Dodaj do ulubionych

Długi Spacerex 5 na orbicie

28.12.19, 23:24

Już w 3-ciej próbie skośnoocy przedstawiciele hominidów spacerkiem osiągnęli to, nad czym biedzą się najbardziej "zaawansowane" komiczne "mocarstwa" kosmiczne 8-)
Za 2 latka użyją jej do sprowadzenia piachu z Marsa, a za kolejną olimpiadę w jej składance poślą na te piachy swoich tajkonautów. nAsA z eSĄ i rUSkosmykiem będą się nadal oglądały na to, czy nie da się tam zalecieć... Teslą
Z info grafiki
Spacerek 5
wynika, że składanka z 4ch wystarczyć może na misję księżycową typu Apollo.
Obserwuj wątek
  • pomruk Re: Długi Spacerex 5 na orbicie 28.12.19, 23:47
   Entuzjasta z Ciebie :-) Ale wiesz, rakieta o udźwigu 25 ton na LEO była osiągnieciem, lecz... jakieś 50 lat temu. Wiele państw posiada podobne od lat. Dziś nawet Falcon Heavy nie zachwyca (64 ton), skoro w budowie już są SLS (do 130 ton), Starship (ok. 150 ton i więcej). A, w tym zestawieniu brakuje mi francuskiej rakiety Ariane 5, która uniesie do 21 ton.
   A tak w ogóle, to chiński lot na Księżyc odbyć by się miał raczej przy użyciu rakiety nośnej Długi Marsz 9 (udźwig 150 ton na LEO, 50 ton w kierunku Ksieżyca). Ale nie rozpoczęto nawet jej budowy, spodziewana jest w latach 30-tych.
  • bonobo44 Re: Długi Spacerex 5 na orbicie 29.12.19, 02:09
   "dyrektor krajowej administracji ds. przestrzeni kosmicznej Wu Yanhua zapewnił, że "rakieta Długi Marsz będzie wykonywała ważne misje", w tym wyniesie "pierwszą chińską sondę marsjańską, sondę księżycową", a ponadto "centralny moduł mieszkalnej stacji kosmicznej" - dodał Wu.
   W połowie listopada Chiny przeprowadziły udaną próbę lądownika przed planowaną bezzałogową misją eksploracyjną na Marsa; test przeprowadzono w prowincji Hebei na północy Chin.

   Pekin planuje wysłanie sondy na Marsa w 2020 roku, a jednym z największych wyzwań jest zapewnienie bezpiecznego lądowania na powierzchni Czerwonej Planety.

   Długi Marsz 5 ma też przenieść na Księżyc sondę Chang'e 5, by pobrać z jego powierzchni próbki."
   wiadomosci.dziennik.pl/nauka/artykuly/616581,chiny-wystrzelily-rakieta-dlugi-marsz-5.html

   Chang'e 5 i próbki z Księżyca to jeszcze nie próbki z Marsa, ale logicznie rzecz biorąc w dwa lata później (po lądowaniu na Marsie i Chang'e 5, próbki z Marsa to następny cel. Składane przez nich "stacje orbitane" to zaś nic innego niż potencjalne statki do wypraw załogowych na Księżyc i na Marsa. Oni realizują to metodycznym i niezbyt kosztownym 'spacerkiem' ('long march'), podczas gdy inni usiłują dokonać tego pojedynczymi gigantycznymi susami (tradycja 'giant leaps' ?) za którymi idą gigantyczne koszty.
  • bonobo44 Re: Długi Spacerex 5 na orbicie 29.12.19, 02:28
   Zwraca moją uwagę fakt, że średnica payload jest porównywalna z średnicą rakiety (5m). Średnica Apollo to było 4 m (przy 10 m średnicy Saturna V).
   Oznacza to, że w istocie 2 starty wystarczą (jeden ze statkiem i drugi z paliwem), aby zmontować na orbicie uniwersalny pojazd zdolny do lotu nie tylko na Księżyc ale i na Marsa. Tajkonauci mogą być nań dostarczeni odpowiednikiem Sojuza jak na stację orbitalną, która na pewno nie jest ich/Chińczyków celem sama w sobie).
   Resztę możemy sobie dośpiewać.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka