Dodaj do ulubionych

szkoły wyższe i PZP

01.10.07, 16:35
czy państwowe szkoły wyższe podlegają ustawie PZP? A jeśli tak , czy w takim
samym zakresie, czy są dla nich wyjątki. Chodzi miedzy innymi o to, czy
wartość zamówień sumuje sie dla całej uczelni, czy każdy z wydziałów
traktowany jest jako odrębny podmiot?
pozdrawiam
Obserwuj wątek
    • kancelariazp.pl Re: szkoły wyższe i PZP 04.10.07, 20:53
      TAK. Uczelnie publiczne są zobowiązane do stosowania ustawy Prawo
      zamówień publicznych na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 3 ustawy pzp.
      Uczelnie publiczne są tzw. klasycznym zamawiającym i ustawodawca nie
      przewidział dla tych instytucji szczególnych zwolnień, czy ułatwień.
      Zgodnie z art. 32 ust. 5 ustawy pzp jeżeli jednostka organizacyjna
      zamawiającego posiadająca samodzielność finansową udziela zamówienia
      związanego z jej własną działalnością, wartość udzielanego
      zamówienia ustala się odrębnie od wartości zamówień udzielanych
      przez inne jednostki organizacyjne tego zamawiającego posiadające
      samodzielność finansową. Tym samym jeżeli wydział posiada
      samodzielność finansową i udziela zamówienia związanego z jego
      własną działalnością to wartości tego zamówienia nie sumuje się z
      wartością zamówień z całej uczelni. Natomiast jeżeli wydział nie
      posiada samodzielności finansowej to jego zamówienia sumuje się z
      zamówieniami z innych jednostek organizacyjnych uczelni nie
      posiadającymi samodzielności finansowej.

      Pozdrawiamy
      Zespół Ekspertów
      Kancelarii Zamówień Publicznych Sp. z o.o.

      • szmk_zp Re: szkoły wyższe i PZP 05.10.07, 21:44
        Chciałbym prosić o bliższą interpretację pojęcia "wyodrębniona jednostka organizacyjna zamawiającego posiadająca samodzielność finansową". Pojęcie to niestety nie zostało przez ustawodawcę zdefiniowane, a w praktyce budzi ogromne wątpliwości interpretacyjne, szczególnie w przypadku uczelni publicznych.

        Czy uznalibyście Państwo za samodzielną jednostkę w rozumieniu art. 32 ust. 5 Pzp wydział uczelni, której statut zawiera następujące postanowienia:

        [paragraf Statutu]

        "1.Wydziały i inne niż Wydziały jednostki organizacyjne Uniwersytetu, którym przyznano środki finansowe na realizację ich działalności, przygotowują roczne plany rzeczowo-finansowe oraz sprawozdania z ich wykonania.
        2.Plany te są przedstawiane Rektorowi i stanowią część planu rzeczowo-finansowego Uczelni. W oparciu o te plany Wydziały i inne niż Wydziały jednostki organizacyjne Uniwersytetu, zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa, Statutem, uchwałami Senatu i zarządzeniami Rektora – prowadzą autonomiczną politykę finansową.
        3. Dziekani są wykonawcami planów rzeczowo-finansowych Wydziałów i ponoszą z tego tytułu bezpośrednią odpowiedzialność przed Radami Wydziałów. Kierownicy innych jednostek organizacyjnych, które otrzymały środki finansowe na realizację ich działalności, są wykonawcami planów rzeczowo–finansowych i ponoszą z tego tytułu bezpośrednią odpowiedzialność przed Rektorem."
        • kancelariazp.pl Re: szkoły wyższe i PZP 11.10.07, 13:11
          Na podstawie przywołanego fragmentu Statutu można stwierdzić, że
          Wydziały i inne niż Wydziały jednostki organizacyjne Uniwersytetu
          prowadzą autonomiczną politykę finansową. W oparciu o wskazane
          zapisy jednostki organizacyjne mogą prowadzić samodzielną gospodarkę
          finansową za co ponoszą odpowiedzialność. Jest to jedna z trzech
          przesłanek, o których mowa art. 32 ust. 5 upzp. Co do pozostałych
          możemy się domyślać, że są również spełnione i znajdują swoje
          odzwierciedlenie w regulacjach dot. Uczelni, tj., że zostały
          wyraźnie wyodrębnione ze struktury Uczelni, z czym należy wiązać
          przypisanie im stosownych uprawnień w tym zakresie oraz że wskazano
          na uprawnienia wyodrębnionej jednostki do udzielania zamówień
          publicznych związanych z jej działalnością (związanych z realizacją
          jej celów). Przykładowy zapis statutu/regulaminu w zakresie
          ostatniej z przesłanek mógłby brzmieć następująco: „Wydział (…) jest
          wyodrębnioną jednostką organizacyjną posiadającą samodzielność
          finansową i jest upoważniony do przygotowania i przeprowadzania
          postępowania o udzielenie zamówienia w zakresie zadań związanych z
          jego działalnością”.

          Pozdrawiamy
          Zespół Ekspertów
          Kancelarii Zamówień Publicznych Sp. z o. o.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka