IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.07.09, 20:00
Witam serdecznie. Kiedy powinnam dokonać wyboru OFE? O co chodzi z
tym losowaniem 10 lipca i kto podlega losowaniu (np. konretny
rocznik)? Jestem aboslwentką wyższej uczelni, 15. lipca podejmuję
pracę, więc kiedy powinnam wybrać fundusz? Z fóry dziękuję za
odpowiedź.
Obserwuj wątek
    • Gość: ona Re: kiedy OFE IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.07.09, 20:01
      oczywiście 'z góry' :)
    • eliza_wisniewska Re: kiedy OFE 09.07.09, 10:34
      Gdy podejmie Pani pracę 15 lipca pracodawca jest zobowiązany zgłosić Panią do
      ubezpieczeń społecznych, a Pani, zgodnie z przepisami ustawowymi powinna w ciągu
      7 dni wybrać fundusz emerytalny i podpisać umowę. Ale…. W większości zapominamy
      o tym, że powinniśmy wybrać fundusz emerytalny i albo sami przypominamy sobie o
      tym przy okazji albo przypomina Nam o tym ZUS, przesyłając zawiadomienie o
      konieczności dokonania samodzielnego wyboru do określonej daty (do 10 stycznia –
      przy losowaniu w styczniu albo do 10 lipca – przy losowaniu w lipcu), gdyż
      nieprzystapienie do w/w daty oznaczać będzie udział w losowaniu. ZUS wysyła
      zawiadomienia na początku czerwca (przed losowaniem w lipcu) oraz na początku
      grudnia (przed losowaniem w styczniu).
      Opierając się na Pani przykładzie – podjęliśmy pracę 15 lipca ale nie wybraliśmy
      OFE, ZUS przypomni Nam o tym w grudniu przysyłając do nas zawiadomienie o
      konieczności wyboru OFE do 10 stycznia; brak podpisania umowy oznacza udział w
      losowaniu w styczniu przyszłego roku. W grudniu br. zawiadomienie o konieczności
      wyboru OFE otrzymają osoby, które nie wybrały OFE i podjęły pracę od czerwca do
      listopada br. oraz osoby, które mimo, że pracowały już wcześniej były ze względu
      np. na błędy w zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych dla ZUS do tej pory
      nieidentyfikowalne. Analogicznie jest przed losowaniem w lipcu, czas na
      samodzielny wybór mamy do 10 lipca, jeśli otrzymaliśmy zawiadomienie z ZUS,
      czyli rozpoczęliśmy prace w okresie grudzień u.br– maj br. i do tej pory nie
      wybraliśmy OFE.
      Życzę sukcesów w pracy i zachęcam do wyboru funduszu emerytalnego, oczywiście
      dopiero po rozpoczęciu pracy, czyli po 15 lipca. Opóźnianie decyzji o wyborze
      OFE, oznacza dla Nas wymierną stratę, gdyż dopiero po przystąpieniu do OFE, ZUS
      przekaże na nasz rachunek w funduszu składki, ale wyłącznie ich kwotę nominalną,
      co oznacza dla Nas, ze względu na to, ze część składki nie była inwestowana w
      OFE - stratę zysku z inwestycji.
      • Gość: ona Re: kiedy OFE IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.07.09, 20:07
        Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka