Dodaj do ulubionych

Dlaczego po 1 poron. nie wykonuje sie badan??

04.05.04, 17:17
Dlaczego po pierwszym poronieniu nie wykonuje sie badan tylko twierdzi ze tak
musi byc nie lepiej zapobiec nastepnemu??

Bylam w 9/10 tyg jak obumarl mi plod zabieg 11 tydz, wynik hisp-pat niw
wskazal przyczyny lekarz nie kazal robic badan tylko powiedzial ze jak bede w
ciazy przepisze duphaston!!

Prosze o wytlumaczenie po co i na co wykonuje sie badania i czemu maja
zapobiec:
cytomegalia
taxoplazmoza
prolaktyna
progesteron
Obserwuj wątek
    • urbanchaos Re: Dlaczego po 1 poron. nie wykonuje sie badan?? 04.05.04, 18:09
      tak to już jest,możesz sama zrobić podstawowe badania czyli jak
      napisałaś:cytomegalia,Chlamydia trachomatis,toxoplazmoza-to w celu wykluczenia
      wirusów lub bakterii powodujących poronienie,różyczka jak nie wiesz czy
      chorowałaś,
      poza tym hormony:prolaktyna-badać najlepiej 7 dni po owulacji,podwyzszony
      powyżej 20 jednostek lub 300 też powoduje poronienie już w bardzo wczesnym
      stadium ciąży,
      progesteron-badać najlepiej 7 dni po owulacji,zbyt niski poziom tego hormonu
      uniemożliwia zagniezdzenie zarodka,a często podwyższony poziom Prolaktyny
      obniża ten hormon
      można jeszcze pisac o zrobieniu innych badań,ale sa kosztowne(genetyka)
      warto się zaszczepić przeciw:grypie,żółtaczce
      ginekolog tez powinien wykluczyć wady anatomiczne
      • anita53 Re: Dlaczego po 1 poron. nie wykonuje sie badan?? 04.05.04, 21:40
        Mam pytanie, bo czuje iz jestescie bardziej doinformowane niz ja.
        Mam za wysoka prolaktyne i non stop na noc biore 1 tabletke Bromergonu oraz od
        13-25d.c. Duphaston.
        Otoz zalecono mi jak tylko zobacze 2 kreseczki odstawienie Bromergonu.
        Slyszalam jednak opinie,ze powinno sie go jeszcze brac. Jak to jest? Kto mi
        wyjasni?
        • maretina Re: Dlaczego po 1 poron. nie wykonuje sie badan?? 05.05.04, 08:49
          anita53 napisała:

          > Mam pytanie, bo czuje iz jestescie bardziej doinformowane niz ja.
          > Mam za wysoka prolaktyne i non stop na noc biore 1 tabletke Bromergonu oraz
          od
          > 13-25d.c. Duphaston.
          > Otoz zalecono mi jak tylko zobacze 2 kreseczki odstawienie Bromergonu.
          > Slyszalam jednak opinie,ze powinno sie go jeszcze brac. Jak to jest? Kto mi
          > wyjasni?

          moj gin powiedzial, ze bromergon bede brala do 7 lub 8tc.obawia sie, ze jesli
          gwaltownie odstawie lek, to prl sobie skoczy i moze byc po ciazy.
    • gagat100 Re: Dlaczego po 1 poron. nie wykonuje sie badan?? 05.05.04, 19:44
      Podnosze post
    • monika.antepowicz Re: Dlaczego po 1 poron. nie wykonuje sie badan?? 05.05.04, 20:01
      cytomegalii generalnie nie m apotrzeby wykonywania, bo nie ma szczepionkui i
      nie ma leczenia tej choroby, a przechorowanie nie daje odpornosci. Toxoplazmozę
      robi sie przed zajściem w ciążę by zobaczyć czy pacjentka ma odporność, a w
      czasie ciąży aby sprawdzić czy nie doszło do świezego zakażenia. Progesteron i
      prolaktyna to hormony - niedobór progesteronu moze prowadzic do poronień , a
      nadmiar prolaktyny do niedomogi progestagennej. Pierwsze poronienie jednak
      zazwyczaj traktuje soię jako przypadkowe, dopiero po dwch poronieniach wskazane
      jest oznaczenie pozio u przeciwciał antykardiolipinowych i konsultacja
      genetyczna. Warto też zbadaz poziom hormonow tarczycy
      • lidek0 Re: Dlaczego po 1 poron. nie wykonuje sie badan?? 06.05.04, 08:53
        Ręce opadaja po takim tekście. A co jeżeli kobieta poroni po raz pierwszy
        własnie z powodu rozregulowanej gospodarki hormonalne, nikt nie zleci jej badań
        i ma poronic 2 raz??? Przepraszam bardzo, ale Ty chyba nie wiesz o czym
        piszesz? Czy zlecenie badan hormonalnych po pierwszym poronieniu to taki wielki
        wysiłek? Dlaczego się ich nie zleca??? Nigdy nei zrozumiem dlaczego
        lekarzom /nie wszystkim oczywiście/ tak ciężko profesjonalnie traktować
        pacjentki.
        Poza tym lekarzowi nie spadałaby korona z głowy jak by przed pierwszą ciążą
        zlecił te hormony. W końcu i tak za wiekszość badan płacimy same.
        Ja za brak badan zapłąciłam wysoką cenę i noż mi się w kieszeni otwiera jak
        czytam takie teksty. Owszem, kto nie chce niech nie robi, nie każdy musi, ale
        jeżeli poronienie traktuje sie w kategorii przypadku to jestem bez pytań.
        To po co badania na tokso skoro i tak można poronić z powodu hormonów.
        • urbanchaos Re: Dlaczego po 1 poron. nie wykonuje sie badan?? 06.05.04, 11:30
          mojej znajomej lekarz po pierwszym poronieniu powiedział,że akurat w zimie
          często tak się zdarza !!!!!! ale już po jej 2 zmieniła zdanie po badaniach...
      • lidek0 Re: Dlaczego po 1 poron. nie wykonuje sie badan?? 06.05.04, 11:13
        polecam lekturę:
        www.dziecko-info.com/planowanie_ciazy/przygotowanie_do_ciazy.shtml
      • anuteczek Re: Dlaczego po 1 poron. nie wykonuje sie badan?? 06.05.04, 13:11
        Pani doktor,
        Szanuję pani wiedzę, jednak przeraża mnie stwierdzenie - 'pierwsze poronienie
        traktuje się jako przypadkowe'. Całe szczęście, że ja mam naprawdę fachową
        ginkę i choć nie udało się uratować mojej pierwszej ciąży, wiem, że przyczyną
        była powtórna infekcja toksoplazmozą (przed ciążą się badałam i miałam
        przeciwciała w normie). Teraz zanim zajdę powtórnie w ciążę powtórzę wszystkie
        badania - bo inaczej moja ginka nie 'weźmie odpowiedzialności' za ciążę.
        Cytomegalię można podleczyć przed ciążą lekami retrowirusowymi i antybiotykami,
        które zwalczają ogniska zapalne spowodowane przez wirusy cytomegalii.
        Tak na marginesie, dziewczyny po bardziej fachowe informacje zapraszam na fora
        poronienie forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=11916 lub dla starających
        się forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=19585
        pozdrawiam,
        andzia
    • lidek0 Re: Dlaczego po 1 poron. nie wykonuje sie badan?? 06.05.04, 08:56
      Mnie na to pytanie przychodzi tylko jedna odpowiedź, z czytego lenistwa. Bo
      wyobraź sobie, że wyniki wyjdą złe, to jeszcze taka kobietę leczyć trzeba a to
      dodatkowa fatyga /czasmai potrzebna do tego leczenia jest wiedza, ktorej może
      zabraknąć/Nie chcę krytykowac wszystkich lekarzy, bo są tacy co badania
      zlecają, ale to wyjątki/.
    • lilith76 Re: Dlaczego po 1 poron. nie wykonuje sie badan?? 06.05.04, 12:34
      rozumiem, że macie za sobą bolesne doświadczenia, ale czy nie jest to
      nakręcająca się histeria?
      • anuteczek Re: Dlaczego po 1 poron. nie wykonuje sie badan?? 06.05.04, 12:57
        Nie to nie jest histeria, to walka o zdrowie i prawo do badań. Nie życzę Ci
        tego, ale gdybyś chociaż raz poroniła, zmieniłabyś szybciutko zdanie. Poczytaj
        sobie forum poronienie - może się otrzeźwisz, bo coś mi się wydaje, że
        nazywając nas histeryczkami bredzisz.
        Według Ciebie ile razy trzeba poronić? Wiesz, ile kobiet roni kolejne ciąże,
        zanim ktoś łaskawie powie im jakie badania zrobić?
        pozdrawiam
        andzia
        • lilith76 Re: Dlaczego po 1 poron. nie wykonuje sie badan?? 06.05.04, 13:53
          pierwsza ciażę roniła moja babka, moje ciotki, moje znajome - każda kolejna
          ciąża kończyła się pomyślnie. badania wykazały, że stracona jest 30% ciąż,
          tylko bierze się je za wcześniejsze miesiączki. nie oznacza to, że ja gdy
          zobaczę dwie kreski, będę czekać na najgorsze. jest tyle powodów utraty ciąży,
          że nie moża zabezpieczyć się przed wszystkimi.
          nie chciałam was urazić, choć oczekiwałam, reakcja może być gwałtowna.

          i tak jesteśmy szczęściarami bo mamy jakikolwiek dostęp do badań i nie żyjemy w
          czasach kiedy dziecku nadawano imię po pierwszych urodzinach, bo wcześniej to
          nie było sensu.
          • maretina Re: Dlaczego po 1 poron. nie wykonuje sie badan?? 06.05.04, 14:02
            ja poronilam dwa razy, zatem moze cos powiem. gdybym po 1 poronieniu miala
            oznaczone hormony, to drugiego poronienia mogloby juz nie byc.
            przyczyna blaha: hiperprolaktynemia, ktora bardzo latwo opanowac. zbilam ja w 3
            tygodnie!
          • anuteczek Re: Dlaczego po 1 poron. nie wykonuje sie badan?? 06.05.04, 14:37
            lilith76 napisała:

            > pierwsza ciażę roniła moja babka, moje ciotki, moje znajome - każda kolejna
            > ciąża kończyła się pomyślnie.

            a Ty poroniłaś kiedyś?

            badania wykazały, że stracona jest 30% ciąż,
            > tylko bierze się je za wcześniejsze miesiączki.

            chyba raczej późniejsze, a badań nie robi się nawet po poronieniach około 15
            tygodnia

            zobaczymy czy jak zajdziesz w ciążę i coś będzie, nie daj boże nie tak, nie
            zaczniesz histeryzować, a imię swojemu dziecku możesz nadać kiedy chcesz. Moje
            miało imię odkąd dowiedziałam się jakiej jest płci, a straciłam je w 20 tygodniu
            pozdrawiam,
            andzia
            • lilith76 Re: Dlaczego po 1 poron. nie wykonuje sie badan?? 06.05.04, 15:09
              może ustalmy jedno - poronienie, utrata dziecka jest wielką tragedią, nikomu
              jej nie życzę i współczuję kobietom, które musiały przez to przejść, bo
              niewyobrażalnie dla postronnych cierpią. to nie oznacza, że taka sytuacja MUSI
              się powtórzyć. w większości przypadku kolejny raz jest udany. każdej w was tego
              życzę.

              krótka notka z historii macierzyństwa nie miała pokazać, że kiedyś ludzie nie
              mieli uczuć, tylko, że - przy wysokiej śmiertelności noworodków i niemowląt -
              musieli się schronić przed swoim bólem pod taką "skorupą". a nasze przyszłe
              dzieci mają większe szanse na dożycie pierwszych urodzin i warto czasami to
              docenić.

              pozdrawiam.
              • anuteczek Re: Dlaczego po 1 poron. nie wykonuje sie badan?? 06.05.04, 15:34
                Kolejny raz jest udany, jeśli są zrobione badania. Badania zaś wykazują, że
                przyczyną większości zdiagnozowanych poronień są zaburzenia hormonalne, choroby
                odzwierzęce i wirusowe, które jeśli nie zostaną wyleczone powodują problemy w
                następnej ciąży. Niestety, lekarzom łatwiej jest powiedzieć, że nie można
                znaleźć przyczyny niż zdiagnozować pacjentkę, bo pierwsze poronienie to przeież
                norma...
                pozdrawiam
                andzia
      • lidek0 Re: Dlaczego po 1 poron. nie wykonuje sie badan?? 06.05.04, 13:15
        W jakim sensie histeria? To, że domagamy sie swoich praw, informacji od
        lekarza, że chcemy zapobiegac kolejnym poronieniom? No coż to ja pohisteryzuję,
        możecie uważaż mnie za wariatkę czy histeryczkę, ale wierz mi lepiej uczy się
        na cudzych błędach. Niestety często trzeba przejśc poronienie, żeby dojrzeć to
        problemu jakim jest brak badań. Ja sama za brak zadań zapłaciłam wysoką cenę,
        kogo jeszcze to spotka nie wiadomo. Niestety nikt nie ma na czole wypisne, że
        coś będzie nie ta, spada to na kobietę w najmniej spodziewanym momencie. Poza
        tym ja chcę świadomie zachodzić w ciążę wiedząc, czy moj organizm jest na nią
        gotowa, czy zapewnię fasolce możliwie najlepsze warunki rozwoju. A lekarze
        niestety na oko oceniają stan zdrowia pacjentek.
        Ale każdy robi jak uważa.
        • kalunka25 Re: Dlaczego po 1 poron. nie wykonuje sie badan?? 06.05.04, 17:17
          Ja też 1 ciąże poroniłam -okazało się w 12 tyg ,że jest obumarła.Lekarz
          powiedział,ze to taki psikus natury i po co robić badania.Teraz mija dokładnie
          rok -znowu jestem w ciąży i na początku zaczęłam plamić ten sam lekarz nawet
          mnie już nie zbadał,nie dał żadnych leków tylko powiedział,że widocznie znowu
          to samo i on już nic nie pomoże.Poszłam do innego lekarza bo rozumiem"psikus
          natury"ale dlaczego dwa razy pod rząd i okazało się,że po braniu progesteronu
          wszystko jest ok i to juz 5 miesiąc.
    • gagat100 Re: Dlaczego po 1 poron. nie wykonuje sie badan?? 07.05.04, 07:51
      Podnosze post aby pani doktor choc sprobowala sie wybronic.............
      w co watpie
      • lidek0 Re: Dlaczego po 1 poron. nie wykonuje sie badan?? 07.05.04, 08:06
        Ale tu nie ma argumentów do obrony. Lekarz moim zdaniem powinien być
        przewodnikiem kobiety w staraniach o dziecko, mówić o wszystkich zagrożeniach,
        szansach, konsekwencjach, możliwościach. A oni co robią, po prostu nic, nawet
        nie informują kobiet, wręcz je lekceważą /nie wszyscy oczywiście/. Nigdy nie
        zrozumiem dlaczego tak trudno przekazac imi wiedzę, powidzieć o tym co można
        zrobić, a kobieta niech decyduje, ale przynajmniej świadomie. Nawet nie macie
        pojęcia jak bardzo czułam się winna po pierwszym poronieniu, czułam, że to ja
        zrobiłam coś źle, a jak sie potem okazało winni byli lekarze. Przykre to, że
        nawet tu na forum lekarz medycyny pisze takie rzeczy. Szerze mówiąc cieszę sie,
        że nie byłaj jej pacjentką.
      • gagat100 Re: Dlaczego po 1 poron. nie wykonuje sie badan?? 07.05.04, 22:13
        Ja nie sadze zeby sie wybronila ale niech cos konkretnego napisze niech doradzi
        co jednak mozna zrobic aby dostac choc skierowania na te badania!!!!!!
        • lilith76 Re: Dlaczego po 1 poron. nie wykonuje sie badan?? 08.05.04, 13:57
          jeśli jest się w stanie zapłacić samodzielnie za takie badania, to sądzę, że lekarza nie powinno obchodzić, czy warto wydać skierowanie. jeśli nadal się upiera, to może trzeba szukać lekarza z innym podejściem do skutku (może prywatnie?).
          • gagat100 Re: Dlaczego po 1 poron. nie wykonuje sie badan?? 08.05.04, 16:38
            A dlaczego kobiety ktorych nie stac na prywatne badania maja ronic drugi raz
            (zycze im aby faktycznie pierwsze poronienie bylo tak zwana norma i druga ciaza
            przebiegnie prawidlowo!)Poza tym jak sie chodzi prywatnie do gina to badania
            WSZYSTKIE sa prywatnie!!

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka