Gość: alina IP: *.autocom.pl 17.01.05, 17:19 Zawsze robie weglug przepisu i zawsze jest lurowata malo gesta , niedoprawiona albo przeprawiona.Nie wim co zle robie.Juz mam tego dosc, dzis tez nie wyszla jarzynowa:((((((((( Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
jacek1f Re: Nie umiem robic zup:(((((((((((((((( 17.01.05, 18:54 Alino, nie mam odpowiedzi na tak dramatyczny wątek! Proszę wrzuć do wyszukiwarki "zupy", najpierw w temacie, potem w treści też. Dużo tego! :-) I na pewno coś znajdziesz:-)) A moze "lurowatę" oznacza pyszne czyste, bulionowe zupy? Mało gęste też? Nie zagęszczane na siłę śmietaną i zasmażką? Są takie, które tylko na cebulce i podsmażonych rzeczach robisz, są czyste pyszne wywary... ALe szukać "klucza" musisz sama. Odpowiedz Link Zgłoś
dispell Re: Częściowo sobie odpowiedziałaś... 17.01.05, 19:23 niedoprawiasz lub przeprawiasz...Dawaj przyprawy pomalutku i kieruj się smakiem a nie jota w jotę recepturą...))) Odpowiedz Link Zgłoś
mala_mala dispell ma rację, ja wstępnie doprawiam w trakcie 17.01.05, 19:31 gotowania, nigdy za dużo soli nie daję bo na talerzu sam każdy może sobie np. maggi troszkę dodać i taki ostatni sztych jakieś ostatnie 10 min gotowania jeśli chodzi o sól, pieprz, majeranek, paprykę czy inne dodaje trochę, mieszam i po 2 minutach próbuję, smak cały czas pod kontrolą ;) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: marghe_72 Re: Nie umiem robic zup:(((((((((((((((( IP: *.acn.waw.pl 17.01.05, 19:42 A co było nie tak z jarzynową? Sposób na kiepską jarzynową : zmiksować i podawac z grzankami i parmezanem :) Odpowiedz Link Zgłoś
mala_mala Re: Nie umiem robic zup:(((((((((((((((( 17.01.05, 19:52 niekoniecznie z parmezanem bo trochę za tłuste się robi, ale kremik jarzynowy dobra rzecz z grzaneczkami lub groszkiem ptysiowym ;) mniami Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: marghe_72 Re: Nie umiem robic zup:(((((((((((((((( IP: *.acn.waw.pl 17.01.05, 19:58 kwestia gustu :) a parmezan jest polecany niemowlętom więc aż tak niezdrowy i tłusty nie jst ;-) Odpowiedz Link Zgłoś
mala_mala Re: Nie umiem robic zup:(((((((((((((((( 17.01.05, 20:02 nawet o zdrowotnych właściwościach nie pomyślałam ;) ale to prawda, kwestia gustu, dla mnie parmezan jest za tłusty w smaku... i w zupie i na spagheti mówię nie! siostra moja rodzona parmezan uwielbia i... mnie nie rozumie, a ja jej ;) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: marghe_72 Re: Nie umiem robic zup:(((((((((((((((( IP: *.acn.waw.pl 17.01.05, 20:27 a pecorino znasz? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Qcharzowa Re: Nie umiem robic zup:(((((((((((((((( IP: *.ryder.krakow.pl 18.01.05, 09:54 Wywar rób swój, w sumie podobny można zrobić do wszystkich zupek. Ja nie jestem zwolenniczką kostki rosołowej. Zawsze do garnka na 2 litry wody wrzucam włoszczyznę (jedną marchew, żeby nie był za słodki, jedną pietruszkę, pół małego selera, 1 por, do tego w zależności od rodzaju zupy grzybka suszonego, ziele angielskie, opaloną nad gazem cebulę, listek laurowy). Zupy gotuję na skrzydełkach kurczaka lub np rosół na korpusie i wołowinie. Dosypuję ze 2 łyżki ziarenek smaku, troszkę czasem dosalam. Taki wywar gotuję 1 - 1,5 h. Potem to już kwestia rodzaju zupy - starte podduszone ogórki do ogórkowej, sok pomidorowy iciut koncentratu do pomidorówki itp. Na koniec zabielam takim roztworem: łyżeczka mąki, łyżka wody i pół opakowania śmietany 12 -1 8%. Wychodza smaczne. Jakby co, pisz. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Alina Re: Nie umiem robic zup:(((((((((((((((( IP: *.autocom.pl 18.01.05, 12:04 Dziekuje ci slicznie Qcharzowa i reszcie rowniez:).Troszke mi pomogliscie a jak to bedzie dalej w praktyce to sie okaze.A jarzynowa wyszlami jaks dziwna- nie wiem moze za malo smietany 3 łyzki.Gotowalam na kostakach rosolowych , bo chcialam szybko, potem troche warzyw dodalam marchcew, petruszke, seler.Troszke sie podgotowalo, dodalam pol torebki z hortexu(bukiet jarzyn).I po chwili ziemniaki.Doprawilam to kminkiem i bazylia, troche soli i jarzynke. Nie zachwycila mnie:((((((.Ale sie bardzo staralam i wlasnie mnie to dobija:(( Odpowiedz Link Zgłoś
qcharzowa Re: Nie umiem robic zup:(((((((((((((((( 18.01.05, 12:09 Do jarzynowej robię wywar taki, jak opisałam powyżej (wiem, że będą dorzucane warzywa mrożone, ale jest wtedy ta zupa naprawdę konkretna). Wyławiam mięso i ugotowane warzywa. Ziemniaki kroję w kostkę, wrzucam do wywaru i gotuję 15-20 minut (aż zmiękną), dopiero na koniec dorzucam mieszankę warzyw (czasem jeszcze dokupuję dodatkowo mrożone brukselki i kalafiora i dorzucam po pół paczki). Na koniec zaprawa z mąki, wody i śmietany (wymieszaj z połową opakowania). Ważne, żęby do tej zaprawy wlać jeszcze do kubka zupy gorącej i dopiero potem to do garnka z zupą. pzdr,Aneta nie poddawaj się!! Odpowiedz Link Zgłoś
monia_77 Re: Nie umiem robic zup:(((((((((((((((( 18.01.05, 12:27 Moim zdaniem smietane wystarczy dodac na talerzu i to mala lyzeczke, potem podgrzewanie tej smietany (czesto juz zwazonej) daje nieprzyjemne odczucia zoladkowe. Najprosciej jarzynowa zupe mozna zrobic zalewajac wszystkie warzywa ponad 5 cm nad ich poziom wodą dodac kostke bulionowa i niech sie pyrla. Ja lubie bardzo warzywa tarte na tarce ( w mrozonkach mozna dostac) wtedy zupa jest zawiesista, pachnaca i mniami. Uzywaj tez moze mniej przypraw bo zupa ma miec smak warzyw, potem wystarczy dodac do smaku troche maggi, smietane na talerzu, koperek, grzaneczki, ser zolty w kostkach co kto lubi. Zycze cierpliwosci. Odpowiedz Link Zgłoś
qcharzowa Anielko 18.01.05, 12:42 Możesz jeszcze uratować zupę warzywną - ugotuj w osobnym garnku trochę kalafiora i brukselki i dorzuć do swojej zupy, może dodaj też pozostałą część mrożonki. Im więcej warzyw, tym konkretniejsza zupa wychodzi. No i zabiel ciut śmietaną. Odpowiedz Link Zgłoś
marghe_72 Re: Nie umiem robic zup:(((((((((((((((( 18.01.05, 13:17 troszkę za duzo tego wszystkiego jak na tak nieskomplikowaną zupe bo i kostka i jarzynka i smietana tak naprawde wystarczy dobry wywar, listek laurowy i zielenian wszelaka:) - warto dodać ciut cebuli i czosnek - bedzie aromatycznie mozna dodac pomidory to troszkę zakwaszą. mnie np kminek nie pasuje,ale rzecz gustu Odpowiedz Link Zgłoś
amused.to.death Re: Nie umiem robic zup:(((((((((((((((( 18.01.05, 16:28 > warto dodać ciut cebuli i czosnek - bedzie aromatycznie zgadzam się z Marghe - mi to baaardzo poprawia smak zupy (zwłaszcza, że gotuję głównie bez mięsa) Odpowiedz Link Zgłoś
skarolina Re: Nie umiem robic zup:(((((((((((((((( 18.01.05, 20:24 > A jarzynowa wyszlami jaks dziwna- nie > wiem moze za malo smietany 3 łyzki.Gotowalam na kostakach rosolowych , bo chcia > lam szybko, potem troche warzyw dodalam marchcew, petruszke, seler.Troszke sie > podgotowalo, dodalam pol torebki z hortexu(bukiet jarzyn).I po chwili ziemniaki > .Doprawilam to kminkiem i bazylia, troche soli i jarzynke. Nie zachwycila mnie: > ((((((.Ale sie bardzo staralam i wlasnie mnie to dobija:(( Alina, chyba za bardzo się starałaś :) Rzeczywiście i kostka i jarzynka i śmietana do trochę jak dwa grzyby w barszcz ;) Proponuję na początek tak: Proporcje na garnek 2-litrowy woda, 2-3 łyżki oleju jarzynka (albo warzywko)- ja daję 1 łyżkę, ale to już jak kto lubi paczka mrożonki (Hortex - zupa jesienna albo zimowa, albo Nordis - tam są różne, najlepiej od 5 składników wzwyż) 3-4 ziemniaki pokrojone w kostkę A jak warzywa będą już miękkie, to zrób kluski z 2 jajek i paru łyżek mąki - pomieszaj w garnuszku, powinno być dosyć gęste, ale nie sztywne tylko powinno samo "schodzić" z łyżki. I nakładaj to ciasto łyżeczką na gotującą się zupę. Potem to nawet śmietany już za bardzo nie trzeba, a jeśli, to nie do gara, tylko tak, jak ktoś tu napisał - prosto do talerza odrobinę. Drugą taką, bardzo podobną jest pseudopieczarkowa. Potrzebujesz: wodę trochę jarzynki czy innego warzywka paczkę włoszczyzny mrożonej krojonej w paseczki ćwierć kilo pieczarek jajka i mąka do klusek j.w. Gotujesz wodę, dodajesz jarzynkę i wrzucasz włoszczyznę. To się gotuje, a Ty tymczasem podsmażasz na MAŚLE pieczarki pokrojone w plasterki. Podsmażone pieczarki razem z tłuszczem wrzucasz do zupy. Na koniec zaprawiasz kluskami i śmietaną (na talerzu). Proste, sprawdzone i pyszne. Nie załamuj się, tylko próbuj dalej. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: specozup Re: Nie umiem robic zup:(((((((((((((((( IP: *.aster.pl / *.aster.pl 18.01.05, 16:45 Glowa do gory.Powiem ci jak to robic. Jarzynowa na kosciach,miesku lub kostce maggi - to rosolek baza.Pokroj jarzynki w kostke lub zetrzyj na tarce (grube oczka)marchew, seler,pietrucha,ziemniak, por, cebula, kalafior, itd, - co lubisz.Gotuj na malym gazie 20 minut kostke jarzynowa i 15 minut jarzyny starte mozesz dodac listek laurowy i pare ziarenek ziela ang.Dodaj sol,pieprz, papryke,chili, ketchup????? - przyprawy jakie lubisz ale ciagle probuj aby nie "przedobrzyc". Dodaj smietane 9% do salatek. Jesli chcesz zupe zagescic to przed dodaniem smietane zmieszaj z 1-2lyzki maki i rozprowadz w zupie.Zagotuj krotko.Smacznego.Jesli jestes w ciazy to ze smakami moze byc roznie. Odpowiedz Link Zgłoś
em_es Re: Nie umiem robic zup:(((((((((((((((( 18.01.05, 19:47 Alina, nie zrażaj się absolutnie - ja całe lata nie gotowałam zup bo mi się nie udawało, czegoś im brakowało, mama robiła lepsze itp. Kiedyś po obejrzeniu jakiegoś programu kulinarnego, gdzie pospolitą fasolkę po bretońsku gotowano, wykonałam rzeczoną, mniej więcej trzymając się przepisu z programu, cenniejsze od przepisu były praktyczne rady - cudo wyszło :) I tak stopniowo różne zupy robiłam, teraz mam całkiem niezły repertuar :), po prostu trzeba się doszukać swojego smaku - nigdy nie będziesz gotować tak samo jak mama czy babcia - co nie znaczy że gorzej, po prostu inaczej. Moja mama się obrusza jak chce mi ugotować barszcz, a ja dziękuję bardzo, ale wolę sama - bo teraz moje gotowanie bardziej mi smakuje, podobnie monszowi memu ;) Rada chyba najważniejsza, przynajmniej dla mnie - nie przesadzaj z przyprawami, nadmiar potrafi zepsuć naprawdę dobre danie. Pisałaś, że dałaś kminek do jarzynowej - mnie on się gryzie z większością innych przypraw oprócz soli i pieprzu, daję go chyba tylko do barszczu i kapusty. Do jarzynowej pasuje mi papryka, chilli najlepiej, natka, ew. bazylia, czy estragon, ale wtedy nic innego. Śmietany daję mało, ktoś wyżej pisał o podawaniu na stół, a każdy na talerzu dodaje ile mu pasuje, nawet efektownie taki kleks wygląda :) Powodzenia w eksperymentach :) Odpowiedz Link Zgłoś