Dodaj do ulubionych

Problem cmentarzy wojennych .

22.07.20, 07:32
Spory o pomniki , prowadzone między Ukrainą i Polską , można i trzeba zakończyć. Bo szkodliwa i wstydliwa sprawa.
Najpierw trzeba wspólnie ustalić wykaz cmentarzy wojennych w obydwu państwach ; tj. polskich na Ukrainie i ukraińskich w Polsce.
W Polsce stosować trzeba ustawę z dnia 28 marca 1933 r.
o grobach i cmentarzach wojennych (Dz. U. 1933 Nr 39 poz. 311)
Już art. 1 tej ustawy określa, że Art. 1. . Grobami wojennymi w rozumieniu ustawy są groby i miejsca spoczynku:
1) poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Państwa Polskiego;
2) osób wojskowych, poległych lub zmarłych z powodu działań wojennych, bez względu na narodowość;

Wyrażam pogląd, że punktem wyjścia w rozmowach polsko-ukraińskich jest ustalenie zgodności stanu faktycznego i działań obecnych z ustawami o cmentarzach wojennych, obydwu państw. Domyślać się można, że napotka się problem- jak traktować groby żołnierzy ukraińskich i polskich z okresu kiedy formalnie te państwa były w niewoli.
Rozsądnym rozwiązaniem było by wyeliminowanie z rozważań grobów osób cywilnych pomordowanych na Wołyniu czy w czasie działań obrończych Polaków, tamże. A także w trakcie akcji "Wisła".
Pozostaje do rozstrzygnięcia - które akcje wojskowe/wojenne, bitwy prowadzone były przez regularne oddziały wojskowe. Jeśli w wyniku bitew wojennych były ofiary/zgony żołnierzy, jeśli zostali pochowani w pobliżu na cmentarzu wojennym utworzonym lub w kwaterze wojennej miejscowego cmentarza - muszą być traktowane (cały czas) jako wojenne. Z tym wiążą się obowiązki porządkowania i utrzymania takich cmentarzy wojennych , w godnym stanie.
Według mnie, jako wojskowe oddziały i wojenne cmentarze te, w których są pochówki żołnierzy AK,WP i partyzantów oraz UPA. Oznaczało by to, że - takie ustalenie - upoważnia do stawiania pomników na takich wojennych cmentarzach (na Ukrainie i w Polsce) i zobowiązuje do utrzymania tych cmentarzy przez państwo na terenie którego były bitwy i zabici żołnierze.
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka