Dodaj do ulubionych

ZUS czy OFE ? Co wybrać?

17.04.14, 14:40
Mam blisko 40 lat, od samego początku mojej pracy byłem w II filarze. I teraz nie wiem - czy mam nic nie robić i maja mnie przenieść do ZUS czy pozostać - do tej pory jestem w jednym z bardziej efektywnych OFE od samego ich początku. Co się opłaca z punktu widzenia wysokości mojej emerytury - o ile nie podniosą mi wieku do 100 lat wink
Obserwuj wątek
  • investhelp.pl Re: ZUS czy OFE ? Co wybrać? 22.04.14, 21:35
   Dla wszystkich przyszłych emerytów nowa ustawa przyniosła wiele zmian, jednak nie są to zmiany na tyle istotne, aby zażegnać problem emerytur. Rząd chcąc pokazać, że każdy z nas ma możliwość wyboru skąd będą pochodziły jego środki na emeryturze stawia nas przed wyborem między ZUS, a OFE. Przed reformą do OFE trafiało ponad 7% z naszych składek, obecnie będzie to niecałe 3% (2,92%). Zmniejszenie pieniędzy zgromadzonych w OFE nastąpiło 2 lutego 2014r gdzie 51,5% zgromadzonych środków OFE musiało przekazać do ZUS.

   Co wybrać? Musisz zdecydować sam - ja osobiście wybrałbym opcję z OFE.

   Po więcej info zapraszam na:
   investhelp.pl/baza-wiedzy/komentarze-rynkowe/zmiany-w-systemie-emerytalnym-zdecyduj-o-swoim-losie/
  • z17 Re: ZUS czy OFE ? Co wybrać? 23.04.14, 00:49
   W chwili obecnej zasady waloryzacji subkonta ZUS na które trafiają pieniądze z OFE są nierealnie hojne (w tym roku będzie 5,1 %, inflacja za marzec 2014r. - 0,7% !!! , w zeszłym roku dali 6,3% przy niewiele wyższej inflacji, do tego dochodzi procent składany, którego nie ma w OFE). OFE będą miały b. trudne zadanie, aby wykręcić lepszy wynik, zwłaszcza gdy np. z powodu wojny domowej na Ukrainie paru bossów w Kalifornii uzna przy partyjce golfa nasz rejon Europy za niestabilny (co się równa dużej zwale na giełdzie).

   Na tę chwilę bardziej opłaca się ZUS, ale oczywiście natychmiast gdy zamknie się okienko transferowe do OFE (czyli w sierpniu br.), rządzący zaczną majstrować przy subkoncie. Państwa polskiego absolutnie dziś nie stać na utrzymywanie na nim obecnej stopy waloryzacji, więc b. szybko będą musieli je zlikwidować, bądź jakoś zakombinować, oszukać i zamydlić. Pytanie, jak szybko to zrobią, bo od tego zależy nasz wybór czy wybrać ZUS czy OFE. Jeśli subkonto pójdzie w diabły szybko, to wybrałbym OFE, lecz jeśli przetrwa w obecnym kształcie jeszcze ze 2-3 lata, to ZUS.
   Ważna uwaga dodatkowa - nie jest wcale wykluczone, że po zamknięciu okienka transferowego, OFE będą nas mamić księżycowo wysoką stopą zwrotu, tak jak zrobiły to fundusze IKZE typu Amplico (kluczowy jest tu fakt, że do 2016 roku uczestnik OFE, o ile nie zemrze, albo nie wejdzie wiekowo w "suwak emerytalny" do ZUS, w zasadzie nie będzie mógł nic ze swoimi pieniędzmi w OFE zrobić - można go więc będzie bajerować wielgachnymi pseudo zyskami, które po jakimś czasie sobie wyparują....).

   Wybór 'OFE versus ZUS-Subkonto' jest trudny, choć dotyczy oczywiście tylko tych, którzy od 1999r. zgromadzili w OFE jakiś kapitalik, z którego obecnie nawet połowa jest kwotą znaczącą. Bo nowe comiesięczne transfery do OFE to żart, nigdy już nic sensownego się z tych grosików nie uzbiera. Więc jeśli ktoś po rabunku połowy środków, ma nadal w OFE kilkadziesiąt tysięcy złotych, no to ma się nad czym zastanawiać. Rzecz dotyczy głównie pokolenia czterdziestolatków (urodzeni do 1968r. mogli w 1999r. zostać w ZUS i ci mądrzejsi to zrobili, więc żadnego dylematu dziś nie mają).

   W kolejnych latach wyborczych (PE 2014, Sejm i Senat 2015) nasi rządzący CHYBA , podkreślam CHYBA, nie zdecydują się zlikwidować subkonta... z drugiej strony zdesperowane OFE mogą wykręcić "na kłucie oczu" dwucyfrowe stopy (papierowego) zwrotu... Decyzja jest -powtórzę- b. trudna i sam jeszcze nie wiem jak postąpię. Decyzję podejmę w ostatnim możliwym terminie, czyli w końcu lipca br.
   • investhelp.pl Re: ZUS czy OFE ? Co wybrać? 04.05.14, 16:25
    jak by nie było za jakiś czas i tak wszystko trafi do ciemnej dziury w ZUS'ie, zostanie wprowadzona kolejna reforma a my na emeryturze będziemy mieli dokładnie tyle ile sami odłożymy smile czarna wizja lecz jakże prawdziwa.

    "Umiesz liczyć, licz na siebie" - przysłowie coraz bardziej prawdziwe w obecnych czasach
    • z17 Re: ZUS czy OFE ? Co wybrać? 07.05.14, 22:47
     W sumie nikt nie wie, co będzie ile warte na naszej emeryturze.

     Długów i zobowiązań budżetowych jest w rozwiniętym świecie tyle, że może to rozwiązać tylko hiperinflacja albo wojna.

     W nieciekawych czasach nic nie jest "bezpieczną przystanią". W Powstaniu Warszawskim za świnkę, czyli 4,30 g złota próby 900 (0,1489oz) można było kupić kilka pomidorów. Już nie mówię o tym, co się stało z nieruchomościami, antykami, przedwojennymi obligacjami itp. itd.

     Więc jeśli piszesz o "czarnej wizji", to warto zauważyć, że najczarniejszy scenariusz zakłada po prostu WIELKIE NIC. Btw po II wojnie światowej ubyło parę milionów ludzi, a wieku starczego nie dożywano w wymiarze masowym - teraz czekają nas całe dekady z nadreprezentacją staruszków i młodzieżą uciekającą z Polski. Dla emerytów może nadciągnąć taki syf, jakiego nie było od niepamiętnych czasów.
     • investhelp.pl Re: ZUS czy OFE ? Co wybrać? 25.05.14, 19:13
      dlatego co byśmy nie wybrali nie ma co liczyć na Państwo, a największą gwarancje tego, że będziemy coś mieli w czasach starości daje odpowiednia dywersyfikacja i odkładanie pieniędzy samemu.
  • mieux Re: ZUS czy OFE ? Co wybrać? 01.07.14, 19:41
   Na decyzję pozostał niecały miesiąc. Ja jestem za OFE, chociaż oszukały wszystkich obywateli wczasami pod palmami i ogólnie używaniem na emeryturze zamiast dorabianiem.

   Dlaczego nie siedzą za kratami ci, którzy wtedy oszukali społeczeństwo? Przecież ktoś robił te wyliczenia, symulacje, zgarnął za to ciężką forsę. To są oszuści i są na to dowody w prasie, tv, są świadkowie ich kłamstw w postaci widzów tv.

   W Polsce nie ma sądownictwa tylko jest kosztowna atrapa.
   • z17 Re: ZUS czy OFE ? Co wybrać? 01.07.14, 22:34
    Cześć Mieux wink

    ja też za OFE, choć bez cienia entuzjazmu.

    Dzisiaj eksperci twierdzą, że nie można było wtedy powiedzieć prawdy społeczeństwu, czyli tego, że prawdziwym celem reformy jest drastyczna OBNIŻKA EMERYTUR. No bo wicie rozumicie....

    Ps. Największym kantem to była furtka skorzystania z nowego systemu dla ludzi urodzonych przed 1949 rokiem, którzy pracowali po osiągnięciu wieku emerytalnego i nie pobrali ani jednej emerytury wyliczonej wg starych zasad. Kapitał początkowy u takich osób wychodził czasem powyżej 1 mln złotych, a świadczenia po 5-6 tys. zł netto!!!! (kapitał początkowy miał łagodzić przejście ze starego systemu do nowego, ale nie przewidywano liczenia go dla tak starych roczników - stąd te absurdalnie wysokie kwoty)

    ------
    Wkrótce start mojego bloga - będzie się działo!!!
    • mieux Re: ZUS czy OFE ? Co wybrać? 02.07.14, 14:53
     >nie można było wtedy powiedzieć prawdy społeczeństwu, czyli tego, że prawdziwym celem reformy jest drastyczna OBNIŻKA EMERYTUR.

     A pozostałe" reformy" ło-Buzka? Wszystkie po to, aby zniszczyć funkcjonujące systemy: zdrowotny, edukacyjny...

     Dlaczego Buzek jeszcze nie wisi tylko baluje za naszą forsę w unii jewropejskiej?
     Czyżby za zniszczenie Polski dostał dożywotnio posadkę?
     To jest nawet logiczne.
     Kariera ło-Buzka w Jewropie po zniszczeniu Polski jego reformami obnaża cel unii jewropejskiej.
     Tu wypada zacytować ministra spraw wewnętrzych: "Polska istnieje tylko teoretycznie".

     Ciekawe czy Axel obraził się na ministra .
     Ciekawe czy Axel przełknął słowa zdRadka.
     Ciekawe czy domyśla się, co będzie dalej z teoretyczna Polską.
     Znów eksperci za 10 lat stwierdzą, że nie można było powiedzieć społeczeństwu prawdy.
     Ta prawda to nic nowego- powtórka z historii Polski.
     • z17 Re: ZUS czy OFE ? Co wybrać? 02.07.14, 21:01
      1. Ależ Mieux, każdy kto się odpowiednio "zasłuży" wielkim grupom kapitałowym, ma zapewnione niebiańsko miękkie lądowanie. Oprócz Buzka warto wskazać na Bieleckiego czy Lewandowskiego, jest także paru pomniejszych tuzów "zasłużonych" podczas wielkich prywatyzacji. Najlepszy był nieżyjący Jacek Dębski, który podał do sądu pewnego Duńczyka za próbę korupcji przy nadzorowanej przez siebie prywatyzacji fabryki papierosów. Podał dlatego, że łapówkę którą proponował Duńczyk uznał za tak małą, że poczuł się personalnie obrażony big_grin big_grin big_grin

      Od osoby Dębskiego w życiu publicznym uwolnił nas gangster "Baranina", reszta kolegów bryluje i ma się dobrze.

      2. Ale po co mówić gawiedzi prawdę o stanie Polski? Przecież rozumni ludzie ją doskonale znają. "Ch*j, d*pa i kamieni kupa" , ot co!
  • z17 Re: ZUS czy OFE ? Co wybrać? 02.07.14, 21:24
   Jako, że został już tylko 1 miesiąc na decyzję, powrócę do kwestii kluczowej tego wątku.

   Mało kto wie o tym, że przy okazji podejmowania decyzji o pozostaniu w OFE możemy bezpłatnie zmienić fundusz.

   Opowiem zatem co zrobiłem w przeszłości. Otóż gdy wybuchł kryzys w 2008 roku , nafaszerowane akcjami OFE zaczęły pikować w dół. Najbardziej poleciał OFE Polsat, który był pod korek zapakowany w akcje. Wpadłem wtedy na pomysł, aby przenieść środki do tegoż Polsatu, bo gdy nastąpi odbicie, to ten fundusz będzie najszybciej odrabiał straty i rósł jak na drożdżach. Było to dość ryzykowne posunięcie.

   Co się stało dalej? No więc początkowo mój scenariusz się sprawdzał. Jednostki z Avivy zamieniłem na relatywnie tanie w owym momencie jednostki Polsatu, a w czasie pierwszego pokryzysowego odbicia (2011r.) OFE Polsat pięknie szedł w górę. Niestety, wkrótce Pan Solorz-Żak zaczął kombinować jakby tu odsprzedać ten biznes, zanim państwo polskie go zabierze (był jak widać dobrze poinformowany big_grin) i kompletnie stracił zainteresowanie doglądaniem swojego OFE, które wpadło w wielomiesięczną stagnację. Tymczasem Aviva, z której uciekłem, zmieniła zarządzających i zaczęła szybko nadrabiać straty. Koniec końców, wyszedłem na tym prawie tak samo, bo gdy OFE Polsat przejął OFE Bankowy, to Pan Prezes Jagiełło zapragnął pokazać swoją siłę i OFE Bankowy bardzo poszedł w górę. Także w chwili umorzenia połowy środków w OFE, stan mojego konta był zadowalający.

   Po co o tym piszę? No bo osoby, które zapragną zaryzykować i wybrać OFE , mogą dzisiaj też wybrać jakiś kontrowersyjny fundusz, przenieść tam środki i liczyć na cud tongue_out Warto zwrócić uwagę na cenę jednostki, jeśli jest sporo niższa od jednostki naszego dotychczasowego funduszu, to od razu mamy tych jednostek więcej. I więcej zarobimy, jak to OFE pociągnie w górę.

   Aktualnie najtańsze jednostki ma OFE Pocztylion, aczkolwiek Konferencja Episkopatu Polski jako strategiczny udziałowiec tego OFE oraz zapisy w statucie o wyłącznie etycznym inwestowaniu środków budzą mój wielki niepokój. Do tego jest to od lat najsłabsze i małe liczebnie OFE, któremu grozi b. szybkie przejęcie przez inny fundusz. No więc zanim cokolwiek zarobi, może zostać sprzedane i to nie wiadomo komu (gdyby -załóżmy hipotetycznie- szybko przejął tego Pocztyliona ING, gdzie cena jednostki jest b. wysoka, no to już na samej fuzji byśmy od razu stracili).

   Poddaję pod rozwagę powyższe dywagacje. Może komuś się przydadzą przy podejmowaniu decyzji.
   • brat187 Re: ZUS czy OFE ? Co wybrać? 12.07.14, 19:30
    A z innej beczki. Tylko pół miliona osób wybrało pozostanie w OFE. Czemu te ofe nie prowadzą jakiejś agitacji, promocji, reklamy, jak w okresie kiedy powstawały. Ma się wrażenie, że sami jakby odpuścili temat. Wiedza coś więcej?
    • mieux Re: ZUS czy OFE ? Co wybrać? 13.07.14, 18:24
     Mają zakaz reklam.
  • kamil_swiderski Re: ZUS czy OFE ? Co wybrać? 13.07.14, 12:29
   Witam!

   A więc co wybrać? Zostać w państwowym ZUS czy jednak w OFE? Wybór jest indywidualny i każdy z nas musi samodzielnie podjąć decyzję. Czasu na wybór nie jest już wiele, bo tylko do 31 lipca 2014 r. Jednak przed jej podjęciem warto na ten temat trochę poczytać i wyrobić sobie własne zdanie. Zapraszam na stronę Mfind do artykułu, który ten temat dokładnie naświetla: mfind.pl/ekspert-radzi/zus-czy-ofe-wybrac-da-wyzsza-emeryture

   W razie pytań jestem do dyspozycji.

   Pozdrawiam

   Kamil Świderski - Mfind
   • mieux Re: ZUS czy OFE ? Co wybrać? 13.07.14, 18:23
    Minister spraw wew. Sienkiewicz zapewne dostanie nagrodę za najlepsze powiedzenie roku. W tym jednym wątku po raz kolejny warto go zacytować. Dlaczego? Bo o Polsce powiedział tak trafnie i tak dosadnie, że Axel do dziś nie może uwierzyć w tę prawdę. A tak się oburzał, że twierdziłam, iż jest zupełnie inaczej niż czyta w ścierwomediach. Zasłonka rządowa PO opadła, a tam "ch., d. i kamieni kupa", jako rzecze Sienkiewicz.

    Czy zostaniemy w OFE czy od razu je sobie darujemy (przecież wiadomo, że i tak zostaną rozmontowane do zera i tym zerem wszyscy hojnie obdzieleni), to i tak z emerytury będzie tyle samo. Nietrudno przeliczyć:
    Wybieram metodę Sienkiewicza:
    1. ch. - za późno
    2. d. - za późno
    3. kamieni kupa - i o to właśnie chodzi, może nawet ZUS dorzuci gratisowy worek na nie, a może to tymi kamieniami pogoni emerytów. Tu jest sprawa dyskusyjna i nie przesądzona. Optymizm może być ryzykowny.

    • brat187 Re: ZUS czy OFE ? Co wybrać? 14.07.14, 13:05
     A jak jakiś trybubunał uzna niekonstytucyjność działań. Albo ktoś poda do sądu państwo i wygra? Może wtedy lepiej być w OFE.
     • z17 Re: ZUS czy OFE ? Co wybrać? 14.07.14, 23:46
      Nie wierzę w żaden trybunał. To by rozwaliło budżet państwa. Najwyżej będzie kilka zdań odrębnych (dla picu i zachowania minimum przyzwoitości) i to wszystko.
      • brat187 Re: ZUS czy OFE ? Co wybrać? 28.07.14, 04:52
       zapisało się do ofe 1,2 mln, pewnie dobije do 1,5-1,7. Dużo to czy mało.
       • mieux Re: ZUS czy OFE ? Co wybrać? 29.07.14, 11:03
        Z 16 mln dupę ruszyło 1,5 mln. Na ciężką wagę d.py właśnie liczył rząd. Dlatego jeśli ktoś nie chce zmian (z ofe na zus) to musi działać, a jak ktoś chce zmiany to nic robić nie musi. Taki totalny brak logiki polskiego bezprawia.

        Jak ja nie cierpię wielkich rozwalonych obwisłych d.p.
       • mieux To właściwie test na niewolnictwo 29.07.14, 23:08
        Kto ma umysł niewolnika biernie podda się manipulacji bezprawia i nawet nie zaniesie listu do skrzynki pocztowej.
        Czyli mamy 2 mln ludzi i 14mln niewolników (tylko ci, którzy byli w ofe zostali w w teście uwzględnieni, stąd ogólna liczba badanych 16mln).
        • z17 Re: To właściwie test na niewolnictwo 02.08.14, 14:18
         Przesadzasz mieux, pokolenie 50+ wpada w suwak emerytalny, więc w ich przypadku deklarowanie pozostania w OFE nie miało żadnego znaczenia. A pomimo tego, że dla urodzonych w latach 1949-1969 wybór OFE w 1999 roku był dobrowolny, to jednak wiele z tych osób dało się skusić na "emeryturę pod palmami" big_grin Więc odejmij jeszcze troszkę z tych 14 mln niewolników...

         • mieux Re: To właściwie test na niewolnictwo 03.08.14, 22:31
          z17 napisał:
          >Więc odejmij jeszcze troszkę z tych 14 mln niewolników...

          A w innych sprawach 38mln -3mln (uwzględniłam Twoją poprawkęsmile) nie zachowują się jak niewolnicy?
          Pytanie:
          Skąd się biorą umysły niewolnicze?
          Np. z prania mózgu przez ścierwomedia, z zatruwania mózgu fluorem, szczepionkami, chemtrails, dodatkami do żywności typu aspartam czy syrop glukozowo-fruktozowy, środkami farmaceutycznymi. Dużą rolę odgrywa psychoza strachu (słynne tfuska: nie wiadomo, czy 1. września 2014 dzieci w ogóle pójdą do szkoły czy 21.12.2012- kiedy wiadomo było, ze kalendarz Majów był przedłużany cyklicznie astronomowie siedzieli cicho i rwali boki ze śmiechu a ścierwomedia straszyły jak opętane).
          Co ciekawe, niski poziom inteligencji i brak oczytania nie tworzy umysłu niewolnika.
          Ludzie z wypranymi czy zatrutymi mózgami stają się biorobotami.
       • z17 Re: ZUS czy OFE ? Co wybrać? 02.08.14, 14:09
        Na tyle dużo, że OFE nie upadną. Ich liczba pewnie spadnie o połowę, ale same z siebie się nie rozwiążą. Być może za parę lat uczyni to jednak rząd z powodów budżetowo-politycznych.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka