Dodaj do ulubionych

Opozycja Marsa

04.10.20, 23:08
2 dni temu Mars znalazł się najbliżej Ziemi, najbliżej od ok. 2 lat. Zaś w nocy 13/14 października nastąpi jego opozycja. Oba te wydarzenia nastąpiłyby jednocześnie, gdyby orbity obu planet były kołowe, lecz znaczna ekscentryczność orbity Marsa powoduje ich niejednoczesność.
Wieczorem widać Marsa na wschodzie, po północy wysoko na południowej części nieba. Nie sposób go w tych dniach pomylić z innym ciałem niebieskim - jest piękny i jasny.
W sieci mozna znaleźć przepiekne obrazy Marsa wykonane przez amatorów astronomii. Oto np. obraz otrzymany w dniu 30 września przez amerykańskiego astronoma - amatora Damiana Peacha.

https://pbs.twimg.com/media/EjWTUesXYAE_Wd7?format=jpg&name=medium
Obserwuj wątek
    • kornel-1 Re: Opozycja Marsa 06.10.20, 08:34
      pomruk napisał:

>Oto np. obraz otrzymany w dniu 30 września przez amerykańskiego astronoma -
      > amatora Damiana Peacha.

Wygląda jak Ziemia z cyklonem nad Europą :-p

Kornel
    • pomruk Re: Opozycja Marsa 06.10.20, 09:08
      To co wygląda jak Afryka to Wielka Syrta, Syrtis Major, obszar ciemniejszych skał. A ten cyklon to Hellas (Hellas Planitia) - wielka niecka uderzeniowa, na początku istnienia coś rabnęło w planetę i wybiło taki wielki krater, głęboki na 7 km (!).
    • mateusz572 Re: Opozycja Marsa 07.10.20, 20:14
      Piękny jest ten nasz Mars. Poza tym himalaiści mieliby dużo łatwiejsze zadanie przy wchodzeniu na szczyt Olympus Mons. 🙂

Jak myślisz: kiedy lądowanie człowieka na Marsie ?
      • kornel-1 Re: Opozycja Marsa 07.10.20, 22:34
        mateusz572 napisał:

> Piękny jest ten nasz Mars. Poza tym himalaiści mieliby dużo łatwiejsze zadanie
        > przy wchodzeniu na szczyt Olympus Mons
        . 🙂

Dlaczego?
        E= mgΔh
        Grawitacja na Marsie 2,6 mniejsza
        Masa astronauty 1.5 x większa niż himalaisty (skafander w locie Apollo - 83 kg)
        Wysokość do pokonania zależna od tego, co się liczy: wybitność 8848 m vs. 26000 m lub realną wspinaczkę od podstawy (3000-4000 m vs 26000 m).

Policz i powiedz, co ci wyszło.
        LOL

Kornel
        • mateusz572 Re: Opozycja Marsa 08.10.20, 21:09
          Myślę, że w momencie gdy zaczniemy eksplorować Marsa, skafandry będą znacznie lżejsze i poręczniejsze w użyciu. Astronauci muszą się w nich czuć komfortowo bo godzinami będą wykonywać zadania związane z założeniem kolonii, a później także z penetracją planety. Nie wyobrażam sobie, że może być inaczej.
          • kornel-1 Re: Opozycja Marsa 08.10.20, 22:16
            mateusz572 napisał:

> Myślę, że w momencie gdy zaczniemy eksplorować Marsa, skafandry będą znacznie l
            > żejsze i poręczniejsze w użyciu.

Ale ja nie twierdzę, że skafander na Marsie ma ważyć 82 kg :) Przyjąłem realistycznie, że masa astronauty z wyposażeniem będzie 1,5 x większa niż himalaisty.
            Masa człowieka 80 kg
            Masa ekwipunku himalaisty z ubraniem = 20 kg. Razem z himalaistą 100 kg.
            Masa astronauty ze skafandrem i wyposażeniem 150% * 100 kg =150 kg, czyli w warunkach marsjańskich 58 kg. Do wytrzymania.

Więc jak z tym wysiłkiem przy zdobywaniu marsjańskiego Everestu?

Kornel
            • mateusz572 Re: Opozycja Marsa 10.10.20, 17:42
              Myślę, że po pokonaniu szesciokilometrowej wysokości uskoku na początku wspinaczki później może być dużo łatwiej, gdyż średnie nachylenie to 5%. Rolę może odgrywać odległość rzędu kilkuset kilometrów do szczytu, a na szczycie zejście do kaldery, której głębokość jest rzędu 3 kilometrów. Sama wielkość kaldery jest też rzędu kilkudziesięciu kilometrów. Reasumując wszystko jest monstrualnych rozmiarów w porównaniu do Ewerestu prócz oczywiście nachylenia terenu.
              Dużo mniejsza siła ciązenia byłaby oczywiście atutem na plus przyszłych zdobywców. Jednak na niekorzyść przemawia niska temperatura, skafandry muszą być podgrzewane. Niska zawartość tlenu nie grałaby roli gdyż zdobywcy będą oddychać własną mieszanką zmagazynowaną w plecakach skafandrów.
              Oczywiście logistycznie byłoby to ogromne przedsięwzięcie rozłożone na etapy, coś na kształt obozów podczas zdobywania najwyższych szczytów Ziemi.
              Reasumując przedsięwzięcie tak ogromne jak sam Olympus Mons.
    • europitek Re: Opozycja Marsa 09.10.20, 01:02
      pomruk napisał:
      > Nie sposób go w tych dniach pomylić z innym ciałem niebieskim - jest piękny
      > i jasny.

Bo on nie jest niebieski, lecz żółtawo-biały. Podobnie Wenus i inne obiekty wewnątrzukładowe.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka