knefel 04.03.05, 12:29 Ostatno zech usłyszol ten wyraz. Jo mom taki wsteczny analfabetyzm slonskiej gwary i zech niewiedziol co to je, ale juz wiem. A wy ? Mom nadzieja zech nie przekrecil pisowni. Odpowiedz Link Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
laband Re: Kuloriiba 04.03.05, 14:22 Knefli toc ze wiymy - na zicher to niyma zodno ryba ino ouberiba Odpowiedz Link
knefel Re: Kuloriiba 07.03.05, 07:02 Ja ale to sie godo i ouberiba i kuloriba.Jak kto chce. Odpowiedz Link
kopsicer11 Re: Kuloriiba 30.01.06, 23:57 laband napisał: > wiym > > a wiysz co to je rapitouza? A móg byjś to szkryflnóńć? Jou nie wiam co to je rapitouza. Odpowiedz Link
dialektolog Re: Kuloriiba 08.03.05, 17:51 knefel napisał: > Ostatno zech usłyszol ten wyraz. Jo mom taki wsteczny analfabetyzm slonskiej > gwary i zech niewiedziol co to je, ale juz wiem. A wy ? Mom nadzieja zech > nie przekrecil pisowni. KULORIBA to Brassica napus, tj. po polsku kalarepa. Naukowy artykuł o śląskich roślinach napisał Waldemar Szendera z Suszca: www.szendera.com.pl/zgodki.doc Autor uważa, że się tak mówi w okolicach Raciborza. Odpowiedz Link
laband Re: Kuloriiba 09.03.05, 06:27 potwierdzom kej sie rozuazi o Raciborz w tym wypadku! Odpowiedz Link
kopsicer11 Re: Kuloriiba 31.01.06, 00:03 KULORIBA to Brassica napus, tj. po polsku kalarepa. Naukowy artykuł o śląskich roślinach napisał Waldemar Szendera z Suszca: www.szendera.com.pl/zgodki.doc Autor uważa, że się tak mówi w okolicach Raciborza. Bardzo ciekawy artykuł. Czy zna Pan jakieś opracowanie śląskich nazw grzybów? Pozdrawiam. Odpowiedz Link
szwager_z_laband Re: Kuloriiba 08.02.06, 09:02 narazie chyba do niczego "ekstra" o grzibach zech sie niy dosznupou, ale mogymy se sam pospominac pora nazw, np: routkapa - kozak czerwony braunkapa - my godali na podgrzibki marona - to je rodzaj podgrzybka/fest bronotny i nojlepszy je jak je mauy = u nos w doma praktycznie na t maue fest bronotne godauo sie marony, a na reszta podgrzibkow to braunkapy(ale bouy i inksze miana na niykere odmiany) Odpowiedz Link
kopsicer11 Re: Kuloriiba 09.02.06, 22:38 To sóm ślónske miana grzibów ftore jou pamiyntóm. gadzior - ogólnie: grzyb niejadalny lub trujący trujouk - ogólnie: grzyb trujący bdzión - szmaciak gałęzisty kozouk - koźlarz majlślouk - maślak podpinka - opieńka prawik - prawdziwek, borowik routkapa - koźlarz czerwony siniouk - podgrzybek szampóniouk - pieczarka zajóncek - zajączek ****************** Rómek Odpowiedz Link
szwager_z_laband Re: Kuloriiba 10.02.06, 13:39 na zajonczka u nos tysz sie godo zajonczok, a ku tymu dodom sam jeszcze roztomaite psioki - to som take grziby co sie ich niyjy i ble kaj we lesie rosnom ) Odpowiedz Link
19alex84 Re: Kuloriiba 29.01.06, 03:45 Antek powiydz mi ino, jako sie nazywo to, co ryba w rzece po sobie ostawio? Ganc ajnfach, rybentrop! No, niych widzom, jake to je leke! A jak sie po slonsku nazywo brytyjsko flaga? Francik, tego oni niy zgadnom! No przeca brytfana! Tysz blank leke! No widzisz a padajom, co ta slonsko godka je niy do zrozumiynia! Odpowiedz Link