Dodaj do ulubionych

Ślązacy są ja kameleony

08.07.04, 11:07
W czasie wojny byli Niemcami,po wojnie zostawali w Polsce bo było
lepiej.Pózniej wyjeżdzali do Niemiec jako Niemcy.Wracają jako Polacy.Gdyby
trzeba udowonić pochodzenie murzyńskie to też by udowodnili pod warunkiem że
w Afryce byłoby lepiej.Pozdrawiam.
Ramen5
Obserwuj wątek
    • carrramba Re: Ślązacy są ja kameleony 08.07.04, 11:10
      ramen5 napisała:

> W czasie wojny byli Niemcami,po wojnie zostawali w Polsce bo było
      > lepiej.Pózniej wyjeżdzali do Niemiec jako Niemcy.Wracają jako Polacy.Gdyby
      > trzeba udowonić pochodzenie murzyńskie to też by udowodnili pod warunkiem że
      > w Afryce byłoby lepiej.Pozdrawiam.
      > Ramen5
      Powiem mało elegancko : a żeby cię osrało !I nie pozdrawiam.
    • slezan Re: Ślązacy są ja kameleony 08.07.04, 11:22
      A ja tam się tego nie wstydzę. Być sobą to nie znaczy być członkiem jakiegoś
      narodu. A nasz koniunkturalizm ma wyraźne granice. NSDAP i PZPR nie cieszyły
      się wśród Ślązaków specjalną popularnością. Może pororzmawiamy o współczynniku
      uparatyjnienia w róznych regionach Polski i o praktyce potajemnego chrzczenia
      dzieci przez partyjnych?
    • amoremio Re: Ślązacy są ja kameleony 08.07.04, 13:37
      Tylko, ze przed wojna,
      to bylo jeszcze jakies
      1.000 lat slaskiej historii.....

Zapomniales.
      - Wybaczam.

Po drugie:
      Sam piszesz w tytule "Ślązacy są ...". - Wlasnie: sa. Jeszcze sa.
      Bo nauczyli sie przezyc szarancze, Tatarow, kolonizacje, totalitarizmy, ....
    • amoremio Re: Ślązacy są ja kameleony 08.07.04, 13:41
      Pozatym uszlo Twej uwadze,
      ze nie tylko Slazacy sa "mobilni",
      lecz rowniez Slask jako region.

Slonzoki som na swojej ziemi.
      Ci, co nie, majom Jom w sercu.

A tak na to patrzac,
      musisz to zupelnie inaczej sformulowac:
      rozne glodne somsiady przylanczali ta Kraine do siebie,
      grali Nia w bala, miazdzyli miedzy soba.

Mimi to "ostala" (jak rzekacie).
      Slonski narod tysz. Swiadomy i dumny.
      • Gość: BRO Re: Ślązacy są ja kameleony IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.07.04, 13:50
        Dziwie sie wam koledzy Slazacy, ze tak nerwowo reagujecie na te bzdury.
        Olac! To jedyny sensowny sposob.
        Madry wie co jest grane. Glupi wasze riposty bierze za sposobnosc do wylania
        swojej zolci. Po co to?
        Zagladam na to forum ale nieliczne watki sa ciekawe a jeszcze mniej warte
        czytania.
        Co do oszolomow to im mniej sie na nich zwraca uwage tym szybciej spadaja z w
        dol.
        Pozdrawiam
        BRO
      • Gość: Ramen5 Re: Ślązacy są ja kameleony IP: *.internetdsl.tpnet.pl 08.07.04, 14:16
        Ale jeśli ktoś utracił coś,z czym mógły się identyfikować to co wtedy pozostaje?
        Nie wiesz do jakiego narodu należysz-gdze jest twoje miejsce na
        ziemi.Pojęcie"patriotyzm" kilkanaście lat temu było bardzo mocno
        akcentowane.Przynajmniej oficjalnie.Niestety to słowo bardzo rzadko
        słyszymy.Jest tak a nie inaczej coraz mniej mamy czasu na jakieś wyższe cele
        goniąc za dobrami doczesnymi.Niestety to co było -nie można wymazać.Piszę na
        ten temat może prowokujący bo go znam z autopsji i z pewnymi sprawami nie mogę
        się pogodzić.Przepraszam za niektóre sformułowania-ale niestety tak uważam.Nic
        tu nie pomogą wulgaryzmy skierowane pod moim adresem .Człowiek który ubliża
        drugiemu jest moim zdaniem bardzo płaskim który nie potrafi sformuować zarzutów
        w sensowny sposób logicznie odpowiedzieć napewne kwestie
    • rico-chorzow Re: Ślązacy są ja kameleony 08.07.04, 13:57
      ramen5 napisała:

Tak ma Pan rację,szczególnie za tanie kredyty z zachodu dla Polski,żeby mogła
      żyć zmienialiśmy kolor naszej skóry,podobnie jak Mazurzy i Warmiacy,żeby
      Polsce/Polakom żyło się dostatnio,ma Pan coś do sprzedania?wymiany?,żeby Polsce
      żyło się dostatnio.

Rico.
      >
        • carrramba Re: Ślązacy są ja kameleony 08.07.04, 14:16
          Gość portalu: Pit napisał(a):

> Panie Rico mnie sie akurat nie zylo dostatnio chociaz jestem Polakiem. A
          tekst
          > pana Ramena, mowiac eufemistycznie, jest wyjatkowo podly.
          Nie zrozumiałeś Ramena , ja też nie. Wyjaśniłam mu, że źle naprawdę Go
          zrozumiałem.
          • Gość: Pit Do Carramby IP: 150.254.85.* 08.07.04, 14:21
            Drogi Carrambo cytuje tego pana "W czasie wojny byli Niemcami,po wojnie
            zostawali w Polsce bo było
            lepiej.Pózniej wyjeżdzali do Niemiec jako Niemcy.Wracają jako Polacy.Gdyby
            trzeba udowonić pochodzenie murzyńskie to też by udowodnili pod warunkiem że
            w Afryce byłoby lepiej.Pozdrawiam.
            Ramen5

Powiedz mi czego ja tu nie rozumiem ?
            • carrramba Re: Do Carramby 08.07.04, 14:24

> Drogi Carrambo cytuje tego pana "W czasie wojny byli Niemcami,po wojnie
              > zostawali w Polsce bo było
              > Ramen5
              >
              > Powiedz mi czego ja tu nie rozumiem ?
              Ten wpis dotyczy pewnej określonej grupy ludzi a nie wszystkich osób
              określających sie mianem Ślązaków. A ja odebrałem to opacznie, że to dotyczy
              wszystkich i stąd to nieporozumienie:)
              A TY ?
          • rico-chorzow Re: Ślązacy są ja kameleony 08.07.04, 14:43
            carrramba napisała:

> Gość portalu: Pit napisał(a):
            >
            > > Panie Rico mnie sie akurat nie zylo dostatnio chociaz jestem Polakiem. A
            > tekst
            > > pana Ramena, mowiac eufemistycznie, jest wyjatkowo podly.
            > Nie zrozumiałeś Ramena , ja też nie. Wyjaśniłam mu, że źle naprawdę Go
            > zrozumiałem.

Sądzę,zrozumiałem tekst p.Ramena,tak jak i sądzę,on czytał raporty władz
            polskich - ludność o niezidentykowanej narodowości - albo - ludność o chwiejnej
            narodowości - czyli my Slązacy,sam Pan pisze,że tekst Ramena jest wyjątkowo
            podły,co zrobimy z władzami?

Rico.
              • rico-chorzow Re: Ślązacy są ja kameleony 08.07.04, 15:12
                carrramba napisała:

> Tekst Ramena niejest podły, natomiast dotyczy pewnej grupy osób a nie
                > wszystkich Ślązaków, stąd nieporozumienie.
                > Ty się Rico chyba do tej grupy nie zaliczasz, czy sie mylę?

Skoro Pan tego o 14:16 08.07.2004 nie napisał?.przepraszam.

Rico
              • rico-chorzow Re: Ślązacy są ja kameleony 08.07.04, 17:35
                carrramba napisała:

> Tekst Ramena niejest podły, natomiast dotyczy pewnej grupy osób a nie
                > wszystkich Ślązaków, stąd nieporozumienie.
                > Ty się Rico chyba do tej grupy nie zaliczasz, czy sie mylę?

Przepraszam,nie wszystko dobrze przeczytałem,osobiście zaliczam się do tej
                grupy Slązaków z wszystkimi przywarami i zaletami w tym też do pewnej grupy jak
                i do wszystkich Slązaków,więc zaliczam się do wszystkich Slązaków i podkreślam
                tylko Slązaków i nic więcej.

Rico.
                • carrramba Re: Ślązacy są ja kameleony 08.07.04, 17:38
                  rico-chorzow napisał:

> carrramba napisała:
                  >
                  > > Tekst Ramena niejest podły, natomiast dotyczy pewnej grupy osób a nie
                  > > wszystkich Ślązaków, stąd nieporozumienie.
                  > > Ty się Rico chyba do tej grupy nie zaliczasz, czy sie mylę?
                  >
                  > Przepraszam,nie wszystko dobrze przeczytałem,osobiście zaliczam się do tej
                  > grupy Slązaków z wszystkimi przywarami i zaletami w tym też do pewnej grupy
                  jak
                  >
                  > i do wszystkich Slązaków,więc zaliczam się do wszystkich Slązaków i
                  podkreślam
                  > tylko Slązaków i nic więcej.
                  >
                  > Rico.
                  Bardziej zagmatwać odpowiedzi, już chyba nie można było, Rico !
                  • rico-chorzow Re: Ślązacy są ja kameleony 08.07.04, 17:54
                    carrramba napisała:

> rico-chorzow napisał:
                    >
                    > > carrramba napisała:
                    > >
                    > > > Tekst Ramena niejest podły, natomiast dotyczy pewnej grupy osób a nie
                    >
                    > > > wszystkich Ślązaków, stąd nieporozumienie.
                    > > > Ty się Rico chyba do tej grupy nie zaliczasz, czy sie mylę?
                    > >
                    > > Przepraszam,nie wszystko dobrze przeczytałem,osobiście zaliczam się do tej
                    >
                    > > grupy Slązaków z wszystkimi przywarami i zaletami w tym też do pewnej grup
                    > y
                    > jak
                    > >
                    > > i do wszystkich Slązaków,więc zaliczam się do wszystkich Slązaków i
                    > podkreślam
                    > > tylko Slązaków i nic więcej.
                    > >
                    > > Rico.
                    > Bardziej zagmatwać odpowiedzi, już chyba nie można było, Rico !

Dlaczego?,pisarze za gmatwaninę otrzymują nagrodę Nobla,od p.Grby otrzymałem
                    Literacką Nagrodę Jobla,więc muszę się starać,albo jestem znowu Smutasem czy
                    Sztywniakiem,przecież ta odpowiedź była prosta,jak świński ogon.

Rico.
                    • carrramba Re: Ślązacy są ja kameleony 08.07.04, 17:58
                      Albo jak wolisz "jak metr sznurka w kieszeni". Grba przedwcześnie nadał Ci
                      nagrodę Jobla, bo skrzywdził Kazia /Twojego ulubieńca/:)
                      Sorry ale naprawdę nie rozumiem, tego co napisałeś. Natomiast domyślanie się
                      jest niewskazane. Dlaczego ja rozumiem co piszą inni, a co TY- nie?
                      /Arnolda też trudno pojąć/.
                      • rico-chorzow Re: Ślązacy są ja kameleony 08.07.04, 18:16
                        carrramba napisała:

> Albo jak wolisz "jak metr sznurka w kieszeni". Grba przedwcześnie nadał Ci
                        > nagrodę Jobla, bo skrzywdził Kazia /Twojego ulubieńca/:)
                        > Sorry ale naprawdę nie rozumiem, tego co napisałeś. Natomiast domyślanie się
                        > jest niewskazane. Dlaczego ja rozumiem co piszą inni, a co TY- nie?
                        > /Arnolda też trudno pojąć/.

Narodowość,mentalność,sposób życia i śmiania się robią swoje,bez
                        obrazy,przykład,mój Opa potrafił opowiadać bez uśmiechu godzinami,jednak sam
                        musiałem wyjąć/zauważyć jego powagę czy humor,dlatego nie używam tych
                        śmiesznych znaczków,każdy czytając jakikolwiek tekst,powińien sobie wyrobić
                        opinię - śmieszne,poważne,głupie,mądre-,bez podpowiedzi tych śmiesznych
                        znaczków.

Rico.
                        • carrramba Re: Ślązacy są ja kameleony 08.07.04, 18:21
                          rico-chorzow napisał:

> carrramba napisała:
                          >
                          > > Albo jak wolisz "jak metr sznurka w kieszeni". Grba przedwcześnie nadał Ci
                          >
                          > > nagrodę Jobla, bo skrzywdził Kazia /Twojego ulubieńca/:)
                          > > Sorry ale naprawdę nie rozumiem, tego co napisałeś. Natomiast domyślanie s
                          > ię
                          > > jest niewskazane. Dlaczego ja rozumiem co piszą inni, a co TY- nie?
                          > > /Arnolda też trudno pojąć/.
                          >
                          > Narodowość,mentalność,sposób życia i śmiania się robią swoje,bez
                          > obrazy,przykład,mój Opa potrafił opowiadać bez uśmiechu godzinami,jednak sam
                          > musiałem wyjąć/zauważyć jego powagę czy humor,dlatego nie używam tych
                          > śmiesznych znaczków,każdy czytając jakikolwiek tekst,powińien sobie wyrobić
                          > opinię - śmieszne,poważne,głupie,mądre-,bez podpowiedzi tych śmiesznych
                          > znaczków.
                          >
                          > Rico.
                          Rico ! Czym innym jest widzieć rozmówcę a czym inny z nim pisać.
                          Posłużę się przykładem, ok ?
                          Ta pani jest ładna.
                          Ta pani jest ładna?
                          Ta pani jest ładna:(?
                          Ta pani jest ładna:)
                          Ta pani jest ładna !
                          :)
                          • rico-chorzow Re: Ślązacy są ja kameleony 08.07.04, 18:37
                            carrramba napisała:

> rico-chorzow napisał:
                            >
                            > > carrramba napisała:
                            > >
                            > > > Albo jak wolisz "jak metr sznurka w kieszeni". Grba przedwcześnie nad
                            > ał Ci
                            > >
                            > > > nagrodę Jobla, bo skrzywdził Kazia /Twojego ulubieńca/:)
                            > > > Sorry ale naprawdę nie rozumiem, tego co napisałeś. Natomiast domyśla
                            > nie s
                            > > ię
                            > > > jest niewskazane. Dlaczego ja rozumiem co piszą inni, a co TY- nie?
                            > > > /Arnolda też trudno pojąć/.
                            > >
                            > > Narodowość,mentalność,sposób życia i śmiania się robią swoje,bez
                            > > obrazy,przykład,mój Opa potrafił opowiadać bez uśmiechu godzinami,jednak s
                            > am
                            > > musiałem wyjąć/zauważyć jego powagę czy humor,dlatego nie używam tych
                            > > śmiesznych znaczków,każdy czytając jakikolwiek tekst,powińien sobie wyrobi
                            > ć
                            > > opinię - śmieszne,poważne,głupie,mądre-,bez podpowiedzi tych śmiesznych
                            > > znaczków.
                            > >
                            > > Rico.
                            > Rico ! Czym innym jest widzieć rozmówcę a czym inny z nim pisać.
                            > Posłużę się przykładem, ok ?
                            > Ta pani jest ładna.
                            > Ta pani jest ładna?
                            > Ta pani jest ładna:(?
                            > Ta pani jest ładna:)
                            > Ta pani jest ładna !
                            > :)

Ten przykład jest bardzo ładny.
            • ramen5 Re: Ślązacy są ja kameleony 15.07.04, 14:00
              Gość portalu: szklaneoko napisał(a):

> > zrozumiałem.
              > carrramba napisała:
              >
              >
              > carrramba KTO TY JESTES!!??
              > pytam od niechcenia!

Hęęęęęęęę!!!!!!!
            • ramen5 Re: Ślązacy są ja kameleony 16.07.04, 08:03
              Gość portalu: szklaneoko napisał(a):

> > zrozumiałem.
              > carrramba napisała:
              >
              >
              > carrramba KTO TY JESTES!!??

Ramen5.Naprawdę cięzko zrozumięć wirtualną rzeczywistość
              > pytam od niechcenia!
        • ramen5 Re: Ślązacy są ja kameleony 11.07.04, 19:10

> Panie Rico mnie sie akurat nie zylo dostatnio chociaz jestem Polakiem. A
          tekst
          > pana Ramena, mowiac eufemistycznie, jest wyjatkowo podly.

Wszystko zależy od punktu siedzenia lub widzenia
      • rico-chorzow Re: Ślązacy są ja kameleony 08.07.04, 15:09
        Gość portalu: echos napisał(a):

> a co myslicie szanowni Panstwo o Slazakach, ktorzy w czasie wojny wstepowali
        do
        >
        > wermahtu?

Przy powtórce historii,"dam się zaciągnąć do Wehrmachtu" i Pana zastrzelę.PAFFF.

Rico.
      • ramen5 Re: Ślązacy są ja kameleony 11.07.04, 17:11
        Gość portalu: echos napisał(a):

> a co myslicie szanowni Panstwo o Slazakach, ktorzy w czasie wojny wstepowali
        do
        >
        >
        wermahtu?
        Byli różni Ślązacy - ale ludzie którzy w 39 byli a armii
        polskiej,potem w Wehrmachtcie i koniec wojny kończyli w Armii Andersa-jak
        takich ludzi określić; kameleony którzy potrafią przystosować się do barwy
        panującej dookoła . Napewno to było bardzo trudne dla tych ludzi.Ale też było
        dużo Ślazaków którzy woleli iść do obozu koncentracyjnego niż do Wehrmachtu.Jak
        takie cechy nazwać labilność narodowa czy spolegliwość wobec władz panującej
    • ramen5 Re: Ślązacy są ja kameleony 08.07.04, 17:23
      To co raz uważane jest zdradę-póżniej za patriotyzm.Normalny człowiek pogubił
      się w tym wszystkim.Najpierw ogłaszany jest za zdrajcę potem za
      patriotę.Pojęcie labilności narodowej uważane jest za plus. Wszystko da się
      uzasadnić - da się kupić.Wszystko zależy od miejsca siedzenia i zajmowanego
      stanowiska i tutaj te problemy można rozszerzyć na teren Polski, Europy itd.
        • ramen5 Re: Ślązacy są ja kameleony 11.07.04, 19:23
          amoremio napisał:

> > Wszystko zależy od miejsca siedzenia
          > ---> Ale my "siedzimy" wlasnie na Slasku. I dlatego taka "swiadomosc".
          > ---> A slowami mozna wszystko zagadac,rozwodnic,zrelatywizowac. Zgadza sie.

Zgadza się,jest moja prawda,twoja prawda i gówno prawda
    • Gość: Marek Re: Ślązacy są ja kameleony IP: *.dip0.t-ipconnect.de 08.07.04, 18:57
      > lepiej.

lepiej? ;-)))))) aby wyjechac trzeba bylo po ponad 100 razy zglaszac wniosek o
      wyjazd. polska bardzo dobrze na tym zarabiala, ale i tracila.
      jak np z andreashütte wyjechala wiekszosc ludzi to polacy prawie hute musieli
      zamknac, bo nie bylo specjalistow.a ci ze wschodu byli z nowoczesnymi
      technologiami troche do tylu.
          • Gość: Marek ps IP: *.dip0.t-ipconnect.de 08.07.04, 19:22
            wiekszosc z pozostalych w heimacie slazakow zostala juz prawie calkowicie
            spolonizowana. nad nielicznymi i ich dziecmi pracuje aktualnie banda
            polonizatorow z niemalym udzialem slodzacego i usuwajacego germanizmy miodka.

przed upadkiem komunizmu stosowano polityke ponizania. kazdy byl
            wtedy "hitlerowski". a teraz nastal czas na etap 2? udowodnienia, ze ten
            brzydki wtedy slaski stal sie teraz staropolskim i tak wlasciwie slazacy to
            polacy?

najwyzszy czas przelamac polityke polonizacji!
            • arnold7 Re: ps 08.07.04, 19:27
              Gość portalu: Marek napisał(a):

> wiekszosc z pozostalych w heimacie slazakow zostala juz prawie calkowicie
              > spolonizowana. nad nielicznymi i ich dziecmi pracuje aktualnie banda
              > polonizatorow z niemalym udzialem slodzacego i usuwajacego germanizmy miodka.
              >
              > przed upadkiem komunizmu stosowano polityke ponizania. kazdy byl
              > wtedy "hitlerowski". a teraz nastal czas na etap 2? udowodnienia, ze ten
              > brzydki wtedy slaski stal sie teraz staropolskim i tak wlasciwie slazacy to
              > polacy?
              >
              > najwyzszy czas przelamac polityke polonizacji!

Chcesz to zrobic z Niemiec? Wroc tu, na front walki o zachowanie slaskosci.
              • Gość: Marek Re: ps IP: *.dip0.t-ipconnect.de 08.07.04, 19:37
                a czemu nie? caly czas to robie. politycznie mozna wywrzec nacisk na panstwo
                polskie, by w koncu repektowalo prawa czlowieka. glownym celem sa teraz
                niemieckie przedszkola i podstawowki. pozniej uniwersytet i niemiecki jako
                drugi jezyk urzedowy. nie bede przeciez wystawial wlasne dzieci na pastwe
                polonizatorow. nawet najstarszy rozumie na szczescie tylko "dzien dobry".

wierz mi, odleglosc nie gra dzisiaj tak wielkiej roli. o inicjatywach moze
                kiedys napisze.
                    • ramen5 Re: ps 11.07.04, 19:48

> PS wpisalo mi sie nie tam, gdzie powinno. ale to drobiazg.
                      >
                      > takze to forum jest dobrym przykladem polskiej nietolerancji i proba
                      forsowania
                      > "polskiej leikultur" w stosunku do
                      niepolakow.

Z twoich wypowiedzi nie wynika ażebyś był bardzo tolerancyjny.
                      Dlaczego wymagasz tego od kogoś
                • arnold7 Re: ps 08.07.04, 19:46

> a czemu nie? caly czas to robie. politycznie mozna wywrzec nacisk na panstwo
                  > polskie, by w koncu repektowalo prawa czlowieka. glownym celem sa teraz
                  > niemieckie przedszkola i podstawowki. pozniej uniwersytet i niemiecki jako
                  > drugi jezyk urzedowy. nie bede przeciez wystawial wlasne dzieci na pastwe
                  > polonizatorow. nawet najstarszy rozumie na szczescie tylko "dzien dobry".
                  >
                  > wierz mi, odleglosc nie gra dzisiaj tak wielkiej roli. o inicjatywach moze
                  > kiedys napisze.

A dlaczego drugi jezyk urzedowy? Gdzie miejsce na slaski czy czeski?
                    • arnold7 Re: ps 08.07.04, 19:51

> to musza wywalczyc inni. jak to bylo z koszula i cialem?

Aha, Slazacy maja walczyc o niemiecki, a jacys inni o slaski?
                      Pierdolisz jak Korfanty, ino zamiast gorolskigo wciskosz szwabski kit.
                      • Gość: Marek Re: ps IP: *.dip0.t-ipconnect.de 08.07.04, 20:01
                        chyba sie nie rozumiemy. ja nikomu niczego nie zabraniam. kazdy powinien dazyc
                        ze swoimi do szczescia. jestem pol schlesier i pol ostpreußer. swoje priorytety
                        i pryncipia zdefiniowalem inaczej, co nie oznacza, ze chce slazakow z kregu RAS
                        (a takim chyba jestes) potraktowac nietolerancyjnie. nie moja sprawa jest, co
                        oni robia. Sami musicie wiedziec, do czego dazycie - tak jak ja to wiem.
                        • arnold7 Re: ps 08.07.04, 20:04

> chyba sie nie rozumiemy. ja nikomu niczego nie zabraniam. kazdy powinien dazyc
                          > ze swoimi do szczescia. jestem pol schlesier i pol ostpreußer. swoje
                          priorytety
                          > i pryncipia zdefiniowalem inaczej, co nie oznacza, ze chce slazakow z kregu
                          RAS
                          > (a takim chyba jestes) potraktowac nietolerancyjnie. nie moja sprawa jest, co
                          > oni robia. Sami musicie wiedziec, do czego dazycie - tak jak ja to wiem.

Dobra, ale nie licz na to, ze Slazacy wprowadza do szkol w miejsce gorolskiego
                          niemiecki. Nom sie dobrze godo po naszymu. Ewentualnie jako drugi i trzeci moze
                          byc niemiecki i polski.
                          • Gość: Marek Re: ps IP: *.dip0.t-ipconnect.de 08.07.04, 20:09
                            kto jest wg. ciebie slazakiem? czyzby cala rzesza der Schlesier in Deutschland
                            przestala byc schlesisch?

aby uniknac nieporozumien nie bede o sobie mowil, ze jestem slazakiem. Ich sage
                            kurz und prägnant: Ich bin ein Schlesier (halb, aber immer hin ;-).
                            • arnold7 Re: ps 08.07.04, 20:13

> kto jest wg. ciebie slazakiem? czyzby cala rzesza der Schlesier in Deutschland
                              > przestala byc schlesisch?
                              >
                              > aby uniknac nieporozumien nie bede o sobie mowil, ze jestem slazakiem. Ich
                              sage
                              > kurz und prägnant: Ich bin ein Schlesier (halb, aber immer hin ;-).

Korzdy, kiery kocho ta ziymio, a jeszce lepij, jak sie z niom czuje zwionzany.
                              Mje to jes egal, po jakiymu myslisz uo Slonsku, ala tysz wiym, co miszung
                              suowiansko-germanski jes wyroznikiym, a niy echt dojcz oder polnisz. To som
                              ekstryma.
                                • arnold7 Re: ps 08.07.04, 20:18
                                  Gość portalu: Marek derSchlesier napisał(a):

> odejmujac w mysl twojej definicji wszystkich z Niederschlesien i duza czesc z
                                  > Oberschlesien. Chyba nie powiesz o nich, ze nie sa Slazakami, albo?

Som, ala autor Tkoczy czul to lepij uod Ciebie.

• arnold7 Do Marka 08.07.04, 20:22
                                    W tej chwili nic nie stoi na przeszkodzie do powrotu na Slask. Styknie kupic
                                    koncek ziymi, postawic haupa, wydowac pynzyjo sam, a niy we Bayern oder
                                    Sachsen. Abo sie zaregistrowac sam za elwra - bulom 1000 Euro co miesionc.
                                    Niymce bulom:))
                                    • Gość: Marek Re: Do Marka IP: *.dip0.t-ipconnect.de 08.07.04, 20:29
                                      arnold7 napisał:
                                      > W tej chwili nic nie stoi na przeszkodzie do powrotu na Slask.
                                      > Styknie kupic koncek ziymi, postawic haupa, wydowac pynzyjo sam, a niy we
                                      > Bayern oder Sachsen.

nie musze nic kupowac. mam pare Grundstükow w Schlesien. No i jeszcze pare moze
                                      przez sad dostane ;-)

>Abo sie zaregistrowac sam za elwra - bulom 1000 Euro co miesionc.
                                      to nie moj zawod (za wiele nie mmozna poruszyc) i moja stawka. ale to tez bardzo
                                      potrzebni ludzie ;-)

> Niymce bulom:))
                                      bardzo dobrze o tym wiem :-)
                                      • arnold7 Re: Do Marka 08.07.04, 20:32

> arnold7 napisał:
                                        > > W tej chwili nic nie stoi na przeszkodzie do powrotu na Slask.
                                        > > Styknie kupic koncek ziymi, postawic haupa, wydowac pynzyjo sam, a niy we
                                        > > Bayern oder Sachsen.
                                        >
                                        > nie musze nic kupowac. mam pare Grundstükow w Schlesien. No i jeszcze pare
                                        moze
                                        > przez sad dostane ;-)
                                        >
                                        > >Abo sie zaregistrowac sam za elwra - bulom 1000 Euro co miesionc.
                                        > to nie moj zawod (za wiele nie mmozna poruszyc) i moja stawka. ale to tez
                                        bardz
                                        > o
                                        > potrzebni ludzie ;-)
                                        >
                                        > > Niymce bulom:))
                                        > bardzo dobrze o tym wiem :-)

Sloonsk jes piykny:))
                                        A te niykjere gorolice....

• arnold7 Re: Do Marka 08.07.04, 20:38

> z tymi "gorolicami" to masz moze racje. ale szybko sie starzeja (w tym
                                            systemie
                                            > )
                                            > no i nie cierpie, kiedy mi Familie spiewa przy stole "orly. sokoly" ;-)
                                            >
                                            > dlatego wzialem sobie eine Deutsche aus Schlesien, die was vertragen kann ;-
                                            )))
                                            > )

Te orly, sokoly to bardzo fajne som - na ziylonyj Ukrajinie:))
                                          • ramen5 Re: Do Marka 11.07.04, 20:10

> z tymi "gorolicami" to masz moze racje. ale szybko sie starzeja (w tym
                                            systemie
                                            > )
                                            > no i nie cierpie, kiedy mi Familie spiewa przy stole "orly. sokoly" ;-)
                                            >
                                            > dlatego wzialem sobie eine Deutsche aus Schlesien, die was vertragen kann ;-
                                            )))

Marek musisz być strasznym człowiekiem! Widziałem już różnych ludzi mało co moż
                                            mnie zaskoczyć1
                                    • ramen5 Re: Do Marka 11.07.04, 20:04
                                      arnold7 napisał:

> W tej chwili nic nie stoi na przeszkodzie do powrotu na Slask. Styknie kupic
                                      > koncek ziymi, postawic haupa, wydowac pynzyjo sam, a niy we Bayern oder
                                      > Sachsen. Abo sie zaregistrowac sam za elwra - bulom 1000 Euro co miesionc.
                                      > Niymce bulom:))

Er muss in Deutschland feur Ewigkeit bleiben.
                            • ramen5 Re: ps 11.07.04, 19:58

> kto jest wg. ciebie slazakiem? czyzby cala rzesza der Schlesier in Deutschland
                              > przestala byc schlesisch?
                              >
                              > aby uniknac nieporozumien nie bede o sobie mowil, ze jestem slazakiem. Ich
                              sage
                              > kurz und prägnant: Ich bin ein Schlesier (halb, aber immer hin ;-

). Gott sei dank "immer hin" das ist wundebar!
                          • ramen5 Re: ps 11.07.04, 19:54
                            arnold7 napisał:

> Gość portalu: Marek napisał(a):
                            >
                            > > chyba sie nie rozumiemy. ja nikomu niczego nie zabraniam. kazdy powinien d
                            > azyc
                            > > ze swoimi do szczescia. jestem pol schlesier i pol ostpreußer. swoje
                            > priorytety
                            > > i pryncipia zdefiniowalem inaczej, co nie oznacza, ze chce slazakow z kreg
                            > u
                            > RAS
                            > > (a takim chyba jestes) potraktowac nietolerancyjnie. nie moja sprawa jest,
                            > co
                            > > oni robia. Sami musicie wiedziec, do czego dazycie - tak jak ja to wiem.
                            >
                            > Dobra, ale nie licz na to, ze Slazacy wprowadza do szkol w miejsce
                            gorolskiego
                            > niemiecki. Nom sie dobrze godo po naszymu. Ewentualnie jako drugi i trzeci
                            moze
                            >
                            > byc niemiecki i polski

>
                            >Na szczęście młodzież uczy sie polskiego w szkole
                        • ramen5 Re: ps 11.07.04, 19:51

> chyba sie nie rozumiemy. ja nikomu niczego nie zabraniam. kazdy powinien dazyc
                          > ze swoimi do szczescia. jestem pol schlesier i pol ostpreußer. swoje
                          priorytety
                          > i pryncipia zdefiniowalem inaczej, co nie oznacza, ze chce slazakow z kregu
                          RAS
                          > (a takim chyba jestes) potraktowac nietolerancyjnie. nie moja sprawa jest, co
                          > oni robia. Sami musicie wiedziec, do czego dazycie - tak jak ja to wiem.

Na forum widać,że to twoja obsesja.
                        • arnold7 Re: ps 10.07.04, 12:42
                          bartoszcze napisał(a):

> Arnold, za ten tekst jestem cie gotów pokochac (ino nie mów żonie!)

Za ktory tekst? Pytam, bo niektore pisze moja zona:))

• ramen5 Re: ps 11.07.04, 19:45

> drugi jezyk urzedowy. nie bede przeciez wystawial wlasne dzieci na pastwe
                  >
                  > kiedys napisze. To dlaczego piszesz po polsku,pewno po niemiecku
                  pisać przychodzi z trudnością??
                  Czyżbym miał rację?
                    • ramen5 Re: ps 11.07.04, 20:23
                      Gość portalu: MarekderSchlesier napisał(a):

> poczytaj inne moje posty to nie bedziesz tutaj glosil bzdur. tym razem grupa
                      > odbiorcow jest inna i uzywam tego jezyka.

Narazie to ty głosisz bzdury,jeżeli to mozzzzzzzzzzzzzna uznać za bzdury.Może
                      słyszałeś taką wypowiedż ."Matka moze być kurwą-ale o matce żle,się nie mówi"
                      Jak nawet Polska jest dla ciebie macochą to nie powinieneś tak obrażać
                      Ślązaków,Polaków.Wchodząc na forum a jestem od niedawna nie spodziewałem sie
                      ludzi o takich poglądach.Nie okazując szacunku innym ,nie okazujesz go też
                      sobie.
                    • ramen5 Re: ps 11.07.04, 23:05
                      Gość portalu: MarekderSchlesier napisał(a):

> poczytaj inne moje posty to nie bedziesz tutaj glosil bzdur. tym razem grupa
                      > odbiorcow jest inna i uzywam tego jezyka.

Czytałem,po niemiecku potrafisz pisać Hochdeutsch,dlaczego nie robisz tego po
                      polsku.
                  • ramen5 Re: ps 03.05.06, 08:58
                    Gość portalu: nowy napisał(a):

> Jużes tak sie zniemczył. Tak Ci to służenie niemcom odpowiada. Splunąć nie
                    > warto. A ślązaki trochę tępawi,tylko na gruba i do roboty raus

Do kogo ta mowa
                • erka-4 Re: ps 10.08.12, 10:57

> drugi jezyk urzedowy.
                  nie bede przeciez wystawial wlasne dzieci na pastwe
                  >
                  > kiedys napisze.

...no to ciekawe panie mareczku czy panu o Slonsk slonski chodzi czy normalnie o Niemcy na Slonsku.