Dodaj do ulubionych

skutki jodowania jod 131

06.05.08, 18:26
Witam.Mam miec jodowanie tarczycy jodem 131 jednak zastanawiam sie
jakie to moze przyniesc skutki. prosze o pomoc jesli ktoś umie
odpowiedziec na moje pytanie badz spotkał sie z podobnym problemem.
z gory dziekuje pozdrawiam.
Obserwuj wątek
    • hashi-tess Re: skutki jodowania jod 131 06.05.08, 18:31
      z reguły potem jest niedoczynność.
      • emisia21 Re: skutki jodowania jod 131 07.05.08, 16:55
        jestem rok i 9 msc po jodzie, cały czas biorę leki na niedoczynność
        i prawdopodobnie bdede musiala juz zawsze brac leki.Koleżanka ma
        rację, zazwyczaj po jodzie występuje niedoczynność, druga sprawa mi
        skoczyła waga w górę ale to pewnie wina niedoczynności, w tej chwili
        wyniki mam juz dobre ale do tej pory dawki musialy byc zmieniane
        dosc czesto.
        • betka11111 Re: skutki jodowania jod 131 08.05.08, 21:27
          dokładnie jest tak jak pisze emisia21
          no, a potem można znowu wejść w nadczynność jak ja
          Na dodatek jak popisujesz zgodę, to tam jest napisane, ze tylko
          cześć osób ma niedoczynność po jodzie, niezła ściema.
          Ja przez pół roku skakałam między 0,05 a 182
    • beradetta_m Re: skutki jodowania jod 131 08.05.08, 19:57
      skutki zależą od organizmu, ale ogólnie warto. Zazwyczaj później
      jest niedoczynność, ale o to chodzi bo lepiej mieć niedoczynność niż
      narazić organizm na powrót nadczynności. Trzeba więc łykać hormony
      rano i tyle. Jeżlei chodzi o skutki indywidualne to czasem jest zły
      wpływ na oczy ale raczej u osób, które mają predyspozycje do
      wytrzeszczu (wtedy trzeba przyjmować sterydy przez chwilę). Ja
      skutków złych prawie nie miałam. Przytycie może się pojawić w
      momencie jak jod zacznie działać na komórki tarczycy czyli po ok. 6
      tygodniach- wtedy zazwyczaj jej rzut niedoczynności i jak ktoś nie
      pilnuje jedzenia to może przytyć do momentu wyrównania hormonów. U
      mnie wyrównanie hormonów trwało do 5 miesiąca po zabiegu. Oczywiście
      przy takich zawiorwaniach wypadają też włosy trochę ale potem
      odrastają. Powodzenia. Berni
      • betka11111 Re: skutki jodowania jod 131 08.05.08, 21:29
        ja dostałam na jedno oko, sterydów nie dali, a teraz idę na operację
        obu, jakoś po wrześniu. Szpital miał to gdzieś, czekać aż będzie
        podwójne widzenie i tyle.
    • 2kawa64 Re: skutki jodowania jod 131 09.05.08, 21:27
      Ja jestem miesiąc po jodzie.Generalnie jest tak samo jak przed, ale
      jest jedno co mi bardzo przeszkadza : jak siedzę przy biurku w
      pracy , głowa nachylona do dołu, tak mnie dusi, że muszę się
      prostować, parę oddechów.Kiedyś tego nie miałam , a to jest
      najgorsze.Za 2 tygodnie jadę na kontrol, może coś mi doradzą.
      • buba71 Re: skutki jodowania jod 131 11.05.08, 18:44
        To ja jestem chyba ewenementem w tym gronie.Jod dostałam 1,5 roku
        temu i oprócz pierwszego okresu gdy wystąpiła pojodowa nadczynność,
        do tej pory mam tsh między 2-3 i jeszcze nie biorę hormonów
        tarczycy.Chociaż nie czuję się rewelacyjnie, jak ognia boję się
        palpitacji serca i innych nieprzyjemnych dolegliwości występujących
        w nadczynności.W tym czasie przytyłam tylko 3 kg ale jestem w
        gorszej kondycji psychicznej niż przed jodowaniem.Chyba pora na małą
        dawkę hormonów.
        • malaczerwonasukienka Re: skutki jodowania jod 131 10.07.08, 12:22
          witam, długo mialaś tą niedoczynność po jodowaniu? ja jestem 2
          miesiące po i tsh nadal dużo poniżej normy... kiedy mogę sie
          spodziewać jakiejś poprawy i czy w ogóle?
          • buba71 Re: skutki jodowania jod 131 10.07.08, 18:25
            Jeśli mnie pytasz jak długo byłam w nadczynności po jodowaniu to
            było chyba ze 3 m-ce i w tym czasie przyjmowałam Thyrosan mimo ,że
            wyniki już nie wskazywały na nadczynnośc,
            lekarka uważała ,że dzięki temu nie powróci już nadczynność.
            Zastanawiam się czy może to wpływ innych leków powoduje ,że tsh nie
            rośnie.
            W ogóle ze mną to dziwna sprawa przez cały czas od jodowania czyli
            blisko 2 lata mam prawie jednakowe Tsh ostatnio 2,7 i nie chcą mi
            dawać jeszcze hormonów.
            • malaczerwonasukienka Re: skutki jodowania jod 131 11.07.08, 10:17
              a skąd wiedziałaś ze nie masz juz nadczynnośći skoro skoro według
              wyników nadal mialaś nadczynność? tylko po obiawach to stwierdziłaś?
              • buba71 Re: skutki jodowania jod 131 11.07.08, 17:04
                W trakcie brania Thyrosanu moje tsh szło w stronę niedoczynnośći i
                choć przekraczało już 1,5 lekarka kazała mi nadal go brać choć
                zmniejszała już dawkę.Gdybym była wtedy w nadczynności wyniki byłyby
                dużo niższe.U lekarki miałam wizyty co miesiąc i często robiłam
                badania, żeby wiedzieć w którą stronę są wahania tsh i myślę że
                dzieki temu nie miałam typowej po jodowaniu huśtawki hormonalnej.
                A czy Ty po jodowaniu przyjmujesz jakies leki przeciwtarczycowe?
                • malaczerwonasukienka Re: skutki jodowania jod 131 14.07.08, 12:10
                  no teraz rozumiem smile ja po jodowaniu biore thyrosan ale niestety bez
                  skutków, w ogóle całe to jodowanie nie dało żadnego rezultatu, na
                  początku lekarz kazał czekać bo rezultaty widac po czasie no ale juz
                  ponad 2 miesiące nic... prawdopodobnie czeka mnie drugi jod tylko
                  nie wiem jaki to ma sens skoro pierwszy nie poskutkował.
                  Prawdopodobnie powodm było to, że mialam za niskie tsh przed jodem a
                  nie mogła, brać thyrosanu zeby je podwyższyć. ech...zazdroszcze ci smile
                  • buba71 Re: skutki jodowania jod 131 14.07.08, 17:07
                    Ja przed jodowaniem miałam Tsh 0,4 a moja lekarka powtarzała ,że na
                    wyniki jodowania trzeba czekać pół roku i dopiero wtedy widać czy
                    odniosło zamierzony skutek.Może dawkę thyrosanu masz za małą?
                    • malaczerwonasukienka Re: skutki jodowania jod 131 15.07.08, 08:47
                      bralam jod 2 miesiące temu. przed podaniem tsh bylo na poziomie
                      0,04, teraz jest 0,005 uncertain biore thyrosan ale niestety u mnie jest
                      ten problem,ze on bardzo niekorzystnie wpływa na szpik kostny więc
                      robie badanie krwi co 2 tygodnie zeby wychwycic ten moment. Lekarz
                      stwierdził co prawda tak jak u ciebie, ze skutki jodowania widać po
                      pół roku ale jeśli coś by się "ruszyło" to juz po 6 tygodniach
                      wykazałoby to badanie krwi. tak wiec smuteczek... jod byl a jakby go
                      nie bylo...
        • hashi-tess Re: skutki jodowania jod 131 10.07.08, 21:19
          buba71 napisała:


          Chyba pora na małą
          > dawkę hormonów.

          Zrób badania FT4 i 3.
          Samo TSH nic nie mówi.
          Choć moim zdaniem zaczyna wskazywać
          na niedoczynność.
          • buba71 Re: skutki jodowania jod 131 11.07.08, 17:16
            Badania ft4 robię za każdym razem, gdy idę do endo.Moje wyniki ft4
            są niskie na poziomie 25% ale jednakowe przez cały czas podobnie jak
            tsh.Lekarze patrząc na to uważają ,że tarczyca jest bardzo stabilna
            i nie widzą potrzeby suplementacji hormonem.
            Ostatnio byłam u nowego endo na kasę czekając na wizytę pół roku,pan
            doktor stwierdził że wyniki mam super i kazał zgłosić się za
            rok.Oczywiście na moją sugestię że ft4 jest za niskie autorytatywnie
            stwierdził, że szkoda pieniędzy na to badanie bo ono nic nie daje.Po
            czym patrząc na moje łokcie uznał ,że skóra może trochę za sucha,
            ale przecież ważne są wyniki a nie symptomy u chorego.Czas więc
            szukać nowego endo.
    • babarbasia Re: skutki jodowania jod 131 10.07.08, 13:26
      Bardzo czesto czytam,ze niedoczynnosc jest lepsza od nadczynnosci.Moze mi ktos
      wyjasnic dlaczego?Ja mialam nadczynnosc.Rok temu bralam jod ale ostatnio bola
      mnie miesnie,kosci,poce sie i czesto obniza mi sie poziom cukru we krwi.Czyzby
      to niedoczynnosc?Wybieram sie do endo ale chcialabym wiedziec czy ktos z
      niedoczynnoscia ma takie objawy?Przy nadczynnosci mialam kolatanie serca,drzenie
      rak,zmiany nastrojow,uczucie ucisku w gardle.Bede wdzieczna za odpowiedz.Pozdrawiam.
      • hashi-tess Re: skutki jodowania jod 131 10.07.08, 13:47
        na tym forum z reguły piszemy
        albo o niedoczynności tarczycy
        albo o jej nadczynności.
        Proszę, poczytaj forum
        i wpisz dokładne co Cię nurtuje.
        • pyza.4 Re: skutki jodowania jod 131 13.07.08, 14:59
          Jestem 3 tygodnie po, czuje sie okropnie na 6 tydzien dostalam
          migotania przedsionkow i znalazlam sie znow w szpitalu. Otrzymalam
          Carbimazol Hexal - 5 mg a od wczoraj 10 mg gdyz TSH caly czas 0,05.
          Rownoczesnie biore Metohexal 150 mg na dobe,magnez,potas itp.skutek
          niewielki,ciagle sklonnosc do arytmii,skaczace miesnie,biegunki,bole
          glowy,trzesienie sie calego ciala. Moze trzeba jeszcze poczekac.
          Gdybym jeszcze raz miala wybierac pewnie wybralabym operacje. Byc
          moze kazdy reaguje inaczej, mialam tez objawy bardzo
          zaawansowane,gdyz latami leczono mnie na.....nerwice. Dopoki nie
          zrobiono USG tarczycy. Rzeczywiscie takie niepokojace objawy
          nadczynnosci tarczycy trwajace latami i leczone jako cos innego -
          wyczerpuja psychicznie, a nerwy z powodu uciazliwych objawow z
          pewnoscia ich nie lagodza. Moja rada dla kazdego komu z podobnymi
          objawami diagnozowano nerwice - zrobcie sobie scyntygrafie zanim
          uwierzycie, ze to tylko psyche. Ja mialam postac utajona tylko z
          obnizonym TSH,reszta byla w normie.
          Wielkie slowa uznania dla Tworczyni tego Forum - to ogromna pomoc i
          otucha w trudnych chwilach.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka