04.03.05, 12:29
Ostatno zech usłyszol ten wyraz. Jo mom taki wsteczny analfabetyzm slonskiej
gwary i zech niewiedziol co to je, ale juz wiem. A wy ? smile Mom nadzieja zech
nie przekrecil pisowni.
Obserwuj wątek
    • laband Re: Kuloriiba 04.03.05, 14:22
      Knefli toc ze wiymy - na zicher to niyma zodno ryba ino ouberiba
      • knefel Re: Kuloriiba 07.03.05, 07:02
        Ja ale to sie godo i ouberiba i kuloriba.Jak kto chce.
        • laband Re: Kuloriiba 07.03.05, 11:27
          wiym

          a wiysz co to je rapitouza?
          • kopsicer11 Re: Kuloriiba 30.01.06, 23:57
            laband napisał:

            > wiym
            >
            > a wiysz co to je rapitouza?

            A móg byjś to szkryflnóńć? Jou nie wiam co to je rapitouza.

    • dialektolog Re: Kuloriiba 08.03.05, 17:51
      knefel napisał:

      > Ostatno zech usłyszol ten wyraz. Jo mom taki wsteczny analfabetyzm slonskiej
      > gwary i zech niewiedziol co to je, ale juz wiem. A wy ? smile Mom nadzieja zech
      > nie przekrecil pisowni.

      KULORIBA to Brassica napus, tj. po polsku kalarepa.
      Naukowy artykuł o śląskich roślinach napisał Waldemar Szendera z Suszca:
      www.szendera.com.pl/zgodki.doc
      Autor uważa, że się tak mówi w okolicach Raciborza.
      • laband Re: Kuloriiba 09.03.05, 06:27
        potwierdzom kej sie rozuazi o Raciborz w tym wypadku!
      • kopsicer11 Re: Kuloriiba 31.01.06, 00:03
        KULORIBA to Brassica napus, tj. po polsku kalarepa.
        Naukowy artykuł o śląskich roślinach napisał Waldemar Szendera z Suszca:
        www.szendera.com.pl/zgodki.doc
        Autor uważa, że się tak mówi w okolicach Raciborza.

        Bardzo ciekawy artykuł. Czy zna Pan jakieś opracowanie śląskich nazw grzybów?

        Pozdrawiam.



        • szwager_z_laband Re: Kuloriiba 08.02.06, 09:02
          narazie chyba do niczego "ekstra" o grzibach zech sie niy dosznupou, ale mogymy
          se sam pospominac pora nazw, np:

          routkapa - kozak czerwony

          braunkapa - my godali na podgrzibki

          marona - to je rodzaj podgrzybka/fest bronotny i nojlepszy je jak je mauy = u
          nos w doma praktycznie na t maue fest bronotne godauo sie marony, a na reszta
          podgrzibkow to braunkapy(ale bouy i inksze miana na niykere odmiany)

          • kopsicer11 Re: Kuloriiba 09.02.06, 22:38
            To sóm ślónske miana grzibów ftore jou pamiyntóm.

            gadzior - ogólnie: grzyb niejadalny lub trujący
            trujouk - ogólnie: grzyb trujący

            bdzión - szmaciak gałęzisty
            kozouk - koźlarz
            majlślouk - maślak
            podpinka - opieńka
            prawik - prawdziwek, borowik
            routkapa - koźlarz czerwony
            siniouk - podgrzybek
            szampóniouk - pieczarka
            zajóncek - zajączek

            ******************
            Rómek
            • szwager_z_laband Re: Kuloriiba 10.02.06, 13:39
              na zajonczka u nos tysz sie godo zajonczok, a ku tymu dodom sam jeszcze
              roztomaite psioki - to som take grziby co sie ich niyjy i ble kaj we lesie
              rosnom smile)

    • 19alex84 Re: Kuloriiba 29.01.06, 03:45
      Antek powiydz mi ino, jako sie nazywo to, co ryba w rzece po sobie ostawio?
      Ganc ajnfach, rybentrop!
      No, niych widzom, jake to je leke!
      A jak sie po slonsku nazywo brytyjsko flaga?
      Francik, tego oni niy zgadnom!
      No przeca brytfana!
      Tysz blank leke!
      No widzisz a padajom, co ta slonsko godka je niy do zrozumiynia!

      smile

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka