Forum Sport Narty
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

pranie kurtki z membraną

04.12.15, 11:12
    Witam. Przyznaję się bez bicia, że w dobie internetu nie skorzystałam z wiedzy w nim zawartej....i chyba zniszczyłam nasze kurtki z membraną :-( Jesteśmy z mężem początkującymi narciarzami, kupiliśmy sobie odzież, ale nie zasięgnęliśmy informacji co do sposobu prania. Zatem po sprawdzeniu etykiety z napisem: 40st, włączyłam pranie na zwykły program, ze zwykłym proszkiem i płynem do płukania tkanin. Czynność powtórzyłam ze 4 razy przez 2 lata, odkąd mamy kurtki. Oświeciło mnie, gdy moja szwagierka zamawiała płyn do prania odzieży sportowej i wtedy się załamałam :-(. Pytałam w sklepach sportowych czy już "pozamiatane" z tymi naszymi kurtkami, a odpowiedź brzmiała : niestety tak, straciły właściwości. Dlatego chce zapytać tutaj mądrych ludzi, czy istnieje jakaś szansa na "reanimację" tych kurtek? Czy da się jakoś sprawdzić stan owej membrany? W internecie znalazłam wątek o tzw. teście prysznicowym, co to takiego? Jedna kurtka męża to 4f 2000, a moja Iguana 5000MM.
    Obserwuj wątek
      • marekggg Re: pranie kurtki z membraną 06.12.15, 15:43
        oczywiscie ze ci powiedza w sklepie ze kurtka do niczego itp.
        test prysnicowy: - ubierasz kurtke na koszulke, zapinasz wszystko i sie polewasz woda pod prysznicem(chwile, pare sekund), tylko nie po glowie. no i jak kurtka przemaka = mokra kuszulka no to cos jest nie tak.
        moja rada: - nie wyrzucaj tej kurtki, membrana to fajna rzecz, ale nowa kurtka kosztuje sporo wiecej. oddychac bedzie tak czy siak, akurat ze moze bedzie troche mokro jak bedzie padal snieg lub deszcz.
        zawsze mozna niektore czesci popryskac srodkiem do impregnacji (nie cale plecy, ale np. tylko ramiona, ewentualnie zewnetrzna czesc rekawow.
        co do prania - najlepiej w okolo 40 stopni, nawet recznie i bez plynu do plukania. najlepiej ze zwyklym mydlem.
      • jorinda Re: pranie kurtki z membraną 07.12.15, 12:12
        Jak popryskam kurtkę wodą to materiał nasiąka, jednak jeszcze go nie impregnowałam. Mam zamiar zakupić dziś impregnat i sprawdzę jak się sprawa ma. Przed praniem rzeczywiście poleję ją wodą, ale podejrzewam że i tak już po kurtce... :(
      • gall.anonim.pn Re: pranie kurtki z membraną 07.01.16, 21:13
        W przypadku odzieży sportowej nigdy nie powinno się stosować płynów do płukania tkanin. Nigdy! W przypadku goreteksu płyn potrafi szybciej i skuteczniej uwalić membranę niż podwyższona temperatura prania.

--
        Zamknąć wszystkie biblioteki publiczne! To istny bastion piractwa!
        POZnań* Miasto polnische Wirtschaft
      • mirdo1 Re: pranie kurtki z membraną 08.01.16, 18:34
        Kupowałem i używałem specjalnych, tzw. dedykowanych płynów i spray do prania i impregnacji odzieży sportowej.Producenci różni,europejscy.I uważam,że nie ma to sensu.Zawracanie głowy z praniem i impregnowaniem a końcowy efekt i tak mizerny.Wystarczyło suchą,zaimpregnowaną kurtkę pochlapać wodą i widać było,że materiał jednak chłonie wodę.Dwa lata temu wyprałem zgodnie z rozpiską na preparacie,przy zachowaniu całego "reżimu technologicznego" kurtkę z wypełnieniem puchowym.I nie dość,że łapała wilgoć to jeszcze "zbiciu" uległa warstwa puchu.Wyjściem z sytuacji okazało się oddanie kurtek do sieciówkowej pralni chemicznej.
        1.Kurtki zostały wyprane i ponownie zaimpregnowane "po ichniemu"-wilgoci już tak nie łapią.
        2.Puch został ponownie "rozpulchniony" i kurtka "odzyskała" swoją grubość.
        Od tego czasu nie mam zamiaru w ogóle prac kurtek w warunkach domowych.Jest to strata czasu i pieniędzy na "specjalne" środki.Lepiej oddaj kurtki do pralni,jest szansa,że uda się im przywrócić znaczną część parametrów.
        Pozdrawiam And.
      • elbrusss Re: pranie kurtki z membraną 04.02.16, 12:04
        tylo z takimi membranami to i tak nic nie zmieni. Gdyby owe były w przedziale 10 do 20 tyś to można płakać takie membrany to pic na wodę, a na przyszłosć radze nikwax zakupić do prania i drugi do impregnacji
      • pinaceae Re: pranie kurtki z membraną 04.05.20, 11:41
        Mambrana od proszku się zapycha i przestaje oddychać, a lanolina niszczy jej strukturę. Przepierz kurtkę samą, bez proszku i po usunięciu resztek z podajnika, wysusz i sprawdź jakąś parownicą czy przepuszcza parę od wewnątrz. Jak tak, to będzie jeszcze działać. Teraz trzeba ją odpowiednio zaimpregnować i git. To że materiał zewnętrzny nasąka to normalne po czasie używania, to tę część się impregnuje, membrana jest w środku. Przeczytaj sobie ten artykuł na przyszłość: www.e-horyzont.pl/blog/pranie-i-impregnacja-odziezy-turystycznej
        Warto dbać o swoje ciuchy techniczne, bo to nie jest tania sprawa.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka