mitta 31.10.14, 10:51 Przepraszam za prywatę, ale pisałaś niedawno w jakimś wątku, że zrobisz ciasto z gruszkami z moich wypieków Ciekawa jestem, jak wyszło, bo mam trochę gruszek i amatorów na ciasto czekoladowe. Wdzięczna będę za wszelkie uwagi. Odpowiedz Link Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
budzik11 Re: Squirk, zrobiłaś to ciasto z gruszkami? 31.10.14, 11:08 Ja wprawdzie nie squirk, ale w temat o cieście zawsze zajrzę I też - wprawdzie nie czekoladowe, ale szczerze polecam to: www.domowe-wypieki.pl/przepisy-tarty/570-przepis-na-tarte-tatin - robiłam i z jabłkami i z gruszkami i za każdym razem jest wyśmienite I bardzo proste przy tym. Odpowiedz Link
pies-li-kot Re: Squirk, zrobiłaś to ciasto z gruszkami? 31.10.14, 11:22 Co prawda nie czekoladowe, ale z gruszkami - sprawdzone! fotoforum.gazeta.pl/72,2,777,147439008,147439008.html Odpowiedz Link
mitta Re: Squirk, zrobiłaś to ciasto z gruszkami? 31.10.14, 13:57 Dzięki za odzew, mam skrzynkę gruszek, a ciasta jeszcze z nimi nie robiłam, więc wykorzystam Wasze przepisy. Odpowiedz Link
squirk Re: Squirk, zrobiłaś to ciasto z gruszkami? 31.10.14, 17:37 mitta napisała: > Przepraszam za prywatę, ale pisałaś niedawno w jakimś wątku, że zrobisz ht> tp://www.mojewypieki.com/przepis/ciasto-czekoladowo---migdalowe-z-gruszkami ...i zrobię, ale dopiero na urodziny małzonka, czyli za 2 tygodnie, ale grupa piekarnicza rządzi i szaleje, już 3 dziewczyny je upiekły, nieco zmodyfikowały, zrecenzowały, udzieiły porad i zaraz wyszukam, co pisały, i zrobię Ci zestawienie. Odpowiedz Link
squirk Re: Squirk, zrobiłaś to ciasto z gruszkami? 31.10.14, 19:14 Otóż - : - Koleżanka A upiekła i nachwalić się nie mogła. Amaretto zastąpiła krupnikiem. Nie lubi anyżu więc zastąpiła go gałką i goździkami, dała cynamon. Nie zdążyła zrobić polewy bo rodzina wyczuła ciasto i zastąpiła jego połowę absolutną nicością. Następnym razem koleżanka obgotuje gruszki z mniejszą ilością cukru, jej zdaniem jest go za dużo. Rodzina zapowiedziała już, że następnym razem do zrobienia polewy również ciasto nie doczeka. - Koleżanka B skorzystała z rady koleżanki A i dodała do gotowania gruszek mniej cukru, efekt bardzo dobry. Ciastem jest zachwycona, jest wg niej miękkie, wilgotne, aromatyczne a gruszki, korzenne, bardzo poleca ona i małżonek. - Koleżanka C gruszki nasączyła procentami i wrzuciła je w ósemkach do ciasta, na polewę użyła roztopionych czekoladek After Eight, jest zachwycona, do zdjęcia został tylko mały kawałek ciasta. Nie na długo, o ile wiem. Reasumując - ciasto jest rewelacyjne tylko syrop do gruszek za słodki a kto nie lubi którejś z przypraw może bez wahania poszaleć z modyfikacjami. Odpowiedz Link
mitta Re: Squirk, zrobiłaś to ciasto z gruszkami? 31.10.14, 22:17 Wielkie dzięki! Też myślałam anyż zastąpić goździkiem. Cukru zawsze daję mniej, niż w przepisach, zwłaszcza Doroty z MW. Co do polewy - mają ludzie fajne pomysły. Zdaje się, że zrobię prędzej, niż Ty, bo obiecałam siostrze na imieniny, a to już za kilka dni. Podobają mi się te wystające ogonki. Odpowiedz Link
squirk Re: Squirk, zrobiłaś to ciasto z gruszkami? 31.10.14, 23:04 mitta napisała: > Wielkie dzięki! > Też myślałam anyż zastąpić goździkiem. Cukru zawsze daję mniej, niż w przepisac > h, zwłaszcza Doroty z MW. U mnie to samo, mniej cukru, mniej masła, w efekcie dzisiejsze mężowe śniadanie jadło zgodnie pięciu panów (włącznie z nim, na szczęście) osób bo "inne pankejki są strasznie słodkie, te są idealne, dasz przepis?" - bardzo to miłe. Co do polewy - mają ludzie fajne pomysły. Zdaje się, > że zrobię prędzej, niż Ty, bo obiecałam siostrze na imieniny, a to już za kilka > dni. Podobają mi się te wystające ogonki. Mnie także, dlatego chcę je upiec, a gdybyś potrzebowała pomysłów na gruszki daj znać, mam gdzieś cały zestawik bo mnie ze dwa lata temu dopadła sąsiadka wracająca z działki z koszami pełnymi dóbr, w życiu tylu gruszek, wielkich cukinii i chybakabaczków nie przerobiłam. Odpowiedz Link
squirk Re: Squirk, zrobiłaś to ciasto z gruszkami? 31.10.14, 23:14 squirk napisała: dzisiejsze mężowe śniadanie > jadło zgodnie pięciu panów (włącznie z nim, na szczęście) osób Nie wiem, skąd mi się te osoby wzięły, ale panowie to w końcu też osoby, więc niech zostanie Odpowiedz Link
autumna Re: Squirk, zrobiłaś to ciasto z gruszkami? 31.10.14, 23:31 A idźcie z tymi ciastami! Ja piekarnika na razie nie mam i muszę się wypiekaczem oraz multicookerem opędzać, a nie wszystko w tym da się zrobić. Ostatnio wykonałam megazakalec. Ale i tak go spożyliśmy, udając, że to blok czekoladowy. Odpowiedz Link
kremka2014 Re: Squirk, zrobiłaś to ciasto z gruszkami? 01.11.14, 20:03 Kocham zakalce! nNo a takie brownie to niby co? Cudny pyjszny zakaluszek niedopieczek:niedopięciem Odpowiedz Link
mitta Re: Squirk, zrobiłaś to ciasto z gruszkami? 02.11.14, 12:27 A ja kocham przypalone ciasta - muszę się pilnować, aby je w ten sposób nie "ulepszać". Co to jest multicooker, wygląda, jak radiomagnetofon . Squirk, daj jeszcze jakiś sprawdzony przepis na gruszki, tylko nie przetwory, bo nie lubię. Odpowiedz Link
squirk Re: Squirk, zrobiłaś to ciasto z gruszkami? 03.11.14, 17:05 mitta napisała: > Squirk, daj jeszcze jakiś sprawdzony przepis na gruszki, tylko nie przetwory, b > o nie lubię. www.mojewypieki.com/przepis/prosty-placek-z-gruszkami - robiłam dwa razy, rzeczywiście proste i smaczne Poza tym robiłam gruszkową tartę tatin (przepisu nie pamiętam ale tu jest podobny - ciasteczkolandia.blox.pl/2013/10/Tarta-Tatin-z-gruszkami.html - zjedzono z lodami w kilkanaście minut więc polecam), zastępuję jabłka w ciastach na szarlotki (czyli robię gruszotki), poza tym klasyka - gruszka Belle Helene, przepis np. tu - przepisy-aleksandry.blogspot.ie/2014/04/gruszki-piekna-helena-poire-belle-helene.html - proste i eleganckie. Na pewno, mając nadmiar owoców, zrobiłabym trochę suszonych gruszek/zdrowych chipsów. Poszperam jeszcze w przepisach. Odpowiedz Link
mitta Zrobiłam 05.11.14, 22:36 Chociaż nie wiem, czy to jeszcze to ciasto, bo robiłam z orzechami. Wyszło pyszne, w niedzielę powtórka i wtedy zostanie poddane osądowi przez prawdziwego czekoholika Moje uwagi: - z orzechami też się uda, - przeczytałam komentarze pod przepisem, niektórzy piekli przeszło godzinę, myślę, że to błąd, bo ciasto powinno być wilgotne. Ja piekłam 42 min/180 st. z termoobiegiem, - lepiej wziąć miękkie gruszki i gotować 10 min, niż twarde dłużej. Miękkie mają delikatniejszą konsystencję (miałam jedną twardszą, więc miałam porównanie) Ciasto wyglądało cudnie, zrobiłam zdjęcie komórą jeszcze przed właściwą prezentacją, więc nie oddaje uroku, ale jest dowodem, że zrobione. Dzięki za polecenie przepisu i wszelkie uwagi. Odpowiedz Link
squirk Re: Zrobiłam 05.11.14, 22:50 mitta napisała: Wygląda bardzo apetycznie, cieszę się, że się udałó, też planuję z nim eksperymentować, mam 2 opakowania migdałów i własnie szukam ciastowych inspiracji. Z ostatnio przetestowanych - polecam "flapjack" z Moich Wypieków, jak granola w formie batoników (albo w formie granoli jeśli się za słabo masę ugniecie). Odpowiedz Link
mitta Re: Zrobiłam 06.11.14, 10:46 Ja z kolei mam dwa wory orzechów - tegorocznych i zeszłorocznych i w przepisach, gdzie występują migdały - zastępuję je orzechami. Dla mnie - nie ma różnicy, bo słodkie migdały nie pachną migdałami, a zapach uzyskuję albo przez dodanie gorzkiego migdałka, albo jakiejś esencji. Odpowiedz Link
anirat Re: Squirk, zrobiłaś to ciasto z gruszkami? 06.11.14, 20:36 Ja piekę takie, jest dobre i efektowne, zwiększam ilość składników o 1/4 i piekę na zwykłej blaszce. Przepis pochodzi stąd wkuchennymoknie.blox.pl/html CIASTO UCIERANE Z GRUSZKAMI Składniki ciasta* (na formę o wym. 23x32cm): ⦁ 3 jajka ⦁ 100 g miękkiego masła ⦁ ¾ szklanki cukru ⦁ 1 szklanka mąki pszennej ⦁ 1 łyżeczka proszku do pieczenia ⦁ 2 łyżki kakao ⦁ 3 dojrzałe gruszki ⦁ ½ tabliczka startej czekolady mlecznej ponadto: ⦁ 1 szklanka dobrze schłodzonej śmietany kremówki ⦁ ½ - 1 łyżka cukru pudru do bitej śmietany (opcjonalnie) ⦁ ok. ½ tabliczki startej czekolady mlecznej * Wszystkie składniki ucieranego ciasta powinny mieć temperaturę pokojową, aby zapobiec tzw. zważeniu się ucieranej masy. Wykonanie: Gruszki myjemy, obieramy, kroimy na ćwiartki. Masło ucieramy na krem z cukrem. Nie przerywając ucierania dodajemy po jednym jajku, a następnie mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Całość ucieramy do chwili, aż składniki dokładnie połączą się. Około połowę ciasta wykładamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia i dokładnie rozprowadzamy po całym dnie. Do pozostałej części ciasta dodajemy kakao, połowę startej na wiórki czekolady, dokładnie mieszamy i wykładamy równomiernie na jasnym cieście. Gruszki kroimy na dość cienkie plasterki i układamy na wierzchu ciasta jak dachówki. Pieczemy ok. 45 minut w piekarniku nagrzanym do temp. 180°C. Sprawdzamy patyczkiem czy upieczone, jeżeli tak, wyłączamy ogrzewanie. Trzymamy ciasto przy uchylonych drzwiczkach ok. 5 minut, po czym wyjmujemy z piekarnika i odstawiamy do przestudzenia. Dobrze schłodzoną śmietanę kremówkę ubijamy na sztywno, dodajemy ewentualnie cukier puder do smaku, mieszamy i wykładamy na wierzch ciasta. Pozostałą czekoladę wiórkujemy np. obieraczką do warzyw bezpośrednio na bitą śmietanę. Odpowiedz Link
mitta Re: Squirk, zrobiłaś to ciasto z gruszkami? 07.11.14, 13:36 Czy to jest to ciasto? Jeśli smakuje, tak, jak wygląda, to może się skuszę. Odpowiedz Link
anirat Re: Squirk, zrobiłaś to ciasto z gruszkami? 07.11.14, 15:50 Tak, to jest to ciasto Odpowiedz Link
brooks44 Re: Squirk, zrobiłaś to ciasto z gruszkami? 09.11.14, 16:51 Zrobilam to ciasto na urodziny meza na sobote, w zasadzie trzymalam sie przepisu (tylko do gotowania gruszek nie dodalam anyzu a gozdziki), zmniejszylam takze nieco iloscu cukru a i tak zjadajacy orzekli, ze nieco za slodkie. Ale jak dla mnie jest idealne, polecam Odpowiedz Link
brooks44 Re: Squirk, zrobiłaś to ciasto z gruszkami? 09.11.14, 16:51 Zle mi sie podpielo, pisalam o ciescie Dorotus. Odpowiedz Link
b-b1 Wczoraj zrobiłam 10.11.14, 08:50 ....ale mnie nie powaliło. Byłoby ok pod warunkiem większej ilości gruszek. Zrobiłam z ośmiu mniejszych , ułożyłam przy brzegach- ale środek pusty. Aby połowa gruszki nie wystawała-trzeba ją ściąć trochę od spodu, więc objętościowo gruszek zrobiło się naprawdę malutko. Odpowiedz Link
anirat Re: Wczoraj zrobiłam 10.11.14, 09:38 Ja robiłam jedno i drugie i wole to ze śmietaną. Odpowiedz Link
mitta Re: Wczoraj zrobiłam 10.11.14, 10:55 b-bi, mnie też się wydaje, że powinno być więcej gruszek, one "robią" to ciasto. Ja dałam 9 szt, miałam trochę mniejszą tortownicę - 21 cm, więc były dość gęsto, ale w przyszłości dałabym więcej. Odpowiedz Link
momas Re: Squirk, zrobiłaś to ciasto z gruszkami? 12.11.14, 21:22 a ja polecam gruszkową poezję... fotoforum.gazeta.pl/72,2,777,56961623.html gruszki lekko podgotouję, a na bazie tego kompotu z gruszek robię galaretkę (dodaję żelatynę) Odpowiedz Link