Dodaj do ulubionych

OT: do FOTO-speców - jaki kompakt?

24.08.11, 14:30
Od kilku lat pstrykam sobie takim małym Panasonic'kiem DMC-FX10.
Aparacik niby działa bez zgrzytów, tyle że jakość fotek już nie zadowala - niektóre komórki robią lepsze zdjęcia.
I tak na szybko znalazłem takiego o: DMC-TZ20
Sądzicie, że jest wśród kompaktów jakaś sensowna alternatywa dla takiej zabawki?
Obserwuj wątek
    • bassooner Re: OT: do FOTO-speców - jaki kompakt? 24.08.11, 14:42
      w ogóle nie jestem teraz w temacie... ale teściu ma Lumixa trochę bardziej wypasionego, a ja stary kompakt Canona... Lumix jest trudny w obsłudze, Canon nie.
    • frax1 Re: OT: do FOTO-speców - jaki kompakt? 24.08.11, 16:10
      A jaki masz budżet? Ja bym polecił bezlusterkowca sony nex-3 - ten model jest wychodzący i cenowo sympatyczny. Za 1500 zł masz wersje z obiektywem 18-55. Ja mam wersję tylko z 16mm i jest całkiem fajny, szkoda tylko że nie zdecydowałem się na wersję właśnie z 18-55. Jest bardzo dobry w wysokich czułościach i przyjemny w użytkowaniu.
      Pozdrawiam
      • truskava Re: OT: do FOTO-speców - jaki kompakt? 25.08.11, 09:53
        frax1 napisał:

        > A jaki masz budżet? Ja bym polecił bezlusterkowca sony nex-3 - ten model jest
        > wychodzący i cenowo sympatyczny. Za 1500 zł masz wersje z obiektywem 18-55.

        Zależy mi na typowo kompaktowych wymiarach i uniwersalności, czyli aparacik ma być taki kieszonkowy ("przypaskowy") . Ciekawy jest ten soniaczek, ale z podstawowym obiektywem to chyba nie ma nawet kawałka zooma. A z większym przestaje być kompaktowy.
        Ale ma też jeden gadżecik, który chętnie widziałbym w swoim kompakcie - ruchomy ekran - wygodne przy robieniu zdjęć z poziomu gleby :-)
        No i budżetowo chciałbym trzymać się okolicy 1kzł, chociaż w uzasadnionym wypadku nie wykluczam użycia większej kwoty.
    • lexus400 Re: OT: do FOTO-speców - jaki kompakt? 24.08.11, 16:24
      Skoro to pytanie do Foto-speców to nie mogę zabrać głosu:))
    • lexus400 Re: OT: do FOTO-speców - jaki kompakt? 24.08.11, 16:29
      ....a tak poważniej to ja pstrykam takim małym Sony DSC-T7 i jak dla mnie totalnego lajkonika zdjęcia robi fajne, może w pomieszczeniach niedoświetlonych jakość zdjęć nie powala, za to plenerowe fotki są rewelacyjne.
      aaaaaa i jeszcze filmy kręci:))
    • wolfgang87 Re: OT: do FOTO-speców - jaki kompakt? 24.08.11, 17:32
      Cykam od ponad roku Fujifilm S200EXR. Ma największą matrycę (fizycznie, nie w pixelach) spośród istniejących tradycyjnych kompaktów (czyli np. nie mówię o bezlusterkowcach z wymienną optyką, etc).

      Aparat jest duży i ciężki, ponad pół kilo na pewno, ale obiektyw jest niewymienny, wiec 100% kompakt. Zoom x14 jesli ktos potrzebuje. Zdjecia bardzo śliczne są, mozliwosci zabawy: ogromne (makro, filtry, statyw, manualne tryby, pliki RAW, wlasna lampa blyskowa). W trudnych warunkach oświetleniowych jak na kompakt to bardzo daje radę.

      Niedawno zaprzestali produkcji, ale nie ma w stajni Fuji godnego nastepcy w gronie zwyklych kompaktow. Jesli chodzi o wielkosc matrycy, to raczej nie do pobicia.

      Cena: około 1000zł.
      • truskava Re: OT: do FOTO-speców - jaki kompakt? 25.08.11, 10:58
        wolfgang87 napisał:

        > Cykam od ponad roku Fujifilm S200EXR...

        Sprzęt ten ma jedną wadę, która miażdży wszystkie jego zalety ;-) - jest kompaktowy tylko z nazwy, a gabarytowo to lustrzanka. Warunkiem koniecznym są rozmiary pozwalające nosić aparat przy pasku portek.
        Kiedyś używałem podobnej konstrukcji (kształtu) kompakta analogowego spod znaku Olimpusa. Bardzo wygodny i fajnie wyważony sprzęcik był, mimo tych gabarytów był całkiem poręczny.
        • wolfgang87 Re: OT: do FOTO-speców - jaki kompakt? 25.08.11, 14:22
          Zgodzę się, że to taka uboga lustrzanka bardziej niż kompakt :)
          +100 do szpanu ;)
    • kaqkaba Re: OT: do FOTO-speców - jaki kompakt? 24.08.11, 17:59
      A ja pstrykam lustrznką więc o kompaktach nie mam najmniejszego pojęcia. Ale do wyboru jest łatwa droga:
      -określić buidżet
      -określić funkcje specjalne (wielkie zoomy, kręcenie filmów, wodoszczelność, wstrząsoodporność, wielkość (i ewentualnie możliwosci spec czyl;i manualne ustawienia, mkożliwość robienia w RAW itp))
      -wejść na ceneo i wybrać

      W podobnej cenie dostaniemy podobną jakość. Ten rynek jest na maksa konkurencyjny i prawie nikt się nie wychyla z ceną.
    • tomek854 Re: OT: do FOTO-speców - jaki kompakt? 25.08.11, 08:33
      www.jessops.com/online.store/categories/Compact%20Digital%20Cameras/products/Canon/Powershot%20SX210%20IS%20Digital%20Camera%20in%20Black-77155/Show.html
      Ja jakiś czas temu sobie kupiłem tego: www.jessops.com/online.store/categories/Compact%20Digital%20Cameras/products/Canon/Powershot%20SX210%20IS%20Digital%20Camera%20in%20Black-77155/Show.html i jestem bardzo zadowolony. Fajny zoom ma, fajne filmy robi, duzo opcji, a wiec nie tylko dla pstrykacza sie nadaje. Troche ziarni jak jest ciemno, ale po pierwsze musi byc naprawde ciemno a po drugie w tej klasie chyba cudow nie ma...
      • truskava Re: OT: do FOTO-speców - jaki kompakt? 25.08.11, 11:03
        Tu jest krótki teścik podobnego modelu: Canon PowerShot SX230 HS
        I właśnie ten biorę pod uwagę, jako alternatywę dla Panasonic'ka.
        • tomek854 Re: OT: do FOTO-speców - jaki kompakt? 25.08.11, 16:29
          czyli to nastepca mojego, zmniejszyli matryce, za to dodali czulosci, co powinno rozwiazac sprawe ziarnienia przy ciemnych fotkach. Ja bym bral (Mojego tez bym bral, ale ten wyglada na jeszcze lepszy ;-) )
    • crannmer IMHO Panasonic 25.08.11, 09:08
      Jesli od lat uzywasz Panasonica i jestes przyzwyczajona do jego obslugi, to nie robilbym eksperymentow, lecz pozostalbym przy Panasonicu. Nie bedziesz musiala sie w stresie zastanawiac, jak i gdzie przestawic temperature swiatla, wlaczyc albo twardo wylaczyc lampe blyskowa, czy szybko zmienic korekture naswietlenia. No i najszerszy szeroki kat obiektywu to przydatna rzecz (w odroznieniu od maksymalnego zoomu, ktory da sie uzywac praktycznie tylko na statywie).

      Z tego ostatniego wzgledu w miejsce podanego typu tendowalbym raczej w kierunku czegos w rodzaju DMC-ZX3 albo DMC-TZ8. Redukcja i tak bezuzytecznej maksymalnej ogniskowej 384 mm do 300 albo 200 mm to spora oszczednosc rozmiaru, masy i pieniedzy. Reszta jest poza wyswietlaczem praktycznie taka sama.
      • truskava Re: IMHO Panasonic 25.08.11, 11:13
        crannmer napisał:

        > Jesli od lat uzywasz Panasonica i jestes przyzwyczajona do jego obslugi, to nie
        > robilbym eksperymentow, lecz pozostalbym przy Panasonicu. Nie bedziesz musiala
        > sie w stresie zastanawiac ...

        Musze chyba nicka zmienić ;-)

        > Z tego ostatniego wzgledu w miejsce podanego typu tendowalbym raczej w kierunku
        > czegos w rodzaju DMC-ZX3 albo DMC-TZ8. Redukcja i tak bezuzytecznej maksymalne
        > j ogniskowej 384 mm do 300 albo 200 mm to spora oszczednosc rozmiaru, masy i pi
        > eniedzy. Reszta jest poza wyswietlaczem praktycznie taka sama.

        Różnica w cenie ok. 200,- zł jest do przełknięcia, ale muszę w bezpośredniej konfrontacji porównać kwestię masy.
        W tym TZ-20 jest już przetwornik MOS, a w TZ-8 zdaje się jeszcze CCD. Nie wpływa to na jakość? (kolory)
        • frax1 Re: IMHO Panasonic 25.08.11, 15:42
          Generalnie CMOS powinien się lepiej sprawować przy wyższych czułościach(mniejsze ziarno), ale ma też wady ale do kompakta jednak CMOS wydaje się rozsądniejszy bo pozwala używać wyższych czułości (ISO).
          Pozdrawiam
    • mrzagi01 Re: OT: do FOTO-speców - jaki kompakt? 25.08.11, 09:40
      nie znam się na kompaktach, ale w subiektywnej ocenie ten model nie ma u mnie szans, ponieważ obsesyjnie nienawidzę "dotykowych paneli LCD"
      • truskava Re: OT: do FOTO-speców - jaki kompakt? 25.08.11, 11:18
        mrzagi01 napisał:

        > nie znam się na kompaktach, ale w subiektywnej ocenie ten model nie ma u mnie
        > szans, ponieważ obsesyjnie nienawidzę "dotykowych paneli LCD"

        Na szczęście można olać sobie ten dotykowy LCD (w sensie nie korzystać z niego), bo aparacik posiada na tylnej ścianie też "normalne sterowanie" wszelkimi funkcjami.
        Ale widziałem ostatnio jakiś sprzęcik (marki i modelu nie pomnę), który z tyłu miał tylko ekran (dotykowy ofkors) i takiego czegoś te z bym nie przełknął.
    • marekatlanta71 Re: OT: do FOTO-speców - jaki kompakt? 25.08.11, 17:04
      Jak chcesz coś, co będzie robiło piękne zdjęcia a jednocześnie będzie rozmiarów kompaktu, to niestety wielkiego wyboru nie ma. A właściwie to wybór jest tylko między różnymi modelami tego samego producenta - wszystkie się zaczynają na "Sony NEX" a potem jest cyferka i czasem literka. Ale nawet najgorszy (NEX-3) daje jakość zdjęć nieporównanie większą od dowolnego innego kompaktu.
      • frax1 Re: OT: do FOTO-speców - jaki kompakt? 25.08.11, 17:16
        Stary nex-3 od nex-5 różnił się tym że kręci filmy w mniejszej rozdzielczości (ale też w hd). Ja właśnie dlatego kupiłem nex'a - miałem alphe i kompakt canon sx100is i byłem niezadowolony z tego drugiego. Generalnie w tym momencie przy słabym świetle tylko nex, alpha jednak z powodu szkieł w innych warunkach spisuje się znacznie lepiej (stary model 300). Najfajniejszym połączeniem z nex'em są manualne obiektywy, które przy funkcji peaking stanowią świetną parę . Mój ulubiony to yashinon 50/1,7 :) A i jeszcze jedno... wysokie iso jest tak użyteczne, że na ok. 2000 cykniętych nexem fotem lampy użyłem może w 20.
        Pozdrawiam
    • typson Re: OT: do FOTO-speców - jaki kompakt? 25.08.11, 21:01
      Weź pod uwagę jeszcze jeden aspekt - filmowanie. Ja ostatnio na wypady związane z moim hobby w przestworzach zabierałem różne kamerki. I okazało się, ze kamera sanyo fullHD robi gorsze filmy niz jakaś minikamerka 720p pozyczona od koleżanki. A juz najlepiej się sprawdził aparat sony - jakiś czerwony kompakt wielkości tego co zalinkowałeś. W prosty sposób wszedłem w posiadanie fajnych filmów zupełnie przypadkowo, bo jeszcze kilka lat temu nie wpadłbym na to, ze zwykłym aparatem i to małpiastym można cokolwiek nakręcić.

      To funkcja zupełnie poboczna ale skoro w podobnych kwotach możesz mieć dobre filmowanie lub kiepskie a cała reszta jest porównywalna to może to być przesłanka za wyborem określonego modelu.
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka