Dodaj do ulubionych

Słowo wstępne

27.06.22, 22:22
Wreszcie się zmobilizowałam. Przepraszam, wiem, że czekaliście, ale marnie się czułam.

Moja propozycja nagłówka do nowego Nekro, które Baga smile założy... chyba jednak w dziale "Kultura", no bo gdzie? Dawniej byliśmy, i słusznie, w "Hobby", ale teraz nie widzę nas w "Czasie wolnym". Zresztą dział jest mało ważny. Napiszemy o nowym forum tutaj i wyślemy maile do starych userów, jeśli będą chcieli, znajdą nas.

Rzeczony nagłówek. A, nazwa forum bez zmian, Świątynie i nekropolie.

Zapraszamy na forum zdjęciowe poświęcone – zgodnie z nazwą – świątyniom i innym budowlom sakralnym wszystkich wyznań oraz ich cmentarzom. A także religii we wszelkich jej aspektach materialnych – od architektury i sztuki sakralnej po... kuchnię. Nie jest to forum teologiczne, nie dyskutujemy tu również o Kościele jako instytucji.

Nasi „starzy userzy” o tym wiedzą. Informujemy userów nowych, których mamy nadzieję pozyskać.

Jest to reaktywacja „Świątyń i nekropolii” z FF, ale ze względu na ograniczenia techniczne, forum będzie trochę inne. Przede wszystkim rezygnujemy z podziału wątków na „podwątki” i nie będzie zakazu „zakrywania zdjęć”, bo niczego zakryć się nie da. Więc powinno być Wam łatwiej.

Dążymy do tego, aby odtworzyć Nekro w całości, ze wszystkimi wątkami, ale ich założenie na nowo zajmie nam trochę czasu, więc prosimy o cierpliwość. Jeśli macie zdjęcia pasujące do tematu, który jeszcze nie istnieje, dajcie znać w wątku organizacyjnym*, założymy dla Was nowy temat.

Jeszcze więcej czasu zajmie nam umieszczenie zawartości starego Nekro w Chmurze i wklejenie do wątków linków, które pozwolą zajrzeć do zasobów archiwalnych.

Jeśli nie wiecie, jak wklejać tu zdjęcia, znajdziecie instrukcję w wątku organizacyjnym. **

Forum moderują baga*** i kot.peter. Możecie do nas pisać na pocztę gazetową.

Rozmawiamy też na razie na forum „Sierotki po fotoforum”. Z wszelkimi wątpliwościami i pytaniami zapraszamy również tam.
forum.gazeta.pl/forum/f,275690,Sierotki_po_fotoforum.html

*Trzeba taki wątek założyć. Na forach prywatnych nie ma „szpilek”, ale można w nagłówku umieścić aktywny link. Niestety, ukradło mi karteczkę z instrukcją, jak się to robi. No wiecie, ta sekwencja „href coś tam”.
**Niech ktoś ją napisze.
***Basiu, który nick i która poczta?

Może być czy coś zmienić?

Plan pracy:
- Baga zakłada forum
- Kot wysyła okólnik mailowy do starych userów, których adresy zaposiada, żeby ich o nowym forum poinformować; napiszę też o jego powstaniu na FB
- w miarę naszych możliwości czasowych obie zakładamy na nowym forum "stare" wątki i wrzucamy do nich na zachętę zdjęcia, które mamy
- również w miarę naszych możliwości czasowych przerabiamy kopie z Nekro na pdf-y i wrzucamy je do chmury, tzn. pewnie głównie do mojej chmury, do późniejszego linkowania. Pomaga nam w tym Wędrowiec.

Coś jeszcze?
Piszczcie / Piszcie!


Obserwuj wątek
  • b-a-g-a Re: Słowo wstępne 28.06.22, 11:43
   Napisałaś, że nie robimy podwątków i moim zdaniem słusznie, jeśli chodzi o np style ołtarzy czy rodzaje sklepień. Ale myślę, że doklejanie się do postów tak, żeby była kontynuacja, byłoby miłe. Nie, żeby za to represjonować, ale zachęcać. Struktura drzewka na forum istnieje i miło by było żeby wszystkie zdjęcia Kościoła Mariackiego czy Katedry Gnieźnieńskiej były koło siebie. Nie ukrywam, że chętnie bym wkleiła opracowany przez nas przewodnik po Ziemi Świętej, który właśnie jest rozpracowany tematycznie.
   Widzę, że czeka mnie rozpracowywanie zawiłości technicznych forum, z którym nigdy nie miałam do czynienia. Ale myślę, że z pomocą innych damy radę.
   Nie wiem o co chodzi z pytaniem o moje konto? Jako które konto założę forum? Na które do mnie pisać? Myślę, że w obu przypadkach wrócę do pierwotnego baga@gazeta.pl, a najlepiej korespondencję kierować do mnie na gmaila bagaplus@gmail.com
   • kot.peter Re: Słowo wstępne 28.06.22, 13:22
    b-a-g-a napisała:

    > Napisałaś, że nie robimy podwątków i moim zdaniem słusznie, jeśli chodzi o np s
    > tyle ołtarzy czy rodzaje sklepień. Ale myślę, że doklejanie się do postów tak,
    > żeby była kontynuacja, byłoby miłe. Nie, żeby za to represjonować, ale zachęcać.
    > Struktura drzewka na forum istnieje i miło by było żeby wszystkie zdjęcia Koś
    > cioła Mariackiego czy Katedry Gnieźnieńskiej były koło siebie.
    Jasne, zmienię ten akapit.


    > Nie ukrywam, że
    > chętnie bym wkleiła opracowany przez nas przewodnik po Ziemi Świętej, który wła
    > śnie jest rozpracowany tematycznie.
    Rozmawiałyśmy, że dla Ziemi Świętej robimy wyjątek.

    > Widzę, że czeka mnie rozpracowywanie zawiłości technicznych forum, z którym nig
    > dy nie miałam do czynienia. Ale myślę, że z pomocą innych damy radę.
    Napiszę "Wątek organizacyjny" i przedstawię go Wam do zatwierdzenia. Znajdą się tam bardziej szczegółowe informacje o tym, jak pisać tu posty, jak zmieniać ich "temat" (nie jest to oczywiste) i jak wklejać zdjęcia. (To ostatnie też mogę wyjaśnić sama, przecież wiem, jak to się robi.)

    > Nie wiem o co chodzi z pytaniem o moje konto? Jako które konto założę forum? Na
    > które do mnie pisać? Myślę, że w obu przypadkach wrócę do pierwotnego baga@gaz
    > eta.pl, a najlepiej korespondencję kierować do mnie na gmaila bagaplus@gmail.co
    > m
    Chodziło mi o to, na jaki adres do Ciebie pisać. Chyba najlepiej będzie po prostu te adresy podać, nawet mój.
  • kot.peter Słowo wstępne - po poprawkach 02.07.22, 22:34
   Zapraszamy na forum zdjęciowe poświęcone – zgodnie z nazwą – świątyniom i innym budowlom sakralnym wszystkich wyznań oraz ich cmentarzom. A także religii we wszelkich jej aspektach materialnych – od architektury i sztuki sakralnej po... kuchnię. Nie jest to forum teologiczne, nie dyskutujemy tu również o Kościele jako instytucji.

   Nasi „starzy userzy” o tym wiedzą. Informujemy userów nowych, których mamy nadzieję pozyskać.

   Jest to reaktywacja „Świątyń i nekropolii” z FF, ale ze względu na ograniczenia techniczne, forum będzie trochę inne. Rezygnujemy z podziału wątków na „podwątki” i nie będzie zakazu „zakrywania zdjęć”, bo niczego zakryć się nie da. Powinno więc być Wam łatwiej.
   Niemniej, na tym forum także istnieje „drzewko”, toteż prosimy o zachowanie minimum porządku. Nowe obiekty pokazujemy w nowej gałęzi, a jeśli mamy zdjęcia obiektu już prezentowanego, podłączamy się pod poprzedni post. (Szczegółowa instrukcja w „Wątku organizacyjnym”. Podpowiadamy tam również, jak wklejać zdjęcia.)

   Dążymy do tego, aby odtworzyć Nekro w całości, ze wszystkimi wątkami, ale ich założenie na nowo zajmie nam trochę czasu, więc prosimy o cierpliwość. Jeśli macie zdjęcia do tematu, który jeszcze nie istnieje, dajcie znać w „Wątku organizacyjnym”, założymy dla Was nowy temat.

   Jeszcze więcej czasu zajmie nam umieszczenie zawartości starego Nekro w Chmurze i wklejenie do poszczególnych wątków linków, które pozwolą wszystkim zaglądać do zasobów archiwalnych.

   Jak poprzednio, forum moderują Baga i Kot.peter. Możecie do nas pisać: bagaplus@gmail.com, kot.peter@gazeta.pl

   Rozmawiamy też na razie na forum „Sierotki po fotoforum”. Z wszelkimi wątpliwościami i pytaniami zapraszamy również tam.
   forum.gazeta.pl/forum/f,275690,Sierotki_po_fotoforum.html

   -----
   Wstęp jest długi, ale na prywatnym forum wstępy może edytować moderacja, bez proszenia o pomoc adminów GW, więc po kolei będziemy usuwać fragmenty już niepotrzebne. Te o odtwarzaniu Nekro i Chmurze, i o "porządku".

   Może tak być czy macie jeszcze jakieś uwagi?

  • kot.peter Wątek organizacyjny 02.07.22, 22:57
   Najpierw jakieś wstępne ecie pecie. Z całym szacunkiem, nie chce mi się teraz myśleć. Powitanie jest w nagłówku.
   A potem:

   JAK PISAĆ POSTY?
   Posty piszemy tu tak samo, jak na FF. Tzn. jeśli chcemy zaprezentować coś nowego, "odpowiadamy" na pierwszy, tytułowy post wątku. Jeśli chcemy dołączyć swoje zdjęcia do obiektu już pokazanego, "odpowiadamy" na post poprzedni.
   Jedna ważna różnica w stosunku do FF...

   JAK ZMIENIĆ TEMAT POSTU?
   - a trzeba będzie go zmieniać niemal za każdym razem, chyba że zechcemy po prostu skomentować czyjąś wypowiedź lub zdjęcia. (Czasy zamieszczania komentarzy pod zdjęciem się skończyły.)
   Aby to zrobić, odpowiadając na czyjś albo wstępny post trzeba kliknąć "cytuj", nie "odpowiedz". Jest to niewygodne, bo wymaga skasowania tekstu poprzednika. No i trzeba o tym pamiętać. Mam jednak nadzieję, że się przyzwyczaicie.

   JAK WKLEJAĆ ZDJĘCIA?
   Kiedy już otworzycie nowy post, zmienicie - lub nie - temat - i napiszecie, co chcieliście, spójrzcie na propozycje nad okienkiem, do którego wpisaliście tekst. Z możliwości do wyboru wybierzcie "zdjęcie" i potem system poprosi Was o dodanie zdjęcia z dysku, z Waszego własnego komputera.
   To bardzo ważne, abyście dodawali zdjęcia od siebie, nie "URL", bo podczas likwidacji FF Admini pisali, że URL-e znikną po 30 listopada, a zdjęcia dodane z naszych własnych kompów zostaną i nadal będą widoczne.

   CZY MOŻNA PODPISYWAĆ ZDJĘCIA?
   Niestety, nie można. Prosimy o zamieszczanie podpisów / opisów w postach

   Proszę o Wasze uwagi. Czy to, co napisałam jest jasne? Z tego, jak tu działacie, wnoszę, że chyba jest, bo to nieszczęsne zmienianie tematów postów ogarnęliście w wątku zagadkowym i drzewko jakoś wygląda.
   Ale może trzeba coś jeszcze dopowiedzieć? Może nie przewidziałam jakichś wątpliwości "zwykłych userów"?

  • kot.peter Ogólnie biorąc... 02.07.22, 23:11
   Mam wrażenie, że cała nasza robota - Warianta, Bagi, Wędrowca i moja - z kopiowaniem Nekro i zakładaniem go teraz na nowo jest na c...j. Bo nie widzę wstrząsającego zainteresowania userów. Najwyraźniej wiele osób odnalazło się gdzie indziej. Ja sama przyjemnie spędzam czas na forum tłumaczy na FB, gdzie w końcu założyłam konto.
   Ale jeszcze przez ten etap - założenie nowego Nekro z dostępem do archiwum - Was przeprowadzę. Wycofam się, jeśli to naprawdę nie wypali.
   Z dołu wylazłam i działam. Ale będę wdzięczna za informację zwrotną, że to działanie ma sens.
    • kot.peter Kobalt... 04.07.22, 21:53
     kobalt_x napisała:

     > Ma. Tylko ja sobie tak teoretycznie nie do końca to wyobrażam. Chyba najlepiej
     > założyć wątki i zobaczyć co wyjdzie.
     Dziękuję za wsparcie moralne. smile
   • wariant_b Re: Ogólnie biorąc... 03.07.22, 23:45
    kot.peter napisała:

    > Mam wrażenie, że cała nasza robota - Warianta, Bagi, Wędrowca i moja
    > - z kopiowaniem Nekro i zakładaniem go teraz na nowo jest na c...j.

    Mimo to będę chciał dokończyć moją działkę, czyli:

    - uporządkować nazewnictwo plików .html i zdjęć
    - wygenerować na nowo strony list i wątków już bez odwołań do Fotoforum,
    (co odchudzi nasze zasoby i potrzeby sprzętowe mniej więcej o połowę).
    - utworzyć nowe strony list w czytelniejszym układzie alfabetycznym lub wg. kategorii
    - połączyć wątki dzielone na strony w plikach .html
    - przekonwertować je do formy publikacyjnej (.pdf lub .docx/.odt)
    - uzyskać układ potrzebny do publikacji stron statycznych na dowolnym serwerze www
    - i ew. poszukać jakiejś platformy, na której można by kontynuować normalne działanie,
    tj. przenieść posty i inne potrzebne elementy do struktury bazodanowej wybranej
    platformy, jeśli uda się takową znaleźć (na razie najbardziej pasuje discourse,
    ale przymierzałem się tylko do tych darmowych forów, które miały maszynę wirtualną)

    Chodzi za mną jeszcze niezrealizowana wizja śp. Almanachu kulinarnego - przygotowanie
    wersji publikacyjnej Książki kucharskiej z wykorzystaniem zdjęć i przepisów z śp. Galerii potraw.
    • b-a-g-a Re: Ogólnie biorąc... 04.07.22, 13:07
     Być może wynika to z bezradności i niechęci do angażowania się w robotę. Ale myślę, że jak już coś będzie, to znajdą się chętni do korzystania. Przynajmniej do zaglądania w archiwa i szukania wspomnień.
     My skupiłyśmy się na Nekro, ale Ty, wariancie, masz o wiele więcej, więc na pewno Twój wkład w zarchiwizowanie FF jest bardziej donośny. Jeśli uda Ci się to ogarnąć, a przynajmniej większość (jak już wspominałyśmy, niektórych forów nie warto ruszać, bo nie będzie zainteresowania), na pewno będzie ktoś z nich korzystał. Ja nadal chętnie będę, w miarę swoich możliwości, pomagać.
     • kot.peter Re: Ogólnie biorąc... 04.07.22, 22:06
      b-a-g-a napisała:

      > Być może wynika to z bezradności i niechęci do angażowania się w robotę. (...)
      No właśnie. Bo dzięki kopiom Warianta, można by stworzyć nowe Podróże. Ale ktoś musiałby się tym zająć. Ale ja nie dam rady, a Bagi tam nie puszczę, jest mi potrzebna na Nekro!


    • kot.peter Re: Ogólnie biorąc... 04.07.22, 22:01
     wariant_b napisał:
     > Chodzi za mną jeszcze niezrealizowana wizja śp. Almanachu kulinarnego - przygot
     > owanie> wersji publikacyjnej Książki kucharskiej z wykorzystaniem zdjęć i przepisów z ś
     > p. Galerii potraw.
     O rety, odkryłeś Almanach? GW go zlikwidowała z braku nowych postów i rozpirzyła wątki po Kuchni, ale mam ściągę, spis wątków, który pomoże wszystko szybko znaleźć.
     Taka "Książka kucharska" byłaby świetna!
     Dwa problemy:
     - nie wszyscy pojęli ideę Almanachu - że mają to być przepisy sprawdzone, wypróbowane i pochwalone przez inne osoby. Wielu userów publikowało swoje luźne propozycje. Ale potrafię zrobić z tym porządek, tzn. wykasować to, co niepotrzebne
     - kilka osób, zostawszy Gwiazdami Internetu, pokasowało swoje zdjęcia w Galerii Potraw, więc ich przepisów, choćby były naprawdę super, nie da się uzupełnić zdjęciami z GP.
     Jeśli wrócisz do tego pomysłu, daj znać. Od strony kuchennej będę w stanie Ci pomóc.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka