Dodaj do ulubionych

Polacy w Meksyku

02.12.05, 21:39
przebywajacy obecnie w Meksyku poszukiwani,
gdzie jestescie i co robicie?
a moze ktos ma jakies doswiadczenia zwiazane z otrzymaniem wizy na prace w
Meksyku?
Obserwuj wątek
    • arekch77 Re: Polacy w Meksyku 03.12.05, 00:09
      No ja mam doświadczenia z otrzymaniem wizy, co dokładnie chciałabyś wiedzieć?
      • barbarasw Re: Polacy w Meksyku 04.12.05, 05:18
        Np. jak dlugo czeka sie na jej otrzymanie, czy posiadanie firmy, ktora chce cie
        zatrudnic jest warunkiem koniecznym i wystarczajacym, na jak dlugo sie ja
        otrzymuje...
        tyle przychodzi mi teraz do glowy, ale ogolnie to interesuje mnie wszystko na
        ten temat.
        a propos, czy jestes teraz w meksyku?
        • arekch77 Re: Polacy w Meksyku 04.12.05, 21:57
          Jeżeli jesteś w związku małżeńskim z obywatelem Meksyku, to otrzymać wizę jest
          łatwo, w przeciwnym wypadku może być trudniej ale w obu przypadkach procedura
          jest taka sama - długa i uciążliwa, dająca najlepszy obraz tamtejszej
          rozbudowanej do granic możliwości biurokracji.

Posiadanie oferty pracy jest warunkim koniecznym, ale nie wystarczającym.
          Oprócz tego należy spełnić jeszcze kilka warunków, jak np. stały adres
          zamieszkania. Wizę dostaje się na rok i jest ważna tylko do pracy na opisanym
          we wniosku stanowisku w danej firmie. W przypadku zmiany stanowiska lub
          pracodawcy należy dokonać korekt w wizie.

Ta wiza to taka książeczka, nazywa się Forma Migratoria 3, w skrócie FM3. Aby
          ją uzyskać, musisz w Instituto Nacional de Migracion (INM) przedstawić:

- wniosek,
          - paszport,
          - dokument potwierdzający miejsce zamieszkania (rachunek za wodę, prąd, telefon
          lub opłaty podatku od nieruchomości, "boleta de predial")
          - zdjęcie,
          - ofertę pracy,
          - akt założycielski firmy składającej ofertę,
          - potwierdzenie ostatniej opłatu podatku przez firmę,
          - kopię dokumentu tożsamości osoby podpisującej ofertę oraz notarialne
          upoważnienie dla tej osoby do reprezentowania firmy (jeżeli nie jest wpisana w
          akcie założycielskim
          - dokumenty potwierdzające kwalifikacje do pracy na zajmowanym stanowisku -
          dyplomy, świadectwa ukończenia kursów, itp. Jeżeli te dokumenty wystawione są w
          innym kraju, to trzeba je przetłumaczyć a następnie potwierdzić w konsulacie
          meksykańskim
          - jeżeli jesteś w związku małżeńskim, to jeszcze akt małżeńtwa, akt urodzenia
          małżonka, jego dokument tożsamości oraz oświadczenie o tym, że żyjecie razem

I pewnie jeszce coś, o czym zapomniałem :) Te wszystkie dokumeny trzeba
          skopiować i te kopie też dołączyć, ale ile kopii każdego dokumentu to nie
          pamiętam. No i najważniejsze - trzeba zapłacić, coś około 200 USD.

Wizę trzeba odnawiać co rok, po pięciu latach można uzyskać FM2 uprawniającą do
          pobytu stałego, jej już nie trzeba odnawiać.

Pozdrawiam!

P.S. Obecnie nie przebywam w Mex, ale za 2 tygodnie przyjeżdżam :)
          • barbarasw Re: Polacy w Meksyku 05.12.05, 16:26
            Dzieki za wyczerpujaca odpowiedz!
            Nie wyglada to zbyt latwo, szczegolnie jezeli nie jest sie jeszcze w zwiazku
            malzenskim, ale bede probowac.
            Pozdrawiam serdecznie z Meksyku!
      • nacia131313 Re: Polacy w Meksyku 05.12.05, 22:43
        Zamierzam sie wybrac do Mexyku do zaprzyjaźnionej tamtejszej rodziny w celu
        poznania kultury i podjęcia nauki dłużej niż 90 dni wiec chciałabym sie
        dowiedzieć wszystkiego na temat otrzymania wizy.
        Natalia.
        nataliaomar@gmail.com
        • copernico Re: Polacy w Meksyku 05.12.05, 23:47
          Witam.
          Pod tym linkiem znajdziesz informacje na ten temat z tzw. pierwszej reki, czyli
          Instituto Nacional de Migración:
          www.inm.gob.mx/Pozdrawiam,
          Copernico
        • nacia131313 Re: Pytania na temat wizy 05.12.05, 23:50
          Witam bardzo serdecznie!
          Bardzo chcę wyjechać do Meksyku, pięknego kraju, który pragnę dobrze poznać.
          Chcę wylecieć na początku lipca do zaprzyjaźnionej meksykańskiej rodziny oraz
          chłopaka z którym planujemy związek małżeński. Pragnę wyleciec na wiecej niz 90
          dni wiec z tego co wiem potrzebna jest wiza, jak mogę ja dostać?Myślę że nie
          będzie to wcale proste. Jestem uczennicą szkoły policealnej i chce zrobic rok
          przerwy wylatując do tego pieknego kraju jednak słabo znam hiszpański, ale z
          rodziną meksykańska dogaduje sie bez problemu w jezyku angielskim. Czy żeby
          dostać wize musze znac dobrze hiszpański? Chiałam nauczyć sie tego języka
          właśnie tam w tym kraju w szkole dla cudzoziemców. Jakich dokumentów potrzebuje?
          (Posiadam ważny paszport). Ile sie czeka na wize? I jakie ewentualne koszty? A i
          jeszcze kilka pytanek w sprawie biletu lotniczego,Które linie są najtansze?Czy
          są jakieś zniżki dla uczniów i studentów? I jak najkorzystniej można sie tam
          dostać? Bardzo proszę o odpowiedź. :)
          Natalia
          nataliaomar@gmail.com
          • arekch77 Re: Pytania na temat wizy 11.12.05, 23:54
            Witaj Natalia, długo nic nie pisałem, niestety, praca :(

Jeżeli chcesz przebywać w Meksyku dłużej niż 90 dni, to oczywiście potrzebujesz
            wizę do tego uprawniającą. Ale te 90 dni to też nie do końca prawda. W
            samolocie dostaniesz kartę turystyczną (FMT), musisz ją wypełnić i pokazać przy
            odprawie. Urzędnik podbije ją jednocześnie wpisując na niej ile dni możesz
            przebywać w Meksyku - najczęściej wpisze 30 dni. Przed upływem tego terminu
            muszisz udać się do Instituto Nacional de Migracion i przedłużyć to FMT o
            kolejne 30 dni, płacąc za to około 25 USD. Muszisz też wykazać że masz za co
            się utrzymać. To FMT można przedłużyć maksymalnie 2 razy.

Oczywiście nie musisz znać hiszpańskiego aby otrzymać wizę FM3, która uprawnia
            Cię do rocznego pobytu w Meksyku, ale jego znajomość jest bardzo pomocna, gdyż
            u Meksykanów z angielskim słabo. Radziłbym Ci postarać się o wizę już tutaj, w
            Polsce - zapytaj w ambasadzie jakie dokumenty będą Ci potrzebne.

Co do przelotu, to najkorzystniejszą i najtańszą ofertę raz widziałem w Air
            France - bilet z Warszawy do Mexico City i spowrotem kosztował 2.700 PLN, już
            ze wszystkimi opłatami. Przeciętna cena takiego biletu z Polski to 3.000 -
            3.500 PLN. Można taniej lecieć z Niemiec lub Hiszpanii, ale wiąże się to
            oczywiście z pewnymi niedogodnościami.

O tej godzinie nic nie przychodzi mi do głowy :)), jeśli będziesz potrzebowałą
            więcej informacji to pisz!

Pozdrawiam,

Arek
            • barbarasw Re: Pytania na temat wizy 12.12.05, 18:31
              Na karcie FMT mozna tez samemu wpisac od razu 90 dni, urzednik podbija, po czym
              mozna przedluzyc w Instituto Nacional de Migracion na kolejny okres.
      • no_guts_no_glory Re: Polacy w Meksyku 07.01.06, 01:50
        Witam wszystkich!

A pytanie mam do Arka - nie wiesz moze jak jest z samozatrudnieniem? Jestem
        aktualnie w usa ale ten kraj zaczyna mnie powaznie meczyc i myslalem zeby moze
        sie zabunkrowac w Meksyku na jakis czas... :) A to samozatrudnienie to bylby
        jakis hotel/pensjonat nad oceanem. Orientowalem sie juz w sprawie zakupu
        nieruchomosci i wydaje mi sie ze jak zawioda inne mozliwosci to mozna zawrzec
        umowe "trustu" z bankiem i kupic to na nich. Wiesz moze jak to wyglada?
        No i jeszcze to samozatrudnienie?

Pozdrawiam wszystkich meksykofili!!!

pawel
    • tacos72 Re: Polacy w Meksyku 07.01.06, 06:13
      Czesc, obecnie przebywam w Mexico City i jestem tu jeszcze do marca 06. Moj maz
      pracuje a ja ucze sie hiszpanskiego, w trakcie gdy nasze dzieci sa tu w
      przedszkolu. Chetnie nawiaze kontakt z Polakami przebywajacymi tutaj lub tymi
      co chca przyjechac. Jest to moj drugi pobyt, pierwszy raz bylam 5 miesiecy od
      listopada 04. Nie mam doswiadczenia z otrzymaniem wizy, choc ja mam, poniewaz
      bylo to zalatwiane przez firme w ktorej zatrudniony jest moj maz, ale chetnie
      sluze innymi radami.
      • asiucha28 Re: Polacy w Meksyku 18.01.06, 02:54
        czesc zadzwon do mnie 53 90 21 05 Aska
        • tacos72 Re: Polacy w Meksyku 29.01.06, 08:09
          Dziekuje, w najblizszym czasie sie odezwe
      • mbl77 Re: Polacy w Meksyku 20.01.06, 15:06
        Witam,
        Ciesze sie, ze Arek zalozyl forum o Meksyku. Akurat wybieram sie do Meksyku w
        lutym z polrocznym synkiem, szukam Polakow mieszkajacych w tym fascynujacym
        kraju. Moj maz jest Meksykaninem, pracuje w Mexico City. Jak dotad bylam w
        Meksyku raz przez dwa miesiace, teraz jade na dluzej, planujemy z mezem pobyt na
        dwa lata. Szukam dobrej i niezbyt drogiej;)) szkoly jezykowej, interesuje mnie
        tez jak wyglada system szczepien dzieci i w ogole opieka lekarska?
        • kasiasmom Re: Polacy w Meksyku 20.01.06, 18:29
          Witaj!
          Gdy przyjezdzalam do Meksyku dziewietnascie lat temu, umialam jedno slowo po
          hiszpansku - mama :-) Maz zapisal mnie na kurs hiszpanskiego dla cudzoziemcow
          na UNAM (Universidad Nacional Autonoma de Mexico), trwal on dziesiec tygodni,
          po trzy godziny dziennie i dal mi naprawde porzadne podstawy. Nie wiem, ile w
          tej chwili on kosztuje, ale twoj maz na pewno bez trudnosci moze sie
          wszystkiego dowiedziec na miejscu (jak rowniez wiadomosci o szczepieniach
          dzieci i gdzie dostac ksiazeczke szczepien dla dziecka). Jakie ubezpieczenie
          lekarskie ma twoj maz? Podaje ci strone UNAM i inna, ktora w skrocie informuja
          o szczepieniach i ich terminach
          www.acatlan.unam.mx/idiomas/espanol/
          www.esmas.com/salud/saludfamiliar/adolescentes/337295.html
          www.imss.gob.mx/IMSS/IMSS_SITIOS/DPM/Servicios/PREVENIMSS/ninos/preven/Pozdrawiam
        • sandia78 Re: Polacy w Meksyku 20.01.06, 21:30
          Czesc mbl77,
          wyslalam ci wiadomosc na skrzynke gazety
          pozdrawiam
          • lusesitaaa Re: Polacy w Meksyku 27.01.06, 17:59
            Mieszkam sobie tu w Playa del Carmen i spotykam tylko turystow-Polakow, nie
            mieszkancow, naprawde nikt tu oprocz mnie nie mieszka ????:(
            • navigatus Re: Polacy w Meksyku 14.02.06, 08:24
              Poszukaj na p2p róźnych, ja tak kilka osób znalazłem, niestety mam jednego
              sąsiada ok. 2 km w mieście, z harakterem poznańskim, wieć bliżej mi do 2 polaca
              w odległości 68 km.
              Jestem W Veracruz, szukajcie mnie na skype pod ksywką navigatus.
        • tacos72 Re: Polacy w Meksyku 29.01.06, 08:08
          Czesc
          Ja korzystam ze szkoly AngloAmericano (Col. Polanco) gdzie kursy intensywne
          tzn. 2 godz dziennie, 3 i pol tyg. czyli 34 godz. kosztuja 1700 pesos +
          ksiazka. Opinie o kursach rozne, poczatkujacy narzekaja, ze zbyt wolno (ksiazka
          Aula Latina) a bardziej zaawansowani raczej zadowoleni (korzysta sie z ksiazki
          przygotowanej na UNAM Pido la Palabra od czesci trzeciej).
          Na Polanco i na UNAM sa odzialy CEPE, gdzie kursy intensywne tzn. 75 godz przez
          ok. 2 i pol mca kosztuja ponad 4 tys. pesos czyli troche drozej niza w
          AngloAmericano. Opieka zdrowotna tzn. ceny zaleza od miejsca, natomiast nic nie
          wiem o ubezpieczeniach zdrowotnych, bo sama nie korzystam. Ale prywatnie wizyta
          ok. 150 do 600 pesos u pediatry. Jesli bedziesz miec jeszze jakies pytania,
          chetnie odpowiem
          • sandia78 Re: Polacy w Meksyku 30.01.06, 17:47
            Z tego co sie orientuje (mam rocznego synka) wizyta u pediatry do koszt 500-700
            peso. 150 to chyba tylko seguro VRIM. Bardzo polecam VRIM.
            Pozdrawiam
            • navigatus Ceny w Veracruz 14.02.06, 08:19
              Tu lekarze prywatni pobieraja od 100 do 250 pesos normalnie, specjalisci ok.
              500 pesos, oraz podszywajacy się za nich.
              Jak ktoś ma pytania do mnie to można mnie znależć na SKYPE jako navigatus.
              Ale niestety 22 lutego lece do pracy na statek i wruce do domu tzn. do Veracruz
              w maju.
    • atena1979 Re: Polacy w Meksyku 03.02.06, 12:00
      Witajcie, szkoda, ze dopiero teraz was znalazlam, juz od 4 miesiecy mieszkam w
      Polsce a wczesniej 2,5 roku w Meksyku - Cuernavaca.
      Nie wiem jak jest w DF ale w Cuernavaca bardzo przyjemnie sie zalatwia sprawy
      Instituto Migratorio (a moze mialam szczescie), i z ta biurokracja to w
      porownaniu do Polski to nic, np. na paszport sie czeka 2 godziny (w PL 3 tyg.),
      prawo jazdy - 30 min (jak nie ma kolejki, w PL 30 dni), akt urodzenia+pesel -
      od 2 godzin do 1 dnia (w PL 30 dni akt + 30 dni pesel)no chyba wystarczy.
      Samozatrudnienie (tak pracowalam przez wiekszosc czasu) chyba najlepiej ze
      wspolnikiem tamtejszym. No a najlatwiej to ze znajomosciami.
      Pozdrawiam wszystkich w Mex. i troche (tylko troche) zazdroszcze wam slonca!
      • no_guts_no_glory Re: Polacy w Meksyku 10.02.06, 05:06
        Hej!

Ja w sprawie tego samozatrudnienia :)
        Bardzo chcialbym zamieszkac w Meksyku na jakis czas (kilka mieciecy -
        kilkanascie lat) :) Myslalem wlasnie o samozatrudnieniu - np jakis pensjonacik
        albo cos w tym stylu.
        Pisalas ze najlepiej robic to ze wspolnikiem. Mam kandydata - mysle ze mozna mu
        zaufac.
        Co o tym myslisz? Mysle ze to wyglada tak nierealnie (jak mowilem mamie co ze
        zamieszkam w Meksyku to dla niej rownie dobrze moglbym sie przeprowadzic na
        marsa :) --> dla niej ten sam kaliber :) Ale to tylko tak wyglada - mam
        nadzieje ze kraj jest nie mniej cywilizowany niz nasz.

pozdr

pablo :)
        • regias Re: Polacy w Meksyku 10.02.06, 17:05
          hi hi, skad ja to znam:)
          jak powiedzialam mamie ze mam chlopaka z Meksyku, a potem, ze jade tam na pare
          m-cy na praktyke itp., to jakbym jechala na koniec swiata.
          pozdrawiam i zycze powodzenia z tym interesem!!
    • mysz123456789 paul 25.10.14, 21:25
      Wszystko to sciema i tyle ja od dawna mieszkam w mexyku prowadzilem rozne biznesy i napisze cala prawde kraj jest ok bo nie ma rzadnych inspekcji mozesz prowadzic biznes nie majwc rzadnej szkoly zero podatkow rozliczen kazdy maly przedsiebiorca ma to wdupie jacy sa mexykanie oszusci i zlodIeje nie roby jakies 80% oni tutaj sa podzieleni nie ma klasy rownej sredniakow albo jestes madry albo glupi oczywiscie sa tutaj kumaki majq dobre szkoly i dobra prace ale to tylko 20% reszta kombinuje co jest wazne dla polaka tutaj to ze beda cie mylic z gringo I beda pierdolic ci po angielsku mimo to ze jestes polakiem co jeszcze beda cie dymac finansowo na kazdym kroku a twoj najleprzy przyjaciel okradnie cie na koncu nikomu tutaj sie nie ufa jest luz ale nie mozesz nikomu ufac dlaczego ich tu tylu ginie sami sobie odpodz. Na te pytanie sami tu nie przetrwacie nie ma szans nawet ja nie dalem rady sam oczywiscie mam osobe ktora mnie wspiera ale zaczym ja znalazlem swoje musialem odplakac hihi ogolnie mimo to jest lepiej niz w polsce tutaj mozesz byc kims jesli dasz rade moj tel 2291015359
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka