Dodaj do ulubionych

Stadtplan-Olan Miasta Gleiwitz-Gliwice 1934

12.06.04, 16:26
Nie wiem czy macie ten plan miasta z 1934. Plan jest z pwenoscia wydany w
Niemczech, ale nie jestem w stanie dostrzec kiedy i gdzie (scany nie sa
najlepszej jakosci). Zawiera informacje o kosciolach katolickich,
ewangelickich, szkolach itd.
Mape mam w szesciu skanach, jesli jej nie znacie, wrzuce na serwer. A to
okladka planu. Interesujace, ze okladka jest zarowno w jezyku polskim, jak i
niemieckim, choc zawartosc w srodku tylko w niemieckim:

somepoint.w.interia.pl/plan.jpg
Jak znam Szwagra to pewno ma ta mape:)
Obserwuj wątek
    • fogg Re: Stadtplan-Olan Miasta Gleiwitz-Gliwice 1934 12.06.04, 22:06
      To jest reprint mapy z 1934 roku, który był dodawany do albumu Marka Gabzdyla "Gliwice Wczoraj - Glewitz Gestern" wydanego na początku lat 90-tych przez wydawnictwo "Wokół Nas" w Gliwicach. Niestety reprint ten został wykonany metodą fotokopii, stąd jego niedokładność i brak ostrości. Oryginał znajduje się w Archiwum Państwowym w Katowicach o. w Gliwiacach przy ul. Zygmunta Starego czyli dawna Teuchertstrasse, w budynku byłej ujezdżalni koni.
    • laband Re: Stadtplan-Olan Miasta Gleiwitz-Gliwice 1934 14.06.04, 09:20
      Pora ciekawych planow Glywic znondziecie tysz we "Zeszytach Gliwickich"
      numery "28-29" i "30".
      Tera razy te numery juz przeglondouech i dopiyro tera merkuech cos co sam
      coniykerych uraduje i zaciekawi - we numerze czidziestym "Zeszytow Gliwickich"
      na zajcie(stronie) 270 je ciekowo odbitka fragmyntu mapy, je ona
      podpisano "Gliwice i okolica w 1786 r. wg. mapy I.W. Wielanda" i som na niyj
      pod takimi niymieckimi mianami jak Glywice i np. Zernik, tysz polske
      nazwy "Gliwice" i "Zerniki" - dodatkowo przed tymi nazwami stoi jeszcze
      wielke "P", czyli oznaczo to nazwa polsko. Jak to je i we orginale tak, to je
      to narazie nostarszo mapa, na keroch natrefiou na keryj stoi "Gliwice".
        • staflik Danziger Muehle 05.11.04, 22:40
          laband napisał:

> Ja, jo tysz mom jedyn plan kaj je dosyc muynow zaznaczonych i konsek otekstow
          > o muynach. ale kery by to miou byc i poczamu sie nazywou "Danziger", to niy
          > wynoduech nikaj. Ta nazwa "Danziger" to mi sie ino kojazy ze tym geszeftym na
          > rynku sto lot curik, i ze rodzinom zydowskom ze glywic kero sie tak nazywaua -
          > - pieron wiy mozno to mo cos z nimi spolnego.

Dampfmuehle A. Danziger (Młyn Parowy A. Danziger) znajdowała się przy
          Kronprinzenstrasse 4 (dziesiejsza ul. Jagielońska). Właścicielami byli
          bracia Eduard, Josef i Max Danziger.
          • laband Re: Danziger Muehle 06.11.04, 08:30
            Kajs to znod?

Wydowo mi sie sam ppieronym prawdopodobne ize te wuasciciele byli tymi samymi
            kery mieli geszeft na rynku. Na starych bildach znondziecie odnich szyld na
            jednym z geszeftow na rynku.

No i oczywiscie Piykne Dziynki!

Miouech jednak recht ize ta nazwa je od ich nazwiska.

ps

Tys je sznupok jak cza!!!
            • laband ps 06.11.04, 08:47
              No i sam jeszcze roz Piyknie Dziynkuja za przesyuka!!!

W tyj ksionzce nojwiyncyj mie jakos wlazuy do gowy spomniynia matki P. Lachmanna
              i "bojki" Calki (tego ostatniego miouech przipadek poznac kedys). Trocha
              ciekawych zdjync i faktycznie dosc za tela wiadomosci o tym czasie kerych raczyj
              kaj indziyj do dzisiej niy bouo szuo natrefic a kere przeca son juz tysz
              geszichtom Glywic. Niywiym elis tysz take odczucie miou przi czytaniu tyj
              ksionzki jak jo:

wiynkszosc pozyci na tyn temat traktuje mocka ze takim abo inkszym ale
              emocjonalnym akcyntym te spomniynia z tamtych czasow(relacje autorow), w tyj
              ksionzce autor robi na mie wrazynie jakby przemyslanie starou sie tego uniknonc
              (chyba to je do mie tym co nojwiyncyj ta ksionzka wyroznio, i wcale niy powia
              ize to odbiyrouch negatywnie, wzbudzo to na zicher w niyjednym emocje/na kerycht
              tysz sie chyciouech/, ale w sumie po przeczytaniu bouech z tyj ksionzki
              zadowolony. Padou bych nawet ize za mauo obszerno mi ta ksionzka boua i aze sie
              prosi o rozwiniyncie tego tematu. Abo?

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka