Dodaj do ulubionych

Ciąża i urlop macierzyński

23.11.08, 13:16
Witam wszystkich serdecznie
Jestem w 19 tygodniu ciąży,wszystko byłoby dobrze tylko umowę o
pracę mam do końca tego roku a termin porodu na kwiecień.Dlatego,że
pracuję przez agencję pracy tymczasowej to nie przedłużą mi umowy do
dnia porodu no i nie należy mi się urlop macierzyński.
Czy ktoś jest w podobnej sytuacji??? Bo ja już nie wiem co robić :-
(((
Nie wyobrażam sobie zostawić tak maleńkiego dziecka w żłobku i
wrócić do pracy no a niestety muszę jak najszybciej po porodzie
przez brak tego macierzyńskiego!!!
Odezwijcie się wszystkie z brzuszkami w podobnej sytuacji!!!
Obserwuj wątek
    • skarpetka82 Re: Ciąża i urlop macierzyński 24.11.08, 07:45
      A jest to normalna umowa o pracę na czas określony? Jeśli tak, to umowa
      przedłuża się do dnia porodu i zasiłek macierzyński przysługuje. To wynika z
      prawa pracy. Dlaczego nie przedłużą Ci umowy?
      • shineonly Re: Ciąża i urlop macierzyński 24.11.08, 09:21
        To jest praca przez Agencję Pracy Tymczasowej oczywiście na czas
        określony,umowa do końca grudnia 2008.Normalnie każdy pracodawca
        wg.Kodeksu Pracy powinien przedłużyć umowę nawet jeśli jest na czas
        określony,jednak ten przepis KP nie dotyczy tych agencji.
        Tzn.zależy to od dobrej woli kierownictwa,bo ich to nic nie
        kosztuje,chorobowe a potem macierzyński wypłaca ZUS a nie
        firma.Zwróciłam się z prośbą do prezesa o przedłużenie umowy.
        Poza tym chyba gdzieś jeszcze się zwrócę,bo nasze państwo nie
        przewidziało takiej sytuacji,chwali się przedłużeniem urlopów
        macierzyńskich a nie pomyślą,żeby zmienić ten przepis.
        Przez ten jeden przepis wiele kobiet jest w takiej sytuacji jak ja i
        nic nie mogą zrobić
    • skalna_l Re: Ciąża i urlop macierzyński 24.11.08, 09:38
      nie chcialabym cie wprowadzic w blad.moze zapytaj o taka sytuacje w
      mopr tam gdzie sklada sie dokumenty o becikowe a potem po
      macierzynskim o rodzinne.tam napewno udziela ci info.bo gdzies
      slyszalam ze w takiej syt.naleza ci sie jakies pieniazki od nich.ale
      nie jestem w 100%pewna wiec zapytaj tam.
      • shineonly Re: Ciąża i urlop macierzyński 24.11.08, 09:48
        ah,byłam już w ZUS-ie,w MOPR-ze a nawet u prawników.w sumie jeśli
        ten prezes nie przedłuży mi umowy to nic nie zrobie.Wybieram się do
        biura poselskiego PO,może oni na coś wpadną.Może mi to nie pomoże
        ale innym kobietom.W MOPR-ze nic nie dostanę,bo biorą zarobki za
        zeszły rok a ja mam z mężem za duży dochód,to też głupota.
        Chciałabym wiedzieć ile jest osób w podobnej sytuacji???
    • figa33 Re: Ciąża i urlop macierzyński 24.11.08, 09:54
      Ale masz UMOWĘ O PRACĘ ? (nie ważne czy na czas określony czy
      nieokreslony), chodzi o umowę o pracę, a nie np o dzieło czy
      zlecenie albo na okresie próbnym.

      Art. 177.

      § 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w
      okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy,
      chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez
      wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa
      organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

      § 2. Przepisu § 1 nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym,
      nie przekraczającym jednego miesiąca.

      § 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania
      określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc,
      która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży,
      ulega przedłużeniu do dnia porodu.

      www.praca.info/kodeks-pracy/
      • shineonly Re: Ciąża i urlop macierzyński 24.11.08, 12:21
        figa33- owszem wiem,że tak to przewiduje przepis w kodeksie pracy
        ale właśnie ten przepis nie dotyczy agencji pracy tymczasowej sad
        • jennys28 Re: Ciąża i urlop macierzyński 24.11.08, 15:04
          przepraszam, że się zapytam, ale skąd wynika wyłączenie tych agencji
          z powszechnie obowiązujących przepisów?
          • shineonly Re: Ciąża i urlop macierzyński 25.11.08, 08:42
            wynika z naszego głupiego prawa i przepisów!!!!
          • shineonly Re: Ciąża i urlop macierzyński 25.11.08, 08:46
            Do umowy o pracę zawartej z pracownikiem tymczasowym nie stosuje się
            art. 177 § 3 kodeksu pracy w brzmieniu "Umowa o pracę zawarta na
            czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres
            próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po
            upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu".
            Podstawową zaletą dla pracodawcy przy zawieraniu umowy z
            pracownikiem tymczasowym jest fakt, że jeżeli pracownica będzie w
            ciąży w chwili wypowiedzenia lub rozwiązania umowy - jej
            zatrudnienie nie ulegnie przedłużeniu do dnia porodu. W przypadku
            pracownicy ciężarnej, wykonującej pracę tymczasową, nie ma znaczenia
            czas trwania umowy. Pracownice tymczasowe są bowiem mniej chronione
            od pozostałych pracownic.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka