Dodaj do ulubionych

Spółka Akcyjna: SA czy S.A.?

IP: 212.244.172.* 06.11.01, 14:53
Skrócone nazwy spółek akcyjnych kończą się skrótowcem SA (lub, chyba nawet
częściej, S.A.). Która forma jest zatem prawidłowa: PZU SA czy PZU S.A.?
Jakiego rodzaju jest to błąd: ortograficzny czy interpunkcyjny?
Obserwuj wątek
    • mip Re: Spółka Akcyjna: SA czy S.A.? 06.11.01, 17:56
      Podobnie z innymi skrótami. W szkole uczono mnie "n. p."
      a Microsoft każe w Wordzie pisać "np."

    • civic_vtec Re: Spółka Akcyjna: SA 06.11.01, 18:35
      Dla dociekliwych link (wypowiedź prof. Walerego Pisarka):

      www.energetyka.kalisz.pl/Z%20pradem/Z%20pradem%
      202_2001/artukul3_zpradem.htm

      Dla tych co wolą krótko (wyimek z powyższego):

      Zasada bowiem jest prosta: Skrótowce pisane wielkimi literami obywają się bez
      kropek. Dotyczy to obu głównych typów skrótowców: literowców i głoskowców.
      Literowcami są na przykład nazwy własne: AK, PKO, PKP, RFN, UJ, FZPEP, które
      wymawiamy, wymieniając kolejno nazwy składających się na nie liter, a więc: (a-
      ka), (pe-ka-o), (pe-kape), (er-ef-en), (u-jot), (ef-zet-pe-e-pe).

      Pozdrawiam leniwie
      Vtec
      • civic_vtec Re: Spółka Akcyjna: SA - o linku 06.11.01, 18:38
        Link aktywizował się niepoprawnie - jest za długi, by zmieścił się w jednej
        linijce. Należy skopiować cały tekst do okienka adresu przeglądarki!

        P.S. Czy ktoś wie jak sobie z tym poradzić?
      • civic_vtec Re: o wyimku 06.11.01, 19:35
        civic_vtec napisał(a):

        > Dla tych co wolą krótko (wyimek z powyższego):

        Oberwę w skórę za ten "wyimek" czy nie?
        Sprawdzić nie mam gdzie i nadzieja tylko w Pani Teresie.

        Vtec
        • teresa.kruszona Re: o wyimku 06.11.01, 23:00
          civic_vtec napisał(a):

          > civic_vtec napisał(a):
          >
          > > Dla tych co wolą krótko (wyimek z powyższego):
          >
          > Oberwę w skórę za ten "wyimek" czy nie?
          > Sprawdzić nie mam gdzie i nadzieja tylko w Pani Teresie.
          >
          > Vtec

          Wyimek - śliczne słówko (i całkiem poprawne).
          W skrótowcach rodzimych i obcych przyswojonych nie stawiamy kropki, np. FSO, SA,
          USA (mimo że w ang. U.S.A.), PS, UJ. Czy S.A. to błąd ortograficzny czy
          interpunkcyjny? Ja uznałabym to za błąd ortograficzny.
          • Gość: szaser Re: o wyimku IP: 193.59.130.* 07.11.01, 09:06
            Jestem zwolennikiem SA, chociaż ostatnio prof. Miodek mówił, że niestety jest
            jeszcze dopuszczone S.A., np. TVP S.A. Przed wojną wszystkie spółki miały
            kropki w skrótach a więc jest to już archaiczna postać akronimu.
    • jarentowski Re: Spółka Akcyjna: SA czy S.A.? 05.06.02, 08:51
      Zainteresowanych pisownią SA/S.A. odsyłam do zakończonej już dyskusji na ten
      temat pod podobną nazwą.
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka