Dodaj do ulubionych

Pytanie do ornitologów.

IP: *.ztpnet.pl 10.12.05, 12:45
Czy to prawda, że ptak zwany "orzeł bielik" (nasze godło) nie jest żadnym
orłem, a bieliki są innym gatunkiem? niż orły?
Obserwuj wątek
    • Gość: botanik Re: Pytanie do ornitologów IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 10.12.05, 17:00
      Jeśli spojrzeć na to z punktu widzenia nazewnictwa łacińskiego, to bielik nie jest orłem, bo należy do innego rodzaju (Haliaeetus) niż orzeł przedni (Aquila). Polska nazwa bielika to również nie jest "orzeł bielik", a sam "bielik" (Haliaeetus albicilla), z kolei Haliaeetus leucoryphus, zowie się "bielik wschodni". Polskie nazwy mogą też wprowadzać w błąd, czego przykładem jest nazwa "orlik" sugerująca, że orlik to nie orzeł, tylko coś mniejszego. Rzeczywiście orlik (np. grubodzioby) jest mniejszy od orła przedniego, ale jego łacińska nazwa rodzajowa jest taka sama (Aquila) (sic!). Żeby namieszać jeszcze bardziej sięgnę do angielskich nazw tych ptaków, tak więc bielik - White-tailed eagle (orzeł białoogonowy); orzeł przedni - Golden eagle (orzeł złoty); orlik grubodzioby - Spotted eagle (orzeł nakrapiany). Również orzełek (Hieraaetus) po angielsku jest orłem. Skąd się to wzięło? Myślę, że stąd iż w rzeczywistości te ptaki "sylwetkowo" są do siebie dosyć podobne, a przynajmniej bardziej niż do jastrzębi. Największa różnica pomiędzy orłami (+ orłanami, do których należy bielik) a jastrzębiami jest w kształcie skrzydeł podczas lotu. Ale jak jesteś ciekawy, to poszukaj w necie.
      Pozdrawiam
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka