Dodaj do ulubionych

POW opóźniona - rok/może dwa

22.10.19, 11:11
Ci, którzy śledzą wątek o POW na Skyscrapecity wiedzą o tym od dawna.

Przed wyborami wszyscy udawali, że nic się nie stało.

Ile będzie wynosiło opóźnienie? Przekonamy się wtedy, gdy cała trasa zostanie oddana. Przypomnę, że pierwotny termin to był 2019rok. Po 2015r. i zmianie władze przesunięto termin na 2020.

www.haloursynow.pl/artykuly/burmistrz-budowa-pow-opozni-sie-astaldi-nie-zaprzecza,13391.htm
"- Budowa POW opóźni się - twierdzi burmistrz Ursynowa, powołując się na nieoficjalne informacje z trzech różnych instytucji. Drogowcy nie komentują tych rewelacji, a Astaldi im nie zaprzecza. Nie trzeba być jednak inżynierem budowlańcem, by już dziś stwierdzić, że szanse na dotrzymanie terminu są nikłe. Pytanie czy opóźnienie sięgnie pół roku, rok czy więcej?

Kontraktowy termin zakończenia budowy tunelu trasy S2 na Ursynowie to 31 sierpnia 2020 roku. Tymczasem roboty, mimo ogromnego zaangażowania wykonawcy, firmy Astaldi, wciąż jeszcze nie wyszły na wielu odcinkach poza budowę stropu przyszłego tunelu. Na większej części odcinka A trwają wykopy podstropowe, a na sporej części głębokiego odcinka trzeba zakończyć "

"- Budowa Południowej Obwodnicy Warszawy jest zrealizowana w 70 procentach, do użytku zostanie oddana do końca 2020 roku - zapowiadał 9 września podczas spotkania z dziennikarzami wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel."

"o, jak bardzo jest opóźniona budowa POW najlepiej widać jednak nie na ursynowskim odcinku, a na budowie mostu na Wiśle, czyli na odcinku B budowanym przez turecką firmę Gϋlermak. W sierpniu most powinien być gotowy do jazdy, a tymczasem nie zakończono nawet budowy jego pierwszej nitki. Drugiej jeszcze nie ma w ogóle. Jak więc budowlańcy mają zmieścić się w terminie?

Już kilka miesięcy temu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przyznała, że ze względu na dodatkowe prace - budowę wiaduktu po zachodniej stronie węzła Patriotów nad linią kolejową Warszawa – Dorohusk, którego realizację sfinansuje PKP PLK - oddanie do użytku odcinka C (buduje go Warbud S.A.) opóźni się o ok. 4 miesięcy.

- W związku ze zleceniem firmie Warbud dodatkowych prac termin zakończenia kontraktu zostaje przedłużony o cztery miesiące, do 22 grudnia 2020 r. - informowała w sierpniu tego roku GDDKiA."

"Kiedy opóźnienie inwestycji zostanie oficjalnie potwierdzone? Na razie zarówno Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, jak i Ministerstwo Infrastruktury milczą. Rzecznik Astaldi obiecał ustosunkowanie się do naszych pytań w przyszłym tygodniu. Niewykluczone jednak, że potwierdzenie tych niepokojących, nieoficjalnych informacji nastąpi dopiero wiosną."

metrowarszawa.gazeta.pl/metrowarszawa/7,141637,25332860,poludniowa-obwodnica-warszawy-opozniona-o-rok-burmistrz-ursynowa.html
"Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie potwierdza doniesień o opóźnieniu inwestycji. - Oficjalny termin zakończenia budowy nie został zmieniony - przekazała w rozmowie z TVN Warszawa rzeczniczka Małgorzata Tarnowska. "

Obserwuj wątek
  • feelek Re: POW opóźniona - rok/może dwa 22.10.19, 22:04
   obyś się mylił!

   1. Jako amator obserwuję (jak 100 000 innych z linii otwockiej) i wiele wskazuje, że, niestety, masz rację:
   prace idą, idą i idą, w okolicy Patriotów ciągle są po stronie wschodniej, to samo musi być po stronie zachodniej- wybudowanie wanny, a to przecież 1/2 czasu, więc jeszcze ze 2 lata...

   2. wiele razy widzieliśmy, jak praca przy takiej autostradzie przyspieszała... ogłosi się przejezdność i będzie kończyć rok- dwa...
   ... ale gdzie ci budujący mają te 70% zaawansowania tych prac?
   3. w 2020, w 3 kwartale ma ruszyć przebudowa linii kolejowej, gdyby ta autostrada już była, to można sobie życie wyobrazić (już widzę te 20 minut do Mordoru), ale jak to ma funkcjonować, jak jeszcze rok- dwa będą tę S2 kończyć?
   • pacpaco Re: POW opóźniona - rok/może dwa 22.10.19, 22:48
    feelek napisał:

    > obyś się mylił!
    >
    > 1. Jako amator obserwuję (jak 100 000 innych z linii otwockiej) i wiele wskazuj
    > e, że, niestety, masz rację:
    > prace idą, idą i idą, w okolicy Patriotów ciągle są po stronie wschodniej, to s
    > amo musi być po stronie zachodniej- wybudowanie wanny, a to przecież 1/2 czasu,
    > więc jeszcze ze 2 lata...

    Niestety nie - to jest akurat slaby przykład bo ten wezel ma opóźnienie bo PKP pozno postanowilo dolozyc 4 tor i obecnie sobie kończone prace projektowe. Sa już podpory ale oczekuje się na projekty po stronie wschodniej. Po stronie zachodniej tego nie będzie....a generalnie wanna to już i ja widać jak się jedziesmile Polecam watek na inny forum - maniakow budowy drog

    > 2. wiele razy widzieliśmy, jak praca przy takiej autostradzie przyspieszała...
    > ogłosi się przejezdność i będzie kończyć rok- dwa...
    > ... ale gdzie ci budujący mają te 70% zaawansowania tych prac?

    Przejezdonosc jest rozpatrywana jakby odbiory się przeciagnely ALE nie będzie tak,ze otworzą tylko jedna nitke mostu...2. te % sa fuzik warte bo finansowe zaawansowanie nie pokazuje realiów a prawdziwy postep prac nie jest upubliczniany o czasie....

    > 3. w 2020, w 3 kwartale ma ruszyć przebudowa linii kolejowej, gdyby ta autostra
    > da już była, to można sobie życie wyobrazić (już widzę te 20 minut do Mordoru),
    > ale jak to ma funkcjonować, jak jeszcze rok- dwa będą tę S2 kończyć?

    Zobacz mój pierwszy komentarz apropo patriotow...wszystko jest polaczone i o ile znajdzie się chętny na modernizacje torow to spokojnie mogliby już zacząć w II kwartale a nawet smiem twierdzic,ze może pod koniec I kwartalu.

    Co istotne a się nie mowi to modernizacja DW801...buduja od ronda traktu do POW ale dalej cisza ->>tzn sa bardzo bardzo duże szanse aby w końcu zrobili z niej ekspresowke (po dwa pasy). Ostatnio ruszyly prace już na obwodnice Stezycy...u nas kiedyś probowal PSL ale byli za ciency teraz działa PIS i dla DW 801 jest to bardzo dobra wiadomość,ze wygrali bo pra do przodu aby ja wybudować. Jedynym problemem jest odcinek miedzy POW a granica Warszawy/Jozefowa gdzie opor stawiają władze PO - to jest fakt. Jeszcze za poprzednich rzadow w Warszawie HGW jeden z jej glownych zastepcow powiedział,ze nigdy się nie zgodzi na dwupasmowke bo on "nie widzi problemu korkow na Wale Miedzyszynskim" na szczęście tego Pana nie ma już i choćby już Warszawa buduje dwupasmowke do POW. Teraz, już skoro wybory minely, będą dalsze proby aby naklonic Warszawe do "przedluzenia" (wyrażenia zgody, inwestycji w wod-kan itd.) dwupasmówki do granicy....od Jozefowa dalej na południe sprawa już jest zalatwiona….

    Suma summarum jak zrobia DW801 i POW to już będzie mega fajnie dla nassmile a trasa Wawa-Lublin już w ogole pozwoli na więcej...także nie ważne czy popierasz PO, PIS, PSL, Konfereacje itd...w sprawie DW 801 trzeba trzymać kciuki za PIS bo sa najbliżej zmiany obecnego stanu i naprawdę pra z tym do przodu….

    ps. skad to wiem...powiedzmy,ze działam w branzysmile
    • feelek Re: POW opóźniona - rok/może dwa 23.10.19, 00:07
     "DW801...buduja od ronda traktu do POW ale dalej cisza"
     1. nie do POW, a do lasku przy ul. Czarnuszki, a to 1 km dalej. Każdy to może codziennie zobaczyć.
     2. decyzja o budowie tego łącznika jest od kilku lat
     3. to p. Struzik (PSL) 801 NIE zbudował to jest droga wojewódzka, którą p. Struzik zarządzał jako Marszałek Mazowsza,
     4. łączenie tego z polityką to chyba niepotrzebne: czy to nie PiS zbudował Wał MIedzeszyński 2- pasmowy, zamiast 3-pasmowego (była taka możliwość). Więc chyba nie warto tego upolityczniać: kto zbudował, a kto nie, bo to droga donikąd: PO zbudowała 2400 km autostrad, a PiS "tylko" 700. etc. ... "opór stawiają władze PO"- zabawne, a na te 2 km od ronda do lasku wyrazili zgodę? Pewno postawili HGW (nb. mieszkanka Wawra) pod ścianą i się zgodziła? Daj pan spokój, bo tu Wwa, tu nikt w takie rewelacje nie wierzy.
     • pacpaco Re: POW opóźniona - rok/może dwa 23.10.19, 01:37
      feelek napisał:

      > "DW801...buduja od ronda traktu do POW ale dalej cisza"
      > 1. nie do POW, a do lasku przy ul. Czarnuszki, a to 1 km dalej. Każdy to może c
      > odziennie zobaczyć.
      Oczywiście,ze DO POW bo ten odcinek wchodzi w czesc wezla na Wale Miedzeszynskim,tzn chodzi na to aby nawiazac do Ogorkowej bis, Lacznic 0, 3 i 4, które to sa czescia wezla i nie robia DW 801 nic a nic dalej (w sumie z dużym zapasem można powiedzieć,ze to 500m).

      > 2. decyzja o budowie tego łącznika jest od kilku lat

      no wlasnie trzeba znac historie tego - ja za dużo niechce mowic - ale ten odcinek miał nie powstać bo nie było politycznej woli. Rozmowy na ten temat były już od ok 2011-2012 roku i w to wlasnie wtedy zostało zanegowane aby poszerdzac wal "bo tam nie ma korkow". Jednym z koronnych argumentow było aby POW nie powstalo jako sukcje dla innej partiiwink

      > 3. to p. Struzik (PSL) 801 NIE zbudował to jest droga wojewódzka, którą p. Stru
      > zik zarządzał jako Marszałek Mazowsza,

      nie rozumiem tego co napisales - ale chyba i mnie nie zrozumiales PSL wiele razy obiecywal poszerzenie i próbowali ale byli za "ciency" aby to zalatwic. I nie to,ze gloryfikuje kogos ale nie mogli nic

      > 4. łączenie tego z polityką to chyba niepotrzebne: czy to nie PiS zbudował Wał
      > MIedzeszyński 2- pasmowy, zamiast 3-pasmowego (była taka możliwość). Więc chyba
      > nie warto tego upolityczniać: kto zbudował, a kto nie, bo to droga donikąd: PO
      > zbudowała 2400 km autostrad, a PiS "tylko" 700. etc. ...

      kompletnie nic nie zrozumiales. Nie ma znaczenie kto co wybudowal bo PO do tej pory nie skonczylo autostrad na 2012wink Chodzi o to,ze w końcu sa szanse aby zbudować DW801 tak aby dla nas mieszkancow Jozefowa było lepiej i wszystkich innych korzystających z tej trasy. Jest najlepszy klimat "polityczny" i checi do tego aby to rzeczywiście się zistnilo. Jedynym zaporowym albo problemem jest odcinek Warszawski (ostatni) wszystkie inne już sa dograne- oczywiście nic nie przekresla sprawy ale wcześniej był "opor". I teraz jeśli dojdzie do sytuacji,ze będzie 2 pasmowa do POW a pozostale odcinki od "południa" dojda do powiatu otwockiego to będzie zle wygladalo politycznie....

      "opór stawiają władze
      > PO"- zabawne, a na te 2 km od ronda do lasku wyrazili zgodę?

      Nie mieli już wyboru i była na ten temat dyza i dluga dyskusja - początkowo tak DW 801 miała zostać jako jednopasmowka tak jak teraz tylko ze zfrezowana warstwa scieralna i polozona nowa. Na szczęście "ktoś" poszedł po rozum do glowy i wkoncu animozje polityczne odeszly na bok i gore wzial praktyka ale czesc osob mialo "cos w gardle"
      Pewno postawili H
      > GW (nb. mieszkanka Wawra) pod ścianą i się zgodziła? Daj pan spokój, bo tu Wwa,
      > tu nikt w takie rewelacje nie wierzy.

      Ona w tym nie uczestniczyla - miała ludzi o tego - choć tego nie wiem. Za to wiem co się odbywalo na spotkaniach "świecznika" w gronie 4-5 osob, które podejmowaly decyzje.

      Tak jak mowie cieszy,ze w końcu poszli po rozum i od ronda do POW jest po dwa pasy i trzeba mieć nadzieje aby teraz Wawa chciała zrobić i odcinek dalej do Jozefowa - bo jak wspomniałem to nie kwestia tylko decyzji ale tez inwestycji w infrastrukturę miejska i tutaj jest duzy problem (kasa) bo wykup gruntow itd. to już podlega pod droge.

      p.s. ciekawym kolejnym kiedyś odcinkiem będzie budowa DW721 z Konstancina - tutaj sa protesty w Konstancie ale prace powoli ida do tego. Firmy już ok 5lat temu miały brac po uwagę zmiane tras np. linii telekomunikacyjnych. Ciekawym faktem będzie czy i gdzie bylby most na wisle bo w lanie on teraz bylby kolo Ciszycy przechodząc przez obszar Natura 2000 a w Jozefowie zarezerowany slad pod nowa trase leci na południe od Wyszynskiego - jakby pomiędzy Willa Brzegi a Holiday Inn. Także ludzie tam mieszkający w lesie albo kupujący dzailki mogą się kiedyś zdziwić. 2. niedawno ogloszona duza obwodnica Warszawy (która może leciec kolo Jozefowa i Otwocka)
       • pacpaco Re: POW opóźniona - rok/może dwa 23.10.19, 15:16
        jsb1685 napisał:

        > 721 już raczej nigdy nie powstanie, przynajmniej w opisanej lokalizacji - za bl
        > isko POW.
        to jest Pani/Pana gdybanie--mostow na południe jest za mało POW a później Gora Kalwaria to za mało -oczywiście nie wiadomo kiedy ale trasa DW721 już jest budowana/modernizowana - obecnie w okolicach Piaseczna do Julianowskiej ale plany są robione od jakiegoś czasu dla obwodnicy Magdalenki i Lesznowoli a takze przebieg przez Konstancin (stad protesty). Firmy z infrastruktura jak np. Telekomunikacyjne, energetyczne już planują tak ujmując trase miedzy Powsinem a Konstancinem az do Ciszycy aby nie kolidowało z przysla trasa. Jedyny ciekawy fakt: jaki wpływ na DW721 bedzie miala Duza Obwodnica Wawy zakomunikowana przez GDDIKA.
      • feelek Re: POW opóźniona - rok/może dwa 24.10.19, 17:12
       prozba pis pacopaco trche staranniej wink,
       btw.: co to jest sukcja?

       PS mi się zwyczajnie wydaje, że sprawa nie w tym, że ktoś jest "za cienki", a w tym, że ogólnie się w RP te drogi buduje z ogromną dynamiką wobec lat sprzed 2008 (myślę, że to jest tak z 10 x szybciej niż np. 2003-2008 i ze 100 x szybciej niż przed 2003, gdy nie budowało się prawie nic). Więc dokładanie do tego polityki jest zwyczajnie niepotrzebne. Nawet PiS, przyznaję, buduje autostrady dość sprawnie (choć jest to 2 x wolniej niż za PO), ale buduje. PiS wykłada się obecnie na tym samym co PO w 2012: wykonawcy masowo mu schodzą z budów, ale to są trudności obiektywne i, powtarzam: nie ma sensu tego upolityczniać, że PO budowało źle, a za to PiS buduje ... źle.
       • pacpaco Re: POW opóźniona - rok/może dwa 24.10.19, 19:22
        feelek napisał:

        > prozba pis pacopaco trche staranniej wink,
        > btw.: co to jest sukcja?
        >
        > PS mi się zwyczajnie wydaje, że sprawa nie w tym, że ktoś jest "za cienki", a w
        > tym, że ogólnie się w RP te drogi buduje z ogromną dynamiką wobec lat sprzed 2
        > 008 (myślę, że to jest tak z 10 x szybciej niż np. 2003-2008 i ze 100 x szybcie
        > j niż przed 2003, gdy nie budowało się prawie nic). Więc dokładanie do tego pol
        > ityki jest zwyczajnie niepotrzebne. Nawet PiS, przyznaję, buduje autostrady doś
        > ć sprawnie (choć jest to 2 x wolniej niż za PO), ale buduje. PiS wykłada się ob
        > ecnie na tym samym co PO w 2012: wykonawcy masowo mu schodzą z budów, ale to są
        > trudności obiektywne i, powtarzam: nie ma sensu tego upolityczniać, że PO budo
        > wało źle, a za to PiS buduje ... źle.

        Postaram się na telefonie nie zawsze mi wychodziwink

        ja nie mam po co kłamać, mówię jak jest i nie ma problemu czy mi uwierzycie czy nie. Mowie jak jest na różnych szczeblach "lokalnym". Ludzie kupują jabłka/owoce oczami podobnie jest z infrastrukturą - jak ktoś robi kanalizacje to ludzie nie widza, za to każdy polityk lubi budować drogi chodniki bo ludzie widza i mówią "o ten to zbudował". I to jest wykorzystywane. Ja nie ocieniam czy ktoś buduje dobrze czy źle bo do tego trzeba mieć wiedzę - jedynie mogę powiedzieć,że u nas buduje się "nudnie"->wszystko na jedno kopyto....
        Polityka jest brutalna i tak jak wspomniałem inwestycje tez stanowią amunicje do walki....koniec OT

        Przed wejściem do UE mało się budowalo, później z powodu dostępnych funduszy machina zaczela się rozpedzac...teraz jeszcze ciagnie ale z czasem (niezależnie kto będzie rzadzil) spowolni bo będzie mniej kasy.
        • feelek Re: POW opóźniona - rok/może dwa 24.10.19, 19:46
         pacpaco:"Przed wejściem do UE mało się budowalo, później z powodu dostępnych funduszy machina zaczela się rozpedzac...teraz jeszcze ciagnie ale z czasem (niezależnie kto będzie rzadzil) spowolni bo będzie mniej kasy. "

         Mnie to nie martwi.
         Ani trochę.
         Do czasu gdy źródełko UE wyschnie do szczętu (2030) będziemy mieli wcale zgrabny "ruszt" złożony z dziesięciu 600- 800 km autostrad i ekspresówek.
         Czy to jest możliwe? Jest. Mamy już 4000 km, z 8 zaawansowanych dwie (A4, S8) są już całe, inne (A1, A2, S3, S5, S7) są zaawansowane w 70- 80%, jeszcze inne dopiero w planach: S10, S11.
         Czy to jest pewne? Oczywiście NIE!
         Niezależnie od polityki się to jednak jakoś, prawda, z problemami, opóźnieniami odbywa .
         Niezależnie czy rządzi PiS, czy PO.
         To daje jakąś nadzieję.
         ---
         pzdr.
         feelek, entuzjasta autostrad
         [: w 2021 do Wrocławia, Gdańska w 4 godziny?
         Krakowa, Poznania w 3?
         Zakopanego w 4?,
         Białegostoku w 2,
         Lublina w 1,5?
         (wszystko zgodnie z przepisami)]
         : no any problem.
         • pacpaco Re: POW opóźniona - rok/może dwa 24.10.19, 22:25
          feelek napisał:

          > To daje jakąś nadzieję.
          > ---
          > pzdr.
          > feelek, entuzjasta autostrad
          > [: w 2021 do Wrocławia, Gdańska w 4 godziny?
          > Krakowa, Poznania w 3?
          > Zakopanego w 4?,
          > Białegostoku w 2,
          > Lublina w 1,5?
          > (wszystko zgodnie z przepisami)]
          > : no any problem.
          dokładnie i tak powinno być - aby budowac jak najwięcej i sprawnie - przewidywać potrzebe rozbudowy itd. Ale co do projektowania to nadal u nas daleko daleko do tylu - np. w Holandii maja dynamiczne pasy ruchu - wedle potrzeb barierami mogą zmieniac kierunki ruchu na pasie (np. jak sa korki) czy tez wielopoziomowe "skrzyżowania"...tylko trzymać kciuki!
    • feelek Re: POW opóźniona - rok/może dwa 09.06.20, 14:55
     POWooooli, a nieuchronnie wchodzi w ostatnią fazę budowy.
     Jest kilka terminów jej potencjalnego zakończenia:
     VIII"2020 raczej odpada
     VIII"2020- I'2021 - możliwe oddanie połowiczne:
     1.bez węzła Patriotów, początek jazdy na węźle Wał Miedzeszyński,
     2. jedna nitka mostu
     3. tunel Ursynów - wątpliwe
     I"2021 - powinien być ruch na całości [Węzeł Puławska- Węzeł S17]
  • pacpaco Re: POW opóźniona - rok/może dwa 22.10.19, 22:36
   jozefow512 napisał:

   > Ci, którzy śledzą wątek o POW na Skyscrapecity wiedzą o tym od dawna.
   >

   Tak jest opozniona ale wiele informacji to bzdury bo wypowiadają się ludzie co nie siedza w branzy i nie maja pojęcia, np. wspomniany argument,ze most ma mega opóźnienia na odcinku B ale odcinek A jest ok. Most będzie szybciej skończony niż tunel - najbardziej czasochłonne w moście były podpory nurtowe. Pierwsza nitke skoncza pewnie w listopadzie i zaczna druga także spokojnie most będzie gotowy co innego tunel. Najlepiej czytac sobie skyscreaper forum dla bardzo zainteresowanych ale poki co obstawienia sa,ze termin to od sierpnia do grudnia 2020 roku...
   • jozefow512 Re: POW opóźniona - rok/może dwa 22.10.19, 22:55
    Fakt. Wypowiedzi na SSC bywają różne.

    Te 2 lata po "/" dałem nieco prowokacyjnie. smile

    Mam nadzieję, że aż tak dużego opóźnienia nie będzie.

    > Most będzie szybciej skończony
    > niż tunel - najbardziej czasochłonne w moście były podpory nurtowe. Pierwsza ni
    > tke skoncza pewnie w listopadzie i zaczna druga także spokojnie most będzie got
    > owy co innego tunel.

    To będziemy wiedzieć już za miesiąc. smile

    Zapewne na SSC będą zdjęcia ze skończenia pierwszej nitki.

    Na razie pogoda dopisuje. Jeśli zima będzie taka, jak ostatnie, to mają szansę dużo nadrobić.
  • surmia Re: POW opóźniona - rok/może dwa 23.10.19, 10:56
   Mnie tam wszystko jedno, kto buduje - w sensie partyjnym. Czy PO czy PiS czy lewica, czy prawica.
   Byle wreszcie wybudowali.
   Potrzebuję tej trasy jak świeżego powietrza i o żadnym opóźnieniu nie życzę sobie słuchać!

   Jakoś nie mogę uwierzyć, że ktokolwiek mógł blokować rozbudowę 801 ot, tak sobie. To jakaś bzdura.
   Choć faktycznie, biorąc po uwagę fakt, że Wał Miedzeszyński zawężono do 2 pasów (myślę o tym ze złością za każdym razem jak tamtędy jadę - wrrrr), to może znalazła się jakaś mało kumata jednostka, która uważała, że nie ma sensu tego robić. Ale przecież o takich inwestycjach nie decyduje jedna, nierozgarnięta osoba.
   Jedyne w co mogę uwierzyć, to brak funduszy.
   • pacpaco Re: POW opóźniona - rok/może dwa 23.10.19, 15:10
    surmia napisała:

    > Mnie tam wszystko jedno, kto buduje - w sensie partyjnym. Czy PO czy PiS czy le
    > wica, czy prawica.
    > Byle wreszcie wybudowali.
    > Potrzebuję tej trasy jak świeżego powietrza i o żadnym opóźnieniu nie życzę sob
    > ie słuchać!
    >
    > Jakoś nie mogę uwierzyć, że ktokolwiek mógł blokować rozbudowę 801 ot, tak sobi
    > e. To jakaś bzdura.
    > Choć faktycznie, biorąc po uwagę fakt, że Wał Miedzeszyński zawężono do 2 pasów
    > (myślę o tym ze złością za każdym razem jak tamtędy jadę - wrrrr), to może zna
    > lazła się jakaś mało kumata jednostka, która uważała, że nie ma sensu tego robi
    > ć. Ale przecież o takich inwestycjach nie decyduje jedna, nierozgarnięta osoba.
    > Jedyne w co mogę uwierzyć, to brak funduszy.

    Re 801 nie jest to bzdura tylko prawda - oczywiście możesz mi nie wierzyć ale to nie jest tak,że ja zgaduje czy wiem od kogoś - mówię to z pierwszej ręki bo jestem w pewnym sensie "powiązany" z projektami inwestycyjnymi w naszym regionie.

    Możecie wierzyć czy nie ale to jest lokalna polityka i o ile miasta na swoim terenu mogą budowac co chcą (jeśli maja kase) to drogi wojewódzkie czy powiatowe to czysta polityka - a społeczeństwo ma znaczenie 3-4 planowe...patrzy robi się analizy ale przy kazdej realizacji, np dzieleniu funduszy, patrzy sie gdzie one ida i kazdy chce zadowolić swój elektorat. Tak bylo z DW801 do POW, podobnie jest z droga DW631 a chyba już najslynniejsza droga to via Carpatia. Nikt oczywiście się przed kamera do tego nie przyzna ale patrzy się czy inwestycja na danym terenie to w większości elektorat tej czy innej partii albo czy można ludzi jakos przekonać inwestycjami......ech takie zycie. Niemniej dla nasz mieszkancow J. mowie ostatni odcinek do uzgodnienia to ten w Warszawie miedzy POW i granica i jak się uda (i notabene obecne władze sa bardziej "rozumne") mamy szanse na taka trase.
    • pacpaco Re: POW opóźniona - rok/może dwa 23.10.19, 15:54
     pacpaco napisał:
     > Możecie wierzyć czy nie ale to jest lokalna polityka i o ile miasta na swoim te
     > renu mogą budowac co chcą (jeśli maja kase) to drogi wojewódzkie czy powiatowe
     > to czysta polityka - a społeczeństwo ma znaczenie 3-4 planowe...patrzy robi się
     > analizy ale przy kazdej realizacji, np dzieleniu funduszy, patrzy sie gdzie on
     > e ida i kazdy chce zadowolić swój elektorat. Tak bylo z DW801 do POW, podobnie
     > jest z droga DW631 a chyba już najslynniejsza droga to via Carpatia. Nikt oczyw
     > iście się przed kamera do tego nie przyzna ale patrzy się czy inwestycja na dan
     > ym terenie to w większości elektorat tej czy innej partii albo czy można ludzi
     > jakos przekonać inwestycjami......ech takie zycie. Niemniej dla nasz mieszkanco
     > w J. mowie ostatni odcinek do uzgodnienia to ten w Warszawie miedzy POW i grani
     > ca i jak się uda (i notabene obecne władze sa bardziej "rozumne") mamy szanse n
     > a taka trase.

     zamiast DW 631 powinno być DW 634 - mala literowka
    • surmia Re: POW opóźniona - rok/może dwa 23.10.19, 18:01
     No nie mogę uwierzyć i już.
     Przecież nawet, gdyby było jak piszesz, że to jedynie polityka, to taką blokadą tej drogi ktoś strzeliłby sobie w kolano. Bo jeżdżą nią zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy tego kto zarządza. Po oddaniu POW, bez poszerzonej 801 będzie koszmar. I rykoszetem dostanie partia przy władzy. Którakolwiek to będzie. Kto by ryzykował?
     Nawet jak ją poszerzą do końca Warszawy, to i tak będzie słabo.
     Wszędzie tu wygrał PiS, to mieliby - według twojej teorii - blokować wyborcom dostęp do pięknej, szerokiej drogi do domu?
     Nieeee....
     • pacpaco Re: POW opóźniona - rok/może dwa 23.10.19, 18:35
      surmia napisała:

      > No nie mogę uwierzyć i już.
      > Przecież nawet, gdyby było jak piszesz, że to jedynie polityka, to taką blokadą
      > tej drogi ktoś strzeliłby sobie w kolano. Bo jeżdżą nią zarówno zwolennicy jak
      > i przeciwnicy tego kto zarządza. Po oddaniu POW, bez poszerzonej 801 będzie ko
      > szmar. I rykoszetem dostanie partia przy władzy. Którakolwiek to będzie. Kto by
      > ryzykował?
      > Nawet jak ją poszerzą do końca Warszawy, to i tak będzie słabo.
      > Wszędzie tu wygrał PiS, to mieliby - według twojej teorii - blokować wyborcom d
      > ostęp do pięknej, szerokiej drogi do domu?
      > Nieeee....
      Ok rozumiem ale niestety tak często jest - mówisz,ze ktoś by sobie strzelil w kolano. A niby skad ludzie maja wiedzieć o prawdziwych powodach decyzji? Zawsze można powiedzieć "nie ma kasy" albo "analizy nie wykazują potrzeby"..ale takie tasmy jak z Neumannem czy o farmie trolli Pana B czy w innych partiach pokazuja trochę hipokryzje - poki ktoś nie nagra to nigdy nikt nie powie bo to bylby prawdziwy koniec. np. u nas Mazowieckie drogi często odrzucają wnioski gminy o radary, pasy bo nikt niechce się podlozyc i odrzucaja wnioski a argumentacja "analiza nie wykazuje potrzeby". Dopiero jak ludzie sa naprawdę przyparci do muru to się dzieje....ja jak na to patrze/slysze to az się dziwie ale generalnie kazda jedna rzecz jaka można uzyc jest wykorzystywana do walki politycznej czy na poziomie lokalnym czy wojewódzkim.

      Wracajac do DW 801: Obecny etap jest taki,ze jak napisał feelek zaraz przy lasku skończy się dwupasmowka a później będzie dalej jednopasmowka. Od tego momentu do granicy miasta Wawy/Jozefow nie ma zatwierdzonego pewnego planu - były przymiarki aby DW801 pociagnac nowym sladem przez Jozefow i tak Graniczna i Wyszynskiego bylyby skrzyżowaniami ale chyba już Polna nie (nie pamiętam dkoladnie)...niemniej projekt nie jest problemem tylko wsparcie w realizacji i bardzo duże inwestycje w inrastrukture miejscka. Dla odcinaka Jozefow - Stezyca praktycznie jest już zgoda co do budowy i potencjalnej kasy - kwestia tylko przetargu a później projekt i budowa....jeśli Wawa się przyłączy.
  • feelek Re: POW opóźniona - rok/może dwa 24.10.19, 17:16
   Rzecznik GDDKia (dzisiaj):

   "Nie zmieniamy terminu oddania tych inwestycji - to wciąż sierpień 2020 roku. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku odcinka C, czyli tego zawierającego m.in. węzeł Patriotów, nad którym trzeba wybudować dodatkowe tory kolejowe. Z tej niezależnej od nas przyczyny termin oddania odcinka C musiał zostać przesunięty do grudnia 2020 roku."

   będzie cud?
   może się Jozefow512 myli?
   dla nas to i tak o 4 miesiące dłużej jeździć po rozkopanej Patriotów i stać w korkach przy wjeździe na Wał Miedzeszyński, ale zawsze jakieś światełko w tunelu...
   • pacpaco Re: POW opóźniona - rok/może dwa 24.10.19, 19:27
    tutaj jest wiele zagrozen np. nawet jak wybuduje się POW to czy otworzyć ja bez węzla Lubelska (choć wydaje się,ze tutaj ostro przyspieszyli)? wezel patriotow zaczeli robic szalunki pod 4 tor ALE maja opóźnienie z wiaduktami na mozaikowej i zabawnej co miały przejąć ruch i już dawno mieli robic zachodnia czesc patriotow.
    Niemniej jedną rzecz trzeba wspomnieć - to, ze zakoncza budowę to jedno jeszcze trzeba oderbrac prace i uzyskac pozwolenie na użytkowanie a to może tez zajac sporo czasu (choć mam nadzieje,ze w przypadku POW będzie ciśnienie aby zrobić to szybko a nie kilka miesięcy) - generalnie cieszmy się,ze powstanie i będzie lepiej niż na trasie toruńskiejsmile
    Warbud będzie budowal do 12.2020 a później jeszcze czas na odbiory - jedno jest pewne już bliżej końca niż dalejsmile
   • surmia Re: POW opóźniona - rok/może dwa 24.10.19, 21:12
    Oj, niech ten cud będzie. Proszę, niech on już będzie.
    Jadąc w pobliżu budowy podskakuję na fotelu. Z emocji, że praca idzie do przodu. I to widać gołym okiem! Ja widzę!

    To pisałam ja - surmia - entuzjastka autostrad, jeszcze większa niż inni entuzjaści!
    smile

    • pacpaco Re: POW opóźniona - rok/może dwa 24.10.19, 23:14
     surmia napisała:

     > Oj, niech ten cud będzie. Proszę, niech on już będzie.
     > Jadąc w pobliżu budowy podskakuję na fotelu. Z emocji, że praca idzie do przodu
     > . I to widać gołym okiem! Ja widzę!
     >
     > To pisałam ja - surmia - entuzjastka autostrad, jeszcze większa niż inni entuzj
     > aści!
     > smile
     >
     bo w końcu wyszli z ziemiwink i będzie coraz więcej....oby jak najszybciej i jak doloza WOW to już będzie kompletsmile
     • feelek Re: POW opóźniona - rok/może dwa 25.10.19, 00:46
      surmia, pacpaco napisali....
      ...to, co napisali...

      i co jak się chce, można optymistycznie?
      można.
      Już tam, dajmy spokój, przecież jesteśmy w Polsce, więc:
      ... taaaa .... zbudowali...jasne... ale za drogo ... 110% ukradzione, ceny najwyższe na Świecie...
      chcę tylko jeszcze przypomnieć, że ok. 2003 ta autostrada miała w ogóle nie powstać, a w bibliotece przy bazarku w Falenicy zbierano podpisy aby ją oprotestować...
      ... czas idzie naprzód i obecnie faleniczanie zbierają podpisy aby oprotestowywać tunel, co tam im PLK ma zbudować...
      ...czyżby tak lubili te nieskończenie długo opuszczone szlabany?
     • pacpaco Re: POW opóźniona - rok/może dwa 25.10.19, 19:48
      jozefow512 napisał:

      > capricorn.79 napisał:
      >
      > > "Sukces" budowy sieci autostrad na euro 2012 powoduje ze kazda budowa odd
      > ana w
      > > terminie komentowana jest jako cud... smile
      >
      > Pierwotny termin dla POW to 2019.
      >
      > Jest już na pewno przekroczony i cudu na pewno nie będzie.

      spokojnie zobaczymy - Warbud ma wydluzenie ze względu na 4 tor. Tylko trzeba tez mieć na uwadze kto co rozumie - bo normalni ludzie zawsze chcą korzystać z drogi i aby prace zostały zakończone a jak wiemy sa tricki jak "przejezdność" ale tez odbiory....

      p.s. apropo DW 801:
      iotwock.info/artykul/remont-koscielnej-rozbudowa/832043
      do Orlenu - jak mowilem pozostaje Jozefow i odcinek w Warszawiewink
       • pacpaco Re: POW opóźniona - rok/może dwa 27.10.19, 00:02
        surmia napisała:

        > Czyli województwo chce budować dwupasmową drogę 801 być może do Orlenu na Nadwi
        > ślańskiej.
        > Najprawdopodobniej (sic!)
        > To kto wybuduje resztę - od Orlenu do POW?
        dokładnie tak - o to sa rozmowy jak wspominałem -> poki co nikt.
        Ten odcinek jest problematyczny ->infrastruktura miejska + prowadzenie a na końcu zgoda i checi na zrobienie.
     • feelek Re: POW opóźniona - rok/może dwa 26.10.19, 22:27
      2020, sierpień to data od jakichś 2 lat.
      w 2017, jak zaczynali, ta data już była.
      Ta data od tych 2 lat jest aktualna, więc póki co obsuwy jeszcze nie ma.
      Była data 2019, ale było sprawdzenie w sądzie poprawności procedur przetargowych i wtedy pojawiła się data 2020, VIII.
      PS. Ja nie głosuję na PiS, ale fakty zapamiętałem j.w.
    • jozefow512 Re: POW opóźniona - rok/może dwa 30.10.19, 10:42
     capricorn.79 napisał:

     > "Sukces" budowy sieci autostrad na euro 2012 powoduje ze kazda budowa oddana w
     > terminie komentowana jest jako cud... smile Powrot do normalnosci i trzymajmy wsz
     > yscy za to kciuki.

     Z ciekawości sprawdziłem, jak wygląda powrót do normalności. Tutaj obrazek. A wszczególności ten fatalny rok 2012.

     https://moto.rp.pl/wp-content/uploads/2019/10/grafika.jpg

     Polecam też cały artykuł, z którego pochodzi mapa. Jest też o "powrocie do normalności", o którym wspominasz

     moto.rp.pl/tu-i-teraz/34616-mniej-drog-wiecej-korkow
     "Inwestycje na drogach zwalniają. Ale dla poprawienia statystyki drogowcy do planów uruchamiania nowych tras dopisują odcinki, z których przez opóźnienia w pracach wyrzucają wykonawców.

     To nie jest dobry czas dla drogowców – kolejna wielka inwestycja okazuje się zagrożona przez wzrost kosztów. Otwarte w poniedziałek oferty na prawie 20-kilometrowy odcinek Via Baltica Podborze–Śniadowo przebiły 700-milionowy budżet. Jak poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), potencjalni wykonawcy chcą za wybudowanie trasy od 750 mln do 941 mln zł. A w ubiegłym tygodniu posypały się plany budowy 24-kilometrowego kawałka S61 od obwodnicy Suwałk do Budziska przy granicy z Litwą. Najtańsza oferta przekraczała 1 mld zł, najdroższa przebijała 1,5 mld zł. Budżet inwestora przewidywał wydanie niespełna 900 mln zł.

     [...]

     Mniej dróg, więcej korków

     Początkowo Ministerstwo Infrastruktury zakładało na ten rok włączenie do ruchu blisko 500 km nowych szybkich tras. We wrześniu GDDKiA deklarowała, że oddanych zostanie ok. 450. To mało realne, bo przykładowo jeszcze miesiąc temu do wykazu wpisana była m.in. obwodnica Wałcza, tymczasem dwa tygodnie później GDDKiA zerwała umowę z budującym trasę Energopolem z powodu opóźnień w pracach. W rezultacie realizacja tegorocznych planów jest kompletną niewiadomą: ostrożne szacunki wskazują, że gdzieś pomiędzy 300 a 400 km.

     [...]

     Tuż przed październikowymi wyborami parlamentarnymi inwestycje na drogach i kolei gwałtownie przyspieszyły. Okazało się, że możliwa jest realizacja tych przedsięwzięć, które do tej pory nie mogły ruszyć z miejsca. A na to, co do niedawna było zbyt kosztowne, znalazły się pieniądze. Ostatni tydzień przed głosowaniem pod względem podpisów, otwarć i wbicia łopat był prawdopodobnie rekordowy. Teraz sytuacja może już wrócić do normy.

     [...]

     Wyścig z czasem

     Drogowe problemy pokazuje sytuacja na autostradowej obwodnicy Częstochowy, gdzie GDDKiA ściga się z czasem. Już tylko dwa miesiące pozostały na dokończenie robót przerwanych na początku tego roku przez włoskie Salini i udostępnienie trasy kierowcom. Ten termin obiecali wcześniej kierowcom zarówno premier Mateusz Morawiecki, jak i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, ale dopiero w zeszłym tygodniu udało się rozstrzygnąć przetarg na wykonanie prac wykończeniowych. Tymczasem bez obwodnicy miasta oddany w sierpniu odcinek autostrady A1 od Pyrzowic do Częstochowy okazuje się niefunkcjonalny – jest praktycznie ślepy i w dodatku zamknięty dla samochodów ciężarowych."

     • feelek Re: POW opóźniona - rok/może dwa 30.10.19, 14:54
      dzięki za zestawienia

      spokojnie obserwujemy kłopoty obecnej ekipy, co są łudząco podobne do problemów ekipy PO sprzed 7 lat, gdy była plaga porzucanych realizacji

      Zauważmy prawidłowość: tak było 7 lat temu, w 2012. Te realizacje (wie to każdy, kto się choć trochę interesuje) rządzą się tym 7 letnim okresem powtórzeń- perspektywą budżetową UE. Mamy 7 letnie okresy konsumowania dotacji unijnych, poprzedni 2007-2014 ( w istocie do końca 2016, bo była zasada n+2), obecny to 2014-2020 ( w istocie kończy się w 2023, zg. z zasadą n+3, o rok wydłużono okres kończenia tej perspektywy). W 2012 były spektakularne obsuwy, ale do końca 2016 wszystko się wyrównało, wszystko na wtedy zaplanowane- wybudowało. Teraz mamy to samo: wykonawcy zeszli z 10 budów. Z perspektywy 2014-2020 mamy już zbudowane niecałe 1000 km. Zaplanowano jeszcze ok. 1000 km z terminem zakończenia 2023, w 2020-2021 pojawi się korekta na jakie 500 jeszcze km. To będzie się musiało urealnić do końca 2023 bo inaczej dotacje UE przepadłyby. Jest jeszcze 4 lata. Ww. piszę z obserwacji - tak to się odbywało 2012-2016 - niewiele/nic się w tych mechanizmach w tym czasie nie zmieniło.

      Ciekawostka: budowa autostrad odkleiła się od poparcia/braku poparcia dla rządzącej partii- ilość oddawanych km ani pomagała, ani przeszkadzała w utrzymaniu się PO lub PiS u władzy.
      To chyba dobrze?
      • pacpaco Re: POW opóźniona - rok/może dwa 01.11.19, 07:04
       feelek napisał:

       > Zauważmy prawidłowość: tak było 7 lat temu, w 2012. Te realizacje (wie to każdy
       > , kto się choć trochę interesuje) rządzą się tym 7 letnim okresem powtórzeń- pe
       > rspektywą budżetową UE. Mamy 7 letnie okresy konsumowania dotacji unijnych, pop
       > rzedni 2007-2014 ( w istocie do końca 2016, bo była zasada n+2),

       Masz racja i dopływem kasy i jak pisałem wcześniej kazda kolejna ekipa będzie miała coraz gorzej bo mniej tej kasy będzie. Ale mijasz się trochę z prawda co do sytuacji - do tej pory autostrada na euro 2012 nie została skonczona (od Grodziska do Piastowa) - chodzi o tereny za ekranami....wtedy zeszli wykonacy i tak teren został niedokończony i tak już zostało...."jakos to będzie"
       Obecnie wykonawcy sa wyrzucani niż schodzą sami (wiekszosc przypadkow….kiedyś plajtowali albo odchodzili) a jedna wazna lekcja to jest taka,ze PIS wprowadzilo mechanizm "zabezpieczenia" podwykonawców apropo zaplaty aby nie dochodzilo do takich sytuacji jak wcześniej, ze podwykonacy tracili dorobki zycia….

       > Ciekawostka: budowa autostrad odkleiła się od poparcia/braku poparcia dla rządz
       > ącej partii- ilość oddawanych km ani pomagała, ani przeszkadzała w utrzymaniu s
       > ię PO lub PiS u władzy.
       > To chyba dobrze?

       Lokalnie to nadal działa, ogólnokrajowo już coraz mniej...

       Problemem jest nadal konkurencja ceny i "projektoj i buduj" gdzie firma projektuje po kosztach i później wykonuje po kosztach a czas leci,tzn projekt i uzgodnienia zajmują np. 18 miesięcy a w tym czasie materialy, wynragrodzenie już ma inne wartości...tyle,ze to wygodne dla zlecającego.
       • feelek Re: POW opóźniona - rok/może dwa 01.11.19, 09:37
        pacpaco: "... kazda kolejna ekipa będzie miała coraz gorzej ..."

        moim zdaniem, każda kolejna ekipa będzie miała coraz LEPIEJ:
        2008: 800 km autostrad i dróg ekspresowych,
        2015: 3 000 km,
        2019: 4 000 km
        2022: 5 000km...
        [? chyba lepiej będzie miała każda następna ekipa zarządzając sytuacją, gdzie będzie coraz więcej tych dróg, których docelowo ma być 7 000 km aby jeździło się po Polsce wygodnie ?]
        • pacpaco Re: POW opóźniona - rok/może dwa 02.11.19, 11:22
         feelek napisał:

         > pacpaco: "... kazda kolejna ekipa będzie miała coraz gorzej ..."
         >
         > moim zdaniem, każda kolejna ekipa będzie miała coraz LEPIEJ:
         > 2008: 800 km autostrad i dróg ekspresowych,
         > 2015: 3 000 km,
         > 2019: 4 000 km
         > 2022: 5 000km...
         > [? chyba lepiej będzie miała każda następna ekipa zarządzając sytuacją, gdzie b
         > ędzie coraz więcej tych dróg, których docelowo ma być 7 000 km aby jeździło się
         > po Polsce wygodnie ?]
         ja nie mowilem o ogolnej ilości km tylko ile kto będzie miał kasy do dyspozycji....a będzie coraz mniej
         • feelek Re: POW opóźniona - rok/może dwa 02.11.19, 21:23
          "...będzie coraz mniej..."
          a ile by pan pacpaco chciał żeby było?

          : w l. 2004-2030 Polska dostanie w postaci dotacji UE ok. 1... biliona złotych (póki co to już JEST jakieś 600 mld w postaci tych dróg, dworców kolejowych, kościołów odrestaurowanych...)
          beesz miał ruszt w postaci 7000 km autostrad, ekspresówek, 10 po 700 km?
          to chyba jasne, że wtedy nie będzie dotacji- skoro te drogi już wszystkie potrzebne będą.
          1 bilion zł to ok. 1000 miliardów ... porównuje się tę polską szansę do swoistego Planu Marshalla, który wyciągnął z biedy Zachodnią Europę na początku lat. 50 XX. Za tamte pieniądze wtedy powstały autostrady We Francji, Włoszech, Niemczech, Holandii, Belgii, Anglii...
          Różnica jest taka, że tamtych pieniędzy było 10 x .... mniej niż tych naszych z dotacji UE.
          I pan panie pacpaco narzekasz?
          I weź tu komu dogódź
          • pacpaco Re: POW opóźniona - rok/może dwa 02.11.19, 23:09
           feelek napisał:

           > "...będzie coraz mniej..."
           > a ile by pan pacpaco chciał żeby było?
           >
           > : w l. 2004-2030 Polska dostanie w postaci dotacji UE ok. 1... biliona złotych
           > (póki co to już JEST jakieś 600 mld w postaci tych dróg, dworców kolejowych, ko
           > ściołów odrestaurowanych...)
           > beesz miał ruszt w postaci 7000 km autostrad, ekspresówek, 10 po 700 km?
           > to chyba jasne, że wtedy nie będzie dotacji- skoro te drogi już wszystkie potrz
           > ebne będą.
           > 1 bilion zł to ok. 1000 miliardów ... porównuje się tę polską szansę do swoiste
           > go Planu Marshalla, który wyciągnął z biedy Zachodnią Europę na początku lat. 5
           > 0 XX. Za tamte pieniądze wtedy powstały autostrady We Francji, Włoszech, Niemcz
           > ech, Holandii, Belgii, Anglii...
           > Różnica jest taka, że tamtych pieniędzy było 10 x .... mniej niż tych naszych z
           > dotacji UE.
           > I pan panie pacpaco narzekasz?
           > I weź tu komu dogódź
           feelek wez sie uspokoj bo naprawde chyba masz jakis problem....ja tylko napisalem,ze bedzie mniej i Ci doprecyzowalem bo nie zrozumiales mojej wypowiedzi a Ty szukasz jakiegos tajemniczego drugiego dna...drog poki co nigdy za wiele i widac to na przykladzie Holandii gdzie mimo super autostrad, bardzo dobrze zgranej komunikacji ciagle modernizuja dobudowywuja bo za malo pasow.... ja tylko napisalem,ze to nie zasluga jakiegos rzadu tylko na poczatku jest wiecej kasy a pozniej coraz mniej i tyle w branzy, z ktora chyba nie masz zadnego styku
           • feelek Re: POW opóźniona - rok/może dwa 03.11.19, 13:50
            To, jak ma wyglądać program budowy autostrad wiemy od 15 lat, a od 10 widzimy jak jest realizowany.
            Z powodzeniem.
            Wiemy (ludzie z branży), że perspektywa 2020-2027 ( w istocie do 2030) będzie się wiązała z wygaszaniem pomocy unijnej, dlatego ta pomoc ok. 2030 będzie wynosiła 0 [zero]. To wszystko jest zasługą istnienia UE i filozofii tzw. polityki spójności: najogólniej polegającej na tym, że części UE bogatsze (tzw. kraje netto), pomagają wyrównać zapóźnienia (np. w budowie dróg) krajom biedniejszym (tzw. kraje brutto)
            Więcej, jako kraj z dochodem> 75% średniej PKBpc UE zaczniemy, gdy staniemy się "krajem netto" (>100% średniej UE PKB pc), w którymś momencie pomagać tym, co będą za nami: Albanii, Macedonii, Ukrainie...

            PS.: To wyżej wiem od ok. 2005, to się cały czas potwierdza; styk z tą branżą: zagospodarowania pomocy UE mam tak gdzieś od 15 lat, taki fachowy chyba jest ten styk (m. in. studia na SGH dot. funduszy UE). A co chciałbyś wiedzieć? Chętnie pomogę.
            • capricorn.79 Re: POW opóźniona - rok/może dwa 03.11.19, 15:03
             feelek napisał:

             > A co chciałbyś wiedzieć? Chętni
             > e pomogę.

             Ile z tego kapitału, który pochodzi także z naszej składki, efektywnie trafilo do firm polskich, a ile do koncernow zagranicznych?

             Dla jakiego % funduszy Polska (skracajac mysl) byla posrednikiem pieniadza miedzy budzetem UE a koncowym beneficjentem?
             • feelek Re: POW opóźniona - rok/może dwa 03.11.19, 17:01
              ad 1. to jest niejednoznaczne: te fundusze idą wielopiętrowo, więc odpowiedź, że część tych pieniędzy trafiła do firm polskich podwykonawców, jak i ta, że część trafiło do firm zagranicznych lub polskich (głównych wykonawców zadań), oraz ta, że te pieniądze częściowo też trafiły do budżetu Polski w formie podatków płaconych przez podwykonawców, zwykłych pracowników (gdy z pensji robią zakupy w sklepie i płacą VAT), każda z odpowiedzi będzie prawidłowa. Oprócz tego budowa tych dróg jest rozbita na setki zadań gdzie zadanie to np. 10-20 km odcinek. Każdy z nich robił inny zwycięzca przetargu. Polski lub zagraniczny. Oprócz tego poszczególne odcinki wykonywały także konsorcja złożone z firm polskich i zagranicznych.
              Najpełniejsza z odpowiedzi będzie taka, że z tego kapitału 100% (na ten kapitał 75% kosztów składa się UE, 25% budżet Polski) zostało w Polsce w postaci tych dróg, które zostały tu w Polsce zbudowane. Zostały zbudowane drogą przetargów. Te przetargi się z automatu od jakiegoś czasu sprawdza sądownie, ich prawidłowość. W związku z tym jest to procedura najtańsza z możliwych. Gdyby ograniczono ją jedynie do firm polskich, byłoby drożej.

              2. To Polska jest końcowym beneficjentem budowy tych autostrad. Rząd Polski poprzez GDDKiA i Ministerstwo Infrastruktury konstruuje i wykonuje inżynierię finansową projektów pomocowych. Więc odpowiedź brzmi: Polska była tym pośrednikiem pieniądza między budżetem UE, a sobą samą (?) w 100%.
             • jozefow512 Re: POW opóźniona - rok/może dwa 04.11.19, 08:20
              capricorn.79 napisał:

              > Dla jakiego % funduszy Polska (skracajac mysl) byla posrednikiem pieniadza mied
              > zy budzetem UE a koncowym beneficjentem?

              Jeśli już piszesz o pieniądzach unijnych i posługujesz się terminami związanymi z dofinansowaniem, to rób to konsekwentnie

              www.poig.2007-2013.gov.pl/slownik/Strony/Beneficjent_koncowy.aspx
              Beneficjent końcowy to instytucja lub firma publiczna i prywatna odpowiedzialna za zlecanie operacji. W przypadku programów pomocy beneficjentami końcowymi są instytucje, które przyznają pomoc. Występują dwa rodzaje beneficjentów końcowych: instytucje wdrażające i ostateczni odbiorcy pomocy.


              Nie słyszałem, żeby w Polsce fundusze unijne rozdzielały firmy zagraniczne.

              Zapewne chodzi Ci o to, do kogo w konsekwencji trafią pieniądze z dofinansowania. To już kwestia takiego opracowania programów unijnych, by polscy przedsiębiorcy mogli startować oraz aby mogli pozyskać know-how (bo z tym bywa w Polsce słabo). Podam przykład: czy jakaś Polska firma była w stanie 10 late temu dostarczyć pociąg jadący 220km/h? A dzisiaj?
       • jozefow512 Re: POW opóźniona - rok/może dwa 01.11.19, 21:42
        pacpaco napisał:

        > Ale mijasz się trochę z prawda co d
        > o sytuacji - do tej pory autostrada na euro 2012 nie została skonczona (od Grod
        > ziska do Piastowa) - chodzi o tereny za ekranami....wtedy zeszli wykonacy i tak
        > teren został niedokończony i tak już zostało...."jakos to będzie"

        Jak to? Nie udało się przez ostatnie 4 lata dokończyć drogi na Euro2012?

        > Obecnie wykonawcy sa wyrzucani niż schodzą sami (wiekszosc przypadkow….kiedyś p
        > lajtowali albo odchodzili) a jedna wazna lekcja to jest taka,ze PIS wprowadzilo
        > mechanizm "zabezpieczenia" podwykonawców apropo zaplaty aby nie dochodzilo do
        > takich sytuacji jak wcześniej, ze podwykonacy tracili dorobki zycia….

        Te zmiany na rzecz podwykonawców były wprowadzane od dawna. Wcześniej było to w PZP, teraz jest też w kodeksie cywilnym.

        www.rp.pl/Firma/305129987-Roboty-budowlane-jaka-ochrona-dla-podwykonawcow.html
        Ale wcześniej regulacje szły w tym kierunku, np. w 2013r.
        inforfk.pl/cykle-tematyczne/tresc,inforfk,18,INF0000000000000677314,Wieksza-ochrona-podwykonawcow.html
        Teraz te przepisy dotyczą nie tylko firm państwowych, ale także osób prywatnych, spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych.

        > Problemem jest nadal konkurencja ceny i "projektoj i buduj" gdzie firma projekt
        > uje po kosztach i później wykonuje po kosztach a czas leci,tzn projekt i uzgodn
        > ienia zajmują np. 18 miesięcy a w tym czasie materialy, wynragrodzenie już ma i
        > nne wartości...tyle,ze to wygodne dla zlecającego.

        Ceny poszły drastycznie w górę w ostatnim czasie. Wcześniej były raczej stabilne.

        A czekają nas jeszcze spore podwyżki.
        • pacpaco Re: POW opóźniona - rok/może dwa 02.11.19, 11:21
         jozefow512 napisał:

         > Jak to? Nie udało się przez ostatnie 4 lata dokończyć drogi na Euro2012?

         Nie, od 2012 zostało jak jest...a ze za ekranami nikt nie widzi to nikt się nie przejmuje. Bo projekt się skończył, budowa odebrana a do tej pory co niektóre firmy maja tragedie i poki się sprawy nie zakoncza nikt nie rusza.


         > Te zmiany na rzecz podwykonawców były wprowadzane od dawna. Wcześniej było to
         > w PZP, teraz jest też w kodeksie cywilnym.

         "Od dawna" były takie,ze guzik dawaly i był dramat podwykonawców bo przepisy były martwe - co każdy mogl zobaczyć np. w TV. Teraz nie tylko KC ale zmienione jest prawo,ze GDDiKA placi bezpośrednio podwykonawcom - to wlasnie zmiana po słynnych autostradach na euro.....jest to przykład takiej prostej "zmiany" jak można ukrócić cwaniakow i chronić uczciwych.


         > Ceny poszły drastycznie w górę w ostatnim czasie. Wcześniej były raczej stabiln
         > e.

         były nie stabilne a niskie bo były dekoniunktura w boomie 2007 było podobnie jak teraz....tyle,ze problemem jest,ze firma wygrywa przetrag projektuje obiekt/trase, robi badania, uzyskuje pozwolenia i trwa to np. 1,5 roku i pozniej musi wybudować a w tym czasie wszystko się zmienia. Tylko jak mowie,to wygodne dla zlecającego i tansze natomiast nieurealnione i projekty sa na jedno kopyto byle spelnic minimum...

         > A czekają nas jeszcze spore podwyżki.

         Naprawde Ty to wiesz---masz kule? w branzy raczej zaczynamy widzieć znaki w drugim kierunku.....
         • jozefow512 Re: POW opóźniona - rok/może dwa 04.11.19, 08:23
          pacpaco napisał:

          > jozefow512 napisał:
          >
          > > Jak to? Nie udało się przez ostatnie 4 lata dokończyć drogi na Euro2012?
          >
          > Nie, od 2012 zostało jak jest...a ze za ekranami nikt nie widzi to nikt się nie
          > przejmuje. Bo projekt się skończył, budowa odebrana a do tej pory co niektóre
          > firmy maja tragedie i poki się sprawy nie zakoncza nikt nie rusza.
          >
          >
          > > Te zmiany na rzecz podwykonawców były wprowadzane od dawna. Wcześniej by
          > ło to
          > > w PZP, teraz jest też w kodeksie cywilnym.
          >
          > "Od dawna" były takie,ze guzik dawaly i był dramat podwykonawców bo przepisy by
          > ły martwe - co każdy mogl zobaczyć np. w TV. Teraz nie tylko KC ale zmienione j
          > est prawo,ze GDDiKA placi bezpośrednio podwykonawcom - to wlasnie zmiana po sły
          > nnych autostradach na euro.....jest to przykład takiej prostej "zmiany" jak moż
          > na ukrócić cwaniakow i chronić uczciwych.

          Teraz obowiązują też inwestorów prywatnych, więc uwaga. Może się okazać, że ekipie za budowę domu zapłacisz 2 razy - najpierw wykonawcy potem podwykonawcy.

          > > A czekają nas jeszcze spore podwyżki.
          >
          > Naprawde Ty to wiesz---masz kule? w branzy raczej zaczynamy widzieć znaki w dru
          > gim kierunku.....

          Tak. Wiem. Przede wszystkim pójdzie w górę energia. Dodatkowo mamy zapowiedź płacy minimalnej na poziomie 4000zł. TO musi się przełożyć na koszty.

          A w branży widać znaki w drugim kierunku? To ciekawe. Chyba, że zatrudnianie na czarno i "bez VAT-u" (tzw. luka VAT). Ale chyba nie o tym mówimy.
          • surmia Re: POW opóźniona - rok/może dwa 04.11.19, 13:12
           jozefow512 napisał:

           (...) Dodatkowo mamy zapowiedź płacy minimalnej na poziomie 4000zł. TO musi się przełożyć na koszty.

           Kurcze, właśnie czytam, że szykuje się kolejna podwyżka za śmieci. Właśnie z powodu podwyższenia płacy minimalnej.

           • pacpaco Re: POW opóźniona - rok/może dwa 04.11.19, 18:03
            surmia napisała:

            > jozefow512 napisał:
            >
            > (...) Dodatkowo mamy zapowiedź płacy minimalnej na poziomie 4000zł. TO musi
            > się przełożyć na koszty.

            >
            > Kurcze, właśnie czytam, że szykuje się kolejna podwyżka za śmieci. Właśnie z po
            > wodu podwyższenia płacy minimalnej.
            >
            tez czytałem ale u nas powinni walczyc o obniżenie bo placimy sporo z powodu braku konkurencji. Zawsze najłatwiej zwalic na zarobki a nie np. przyznać,ze ma się organizacje do kitu albo ceny sa wysokie....każdy powod do zwyzki jest dobrywink
            • jozefow512 Re: POW opóźniona - rok/może dwa 04.11.19, 22:55
             pacpaco napisał:

             > tez czytałem ale u nas powinni walczyc o obniżenie bo placimy sporo z powodu br
             > aku konkurencji. Zawsze najłatwiej zwalic na zarobki a nie np. przyznać,ze ma s
             > ię organizacje do kitu albo ceny sa wysokie....każdy powod do zwyzki jest dobry
             > wink


             Zapomniałeś dodać, że opłaty środowiskowe za składowanie odpadów wzrosły w ostatnich 4 latach kilkukrotnie.

             Zresztą to jedyny sposób, jaki ten rząd był w stanie wymyśleć. Tak samo było w 2006r. po zawaleniu się hali. Zamiast coś zrobić, to zmienili na szybko przepisy i wprowadzili mandat za ... brak odśnieżonego dachu. Wiem, bo musiałem specjalnie płacić, aby dach (który niejeden śnieg widział) odśnieżyć, żeby nikt się nie przyczepił A dach prawdopodobnie wytrzymałby i dwa razy więcej śniegu. Gwoli ścisłości musieli płacić wszyscy właściciele mieszkań we wspólnocie mieszkaniowej.

             Tak samo jest teraz z odpadami.
          • pacpaco Re: POW opóźniona - rok/może dwa 04.11.19, 18:01
           jozefow512 napisał:
           >
           > Tak. Wiem. Przede wszystkim pójdzie w górę energia. Dodatkowo mamy zapowiedź pł
           > acy minimalnej na poziomie 4000zł. TO musi się przełożyć na koszty.
           >
           > A w branży widać znaki w drugim kierunku? To ciekawe. Chyba, że zatrudnianie n
           > a czarno i "bez VAT-u" (tzw. luka VAT). Ale chyba nie o tym mówimy.

           koszty zatrudnienia to mala kropla w stosunku do cen materialow....a chodzi o to,ze widzimy spowolnienie.. w stosunku do boomu
           • jozefow512 Re: POW opóźniona - rok/może dwa 04.11.19, 23:08
            pacpaco napisał:

            > jozefow512 napisał:
            > >
            > > Tak. Wiem. Przede wszystkim pójdzie w górę energia. Dodatkowo mamy
            >> zapowiedź płacy minimalnej na poziomie 4000zł. TO musi się przełożyć na koszty.
            > > A w branży widać znaki w drugim kierunku? To ciekawe. Chyba, że zatrudni
            > anie n
            > > a czarno i "bez VAT-u" (tzw. luka VAT). Ale chyba nie o tym mówimy.
            >
            > koszty zatrudnienia to mala kropla w stosunku do cen materialow....a chodzi o t
            > o,ze widzimy spowolnienie.. w stosunku do boomu

            A te materiały to zapewne spadają z nieba i nikt ich nie produkuje.

            No to proszę bardzo przykłady: stal - koszt energii (w tym CO2) rośnie, cement - koszt energii jest bardzo istotnym czynnikiem.

            Zainteresowało mnie jeszcze zdanie, że w branży budowlanej "koszty zatrudnienia to mała kropla w stosunku do cen materiałów". Mógłbyś napisać, jak mała? 1%? 2%?
            • jozefow512 Re: POW opóźniona - rok/może dwa 04.11.19, 23:10
             Dodam jeszcze jedną rzecz: do 2050r. jako ludzkość musimy ograniczyć emisje CO2 do zera. W przypadku przywiązania obecnej władzy do węgla i negowaniu rzeczywistości i konsekwentne działanie "pod prąd" to będzie musiało się przełożyć na drastyczny wzrost cen.
              • jozefow512 Re: POW opóźniona - rok/może dwa 05.11.19, 14:17
               feelek napisał:

               > Jozefow: nie emisję CO2 do zera musimy ograniczyć tylko bilans tego CO2 doprowa
               > dzić do zera: istotna część emitowanego CO2 jest drogą fotosyntezy przerabiana
               > na O2. Gdyby nie było CO2, nie byłoby życia na Ziemi.

               Feelek - mieszasz prawdy z półprawdami i kłamstwami.

               1. Bilans fotosyntezy jest teraz ujemny. Zmiana użytkowania terenów (tak to się nazywa) powoduje, że zamieniamy np. lasy na pola, co powoduje netto emisje CO2.

               Tu masz podsumowanie stanu wiedzy naukowej na dziś (specjalny raport IPCC)
               naukaoklimacie.pl/aktualnosci/systemy-ladowe-i-zmiana-klimatu-specjalny-raport-ipcc-376
               To, o czym piszesz, to tzw. szybki cykl węglowy, który nie jest w stanie usuwać takich ilości CO2, które my emitujemy. Sprawdź sobie liczby.
               naukaoklimacie.pl/aktualnosci/szybki-cykl-weglowy-czesc-1-atmosfera-i-ekosystemy-ladowe-377
               naukaoklimacie.pl/aktualnosci/szybki-cykl-weglowy-czesc-2-wegiel-w-oceanach-378
               2. Część CO2 emitowanego z paliw kopalnych jest pochłaniana przez ocean (powodując zakwaszenie oceanów). Jednak pozostała część gromadzi się w atmosferze (koncentracja CO2 stale rośnie).
               naukaoklimacie.pl/tagi/zakwaszanie-oceanu
               3. To, że CO2 jest potrzebne do fotosyntezy, nie oznacza, że jego nadmiar jest OK.

               Ś.p. Szyszko dostał nawet nagrodę za klimatyczną bzdurę roku 2015 za podobną wypowiedź
               www.klimatycznabzduraroku.pl/gaz-zycia
               Na dłuższą metę CO2 bardziej zaszkodzi roślinom niż pomoże
               naukaoklimacie.pl/fakty-i-mity/mit-im-wiecej-co2-tym-lepiej-dla-roslin-47?t=2
               A tutaj o pomyśle leśnych gospodarstw węglowych (czarno na białym wraz z liczbami):
               naukaoklimacie.pl/aktualnosci/lesne-gospodarstwa-weglowe-pod-lupa-listek-figowy-czy-realne-rozwiazanie-cz-1-2-334
               4. Tak. Bilans ma być zerowy do 2050r. Są nawet scenariusze, w których nauczymy się wychwytywać CO2 z atmosfery aby bilans był ujemny. Generalnie oznacza to (przy dzisiejszej technologii) praktycznie zerowe spalanie paliw kopalnych.

               5. Tu masz przystępny artykuł, który opisuje, jak usuwany jest CO2 z atmosfery w różnych skalach czasowych.
               naukaoklimacie.pl/aktualnosci/impuls-weglowy-i-jego-usuwanie-z-atmosfery-382
               Generalnie polecam książkę Nauka o klimacie. Świetny podręcznik, który w przystępny sposób tłumaczy fizykę zmian klimatycznych.
               lubimyczytac.pl/ksiazka/4867858/nauka-o-klimacie
               • feelek Re: POW opóźniona - rok/może dwa 05.11.19, 15:26

                Jozefow512 napisał:

                "...jako ludzkość musimy ograniczyć emisję CO2 do zera ..."

                Prostuję: aby tak mogło być, musielibyśmy jako ludzkość przestać istnieć. Zwracam uwagę jedynie na absurdalność sformułowania tego przez wypowiadającego i o nic więcej mi nie chodzi.

                eot

                • jozefow512 Re: POW opóźniona - rok/może dwa 05.11.19, 19:49
                 feelek napisał:

                 >
                 > Jozefow512 napisał:
                 >
                 > "...jako ludzkość musimy ograniczyć emisję CO2 do zera ..."
                 >
                 > Prostuję: aby tak mogło być, musielibyśmy jako ludzkość przestać istnieć. Zwrac
                 > am uwagę jedynie na absurdalność sformułowania tego przez wypowiadającego i o n
                 > ic więcej mi nie chodzi.


                 Widać nie przeczytałeś załączonych linków do streszczeń prac naukowych na poziomie popularnym.

                 Prawdopodobnie chodzi Ci o szybki cykl węglowy, a w przypadku ludzi o oddychanie. Otóż oddychanie nie generuje emisji CO2 netto. To podstawy chemii(!) - tak na poziomie szkoły podstawowej.
                 naukaoklimacie.pl/fakty-i-mity/mit-oddychanie-powoduje-wielkie-emisje-co2-76
                 • feelek Re: POW opóźniona - rok/może dwa 06.11.19, 18:33
                  Jozefow512: "...Prawdopodobnie chodzi Ci..."

                  Proszę Pana!
                  Chodzi mi o to, że prosiłem o sprostowanie napisanej tu i opublikowanej nieprawdy, jakoby:

                  "...do 2050r. jako ludzkość musimy ograniczyć emisje CO2 do zera."
                  ....co pan tu opublikował 4.11.2019 0 23:10
                  prostuję:
                  nie da się doprowadzić emisji CO2 do zera na Ziemi bo jako ludzkość produkujemy rocznie 4 mld ton CO2 ....
                  ....POPRZEZ NAJZWYKLEJSZE ODDYCHANIE ....
                  [zapewne w 2050 będzie to 6 mld ton (bo będzie nas ok. 10 mld)]

                  jako ludzkość najzwyczajniej nie możemy ograniczyć emisji CO2 do zera

                  nie: "0 [zero]",
                  a:
                  6 miliardów ton CO2 będzie wynosić emisja CO2 w 2050,
                  aby mogło tu mieszkać 10 mld osób.

                  PS. Jeśli jakaś wada pańskiego charakteru nie pozwala przyznać się do najprostszej pomyłki to ubolewam.
                  Doprawdy, jeśli pan chce to ciągnąć, to proszę.
                  Zależy panu na ośmieszaniu się?
                  [mgr inż. mechanik precyzyjny , dyplom Politechniki Warszawskiej,1987]
                  • jozefow512 Re: POW opóźniona - rok/może dwa 06.11.19, 20:21
                   feelek napisał:

                   > Jozefow512: "...Prawdopodobnie chodzi Ci..."
                   >
                   > Proszę Pana!
                   > Chodzi mi o to, że prosiłem o sprostowanie napisanej tu i opublikowanej niepra
                   > wdy, jakoby:
                   >
                   > "...do 2050r. jako ludzkość musimy ograniczyć emisje CO2 do zera."
                   > ....co pan tu opublikował 4.11.2019 0 23:10
                   > prostuję:
                   > nie da się doprowadzić emisji CO2 do zera na Ziemi bo jako ludzkość produkujemy
                   > rocznie 4 mld ton CO2 ....
                   > ....POPRZEZ NAJZWYKLEJSZE ODDYCHANIE ....

                   Powtórzę jeszcze raz: oddychanie nie dodaje do cyklu węglowego nowego węgla!
                   Wydychany przez nas węgiel (w CO2) jest wcześniej pochłaniany przez rośliny z atmosfery.
                   Wynik jest zero.


                   Emisje, o których mowa (o których pisałem), to emisje antropogeniczne wynikające ze spalania paliw kopalnych, zmiany użytkowania terenu, itp.

                   > PS. Jeśli jakaś wada pańskiego charakteru nie pozwala przyznać się do najprosts
                   > zej pomyłki to ubolewam.

                   Nie przyszło mi do głowy, że ktoś może uznać wydychany CO2 za emisje przemysłowe.

                   Ależ oczywiście mogę przyznać się do tego, że mogłem wyrazić się super precyzyjnie i napisać, że do 2050r powinniśmy jako ludzkość zredukować emisje ze spalania paliw kopalnych do zera lub wymyśleć jakiś sposób na zrównoważenie emisji antropogenicznych (stworzyć efektywną i opłacalną technologię wychwytywania CO2).


                   > Doprawdy, jeśli pan chce to ciągnąć, to proszę.
                   > Zależy panu na ośmieszaniu się?

                   Tak, chcę to ciągnąć i wcale się nie ośmieszam.

                   > [mgr inż. mechanik precyzyjny , dyplom Politechniki Warszawskiej,1987]

                   ??? Czy to sugestia, bym opisał swoje wykształcenie?
                   Mogę. Ale o czym ma to świadczyć?

                   A tutaj masz na temat 2050.
                   ec.europa.eu/clima/policies/strategies/2050_en
                   "The European Commission calls for a climate-neutral Europe by 2050.

                   On 28 November 2018, the Commission presented its strategic long-term vision for a prosperous, modern, competitive and climate-neutral economy by 2050.

                   The strategy shows how Europe can lead the way to climate neutrality by investing into realistic technological solutions, empowering citizens, and aligning action in key areas such as industrial policy, finance, or research – while ensuring social fairness for a just transition.

                   Following the invitations by the European Parliament and the European Council, the Commission's vision for a climate-neutral future covers nearly all EU policies and is in line with the Paris Agreement objective to keep the global temperature increase to well below 2°C and pursue efforts to keep it to 1.5°C."
                   • feelek Re: POW opóźniona - rok/może dwa 06.11.19, 21:37

                    jozefow512: "...Nie przyszło mi do głowy, że ktoś może uznać wydychany CO2 za emisje przemysłowe...."

                    nieprawda:
                    ja
                    nigdzie
                    tak
                    nie
                    napisałem
                    - jak w powyższym cytacie
                    Natomiast cytat, o który prosiłem, aby pan sprostował brzmiał:

                    "do 2050r. jako ludzkość musimy ograniczyć emisje CO2 do zera."

                    gdzie tu jest, że neguję konieczność redukcji emisji przemysłowych?

                    "Ależ oczywiście mogę przyznać się do tego...."
                    bardzo tego panu życzę
                    teraz i zawsze


                    człowieku! często tak tworzysz: piszesz co innego, a każesz uważać innym, że ci chodziło o coś zupełnie innego
                    a skąd my mamy to wiedzieć, do diabła co pomyślałeś, gdy napisałeś coś innego?

                    To ci panie jozefow512 się doprawdy przyda: napiszesz coś, opublikujesz, a potem trzeba będzie ci to prostować, odkręcać.
                    i daj pan sobie spokój z tym mentorstwem, każdy ma internet i każdy czyta to co pan. Czy raczej: to pan czytasz to co każdy.

                    Nikt za to (nie zauważyłem) nie używa tu form: "...wysłałem ci, ale widać nie przeczytałeś...", "...tu masz..." "...Widać nie przeczytałeś załączonych linków do streszczeń prac naukowych na poziomie popularnym...".
                    "...Tu masz podsumowanie stanu wiedzy naukowej na dziś..."
                    Kim pan jest aby pouczać równych sobie? Nikt do pana nie pisze: " tu zapoznaj się z najnowszą wiedzą na ten temat". Przed internetem też była rzeczywistość, a w internecie nie ma (niestety) wszystkiego.
                    Na jakiej podstawie używasz pan jakiegoś wszystkowiedzącego tonu?
                    Odpuść sobie bo nikt z tobą nie będzie miał ochoty rozmawiać.
                    • jozefow512 Re: POW opóźniona - rok/może dwa 06.11.19, 22:45
                     feelek napisał:

                     > Natomiast cytat, o który prosiłem, aby pan sprostował brzmiał:
                     >
                     > "do 2050r. jako ludzkość musimy ograniczyć emisje CO2 do zera."


                     Pełen cytat brzmi:

                     "Dodam jeszcze jedną rzecz: do 2050r. jako ludzkość musimy ograniczyć emisje CO2 do zera. W przypadku przywiązania obecnej władzy do węgla i negowaniu rzeczywistości i konsekwentne działanie "pod prąd" to będzie musiało się przełożyć na drastyczny wzrost cen. "

                     Oddychanie nie powoduje netto emisji CO2. Dlatego nie musimy tegoż oddychania ograniczać.

                     > Nikt za to (nie zauważyłem) nie używa tu form: "...wysłałem ci, ale widać nie p
                     > rzeczytałeś...", "...tu masz..." "...Widać nie przeczytałeś załączonych linków
                     > do streszczeń prac naukowych na poziomie popularnym...".
                     > "...Tu masz podsumowanie stanu wiedzy naukowej na dziś..."

                     Nie możesz mnie obwiniać za to, że (jak twierdzisz), nikt nie podaje na forum odwołań do publikacji naukowych. Chociaż każdy może tak robić. Ty także.

                     Przypomnę Twój cytat:
                     "Prostuję: aby tak mogło być, musielibyśmy jako ludzkość przestać istnieć. "

                     Otóż w związku z tym, że emisje netto z oddychania wynoszą zero, to nie ma czego ograniczać. Wynoszą dzisiaj zero i będą wynosić zero w 2050r.

                     > Kim pan jest aby pouczać równych sobie? Nikt do pana nie pisze: " tu zapoznaj s
                     > ię z najnowszą wiedzą na ten temat".

                     Bo akurat w zakresie fizyki nie jesteśmy równi. Ale nie obrażę się zupełnie, jeśli podasz mi jakieś odwołanie do publikacji naukowej, z której miałbym się czegoś nauczyć. Poproszę o takową.

                     > Przed internetem też była rzeczywistość, a w internecie nie ma (niestety) wszystkiego.

                     Akurat publikacje naukowe dzisiaj są praktycznie wszystkie w internecie. Przynajmniej ja nie znam liczących się czasopism naukowych niepublikujących treści online. Do części dostęp jest płatny, ale tutaj jest wskazówka, jak można zdobyć taką publikację "za darmo":

                     thelogicofscience.com/2019/09/17/how-to-find-and-access-peer-reviewed-studies/
                      • feelek Re: POW opóźniona - rok/może dwa 07.11.19, 11:59
                       Rogers: Fizyka dla dociekliwych*),
                       Holiday, Resnick: Podstawy Fizyki,
                       Gonczarenko: Sprawocznik zadacz pa fizykie (Zbiór zadań z fizyki)
                       Tryliński: Drobne mechanizmy i przyrządy precyzyjne
                       ups, to ostatnie to już trochę dalej...
                       --------------------------
                       *) kolega, co był z takich mniej pilnych wymyślił podręcznik: "Fizyka dla opier...
                       ...cych się". Idea była taka, że tam miałyby się znaleźć formuły naukowe w b. skróconej postaci przeplatane opisami gier w cymbergaja, amebę....
                       • jozefow512 Re: POW opóźniona - rok/może dwa 07.11.19, 16:48
                        feelek napisał:

                        > Rogers: Fizyka dla dociekliwych*),
                        > Holiday, Resnick: Podstawy Fizyki,

                        Od tego możesz zacząć. Chociaż jeśli już to polecałbym raczej Feynmana wykłady z fizyki.

                        Możesz też spróbować podręcznik z fizyki klimatu Pierrehumberta "Principles of Planetary Climate". Tutaj jest dostępna któraś wersja pdfs.semanticscholar.org/ed53/e5500b6cbc095ef196d688bbf03d982dd92e.pdf
                        Możesz też kupić www.amazon.com/Principles-Planetary-Climate-Raymond-Pierrehumbert-ebook-dp-B00CF0K3D2/dp/B00CF0K3D2/ref=mt_kindle?_encoding=UTF8&me=&qid=

                        I polecam z polskich podręczników "Nauka o klimacie" lubimyczytac.pl/ksiazka/4867858/nauka-o-klimacie
                        Tutaj znalazłem pierwsze 43 strony do przejrzenia przed kupnem ziemianarozdrozu.pl/dl/NoK-book/Nauka_o_klimacie_1-43.pdf

                         • jozefow512 Re: POW opóźniona - rok/może dwa 08.11.19, 14:11
                          feelek napisał:

                          >
                          > jacy ci współcześni gimnazjaliści są jednak śmieszni
                          >
                          > pochwali się jakie szkoły, kiedy kończył?

                          Nie wiem, po co Ci to. Pytasz kolejny raz.

                          Niech będzie: doktorat, wydział fizyki UW.
                          Roku nie podam, bo równie dobrze mógłbym podać nazwisko.

                          Natomiast nie ma to żadnego znaczenia w kwestii naszej dyskusji na temat globalnego ocieplenia, bo nie powołuję się w niej na swoje publikacje naukowe. Trzeba oceniać publikacje a nie osobę, która je cytuje.
                         • pacpaco Re: POW opóźniona - rok/może dwa 08.11.19, 16:29
                          jozefow512 napisał:

                          > feelek napisał:
                          >
                          > >
                          > > jacy ci współcześni gimnazjaliści są jednak śmieszni
                          > >
                          > > pochwali się jakie szkoły, kiedy kończył?
                          >
                          > Nie wiem, po co Ci to. Pytasz kolejny raz.
                          >
                          > Niech będzie: doktorat, wydział fizyki UW.
                          > Roku nie podam, bo równie dobrze mógłbym podać nazwisko.
                          >
                          > Natomiast nie ma to żadnego znaczenia w kwestii naszej dyskusji na temat global
                          > nego ocieplenia, bo nie powołuję się w niej na swoje publikacje naukowe. Trzeba
                          > oceniać publikacje a nie osobę, która je cytuje.
                          chłopaki naprawdę to jest watek o POW a nie o ratowaniu pingwinow czy ociepleniu klimatu - nie możecie się umowic np. na kawe u babci heli i tam sobie pogadać. Bylyby dwie korzyści byscie nie zaśmiecali tego watku a przy okazji byscie się poznali jako mieszkancy Jozefowa - taka "sasiedzka znajomość"...
                         • feelek Re: POW opóźniona - rok/może dwa 08.11.19, 16:49
                          Sorry, panie Pacpaco i inni, ale ja NIE biorę tu udziału w dyskusji na temat pingwinów...

                          ...ja jedynie poprosiłem pana jozefow512 o sprostowanie tego, co napisał...

                          ... co on w końcu zrobił, tak po kilku dniach, zarzuceniu mi kłamstw
                          wiem, że to żenada taka praktyka, ciągnąć takie niekończące się beznadziejne coś...
                          ...trzebaby jakoś tego pana, co się podaje tu za doktora fizyki przekonać, aby tego zaniechał, bo to jest uciążliwe dla uczestników forum
                          ... ale to beznadziejne, bo tak tu jest od lat ...
                         • jozefow512 Re: POW opóźniona - rok/może dwa 11.11.19, 11:17
                          feelek napisał:

                          > ...ja jedynie poprosiłem pana jozefow512 o sprostowanie tego, co napisał...

                          Całe szczęście nie było niczego do sprostowania. Oddychanie nie powoduje emisji CO2.

                          > ... co on w końcu zrobił, tak po kilku dniach, zarzuceniu mi kłamstw

                          Nie zrobiłem. Napisałem tylko, że mogłem napisać superprecyzyjnie (dla osób mniej kumatych).

                          Wyjaśniłem Ci tylko kilka prostych faktów. Mam nadzieję, to wystarczy i nie będziesz się więcej ośmieszał z tymi swoimi pseudonaukowymi odjazdami, jak np. to:

                          Feelek napisał:

                          nie da się doprowadzić emisji CO2 do zera na Ziemi bo jako ludzkość produkujemy rocznie 4 mld ton CO2 ....
                          ....POPRZEZ NAJZWYKLEJSZE ODDYCHANIE ....
                          [zapewne w 2050 będzie to 6 mld ton (bo będzie nas ok. 10 mld)]


                          To jest totalna bzdura i jak na razie jej nie sprostowałeś. I chyba wciąż tego nie rozumiesz. Węgiel (C) wydychany w CO2 to ten sam węgiel (C), który wcześniej został wychwycony w CO2 przez rośliny. Chyba, że kiedyś będziemy robić syntetyczne jedzenie np. z węgla z kopalni. Teoretycznie jest to możliwe.

                         • jozefow512 Re: POW opóźniona - rok/może dwa 11.11.19, 11:27
                          pacpaco napisał:

                          > chłopaki naprawdę to jest watek o POW a nie o ratowaniu pingwinow czy ociepleni
                          > u klimatu - nie możecie się umowic np. na kawe u babci heli i tam sobie pogadać

                          Wątek zszedł na ceny w budowlance, które w dużej mierze zależą od cen energii. W długim horyzoncie czasowym należy się spodziewać w Polsce podwyżek cen energii. Pisałeś, że branża spodziewa się obniżek cen - ja w to wątpię - i kwestia cen energii jest jednym z elementów, który się do tego przyłoży (w długim horyzoncie czasowym). Zwłaszcza, że UE zapowiada powoli strategię zero emisji (zero netto) w 2050r. Wraz z pojawiającymi się coraz większymi skutkami dotychczasowego ocieplenia będzie się pojawiała coraz większa presja społeczna do radykalnych działań.

                          Tymczasem polski rząd postanowił postawić w energetyce na technologię z XIXw. a my będziemy musieli za to płacić - także w cenach za materiały budowlane. Pisałem o tym przy poprzednim rządzie, ten jeszcze dodatkowo zaorał wiatraki i przestawił wajchę na XIX wiek. Byleby było "tradycyjnie".

                          Polecam następujący artykuł na temat OZE w Polsce
                          wysokienapiecie.pl/23967-pierwsze-w-polsce-farmy-wiatrowe-bez-wsparcia/
                          " Rosnące ceny energii elektrycznej i spadające koszty „zielonych” technologii sprawiły, że w Polsce ruszają właśnie budowy dwóch farm wiatrowych bez rządowego wsparcia. To całkowite odwrócenie ról, bo od przyszłego roku do rachunków za prąd doliczane będą subsydia dla elektrowni węglowych.

                          Pod Gdańskiem powstanie farma wiatrowa o mocy 11 MW, której jedynym źródłem przychodów będzie dziesięcioletnia (na początek) umowa sprzedaży energii elektrycznej dla Kompanii Piwowarskiej (producenta piw Tyskie, Lech i Żubr). „To pierwsza w Polsce umowa na zakup energii pochodzącej z farmy wiatrowej, której rozbudowa nie będzie dotowana finansowaniem rządowym” – podkreśliła we wczorajszym komunikacie Innogy.

                          Kika godzin później o rozpoczęciu realizacji farmy wiatrowej o mocy 38 MW na całkowicie rynkowych zasadach, bez subsydiów, a nawet wieloletniego kontraktu na sprzedaż prądu konkretnemu odbiorcy, poinformowała Polenergia, kontrolowana przez Dominikę Kulczyk."

                          Niestety rząd zakazał budowy w Polsce najbardziej wydajnych wiatraków, żeby nie robiły konkurencji elektrowniom węglowym. Za to w rachunkach za prąd będziemy mieli dopłaty do energetyki węglowej (tzw. rynek mocy).

                          https://wysokienapiecie.pl/wp-content/uploads/2018/11/wiatr_produktywnosc_turbin.png                          > . Bylyby dwie korzyści byscie nie zaśmiecali tego watku a przy okazji byscie si
                          > ę poznali jako mieszkancy Jozefowa - taka "sasiedzka znajomość"...
                         • feelek Re: POW opóźniona - rok/może dwa 08.11.19, 16:37
                          "...nie ma to żadnego znaczenia w kwestii naszej dyskusji na temat globalnego ocieplenia..."

                          ja nie brałem tu udziału w żadnej dyskusji, ja prosiłem jedynie o sprostowanie pańskiej wypowiedzi w sprawie CO2, dziękuję za nie, choć zajęło to panu kilkanaście wpisów, kilka tysięcy znaków.

                          JEDNO NAJZWYKLEJSZE SPROSTOWANIE
                • jozefow512 Re: POW opóźniona - rok/może dwa 05.11.19, 20:09
                 feelek napisał:

                 > tu masz ciekawe informacje dotyczące tego tematu:
                 > Encyklopedia Powszechna PWN,
                 > wikipedia,
                 > artykuły w gazetach,
                 > książki (fizyka szkoła podstawowa, kl.VII, VIII), LO kl. I, II, III, IV...

                 I wszystkie te źródła są w tej kwestii jednoznaczne: antropogeniczne globalne ocieplenie to fakt.

                 Może poza artykułami w gazetach, ale ja bym na Twoim miejscu nie uczył się fizyki na artykułach w gazetach.

                 Zrobisz co zechcesz.

                 Podręcznik do fizyki po polsku Ci poleciłem (Nauka o klimacie). Są jeszcze anglojęzyczne. Jak będziesz zainteresowany, by przeczytać jakiś podręcznik akademicki po angielsku to daj znać.
             • pacpaco Re: POW opóźniona - rok/może dwa 05.11.19, 18:53
              jozefow512 napisał:

              > Dodam jeszcze jedną rzecz: do 2050r. jako ludzkość musimy ograniczyć emisje CO2
              > do zera. W przypadku przywiązania obecnej władzy do węgla i negowaniu rzeczywi
              > stości i konsekwentne działanie "pod prąd" to będzie musiało się przełożyć na d
              > rastyczny wzrost cen.
              tutaj jozek strzeliles….1. kto powiedział,ze do 2050...a dlaczego nie do 2047 albo 2070? 2. jak feelek mowi nawet na logike bez CO2 wymarloby zycie...chodzi o bilans podobnie jak z domami zeroenergetycznymi - to nie znaczy,ze one nie uzyzwaja energii tylko jest zachowany bilans pomiędzy tym co uzywaja a produkują...

              3 TO JEST TEMAT O POW a nie srodowisku
              • jozefow512 Re: POW opóźniona - rok/może dwa 05.11.19, 19:56
               pacpaco napisał:

               > tutaj jozek strzeliles….1. kto powiedział,ze do 2050...a dlaczego nie do 2047 a
               > lbo 2070? 2. jak feelek mowi nawet na logike bez CO2 wymarloby zycie...chodzi o
               > bilans podobnie jak z domami zeroenergetycznymi - to nie znaczy,ze one nie uzy
               > zwaja energii tylko jest zachowany bilans pomiędzy tym co uzywaja a produkują..

               Niestety logika, którą zaprezentowałeś jest ułomna.

               Nikt nie pisze o wyssaniu całego CO2 z atmosfery, tylko o zatrzymaniu emisji antropogenicznych tak, aby zawartość CO2 w atmosferze nie zwiększała się.

               Co do bilansu: na razie nie ma technologicznie użytecznych metod wyciągania CO2 z atmosfery. Wszystkie znane sposoby wymagają energii - a tę pozyskujemy emitując CO2.

               > 3 TO JEST TEMAT O POW a nie srodowisku

               Teraz zeszliśmy na temat cen w budownictwie. W szczególności te ceny zależą od cen energii. A w Polsce energia oparta jest na węglu. W związku z tym przedstawiam okoliczności, dla których moim zdaniem ta cena energii będzie rosnąć.

               Owszem - może się zdarzyć, że ludzkość oleje przyszłość i skoczy na główkę do pustego basenu. Jednak na razie wszystkie znaki wskazują na to, że przyjdzie otrzeźwienie.


               A globalne ocieplenie to temat z fizyki, który dotyka również środowiska. Praw fizyki nie zmienisz ...
               • pacpaco Re: POW opóźniona - rok/może dwa 05.11.19, 22:25
                jozefow512 napisał:

                > pacpaco napisał:
                >
                > > 3 TO JEST TEMAT O POW a nie srodowisku
                >
                > Teraz zeszliśmy na temat cen w budownictwie. W szczególności te ceny zależą od
                > cen energii. A w Polsce energia oparta jest na węglu. W związku z tym przedstaw
                > iam okoliczności, dla których moim zdaniem ta cena energii będzie rosnąć.
                >
                > Owszem - może się zdarzyć, że ludzkość oleje przyszłość i skoczy na główkę do p
                > ustego basenu. Jednak na razie wszystkie znaki wskazują na to, że przyjdzie otr
                > zeźwienie.
                >
                >
                > A globalne ocieplenie to temat z fizyki, który dotyka również środowiska. Praw
                > fizyki nie zmienisz ...
                myslalem,ze cos się zmieniles ale niestety w 95% rozmowa z Toba jest jalowa….Ty zawsze wiesz najlepiej i usisz mieć racje/twój punkt widzenia musi być nadrzędny....

                powodzenia...
                • jozefow512 Re: POW opóźniona - rok/może dwa 06.11.19, 13:15
                 pacpaco napisał:

                 > jozefow512 napisał:
                 > > A globalne ocieplenie to temat z fizyki, który dotyka również środowiska.
                 > > Praw fizyki nie zmienisz ...

                 > myslalem,ze cos się zmieniles ale niestety w 95% rozmowa z Toba jest jalowa….Ty
                 > zawsze wiesz najlepiej i usisz mieć racje/twój punkt widzenia musi być nadrzędny....

                 Nie. Nie wiem najlepiej. Często zmieniam swoje zdanie. Potrzebuję tylko argumentów.

                 Jednak w kwestii globalnego ocieplenia spowodowanego ludzką działalnością takich argumentów nie ma. Przez ostatnie kilka lat nie usłyszałem nigdy ani jednego naukowego argumentu, który podważyłby antropogeniczne globalne ocieplenie. Gdyby taki był, to wywróciłby większość znanej nam obecnie fizyki, więc to naprawdę byłaby sensacja na skalę światową. I prawie na pewno Nobel dla odkrywcy.

                 Feelek na przykład powołuje się na podręczniki, które jasno mówią: antropogeniczne globalne ocieplenie to fakt.
                 • pacpaco Re: POW opóźniona - rok/może dwa 06.11.19, 19:15
                  jozefow512 napisał:


                  >
                  > Nie. Nie wiem najlepiej. Często zmieniam swoje zdanie. Potrzebuję tylko argumen
                  > tów.

                  no to masz przykład,ze to nie prawda - watek jest o POW i jej opóźnieniu/wykonaniu a Ty z upartością maniaka rozmawiasz o CO2 - nie mozesz zalozyc osobnego watka?
            • pacpaco Re: POW opóźniona - rok/może dwa 05.11.19, 18:55

             > Zainteresowało mnie jeszcze zdanie, że w branży budowlanej "koszty zatrudnienia
             > to mała kropla w stosunku do cen materiałów". Mógłbyś napisać, jak mała? 1%? 2
             > %?
             rozmawiamy tutaj jozek o POW - przy budowie takich tras największe kwoty to materialy i maszyny, oczywscie place tez sa czescia podobnie jak niektóre firmy wliczają czesc z potencjalnej 20% kary i to jest dla nich kasa na czysto jeśli się uda ich uniknąć...
         • jozefow512 Opóźnienia i podwyżki cen budowy dróg 03.01.20, 11:23
          Dyskusja była w listopadzie. Wg Pacpaco branża spodziewa się obniżek cen ("w drugim kierunku"). Raptem 2 miesiące później okazuje się, że jednak jest inaczej.

          pacpaco napisał:

          > jozefow512 napisał:

          > > A czekają nas jeszcze spore podwyżki.
          >
          > Naprawde Ty to wiesz---masz kule? w branzy raczej zaczynamy widzieć znaki w dru
          > gim kierunku.....

          moto.rp.pl/tu-i-teraz/36755-podrozeje-budowa-drog-zabraknie-rak-do-pracy
          Według firmy Multiconsult Polska, świadczącej usługi projektowe, nadzorowe oraz doradcze, firmy budowlane coraz mocniej podkreślają konieczność zwiększenia rentowności, co przy rosnących (nawet już w mniejszym stopniu) kosztach realizacji inwestycji oznacza, że zamawiający w roku 2020 powinni spodziewać się wysokich cen.

          Dlatego należy zakładać, że ceny kolejnych kilometrów dróg będą wzrastać. Pogłębią się także problemy na rynku pracy. W 2020 roku skalę rosnących kosztów mogą pogorszyć wzrost płacy minimalnej oraz zmniejszająca się atrakcyjność polskiego rynku inwestycji infrastrukturalnych dla pracowników z zagranicy. Należy oczekiwać, że w wyniku otwarcia innych europejskich rynków pracy spora liczba obcokrajowców, zwłaszcza z Ukrainy, zrezygnuje z pracy na polskich budowach na rzecz wyjazdu do Niemiec. Natomiast wzrost płacy minimalnej jeszcze zwiększy presję płacową pozostałych pracowników.          Jest też o opóźnieniach i o samej POW.


          Bardzo mocno stopniały plany włączania do ruchu nowych szybkich dróg w roku 2020. Jeszcze kilka dni temu z dat kontraktowych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) wynikało, że oddane będą trasy o łącznej długości 154 kilometrów. W czwartek „Rzeczpospolita” otrzymała jednak zestawienie 12 zaplanowanych na 2020 r. odcinków o długości zaledwie 117 km.


          Brakuje w nim jednej z najważniejszych inwestycji – południowej obwodnicy Warszawy. To trzy kawałki liczące łącznie 18,5 km: odcinek z tunelem pod Ursynowem od węzła Puławska do węzła Przyczółkowa, kolejny do Wału Miedzeszyńskiego z mostem przez Wisłę i trzeci łączący Wał Miedzeszyński z węzłem Lubelska. O ile wcześniej wątpliwy wydawał się przede wszystkim odcinek przez Ursynów, to teraz GDDKiA woli się asekurować i zapowiada: – Realizujemy wszelkie możliwe działania, które mają pozwolić na udostępnienie wszystkich trzech odcinków trasy S2 w Warszawie jeszcze w 2020 r. – poinformował Rzeczpospolitą Tomasz Żuchowski, p.o. generalnego dyrektora dróg krajowych i autostrad.


          • jozefow512 Re: Opóźnienia i podwyżki cen budowy dróg 11.01.20, 14:01
           W poście z listopada pisałem, że należy spodziewać się podwyżek. Nie zgodził się ze mną Pacpaco.. Nie, nie mam szklanej kuli, ale widzę, co się dzieje.           pacpaco napisał:
           > jozefow512 napisał:
           > > A czekają nas jeszcze spore podwyżki.
           >
           > Naprawde Ty to wiesz---masz kule? w branzy raczej zaczynamy widzieć znaki w dru
           > gim kierunku.....

           Przetarg na S7 z Lotniska do Grójca. Budżet zamawiającego był ok. 330mln zł. Najkorzystniejsza oferta (wybrana) to 457 mln zł. Wychodzi 40% drożej.

           www.gddkia.gov.pl/pl/a/36293/Jeszcze-jeden-krok-i-rozpoczynamy-budowe-S7-Lotnisko-Lesznowola

           "10 stycznia 2020 r. Minister infrastruktury zatwierdził aneks do Programu Inwestycji zwiększający wartość finansową tego projektu o 135 mln zł. Wybór najkorzystniejszej oferty firmy Polaqua (wartość ok. 457 mln zł)"
  • jozefow512 Re: POW opóźniona - rok/może dwa 03.12.19, 09:39
   Wygląda na to, że Capricorn rocznik 79 przewidział, że rząd PiS będzie miał problemy z drogami. Co prawda nie ma teraz Euro, więc nie ma też powodu, by otwierać drogi "przejezdne". Jednak władza musi mieć sukces medialny, więc dzisiaj otworzą niedokończone drogi, a jutro (przed wyborami prezydenckimi a może na wybory parlamentarne za 4 lata) otworzą je jeszcze raz.

   Mądrą władzę mamy w Polsce Ludowej. Nawet niezależna TVP codziennie przypomina, że mamy najlepszą władzę ludową:

   moto.rp.pl/tu-i-teraz/35957-nowymi-drogami-pojedziemy-w-grudniu-jak-przez-plac-budowy

   Dla wypełnienia zakładanych planów inwestycyjnych drogowcy uruchomią część odcinków, które nie będą jeszcze spełniać docelowych parametrów.

   Około 150 kilometrów dróg ekspresowych i autostrad chciałaby przed końcem roku włączyć do ruchu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Miałoby to pozwolić na przebicie bariery 400 km nowych dróg w całym 2019 r. i przynieść medialny sukces. Byłby on jednak pozorny: plany zakładają, że część kończonych tras miałaby zostać uruchomiona bez docelowych parametrów, a nawet w trakcie prac budowlanych.
     • pacpaco Re: POW opóźniona - rok/może dwa 04.12.19, 20:17
      jak grochem a sciane tylko nie wiadomo czy Ty jestes sciana czy grochem czy razem....wtedy nie bylo powodu tylko zawalenie sprawy. do tego stopnia,ze nawet mimo,ze Euro sie skoczylo to przez 3 lata rzadow nie dokonczyli autostrad a i jakosc budowy - przyklad wyburzanie 7 letniego wiaduktu kolo Lodzi. Takze to tez byla teoria....
      • jozefow512 Re: POW opóźniona - rok/może dwa 04.12.19, 20:32
       pacpaco napisał:

       > wtedy nie bylo powodu tylko zawalenie sprawy.

       Dzisiaj nie jest zawalenie sprawy, a wtedy było. Jasne, bo teraz rządzi PiS a wtedy rządzili PO/PSL.

       > mo,ze Euro sie skoczylo to przez 3 lata rzadow nie dokonczyli autostrad

       Sam pisałeś, że tych autostrad nie dokończył przez kolejne 4 lata kolejnych rządów PiS. Do dzisiaj jest nieskończona.

       Mam Cię zacytować?

       > a i jakosc budowy - przyklad wyburzanie 7 letniego wiaduktu kolo Lodzi.

       Zobaczymy, co będziemy wyburzać za 7 lat.

       Czekam na razie na obiecany most Karczew-Gassy. Sam premier obiecywał. Rok temu.


       A a propos jakości to POW już jest spartolona. GDDKiA za obecnych rządów skróciła drastycznie estakady w Wawrze, żeby wykonawca za dużo pieniędzy nie wydał. Droga niby będzie, ale będziemy przez kolejne 50 lat się z tym bublem męczyć.
       • pacpaco Re: POW opóźniona - rok/może dwa 04.12.19, 21:59
        jozefow512 napisał:

        >
        > Czekam na razie na obiecany most Karczew-Gassy. Sam premier obiecywał. Rok temu
        >
        > A a propos jakości to POW już jest spartolona. GDDKiA za obecnych rządów skróci
        > ła drastycznie estakady w Wawrze, żeby wykonawca za dużo pieniędzy nie wydał. D
        > roga niby będzie, ale będziemy przez kolejne 50 lat się z tym bublem męczyć.
        g*wno wiesz na temat budowy drog, prawa przetargowego i jak to się odbywa a tylko wprowadzasz zamet swoimi teza i wywodami, która w 99% sa bledne i maja się nijak do rzeczywistosci - co tylko potwierdziles wyżej - sorry ale ja już z Toba pasuje - nie chce Ciebie obrazac ale bardzo delikatnie mowiac zryty masz czerep i tyle...możesz obwiniać kogo chcesz
        • jozefow512 Re: POW opóźniona - rok/może dwa 04.12.19, 22:48
         pacpaco napisał:

         > a pasuje - nie chce Ciebie obrazac ale bardzo delikatnie mowiac zryty masz czerep i tyle...


         Jak brak argumentów, to zawsze można personalnie.

         Fakty są takie, że z długich, planowanych estakad zrobiła się krótka estakada i bardzo długi nasyp.

         I jest to w naszej okolicy. Z naszego punktu widzenia to porażka tych, którzy podjęli decyzję o tej zmianie. I nazywaj sobie to jak chcesz.
         • pacpaco Re: POW opóźniona - rok/może dwa 04.12.19, 23:31
          jozefow512 napisał:

          > pacpaco napisał:
          >
          > > a pasuje - nie chce Ciebie obrazac ale bardzo delikatnie mowiac zryty
          > masz czerep i tyle...

          >
          >
          > Jak brak argumentów, to zawsze można personalnie.
          >
          > Fakty są takie, że z długich, planowanych estakad zrobiła się krótka estakada
          > i bardzo długi nasyp.
          >
          > I jest to w naszej okolicy. Z naszego punktu widzenia to porażka tych, którzy p
          > odjęli decyzję o tej zmianie. I nazywaj sobie to jak chcesz.
          nie kompromituj się bo nie wiesz o czym mówisz...w jednym skrocie: zadnej zmiany nie było w dokumentacji przetragowej tylko Warbud się do niej dostosowal i zrobil to na co pozwalalo mu zamowienie...
          • feelek Re: POW opóźniona - rok/może dwa 05.12.19, 10:40
           pacpaco: "nie kompromituj się bo nie wiesz o czym mówisz...w jednym skrocie: zadnej zmiany nie było w dokumentacji przetragowej tylko Warbud się do niej dostosowal i zrobil to na co pozwalalo mu zamowienie... "

           ja się pod ww. podpisywałem i podpisuję: nie było sensu budować kilku kilometrów tej S2 na estakadzie, będzie tam tej estakady w 2 miejscach w sumie kilkaset metrów i wystarczy aby las istniał.
           Inaczej: budować całość przez Mazowiecki Park Krajobrazowy to byłoby niepotrzebne demolowanie przyrody - odbyłoby się to kosztem większych pieniędzy, większego zużycia materiałów. Byłoby to zwyczajnie: NIEEKOLOGICZNE: zużyto by więcej zasobów (energii, materiałów). Byłbym za takim użyciem betonu, energii gdyby to było do czegoś potrzebne. W l. 90 XX w. w Niemczech radykalne ruchy ekologiczne chciały, aby wszystkie linie kolejowe dużych prędkości były schowane w tunelach. Tysiące kilometrów. Technicznie to było możliwe, ale po co? Podobnie byłoby z tymi estakadami. Można było wydać kilkaset milionów więcej, kilkadziesiąt tysięcy m3 betonu, kilkadziesiąt tysięcy ton stali, ale po co? Można przecież wykorzystać je gdzie indziej.

           Widzi pan: ludzie jeszcze nie nauczyli się patrzeć na Świat w ten sposób - widzą go jak worek z zasobami bez dna. Tu zbudujemy niepotrzebną nikomu estakadę, tam znowu nikomu niepotrzebny tunel (Ursynów). Czas aby nauczyli się patrzeć na te rzeczy inaczej.
           • pacpaco Re: POW opóźniona - rok/może dwa 05.12.19, 19:26
            feelek napisał:

            > pacpaco: "nie kompromituj się bo nie wiesz o czym mówisz...w jednym skrocie: za
            > dnej zmiany nie było w dokumentacji przetragowej tylko Warbud się do niej dosto
            > sowal i zrobil to na co pozwalalo mu zamowienie... "

            >
            > Widzi pan: ludzie jeszcze nie nauczyli się patrzeć na Świat w ten sposób - widz
            > ą go jak worek z zasobami bez dna. Tu zbudujemy niepotrzebną nikomu estakadę, t
            > am znowu nikomu niepotrzebny tunel (Ursynów). Czas aby nauczyli się patrzeć na
            > te rzeczy inaczej.
            ah juz napisze o co chodzi prosotu u nas generalnie bardzo kiepsko pisane sa umowy, zamowienia w przetargach gdzie jest sporo ogolnikow niemniej z drugiej strony nie mozna wszystko bardzo szczegolowo opisac ale to jest poklosie podejscia "projektoj i budoj" gdzie wygoda pozostaje po stronie inwestora a cale ryzyko przenoszone jest na wykonawce, ktory to musi sie spieszyc zaprojektowac wszystko po wzglednym minimum bo kwota wygranego przetargu jest stala (nie wspominajac juz o wszystkich pozwoleniach itd.). A jak wiemy w zyciu diabel tki w szczegolach. O wiele lepszym by bylo najpierw przygotowanie projektu (bo mozna rozwazac rozne rozwiazania a tak to zwyciezca przetargu robi minimum i nie ma czasu na dywagacje a kazda zaoszczedzona zlotowka jest zyskiem) a dopiero pozniej na podstawie kompleksowego projektu wybrac wykonawce,ktory musi co do joty wybudowac wedle projektu i nie moze za duzo kombinowac...ale zajmuje to wiecej czasu i niesie ryzyko,ze bedzie wiekszy koszt.
            co do POW - przykladek powyzszego moze byc slynny "tunel" pod patriotow ludzie sobie wyobrazali X km dlugi tunel a w zamowienie jasno jest napisane TYLKO pod torami i drogami czyli ok 70-80 metrow i reszta juz nie...podobnie wlasnie jest z estakadami przez MPK wszyscy mysleli o dlugiej estakadzie i prawie braku nasypow a dokumentacja zezwalala wlasnie na nasypy i wykonawca to wykorzystal...do max wsadzil nasypy (bo sa tansze)....mozna sobie tuptac nozkami ale tak to wyglada a wykonawcy zawsze zrobia po minimum...
            Jest to dosc ogolnie napisane ale mam andzieje,ze zrozumiesz (cie) o co chodzi bo na temat zamowienien i wykonawstwa mozna by bylo pisac wielotomowe opowiadania
            • feelek Re: POW opóźniona - rok/może dwa 05.12.19, 19:48
             1. a czy miało sens budować te estakady na całej długości MPK?
             Ja tutaj wyraziłem tylko moje zdanie na ten temat (: IMHO to by nie miało sensu).

             2. czy zamiast tunelu pod Ursynowem nie można było zrobić czegoś jak w Koln - Lowenich (D) (proponuję wyguglować) tam na 2 km jest rodzaj dachu - kilkaset dużych paneli, co są sterownikami uchylane i one odcinają skutecznie hałas, są takie przyjazne (z sufitu masz dzienne światło), kosztowały sporo: 200 mln euro i pono nie ma tam obawy jak wybuchnie pożar. Ale to już i tak musztarda po obiedzie.
             • pacpaco Re: POW opóźniona - rok/może dwa 05.12.19, 21:00
              feelek napisał:

              > 1. a czy miało sens budować te estakady na całej długości MPK?
              > Ja tutaj wyraziłem tylko moje zdanie na ten temat (: IMHO to by nie miało sensu
              > ).

              ja Tylko pisałem jakie było ludzi oczekiwanie vs co zawieralo zamówienie - przklad: oburzenie jozka z nasypow

              > 2. czy zamiast tunelu pod Ursynowem nie można było zrobić czegoś jak w Koln - L
              > owenich (D) (proponuję wyguglować) tam na 2 km jest rodzaj dachu - kilkaset duż
              > ych paneli, co są sterownikami uchylane i one odcinają skutecznie hałas, są tak
              > ie przyjazne (z sufitu masz dzienne światło), kosztowały sporo: 200 mln euro i
              > pono nie ma tam obawy jak wybuchnie pożar. Ale to już i tak musztarda po obiedz
              > ie.
              to nie o tym tunelu pisałem tylko o tym na patriotow….co do tunelu w Ursynowie oczywiście,ze były inny rozwiązania tylko mieszkancy jest storpedowali..a nikt z nich pewnie nigdy nie mieszkal przy wannie (ja np. 6 lat w NY albo za ekranem 5 lat w Amsterdamie)
              • feelek Re: POW opóźniona - rok/może dwa 05.12.19, 21:14
               Oburzenie J'512 bym sobie darował.
               W tej S2 się zebrały oczekiwania z realną umową.
               W oczekiwaniach cały czas mówiono o tunelu pod Patriotów, a ja tam cały czas uczestniczyłem w rozmaitych spotkaniach i nic nie zapamiętałem, żeby coś było o jakimś tunelu. Chętnie odszczekam jak mi kto pokaże. Widziałem, owszem projekty takiego podwójnego węzła Patriotów, co daje w sumie 16 możliwości wjazdów i zjazdów. Sobie to oglądałem w 2013, po powrocie z konsultacji, co były w Międzylesiu i ja się tam zapytałem o ten węzeł i on od wtedy jest z całą pewnością taki, jak tam opowiadano.
          • jozefow512 Re: POW opóźniona - rok/może dwa 05.12.19, 22:07
           pacpaco napisał:

           > nie kompromituj się bo nie wiesz o czym mówisz...w jednym skrocie: zadnej zmian
           > y nie było w dokumentacji przetragowej tylko Warbud się do niej dostosowal i zr
           > obil to na co pozwalalo mu zamowienie...

           Zamawiający się zgodził na takie uproszczenie. Dlaczego? Pozostaje nam się tylko domyślać.

           Jeśli chodzi o dokumentację, to łatwo to sprawdzić w dokumencie: Koncepcja programowa budowy Południowej Obwodnicy Warszawy od węzła „Puławska” do węzła „Lubelska”

           https://fotoforum.gazeta.pl/photo/2/yc/ra/b9uz/13iHbvFw2a3OHPy9FB.png

           Ale możesz też wkleić tutaj fragment umowy, który pozwalał wykonawcy na taką zmianę bez zgody zamawiającego.

           Zgodę na taką zmianę (oszczędność po stronie wykonawcy) wydali Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie i wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera. To właśnie im zawdzięczamy "optymalizację kosztów" wykonawcy POW. Po prostu PiS podarował wykonawcy kilka (kilkadziesiąt) milionów złotych. Co w zamian? Tego możemy się jedynie domyślać.
            • pacpaco Re: POW opóźniona - rok/może dwa 06.12.19, 17:52
             mialy byc dluzsze bo...? ja wiem kazdy sobie wyobrazal,ze beda dluzsze ALE estakady sa na tyle dlugie na ile wymagala tego dokumentacja przetargowa - dluzsze to byl wymysl obswerwatorow i pochobne zyczenie,ze moze wykonaca zrobi (czyli wyda wiecej kasy) a zycie jest takie ze kazdy wykonawca bedzie chcial zrobic min. bo kazda zaoszczedzona zlotowka to ich zysk
             • jozefow512 Re: POW opóźniona - rok/może dwa 06.12.19, 23:10
              pacpaco napisał:

              > mialy byc dluzsze bo...?

              Bo tak jest napisane w koncepcji, na podstawie której jest przygotowywany projekt.

              GDDKiA wystąpiła o ponowną ocenę oddziaływania na środowisko i w grudniu 2016 GDOŚ taką decyzję wydała (skracając estakady)

              Pierwotnie były takie zapisy:

              https://fotoforum.gazeta.pl/photo/2/yc/ra/b9uz/bKnGQrqlPctZFxMCPB.png
              https://fotoforum.gazeta.pl/photo/2/yc/ra/b9uz/ojJfqp7pNmmQfO2j6B.png
              https://fotoforum.gazeta.pl/photo/2/yc/ra/b9uz/JBjsAbjjK2Qiwt1MPB.png

              Tutaj informacje o ponownej decyzji oddziaływania na środowisko wydanej w grudniu 2016r. (czyli po rozstrzygnięciu przetargu)

              bazaoos.gdos.gov.pl/web/guest/home?p_auth=CJO8ljjL&p_p_auth=lR6PY97O&p_p_id=gdosbdoosprzegladanie_WAR_portletpostepowania&p_p_lifecycle=1&p_p_state=normal&p_p_mode=view&p_p_col_id=column-1&p_p_col_count=2&p_p_col_pos=1&_gdosbdoosprzegladanie_WAR_portletpostepowania__facesViewIdRender=%2Fviews%2Fpostepowania-szczegoly-ponowna.xhtml
              Nazwa organu właściwego do wydania decyzji inwestycyjnej Wojewoda Mazowiecki
              Znak sprawy postępowania inwestycyjnego WI-II.7820.1.6.2016.MSI
              Typ decyzji inwestycyjnej zezwolenie na realizację inwestycji drogowej
              Podstawa do przeprowadzenia ponownej oceny wniosek inwestora
              Nazwa organu właściwego do wydania postanowienia uzgadniającego Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie
              Nazwa przedsięwzięcia poddanego ponownej ooś Budowa drogi ekspresowej S2 - Południowa Obwodnica Warszawy na odcinku od węzła "Puławska" do węzła "Lubelska" - Zadanie "C" - Budowa drogi ekspresowej S2 - POŁUDNIOWA OBWODNICA WARSZAWY na odcinku od węzła Wał Miedzeszyński (bez węzła), km około 11+500,00) do węzła Lubelska (bez węzła, km około 18+950,00) o długości ok. 7,5 km odcinek od km 11+789,51 do km 18,949,95
              Lokalizacja przedsięwzięcia
              Województwo: MAZOWIECKIE, Powiat: Warszawa, Gmina: Warszawa(gmina miejska), Miejscowość: Warszawa
              Województwo: MAZOWIECKIE, Powiat: otwocki, Gmina: Wiązowna(gmina wiejska)


               • jozefow512 Re: POW opóźniona - rok/może dwa 07.12.19, 09:52
                pacpaco napisał:

                > to nie było pytanie do Ciebie wiec się nie wtrącaj ze swoimi głupotami....

                Jasne. Wtrącam się do wątku, który założyłem.

                > skoro nawet nie rozumiesz tego co wklejasz

                A jakiś argument?

                Fakty są takie, że została wydana nowa decyzja środowiskowa, która sankcjonowała tańszą propozycję wykonawcy. Propozycję, która była niezgodna z poprzednią decyzją środowiskową. Dlatego PiS szybko wydał nową decyzję, która oszczędziła parę milionów wykonawcy.

                Nie wiem, jakie są Twoje związki z wykonawcą POW, a mniemam, że jakieś są, ponieważ sam o tym pisałeś, że działasz w tej branży. Nic dziwnego, że bronisz tak zajadle interesu wykonawcy. W tym kontekście Twoja wiarygodność jest słaba.
                • pacpaco Re: POW opóźniona - rok/może dwa 07.12.19, 10:33
                 jozefow512 napisał:

                 to już mój ostatni post do Ciebie i na twoje głupie zaczepki
                 > pacpaco napisał:
                 >
                 > > to nie było pytanie do Ciebie wiec się nie wtrącaj ze swoimi głupotami...
                 > .
                 >
                 > Jasne. Wtrącam się do wątku, który założyłem.

                 wyrwales moje pytanie z kontekstu postu odpowiedzi do surmii a nie do Ciebie wiec nie udawaj idioty....to ze zalozyles watek nie znaczy,ze wszystko jest do Ciebie i każdy chce tylko rozmawiac z Toba albo sluchac twoich wywodow

                 > > skoro nawet nie rozumiesz tego co wklejasz
                 >
                 > A jakiś argument?

                 np. wypowiadales się o zarobkach lekarzy rezydentow to nie tylko nie miałeś pojęcia o tym o czym piszesz a nawet nie rozumiales tego co wklejasz (bo twoje linki zaprzeczaly twoim wypowiedziom) i podobnie jest teraz nie rozumiesz co to koncepcja, kto ja przygotowuje, na jakim szczeblu (wtedy bys wiedział co partia sprawujaca władze ma do tego) jak to wszystko ma się do projektu itd. itd

                 > Fakty są takie, że została wydana nowa decyzja środowiskowa, która sankcjonował
                 > a tańszą propozycję wykonawcy. Propozycję, która była niezgodna z poprzednią de
                 > cyzją środowiskową. Dlatego PiS szybko wydał nową decyzję, która oszczędziła pa
                 > rę milionów wykonawcy.

                 została wydana nowa bo była zdogna z dokumentacja zamówienia i czy by to było SLD, PO czy PIS nikt nic nie mogl zrobić bo wykonawca był już wybrany, kwota ustalona i dokumentacja była taka a nie inna...

                 > Nie wiem, jakie są Twoje związki z wykonawcą POW, a mniemam, że jakieś są, poni
                 > eważ sam o tym pisałeś, że działasz w tej branży. Nic dziwnego, że bronisz tak
                 > zajadle interesu wykonawcy. W tym kontekście Twoja wiarygodność jest słaba.

                 ja już kiedyś pisałem - tak działam w tym ale grubo się mylisz. Ja nie bronie wykonawcy tylko napisałem jaka jest prawda a nie gdybam na podstawie tego co pisza media albo co ktoś miał jakies wyobrażenia. Np. teraz swiadomie/nieświadomie władze warszawy podaja na stole argumenty firmie Astaldi aby opoznic POW i wydluzyc kontrakt (raz kiedyś opóźnili z powodu braku przeniesiania bazarka) a teraz już sa 3 miesiące bo niechca zamknąć węźle Pulawska mimo iż rondo tam będzie docelowe.....

                 suma summarum.....nadal jesteś dla mnie pieniaczem co ma mega ego i wie wszystko....to ostatni mój post do Ciebie...pisz sobie co chcesz dalej
                 • feelek Re: POW opóźniona - rok/może dwa 08.12.19, 02:12
                  pacpaco: "wyrwales moje pytanie z kontekstu ..."

                  ... i dlatego nie warto panu w tym wypadku wchodzić w dyskusję.
                  A właściwie to próbować tego bo z definicji: dyskusja to nie jest rzecz, którą można w tym wypadku prowadzić.To nie jest zwyczajnie możliwe tutaj do prowadzenia.

                  pacpaco: "....to ostatni mój post do Ciebie...pisz sobie co chcesz dalej ..."

                  popieram
                  choć to nic nie da, forum nadal będzie niszczone,
                  ale przynajmniej bez mojego, czy pana udziału
                  to zapewne jest prawidłowość internetu,
                  w realu by tak nie było, ale to wirtual, tak będzie póki ktoś nie wymyśli czegoś aby nad takimi praktykami jakoś zapanować
                 • jozefow512 Re: POW opóźniona - rok/może dwa 08.12.19, 19:09
                  pacpaco napisał:

                  > jozefow512 napisał:
                  >
                  > to już mój ostatni post do Ciebie i na twoje głupie zaczepki
                  > > pacpaco napisał:
                  > >
                  > > > to nie było pytanie do Ciebie wiec się nie wtrącaj ze swoimi głupot
                  > ami...
                  > > .
                  > >
                  > > Jasne. Wtrącam się do wątku, który założyłem.
                  >
                  > wyrwales moje pytanie z kontekstu postu odpowiedzi do surmii a nie do Ciebie wi
                  > ec nie udawaj idioty....to ze zalozyles watek nie znaczy,ze wszystko jest do Ci
                  > ebie i każdy chce tylko rozmawiac z Toba albo sluchac twoich wywodow
                  >
                  > > > skoro nawet nie rozumiesz tego co wklejasz
                  > >
                  > > A jakiś argument?
                  >
                  > np. wypowiadales się o zarobkach lekarzy rezydentow

                  A na temat POW?

                  > > Fakty są takie, że została wydana nowa decyzja środowiskowa, która sankcj
                  > onował
                  > > a tańszą propozycję wykonawcy. Propozycję, która była niezgodna z poprzed
                  > nią de
                  > > cyzją środowiskową. Dlatego PiS szybko wydał nową decyzję, która oszczędz
                  > iła pa
                  > > rę milionów wykonawcy.
                  >
                  > została wydana nowa bo była zdogna z dokumentacja zamówienia

                  Kompletnie nic nie rozumiesz. Postaram się jasno i klarownie.

                  Mamy w tej układance 4 podmioty:

                  1. wykonawca
                  2. GDDKiA
                  3. GIOŚ
                  4. wojewoda


                  Umowa jest zawarta pomiędzy wykonawcą i GDDKiA. Ta umowa w żaden sposób nie wiąże GIOŚ (bo nie może).

                  Nie ma znaczenia, co jest wpisane w umowie pomiędzy wykonawcą a GDDKiA, ponieważ GIOŚ jest od tego, by zgodnie z przepisami prawa przeanalizować wniosek GDDKiA. GIOŚ ma stać na straży przyrody, a nie wykonawcy lub GDDKiA.


                  Dlatego GIOŚ mógł spokojnie odrzucić wniosek wykonawcy - wtedy byłby to problem GDDKiA i wykonawcy. Bardziej wykonawcy, ponieważ to wykonawca zobowiązał się do przygotowania projektu, który zgodny jest z przepisami prawa. I stawiam na to, że tak jest napisane w umowie. Zmiany mają być nieistotne. Skrócenie wiaduktów z 2000m do kilkuset metrów jest zmianą istotną.

                  Niestety nasze państwo pod rządami PiS działa tylko teoretycznie, bo zarówno GDDKiA jak i GIOŚ, i wojewoda działają pod dyktando partii.

                  Z tej całej układanki najmniej do powiedzenia miał wojewoda dając pozwolenie na budowę. Jeśli wniosek był zgodny z prawem i zgodny z decyzją środowiskową wydaną przez GIOŚ, to wojewoda po prostu wydał pozwolenie na budowę.

                  A ty ciągle piszesz tak, jakby GDDKiA/GIOŚ/wojewoda to była jedna strona działająca wspólnie. Tak nie powinno być. A jeśli tak jest, to jest to państwo teoretyczne.                  > czy by to było SLD, PO czy PIS nikt nic nie mogl zrobić bo wykonawca był już wybrany, kwota
                  > ustalona i dokumentacja była taka a nie inna...

                  Czyli nie rozumiesz jak to działa (a właściwie jak to powinno działać). Ciągle nie odróżniasz GIOŚ od GDDKiA? Interesem GIOŚ powinna pozostać przyroda a nie obwodnica. GIOŚ ma stać na straży przyrody, do tego został powołany. Jeśli GIOŚ wydaje decyzje pod dyktando partii, to jest zupełnie zbędną instytucją. W takiej sytuacji wojewoda też byłby zbędny, bo GDDKiA mogłaby sobie sama pozwolić na budowę. A tak nie powinno być.

                  Te urzędy (GIOŚ/GDDKiA) mają sprzeczne interesy - to jest jasne - i tak powinno być. Niestety w Polsce wszystkie są podległe jednej partii. I niestety te urzędy nie działają, co było widać np. w zabraniu Józefowowi dofinansowania przez NFOŚiGW (na polecenie partii) na rozbudowę sieci kanalizacyjnej i budowę oczyszczalni. Najpierw wniosek został rozpatrzony pozytywnie, a potem przyszedł prikaz z góry, by zabrać pieniądze. W międzyczasie nie zaszła żadna istotna zmiana, która by to uzasadniała.

                  > Ja nie bronie wykonawcy tylko napisałem jaka jest prawda

                  A to coś zupełnie innego.

                  1. To dla mnie oczywiste. Wykonawca to firma komercyjna i gdyby miała poprowadzić autostradę przez Twoją sypialnię a byłoby to 5zł tańsze, to jestem pewien, że by to zrobili.

                  2. Z drugą częścią zdania też się całkowicie zgadzam. Obnażasz korupcyjne mechanizmy działania obecnej władzy. Tak to niestety działa. Natomiast nie powinno. GIOŚ nie powinien być instytucją działającą na zlecenie wykonawcy. GIOŚ ma dbać o przyrodę a nie o kieszeń wykonawcy. Umowa nie ma tutaj nic do rzeczy. Ta decyzja - moim zdaniem - była błędna.


                  Mylisz sie, jeśli twierdzisz, że to jest OK.

                  Nie. Nie jest OK, jeśli instytucje nie robią tego, co do nich należy. GIOŚ nie powinien być maszynką do żyrowania pomysłów wykonawcy i partii.

                  > a nie gdybam na podstawie tego co pisza media albo co ktoś miał jakies wyobrażenia.

                  Obnażasz mechanizmy działania władzy centralnej. Bardzo złe mechanizmy.

                  > Np. teraz swiadomie/nieświadomie
                  > władze warszawy podaja na stole argumenty firmie Astaldi aby opoznic POW i wydluzyc
                  > kontrakt (raz kiedyś opóźnili z powodu braku przeniesiania bazarka) a ter
                  > az już sa 3 miesiące bo niechca zamknąć węźle Pulawska mimo iż rondo tam będzie
                  > docelowe.....

                  Trudno ocenić argumenty, których się nie zna. Ale nie zmieniajmy tematu. Dyskusja miałaby sens, gdybyśmy znali te argumenty. Wtedy można ocenić ich zasadność.

                  > suma summarum.....nadal jesteś dla mnie pieniaczem co ma mega ego i wie wszystk
                  > o....to ostatni mój post do Ciebie...pisz sobie co chcesz dalej

                  Jakoś w całej tej dyskusji jestem jedynym, który nie stosuje argumentów ad persona. Zarówno Ty jak i feelek co chwila wpisujecie epitety pod moim adresem. Natomiast to, co Cię najbardziej wścieka, to to, że ja śmiem mieć inne zdanie oraz mam czelność podać argumenty oraz podać podstawę dla swoich twierdzeń.

                  Biorąc pod uwagę, że w dyskusji (w przeciwieństwie do Ciebie) nie używam argumentu autorytetu (tak jest bo Ty tak twierdzisz, bo Ty się na tym znasz, bo Ty wiesz, a inni nie wiedzą, etc.) to nie wiem, czyje ego jest większe. Powołujesz się wciąż na umowę, a nie pokazałeś zapisu, który by potwierdził Twoje sugestie. Bo zapisu o tym, że GIOŚ musi podpisać się pod każdym wymysłem wykonawcy po prostu w tej umowie nie ma.

             • jozefow512 Re: POW opóźniona - rok/może dwa 07.12.19, 10:00
              feelek napisał:

              > Nie zgadzam się na wywyższająco - obraźliwy sposób uczestniczenia tej osoby
              > w dyskusjach na forum.

              Piszesz o sobie? Parę cytatów tylko z tego wątku:

              forum.gazeta.pl/forum/w,19980,168864441,168864441,POW_opozniona_rok_moze_dwa.html?p=168943332
              jacy ci współcześni gimnazjaliści są jednak śmieszni

              forum.gazeta.pl/forum/w,19980,168864441,168864441,POW_opozniona_rok_moze_dwa.html?p=168938661
              Może najpierw coś mu skończyć?
              Przeklejać linki już umie, ale to trochę mało.
              Matura w przyszłym roku?


              forum.gazeta.pl/forum/w,19980,168864441,168864441,POW_opozniona_rok_moze_dwa.html?p=168931322
              tu masz ciekawe informacje dotyczące tego tematu:
              Encyklopedia Powszechna PWN,
              wikipedia,
              artykuły w gazetach,
              książki (fizyka szkoła podstawowa, kl.VII, VIII), LO kl. I, II, III, IV...


           • pacpaco Re: POW opóźniona - rok/może dwa 06.12.19, 17:58
            jozefow512 napisał:

            > pacpaco napisał:

            >
            > Ale możesz też wkleić tutaj fragment umowy, który pozwalał wykonawcy na taką zm
            > ianę bez zgody zamawiającego.

            nie masz pojecia o tym wszystkim...koncepcja to jedno a wymagania techniczne w umowie to co innego i nie bylo zadnej zmiany Warbud dostosowal sie do wymagan - tak wszyscy oczekiwali dluzszych ale skoro umowa pozwalal na krotsze to Warbud z tego skorzystal i ....

            > Zgodę na taką zmianę (oszczędność po stronie wykonawcy) wydali Regionalna Dyrek
            > cja Ochrony Środowiska w Warszawie i wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera. To w
            > łaśnie im zawdzięczamy "optymalizację kosztów" wykonawcy POW. Po prostu PiS pod
            > arował wykonawcy kilka (kilkadziesiąt) milionów złotych. Co w zamian? Tego może
            > my się jedynie domyślać.
            .....powyzsi nie mieli nic do gadania tylko mogli zaakceptowac bo nie bylo odchylenia od wymagan tylko wypelnienie umowy....tak jak wspomnialem u nas umowy sa kiepsko pisane a pozniej sa takie wainki ale to juz moj ostatni post w dyskusji z Tobe jozek....szkoda zycia
            • jozefow512 Re: POW opóźniona - rok/może dwa 06.12.19, 22:18
             pacpaco napisał:

             > jozefow512 napisał:
             >
             > > pacpaco napisał:
             >
             > >
             > > Ale możesz też wkleić tutaj fragment umowy, który pozwalał wykonawcy na t
             > aką zm
             > > ianę bez zgody zamawiającego.
             >
             > nie masz pojecia o tym wszystkim...koncepcja to jedno a wymagania techniczne w
             > umowie to co innego

             Możesz zacytować te wymagania techniczne?

             Twierdzisz, że wykonawca może budować niezgodnie z koncepcją?

             Pozwolenie na budowę może być niezgodne z koncepcją?

             To dlaczego zgodę musiała wydać RDOŚ?

             >....tak jak wspomnialem u nas umowy sa kiepsko pisane a pozniej sa takie
             > wainki ale to juz moj ostatni post w dyskusji z Tobe jozek....szkoda zycia

             Czyli twierdzisz, że pisowscy nominaci z GDDKiA to niemoty, które nie potrafią napisać umowy?


             • pacpaco Re: POW opóźniona - rok/może dwa 06.12.19, 22:26
              jozefow512 napisał:

              >
              > Możesz zacytować te wymagania techniczne?
              >
              > Twierdzisz, że wykonawca może budować niezgodnie z koncepcją?

              wykonawca buduje zgodnie z projektem i ZRID

              > Pozwolenie na budowę może być niezgodne z koncepcją?
              >
              > To dlaczego zgodę musiała wydać RDOŚ?

              nie rozumiesz jak to działa i z powodu twojego charakteru ja Ci nie będę nic wyjasnial...natomiast wprowadzasz ludzi w blad swoimi twierdzeniami na rozne tematy....tak samo było z medycyna tak samo jest z POW...szkoda, zycia i zdrowia aby o czymkolwiek z Toba pisać....na jakikolwiek temat daruj sobie rozmowe ze mna na zawsze

              >
              > >....tak jak wspomnialem u nas umowy sa kiepsko pisane a pozniej sa takie
              >
              > > wainki ale to juz moj ostatni post w dyskusji z Tobe jozek....szkoda zyci
              > a
              > Czyli twierdzisz, że pisowscy nominaci z GDDKiA to niemoty, które nie potrafią
              > napisać umowy?

              po tym ostatnim pytaniu naprawdę sadze,ze jesteś kompletnym pieniaczem, ktory ma nasrane w glowie polityka - mogę dostać bana itd. - rzadko kiedy obrazam ludzi ale tak jest teraz....
      • feelek Re: POW opóźniona - rok/może dwa 05.12.19, 01:18
       sorry, koło Łodzi wyburzono wiadukt 50-letni
       nie 7 letni
       [7 - letni jest zamknięty, ale nie wyburzany]

       PS. niepotrzebnie wdałeś się Pan w dyskusję z tym panem. To beznadziejne.
       Ma pan rację w 1 sprawie: tzw. przejezdność to norma na polskich budowach autostrad i ekspresówek. Obecnie przejezdność jest: na S17 pod Rykami, na S8 pod Nadarzynem, na S5 na pd. od Poznania, na obwodnicy Olsztyna, w sumie to będzie z 200 km. Można to ładnie zobaczyć na mapie budowy dróg SISKOMu.
       Mnie to nie przeszkadza: się jeździ, a wykonawcy powoli kończą, co jest do skończenia.
       Niepotrzebnie pan upolityczniasz: wtedy złe PO zawaliło, a teraz dobry PiS co robi: ma uzasadnione problemy bo PO im zabroniła zbudować w terminie?
       • pacpaco Re: POW opóźniona - rok/może dwa 05.12.19, 19:18
        feelek, na A1 wyburzaja 7letni wiadukt a tak naprawde 8 letni. Takie obiekty projektuje sie i buduje na min. 40lat choc spokojnie wytrzymuja 50-60lat. niemniej to byly takie czasy kiedy np w dzien przywozono specjalny tluczen a w nocy go wywozili (zastepujac go gryzem) - firma zostala nakryta ale utrzymano to w tajemnicy bo by sie moglo okazac,ze cala autostrade trzeb rozbierac....a plajty podwykonawcow zrobily swoje i wolano to wszystko przemilczec. Ja nie upolityczniam i nie mowie,ze jedni robili dobrze a drudzy nie tylko pewne rzeczy sie dzialy pod/w czasie takimi a nie innymi rzadami....tylko jozek wszedzie tak robi polityke i pisze bzdury - nie majac pojecia o inwestycji
        • feelek Re: POW opóźniona - rok/może dwa 05.12.19, 19:58
         oj panie drogowiec:
         jak się wygugluje wiadukt, Stryków, to piszą, że 7 letni wiadukt na skrzyż. A1 i A2 zamknięty do przeprowadzenia badań (w listopadzie).
         Wyburzano wiadukty na styku S8 z A1 na wysokości Piotrkowa, ale one były z czasów Gierka.

         To i tak bez znaczenia bo zapewne źle zbudowanych dróg znajdzie się z ostatnich lat ileś.
         Zapewne słyszał pan jak w Meklemburgii w D, cała autostrada jest do zbudowania od nowa bo zapadła się w torfowisku? Takie rzeczy się wszędzie zdarzają. A jak kończy się gwarancja to wtedy nie oglądacie? Bo tak było w tym Strykowie - nikt nie obejrzał, a gwarancja się skończyła. I to było za rządów PiS - to skończenie się tej gwarancji - 2016 wink
         • pacpaco Re: POW opóźniona - rok/może dwa 05.12.19, 21:08
          feelek napisał:

          > oj panie drogowiec:
          > jak się wygugluje wiadukt, Stryków, to piszą, że 7 letni wiadukt na skrzyż. A1
          > i A2 zamknięty do przeprowadzenia badań (w listopadzie).
          > Wyburzano wiadukty na styku S8 z A1 na wysokości Piotrkowa, ale one były z czas
          > ów Gierka.
          >
          > To i tak bez znaczenia bo zapewne źle zbudowanych dróg znajdzie się z ostatnich
          > lat ileś.
          > Zapewne słyszał pan jak w Meklemburgii w D, cała autostrada jest do zbudowania
          > od nowa bo zapadła się w torfowisku? Takie rzeczy się wszędzie zdarzają. A jak
          > kończy się gwarancja to wtedy nie oglądacie? Bo tak było w tym Strykowie - nikt
          > nie obejrzał, a gwarancja się skończyła. I to było za rządów PiS - to skończen
          > ie się tej gwarancji - 2016 wink
          zobaczysz za trochę..... badania już zostały zrobione....ale generalnie to jest kpina aby a) cokolwiek się dzialo tak szybko b) gwarancja była tylko na tak krotki okres c) tłumaczenie,ze to dlatego,ze obiek stal nieobciążony kilka lat....
          Co do Niemiec to slabo znam ten rynek bardziej Holandia, Szwecja...obiekty przechodzą caly czas kontrole - oczywiście się można zastanawiać w jaki sposób to jest wykonywane i przez kogo bo np. decyduje tez o tym wiek obiektu, technika wykonania itd.
          Przed kazda budowa/projektem wykonuje się badania geologiczne i na ich podstawie określa np. wymiane gruntu albo wzmocnienia - np. w Amsterdamie wiele budynkow stoi na np. 50m betonowych/stalowych balach bo tam caly teren był grzeski.
        • jozefow512 Re: POW opóźniona - rok/może dwa 05.12.19, 22:28
         pacpaco napisał:

         > feelek, na A1 wyburzaja 7letni wiadukt a tak naprawde 8 letni.

         Wszyscy wiedzieli i przez 4 ostatnie lata nikogo nie wsadzili za to do więzienia?

         Nie kupuję Twojej bajki. Obecny rząd bardzo chętnie by kogoś za coś posadził. A już na pewno za drogi i fuszerki.

         Czekam na procesy .... od 4 lat czekam, by w końcu komuś udowodniono jakąś winę. A może uważasz, że PiS kryje tych z PO? No to już niezły spisek.
       • jozefow512 Re: POW opóźniona - rok/może dwa 05.12.19, 22:22
        feelek napisał:

        > sorry, koło Łodzi wyburzono wiadukt 50-letni
        > nie 7 letni
        > [7 - letni jest zamknięty, ale nie wyburzany]
        >
        > PS. niepotrzebnie wdałeś się Pan w dyskusję z tym panem. To beznadziejne.


        Pamiętam, że ostatni raz, gdy mnie tak atakowałeś, to twierdziłeś, że w Józefowie nie ma smogu. Przykład Twojego żenującego wpisu. Dzisiaj na tym przedszkolu mamy czujnik Airly i możemy sprawdzać na bieżąco "krystalicznie czyste powietrze". Moje wpisy o smogu nazywałeś "psychozą". Dzisiaj jest to samo - zero argumentów i tylko ataki personalne.
  • jozefow512 Re: POW opóźniona - rok/może dwa 25.01.20, 11:54
   Wygląda na to, że zima tego roku została odwołana i prace przy POW można prowadzić bez żadnych przerw.

   Jeśli wykonawca to wykorzysta, to uda się zmniejszyć opóźnienie.

   next.gazeta.pl/next/7,151003,25629220,gddkia-triumfalnie-ostatnie-betonowanie-mosu-na-poludniowej.html

   W piątek na moście łączącym warszawski Wawer i Wilanów trwały ostatnie prace związane z jego betonowaniem. Inwestycja, będąca częścią drogi ekspresowej S2, ma szansę - przynajmniej w części - zostać oddana do użytku w tym roku.
   • surmia Re: POW opóźniona - rok/może dwa 27.01.20, 10:08
    No i super. Widać postępy wszędzie. Cały czas pracują.
    Jak jadę i widzę, że jakaś ciężarówka, czy jakaś inna ciężka maszyna chce wyjechać i włączyć się do ruchu, zawsze ją przepuszczam.
    Róbmy tak. Będzie szybciej wink
    • pacpaco Re: POW opóźniona - rok/może dwa 27.01.20, 18:50
     surmia napisała:

     zawsze ją przepuszczam.
     > Róbmy tak. Będzie szybciej wink
     godna postawa ale oby zawsze tak było,ze innym tez ułatwiamy a nie tylko na budowie...prace ida ale czesc podwykonawców robi sobie teraz wolne w okresie zimy bo wiedza,ze po okresie zima rusza pelna para - niemniej oddanie w terminie budzi duże wątpliwości (obecnie jest przeprychanka miedzy GDDiKA a wykonawcami - Ci drudzy starają się o jak najwięcej czasu mimo, iż nie zawsze maja do tego prawo + starają się wydobyc wydluzenie na caly odcinek mimo, iż np. mieli problem z jednym obiektem).

     ale się zgadzam im szybciej tym lepiej - jedynie czego się boje to jak zaczna robic wezel zakręt od wiosny to spora czesc ruchu może przejść na patriotow i 801 bo tam będzie armagedon (zwężenia do jednego pasa w każdym kierunku)
     • feelek Re: POW opóźniona - rok/może dwa 17.06.20, 14:23
      budowa zbliża się nieuchronnie do 100%

      ... polecam wycieczki rowerowe tą autostradą, póki jeszcze można...

      Można wjechać np. przez wiadukt Zabawnej: Asnyka(J), Filmową(F)...
      za wiaduktem, albo przed da się wjechać i jechać w kier. wiaduktu Izbickiej, wspaniałymi lokalnymi asfaltówkami, co już są, dalej do estakad nad MPK

      ... lub w drugą stronę - w kier. wanny pod Patriotów i stamtąd wrócić Arniki do Bartoszyckiej...

      wspaniałe, ekstra uczucie, tyle się naczekalim i wreszcie jest (no prawie: 97-98%, brak ostatniej warstwy - dywanika asfaltowego).

      Może kto pojedzie rowerem w stronę Wisły i zawiesi relację?

      PS. trzeba uważać na 20 T kamiony, co zap... w kier. węzła Zakręt, ale nikt nie goni, więc będąc rozsądnym macie wspaniały obraz tego, co za kilka tygodni whatever będzie...

      obstawiam, że drożność/przejezdność na 15 VIII będzie
      Dla rządu to ważne: uczcić 100 lecie Cudu nad Wisłą otwarciem mostu (im. Cudu ???)
      • pacpaco Re: POW opóźniona - rok/może dwa 15.07.20, 15:29
       feelek to jest MAKSMALNA GŁUPOTA to do czego namawiasz. Jest to wtargnięcie na plac budowy i wiąże się z niebezpieczeństwem - tak może jakiś stary ochroniarz nie gadania ale tak samo jak nie powinno sie wkładąć jezyka do dziurki z fazą w gniazdku tak samo wchodzić na budowę - a co jak się stanie krzywda? Niedawno była właśnie sytuacja niedaleko kanału żerańskiego ,że też para wybrała się na wycieczkę bo budowie trasy i na dołku Pani na rowerze się przewróciła wprost pod nadjeżdżającą wywrotkę, kierowca aby ratować ją sam samochodem wpadł do kanału i ledwo się uratował, a samochód w dużej mierze zatonął - para rowerzystów uciekła nawet nie udzieliła mu pomocy....i kto odda kasę za samochód??
       Myślcie a nie nakłaniajcie do głupoty!
       • feelek Re: POW opóźniona - rok/może dwa 15.07.20, 18:38
        pan, panie Pacpaco za bardzo wpadasz w nadmierną przesadę:

        tam wszyscy od 3 lat cały czas jeżdżą/chodzą po placu budowy:
        z Zabawnej wjeżdżają pod koła ciężarówek które też nie są w ciemię bite - wiedzą, że co i rusz ktoś się na ich drodze znajdzie.

        Pan zapewne nie widział chyba takiego placu budowy?

        Ktoś kto organizuje od 3 lat ruch na objazdach tej budowy chyba wie co robi, skoro nie było tam nigdy żadnego wypadku?
        Zresztą: ja poleciłem ww. ludziom rozsądnym. Trudniej tam o wypadek niż na Willowej czy innej Sienkiewicza i jak kto wie, że rower służy do jeżdżenia, a nie wjeżdżania, sobie poradzi.