
      Wiedze na temat tej strasznej zbrodni posiadlam jako dorosla osoba przegladajac
      zdjecia.Ale moja matka w ogole byla zbrodnicza-nie karmila mnie piersia
      naprzyklad, i wyjezdzala na studia zaoczne do innego miasta zostawiajac mnie na
      pastwe rodziny, nie mowiac ze wylam przy tym jak syrena(to akurat pamietam bo
      mialam juz ze dwa lata).Wyrodna kobieta az dziw ze tak ja kocham ;-P.
    • Gość: domza2 Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week IP: *.rzeszow.vectranet.pl 02.08.10, 16:48
      Nie wiem jak można porównywać sytuację dzieci odtrąconych, zostawionych , które mają trwały deficyt miłosci, czułości, opieki (zgadza się - wiemy, że bez miłości potomstwo ludzkie umiera, co je zresztą odróżnia od innych ssaków), a co innego normalna, pełna rodzina i 3 doby bez dziecka!
      Codziennie, gdy obserwuję mamy na spacerach ze swoimi dziećmi i tak często słyszę " weź to, przynieś, chodź, zrób, przestań" - tonem gorszym niźli do psa, to przekonuję się, że to jest trwała , a taka niby niezauważalna, niespektakularna krzywda. O tym się nie krzyczy, nie mówi... A tego jest po prosto PEŁNO! To jest krzywda bo ma charakter PERMANENTNY - dzieje się non stop. 3 doby bez dziecka to incydent. Oczywiście, babcia pachnie inaczej, serce jej inaczej bije itd. , ale to przecież chwila, do tego chwila, w której niemowlę nie jest krzywdzone, ale zaopiekowane tyle, że przez osobę inną niż mama. To nie jest miesiąc, czy rok.
      Nie możemy dać się zwariować. Mamy muszą czasem iść do lekarza, pójść do pracy i odpocząc- to także bardzo ważne potrzeba. Czasem nie stanowi wyboru, jest nagła - bez wypoczynku może przytrafić się depresja, a jej konsekwencje mogą być groźne dla dziecka chorej matki.
      Każda sytuacja życiowa jest inna. Nigdy się w nią nie wniknie do końca.
      • klarci Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 02.08.10, 19:15
        Co do pierwszej częsci - ja odniosłam się do czyjejś wypowiedzi,
        podając badania, jako ciekawostkę, nie do wątku. Ale tak poza tym
        przykładem, to myślę (i podejrzewam, że innym mamom tez może o to
        chodzić) że nie chodzi tylko o jeden wyjazd, a raczej podejście,
        ważnoś potrzeb itp.
        Co do wyjść - przecież nikt nie napisał, że mama ma siedzieć 24 w
        domu z dzieckiem - oczywiście, że to może być bardzo szkodliwe,
        szczególnie dla kobiet aktywnych przed porodem. Ale co innego wypad
        na wieczór, do fryzjera, do kina, na kawę, czy nawet spokojne
        zakupy, bez dziecia w wózku. A co innego wyjazd na kilka dni.
        Decydując się na dziecko powinno się mieć świadomość ograniczeń i
        tego, że pewne rzeczy zostana na jakiś czas zawieszone. Wiesz,
        niektórzy też mają różne pojęcie małżeństwa. Są tacy, co na piwo
        oddzielnie nie wyjdą, a są tacy, co jeżdzą oddzielnie na wakacje, a
        nawet dopuszczają różne doświadczenia. I wszystko ok, póki dwie
        strony się na to zgadzają. Jak jest to wola jednej strony, to robi
        się niefajnie. Przy dziecku, to my się na nie decydujemy, nie ono na
        nas i nie pytamy o zdanie - bo i nie ma jak - a decydujemy za nie. I
        o ile nie będę pytała dziecka o to, jakiego koloru ubranie mu
        założyć, o tyle staram się liczyć z jego potrzebą posiadania mamy
        blisko siebie.
        Cały czas jednak zaznaczam, że to moje zdanie (wypracowane w dużym
        stopniu po psychologii rozwojowej), że stanowczo nie zgadzam się z
        tym, że taki wyjazd jest w pełni ok wobec dziecka. A, że inni mają
        inne, to i je wypowiadają. Ale denerwujace są złośliwe komentarze o
        traumie - no ale widać te osoby nie rozumieją o co nam
        (przeciwniczkom) chodzi, więc zaczynają się nabijać - na zdrowie.
        Każda mama podejmuje decyzję sama (choć autorka niby pytała o
        zdanie, a skrytykowała wszystkie niezgodne z jej podejściem
        wypowiedzi)- już to pisałam, póki nie robi ewidentnej krzywdy
        dziecku, to ma prawo wychowywać je po swojemu. Tym bardziej, że nie
        ma rodziców idealnych i wszystkie popełniamy błędy, wiele
        nieświadomie.

        Pozdrawiam wszystkie mamy :)
        I potwierdzam, mimo, że dziecko to odpowiedzialność i trzeba się z
        nim liczyć, trzeba też dbać o siebie - i to się naprawdę da
        pogodzić ;)

        Wycofuję się z dalszej dyskusji, bo przestaje mieć ona jakikolwiek
        sens. Więc jak ktoś ma ochotę znowu coś przekręcić - polecam.
        • klarci Re: Czy zostawić 3 miesięcznego dzieciaka na week 02.08.10, 19:20
          dopiszę tylko jedno zdanie :P, bo może to uobrazuje o co mi chodzi -
          ja jestem zwolennikiem schematu: rodzina, w której każdy członek ma
          prawo do wypowiedzi i upominania się o swoje potrzeby (z naciskiem
          na niemowle, które dopiero doświadcza przewidywaności i
          bezpieczeństwa świata i trafności jego komunikatów), przeciwnikiem
          zaś: rodzice decydują o wszystkich sprawach, bo są rodzicami.
          Stąd moje podejście :)
          pozdrawiam i znikam - obiecuję ;)

          Pozdrówka :)
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka