Dodaj do ulubionych

Śmierc i żałoba w literaturze dziecięcej i innej

12.01.08, 00:03
Drogie Siostry w czytaniu!
Bardzo, ale to bardzo potrzebuję Waszej pomocy!
Piszę pracę dotyczącą smierci i żałoby, jeden z rozdziałów dotyczy
opisów śmierci i żałoby w literaturze tzn. bohater traci kogoś
bliskiego i jak są opisane jego przeżycia lub ważny bohater umiera,
co przeżywają pozostali.
Wiele nie znalazłam w zakamarkach mojej pamieci i domowej (oraz
miejskiej) bibliotece, już tylko w Was moja nadzieja!
Moje znaleziska to:
-L.M.Montgomery - umiera Mateusz, Rubi, pierwsze dziecko Ani,
pózniej jej syn gnie podczas wojny ; w "Błękitnym Zamku" umiera
gruzliczka Czesia
- oczywiście Nemeczek z "Chłopców..."
- Anielka siostra Antka po domowej kuracji
- bracia o lwich sercach
- Dzwoneczek (chwilowa śmierc i cudowne zmartwychwstanie)
- rodzina i znajomi Harego Pottera
- dziewczynka z zapałkami
i ... no własnie czy jeszcze coś pamiętacie ?
A moze pamiętacie szczególnie wzruszający albo wstrzasając opis
śmierci (lub żałoby) z "dorosłych" pozycji- dla mnie śmierć Oskara z
Oskara i Pani Róży.
Pomóżcie proszę!
Dziękuje i pozdrawiam :-)
Obserwuj wątek
    • i2h2 Re: Śmierc i żałoba w literaturze dziecięcej i in 12.01.08, 00:20
      Trudnym tematom w literaturze dla dzieci, między innymi śmierci, był
      poświęcony poprzedni numer Rymsa, nadal dostępny w niektórych
      księgarniach i u wydawcy. Na forum też były wątki o książkach tam
      wymienionych, wyszukiwarka znajdzie - np. "Ogród", "Esben i duch
      dziadka", "Mój dziadek był drzewem czereśniowym" (jest recenzja na
      stronie bromba.pl).
    • zawsze_wolna_nilka Re: Śmierc i żałoba w literaturze dziecięcej i in 12.01.08, 00:33
      Mio, mój Mio i Bracia Lwie Serce.
    • kolorko Re: Śmierc i żałoba w literaturze dziecięcej i in 12.01.08, 08:33
      "Gofrowe serce" M.Paar.
      Z tego co wymieniłaś: o ile dobrze pamiętam, Anielka nie była siostra Antka,
      miała zaś brata Józia, a po domowej kuracji w piecu chlebowym zmarła Rozalka (
      ale akurat "Anielka" bardzo pasuje do twojej pracy).
    • z_agatka Re: Śmierc i żałoba w literaturze dziecięcej i in 12.01.08, 09:57
      Pierwsze moje skojarzenie to "Janko Muzykant"...
    • kalkulacja Re: Śmierc i żałoba w literaturze dziecięcej i in 12.01.08, 10:43
      Bardzo dziękuje za wszystkie odpowiedzi-
      wcześniejszy wątek czytałam
      ( i skorzystam);
      to oczywiścia oczywistość, że pokręciłam imiona dziewczynek.

      Może coś jeszcze sobie przypominacie?
      A w książkach dla dorosłych?
      Śmierć nie tylko osób dorosłych, także dzieci(ew. poronienia i
      martwe urodzenia) - znalazłam Kaśke Kariadyte G.Zapolskiej i
      Krystynę córkę L.( oczywiście nie Zapolskiej)- może coś jeszcze
      znajdziecie w zakamarkach swojej pamięci i na półkach domowych
      bibliotek?
      Dziękuje i życzę miłego weekendy pełnego życia
      pozdrawiam :-)
      • kalkulacja Re: Śmierc i żałoba w literaturze dziecięcej i in 12.01.08, 10:53
        A jeszcze jedno małe pytanko do i2h2 -
        pewnie wyjdzie na to żem głupa i niedouczona, trudno, podobno kto
        pyta nie błądzi (tylko dłużej szuka celu)!
        Ryms - to jakieś czasopismo?
        Mam skojarzenia z Bęc!- pisemkiem dla dzieci,
        ale chyba chodzi o coś innego?
        Pozdrawiam (nawet jeżeli umierasz ze śmiechu) :-)
        • i2h2 Re: Śmierc i żałoba w literaturze dziecięcej i in 12.01.08, 12:10
          www.ryms.pl/
          Wielkodusznie wybaczam nieznajomość i życzę owocnej znajomości ;-)
          • kalkulacja Re: Śmierc i żałoba w literaturze dziecięcej i in 12.01.08, 13:26
            Wielkie dzięki i2h2!
            - ale bęcnełam głupotke i wszystko się rymsneło.
            W poniedziałek lece do biblioteki szukać pisemka,
            a dziś poklęcze na grochu w kątku ( w ramach kary),
            pech że mam tylko zielony groszek z puszki,
            nie szkodzi, poklęcze obok puszki.
            Jeszcze raz dziękuje!!
            pozdrawiam :-)
    • agisek Re: Śmierc i żałoba w literaturze dziecięcej i in 12.01.08, 13:09
      Umiera Ewa Jedwabińska w Jeżycjadzie.
      Z literatury dorosłej (ale z dziecięcym narratorem) to zwróciłabym uwagę na
      "Życie przed sobą" Kacew Romain (pseud. Ajar Émile lub Gary Romain)
    • agisek Re: Śmierc i żałoba w literaturze dziecięcej i in 12.01.08, 13:18
      I jeszcze:
      "Zabić ptaka" Ostrowskiej - o poznawaniu zmarłej mamy
      "Przygody Hucka" - nietypowa reakcja na śmierć ojca
    • i2h2 Re: Śmierc i żałoba w literaturze dziecięcej i in 12.01.08, 13:20
      Jeszcze z dziecięco-młodzieżowych "Muzyka, dziewczyny &
      śmiercionośny kogel-mogel" J. Sonnenblicka, "Kira Kira"
      C.Kodohata, "Martyn Pig" i "Lucas" K.Brooksa, jeden rozdział
      w "Jeden plus jedna. Kolejne starcie" E.Bartosik-Trebickiej, "Dżok.
      Legenda o psiej wierności" B.Gawryluk (szczególne podejście), "Most
      do Terabithii" K.Paterson, "Tajemnica drabiny Jakuba"
      B.Keaney'a, "Książka o smutku" M.Rosena.
    • i2h2 Re: Śmierc i żałoba w literaturze dziecięcej i in 12.01.08, 13:27
      Jeszcze ciekawe spojrzenie na śmierć i kwestie nieśmiertelności
      w "Felix, Net i Nika oraz Pułapka Nieśmiertelności", poza tym śmierć
      dziecka występuje w "Miłku z Czarnego Lasu" R.Pawlaka i
      w "Pozłacanej rybce" B.Kosmowskiej.
    • hankam Re: Śmierc i żałoba w literaturze dziecięcej i in 12.01.08, 14:45
      Pałac lodowy Vesaasa
      Dzięki tobie, Winn-Dixie (wątek dotyczy postaci drugoplanowej)
      Kocia mumia Jacqueline Wilson
    • mika_p Re: Śmierc i żałoba w literaturze dziecięcej i in 12.01.08, 16:53
      Aslan w "Lwie, Czarownicy i starej szafie".
      • uccello Re: Śmierc i żałoba w literaturze dziecięcej 12.01.08, 19:00
        U Andersena:
        Dziewczynka z zapałkami
        Opowieść o matce

        Tom Musierowicz o śmierci i żałobie, o którym pisała wcześniej
        Agisek to "Dziecko piątku"

        Jedna z najbardziej przejmujących książek o śmierci- "Blady ogień"
        Nabokova- tren na śmierć córki.
    • sweet.joan Re: Śmierc i żałoba w literaturze dziecięcej i in 12.01.08, 21:51
      Irving, Świat według Garpa.
      Terakowska, Poczwarka.
      • verdana Re: Śmierc i żałoba w literaturze dziecięcej i in 12.01.08, 23:31
        Nieskromnie polecę dzieło "Co Alicja odkrywa po własnej stronie
        lustra. Życie codzienne, spoleczeństwo, wladza w podręcznikach
        szkolnych 1785-2000" - rozdział "Śmierć".
        • donatta Re: Śmierc i żałoba w literaturze dziecięcej i in 12.01.08, 23:52
          A ja nieskromnie wspomnę o "Kruchości" N. Shisler, ale to bardziej wspomnienia są, choć śmierć niestety - też ma miejsce. Małego dziecka.
    • domil Re: Śmierc i żałoba w literaturze dziecięcej i in 13.01.08, 18:53
      - "Awantura o Basię" - śmierć matki, zdaje się też śmierć
      przyszywanego wujka
      - "Mała księżniczka" - śmierć ojca
      - "Tajemniczy ogród" - śmierć rodziców
    • spacey1 Re: Śmierc i żałoba w literaturze dziecięcej i in 14.01.08, 11:13
      Chyba nie można nie wspomnieć o "A ja czekam" - mało słów, wiele treści. Dużo tu
      ostatnio o tej ksiązce mówiliśmy.
      • kalkulacja Re: Śmierć i żałoba- dziekuje! 14.01.08, 12:41
        Bardzo dziękuje za pomoc, czas i energie!
        No po prostu jesteście wspaniałe!
        Niektórych tytułów nie znam,inne dzięki Wam wróciły do mnie po
        latach:Mio, mój mio- mama czytałam mi tę książeczkę i
        przypomniałam sobie ile łez wylałam przy jej słuchaniu;
        całkiem zapomniałam o Ewie Jedwabińskiej - a kiedyś zaczytywałam
        się w jeżyciadzie, odpadałam chyba w okolicy Imienin (dorosłam?).
        A pamiętacie może "Bobika od franciszkanów"?
        Bohaterem jest mały piesek, który traci "pana"
        i mieszka potem na cmentarzu?
        Czeka mnie fascynująca podróż przez nieznane obszary
        nieprzeczytanych książk,
        obym nie zapomniała, że celem jest pisanie kolejnego rozdziału!
        Jeżeli jeszcze coś pamiętacie, to proszę wpiszcie.
        Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuje :-)
        • marian_na48 Re: Śmierć i żałoba- dziekuje! 30.01.08, 18:27
          Skoro moga byc zwirzęta, to mamy "Dżoka" Barabary gawryluk
    • lubotyn Re: Śmierc i żałoba w literaturze dziecięcej i in 14.01.08, 21:08
      Cały pozytywizm - to śmierć i żałoba, choćby "Nasza szkapa", Noce i
      dnie; a współcześnie w opowiadaniach Onichimowskiej "Najwyższa góra
      świata" i z nowszych "Bery, gangster i góra kłopotów" Strękowskiej-
      Zaremby, gdzie dziecko zastanawia się, dlaczego ludzie umierają.
    • ninira Re: Śmierc i żałoba w literaturze dziecięcej i in 18.01.08, 21:32
      Elfie Donnelly - "Żegnaj dziadku, powiedziałem cicho". Koniecznie!
      • jargolka Re: Śmierc i żałoba w literaturze dziecięcej i in 20.01.08, 13:28
        Śmierć matki - świat do góry nogami" Ostrowicka
    • jollala Re: Śmierc i żałoba w literaturze dziecięcej i in 21.01.08, 00:23
      Jeszcze "W zwierciadle niejasno" Gaardera i bardzo ładny, taki ludzki opis
      towarzyszenia przy śmierci matki Barbary (Bogusław matce towarzyszył, czyli
      teściowej) w "Nocach i dniach".
      • roorza Re: Śmierc i żałoba w literaturze dziecięcej i in 21.01.08, 17:35
        Leo Buscaglia, Jesień liścia Jasia. Opowieść o życiu dla małych i
        dużych.
    • kalkulacja Re: Śmierc i żałoba w literaturze dziecięcej i in 25.01.08, 23:31
      Dziękuje jeszcze raz za pomoc -
      uściski dla wszystkich!
      k.
    • masandra6 Re: Śmierc i żałoba w literaturze dziecięcej i in 26.01.08, 18:23
      W 'Wymarzonym domu Ani" umiera jej pierworodna córeczka Joyce
      • klaryma Re: Śmierc i żałoba w literaturze dziecięcej i in 26.01.08, 19:38
        "Moje drzewko pomaranczowe"J. Vasconselos, "Stowarzyszenie Wedrujacych dzinsow"
        (pierwszy tom)A. Brashares, Vicky - dziewczynka, ktora stala sie aniolem J. Wilson
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka